Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Мога ли да помогна на една приятелка?


Recommended Posts

Здравейте.

 

Една приятелка има проблем - поведение, което не мисля, че е нормално, но тя го поддържа от над две години.

 

Идеята е, че тя преди две години започна да излиза с един мъж, с когото се познава от по-отдавна. Правеха нещата, които мъж и жена правят помежду си, но след 5-6 месеца скъсаха по нейна вина. И двамата водят доста освободен живот, в това число пиене на много бира(често, до степен пиянство), пушене на субстанции, правещи ги щастливи, периодично вземане на амфети и т.н. Той тези неща ги взима/пуши рядко, но тя прекалява.

Тази моя приятелка е наркоманка - има зависимост към субстанция, която я прави щастлива и усмихната, а откакто скъса с този мъж, тя се чувства тъжна и депресирана. Осъзнава, че тя е причинила раздялата им и съжалява за това. До ден днешен, когато общувам с нея, тя не забравя да вметва, че си мисли за него.

Но не това е основната причина, заради която пиша. Бях неин секвартирант в продължение на 6 месеца(съжителството ни се случи 6 или 7 месеца след раздялата), след това съм гостувал десетина пъти в новата й квартира и няколко пъти съм бил на работното й място за по 2-3 часа. Докато й бях секвартирант, тя всеки ден преди работа се обаждаше на този мъж, за да го пита как е, да му каже "добро утро" и т.н., а вечерта, преди да си легне, пак му се обаждаше, за да му каже "лека нощ", "обичам те повече от всичко", "искам да съм с теб и никой друг". Почти винаги се разплакваше, докато говори с него. Беше буквално обсебена от този мъж. Докато е на работа, когато е в почивка или няма клиенти за обслужване, му изпраща SMS-и и понякога му звъни, като по време на разговора се разплаква. Днес говорих с нея по телефона и по време на разговора ни тя пак спомена за него, което ми говори, че същото нещо, което описах малко по-нагоре, вероятно продължава.

Аз съм й казвал, че това не е нормално. Нейни приятели също. Посъветвахме я да забрави за него и да приеме факта, че са скъсали. Но тя не иска.

Знам, че това е неин проблем и аз нямам много право да се меся, но искам да й помогна. Ако можете да ми дадете някакви съвети как да й кажа, че има проблем и трябва да предприеме нещо, ще се радвам. Ако не - live long and prosper and may the Force be with you.

 

P.S. Тя е на 25, мъжът е на 27

P.S.S. Той пък винаги й вдига и говори с нея, когато тя му звъни(сиреч много често), вижда се с нея от време на време и дори понякога проявява симптоми на обич, но въпреки това я отхвърля, обижда я и я дразни.

 

Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

Не прочитам тя да е искала помощта ти! В случая не питаш за нея, а за реакцията, която тя и поведението и правят в теб. Непоисканата помощ се явява манипулация през псевдо-грижа. Възможна е, но аз лично няма намерение да подхранвам подобно поведение. Запитай се, зад рационализациите, какво те кара да мислиш толкова за нея и да искаш да се месиш там, където си непоканен?! 

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

 ,,Посъветвахме я да забрави за него и да приеме факта, че са скъсали. ,,

 

 

Ами те не са скъсали.Щом -

,,Той пък винаги й вдига и говори с нея, когато тя му звъни(сиреч много често), вижда се с нея от време на време и дори понякога проявява симптоми на обич,,

 

Просто такава им е връзката и щом я поддържат, значи тя им носи някакво удовлетворение.Ако не беше така, тя или той щяха наистина да я прекратят- да няма никаква комуникация между тях.

Линк към коментар
Share on other sites

Когато се опитваш да помагаш на някого е редно да се позовеш на нуждата му от помощ, а не на своята нъжда да помагаш.

В случея или си човек, който винаги се стреми да помогне на изпаднал в беда или изпадналия в беда ти е много близък.

И в двата случея преди да помагаш обеди се, че човека наистана се нучдае от помоща в противен случей помоща може да навреди.

Как може да разбереш дали човека се нуждае от твоята помощ?

Само резултатите биха го показали, но ако е твой близък тогава би могъл да разбереш кое е най-доброто за него

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви за отговорите.

 

Малко след като написах темата се замислих и ми светна, че съм nice guy. Чувствам се безполезен и чрез почагането на другите добивам самочувствие. Мисля че знам какво ме кара да се чувствам така и как да модифицирам тази схема на поведение.

Линк към коментар
Share on other sites

Абе и на мен би ми било гадно да гледам как някой се мъчи така, ама с времето се научих, че няма как да помогнеш на НИКОГО, ако той не поиска помощта ти. Затова просто гледай отстрани. Според мен е приемливо да изкажеш един път мнение, и дотам. Всичко останало първо ще е безполезно, второ наистина може и да я проява на желание за контролиране и манипулация/власт.

 

Иначе мога да те разбера. Фрустриращо е някой на когото държиш да се измъчва така, често се чувствам безпомощна като ставам свидетел на такива случки, но това е животът!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Не прочитам тя да е искала помощта ти! В случая не питаш за нея, а за реакцията, която тя и поведението и правят в теб. Непоисканата помощ се явява манипулация през псевдо-грижа. Възможна е, но аз лично няма намерение да подхранвам подобно поведение. Запитай се, зад рационализациите, какво те кара да мислиш толкова за нея и да искаш да се месиш там, където си непоканен?! 

 

Абсолютно е така. Споделям мнението. Добре е да се помисли върху него.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...