Jump to content
Порталът към съзнателен живот
San D

Мога ли да помогна на една приятелка?

Recommended Posts

Здравейте.

Една приятелка има проблем - поведение, което не мисля, че е нормално, но тя го поддържа от над две години.

Идеята е, че тя преди две години започна да излиза с един мъж, с когото се познава от по-отдавна. Правеха нещата, които мъж и жена правят помежду си, но след 5-6 месеца скъсаха по нейна вина. И двамата водят доста освободен живот, в това число пиене на много бира(често, до степен пиянство), пушене на субстанции, правещи ги щастливи, периодично вземане на амфети и т.н. Той тези неща ги взима/пуши рядко, но тя прекалява.

Тази моя приятелка е наркоманка - има зависимост към субстанция, която я прави щастлива и усмихната, а откакто скъса с този мъж, тя се чувства тъжна и депресирана. Осъзнава, че тя е причинила раздялата им и съжалява за това. До ден днешен, когато общувам с нея, тя не забравя да вметва, че си мисли за него.

Но не това е основната причина, заради която пиша. Бях неин секвартирант в продължение на 6 месеца(съжителството ни се случи 6 или 7 месеца след раздялата), след това съм гостувал десетина пъти в новата й квартира и няколко пъти съм бил на работното й място за по 2-3 часа. Докато й бях секвартирант, тя всеки ден преди работа се обаждаше на този мъж, за да го пита как е, да му каже "добро утро" и т.н., а вечерта, преди да си легне, пак му се обаждаше, за да му каже "лека нощ", "обичам те повече от всичко", "искам да съм с теб и никой друг". Почти винаги се разплакваше, докато говори с него. Беше буквално обсебена от този мъж. Докато е на работа, когато е в почивка или няма клиенти за обслужване, му изпраща SMS-и и понякога му звъни, като по време на разговора се разплаква. Днес говорих с нея по телефона и по време на разговора ни тя пак спомена за него, което ми говори, че същото нещо, което описах малко по-нагоре, вероятно продължава.

Аз съм й казвал, че това не е нормално. Нейни приятели също. Посъветвахме я да забрави за него и да приеме факта, че са скъсали. Но тя не иска.

Знам, че това е неин проблем и аз нямам много право да се меся, но искам да й помогна. Ако можете да ми дадете някакви съвети как да й кажа, че има проблем и трябва да предприеме нещо, ще се радвам. Ако не - live long and prosper and may the Force be with you.

P.S. Тя е на 25, мъжът е на 27

P.S.S. Той пък винаги й вдига и говори с нея, когато тя му звъни(сиреч много често), вижда се с нея от време на време и дори понякога проявява симптоми на обич, но въпреки това я отхвърля, обижда я и я дразни.

Поздрави

Сподели това мнение

Не прочитам тя да е искала помощта ти! В случая не питаш за нея, а за реакцията, която тя и поведението и правят в теб. Непоисканата помощ се явява манипулация през псевдо-грижа. Възможна е, но аз лично няма намерение да подхранвам подобно поведение. Запитай се, зад рационализациите, какво те кара да мислиш толкова за нея и да искаш да се месиш там, където си непоканен?! 

Редактирано от Орлин Баев

Сподели това мнение

,,Посъветвахме я да забрави за него и да приеме факта, че са скъсали. ,,

Ами те не са скъсали.Щом -

,,Той пък винаги й вдига и говори с нея, когато тя му звъни(сиреч много често), вижда се с нея от време на време и дори понякога проявява симптоми на обич,,

Просто такава им е връзката и щом я поддържат, значи тя им носи някакво удовлетворение.Ако не беше така, тя или той щяха наистина да я прекратят- да няма никаква комуникация между тях.

Сподели това мнение

Когато се опитваш да помагаш на някого е редно да се позовеш на нуждата му от помощ, а не на своята нъжда да помагаш.

В случея или си човек, който винаги се стреми да помогне на изпаднал в беда или изпадналия в беда ти е много близък.

И в двата случея преди да помагаш обеди се, че човека наистана се нучдае от помоща в противен случей помоща може да навреди.

Как може да разбереш дали човека се нуждае от твоята помощ?

Само резултатите биха го показали, но ако е твой близък тогава би могъл да разбереш кое е най-доброто за него

Сподели това мнение

Благодаря ви за отговорите.

Малко след като написах темата се замислих и ми светна, че съм nice guy. Чувствам се безполезен и чрез почагането на другите добивам самочувствие. Мисля че знам какво ме кара да се чувствам така и как да модифицирам тази схема на поведение.

Сподели това мнение

Абе и на мен би ми било гадно да гледам как някой се мъчи така, ама с времето се научих, че няма как да помогнеш на НИКОГО, ако той не поиска помощта ти. Затова просто гледай отстрани. Според мен е приемливо да изкажеш един път мнение, и дотам. Всичко останало първо ще е безполезно, второ наистина може и да я проява на желание за контролиране и манипулация/власт.

Иначе мога да те разбера. Фрустриращо е някой на когото държиш да се измъчва така, често се чувствам безпомощна като ставам свидетел на такива случки, но това е животът!

Сподели това мнение

Не прочитам тя да е искала помощта ти! В случая не питаш за нея, а за реакцията, която тя и поведението и правят в теб. Непоисканата помощ се явява манипулация през псевдо-грижа. Възможна е, но аз лично няма намерение да подхранвам подобно поведение. Запитай се, зад рационализациите, какво те кара да мислиш толкова за нея и да искаш да се месиш там, където си непоканен?! 

Абсолютно е така. Споделям мнението. Добре е да се помисли върху него.

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега