Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Христос, Дънов и любовта към лошите!


Recommended Posts

Нека да не изместваме темата. И без това, възгледът, който се преписва тук на Христос е малко спорен. Все пак ние имаме черно на бяло думите на П. Дънов, но с казаното и направеното от Христос разполагаме единствено като разказ от свидетели, а може и свидетели да не са били, като не знаем доколко легендата е примесена с историческата истина.

 

Когато Христос казва: прости им Господи, защото те не знаят какво вършат, това не е любов към врага. Никъде няма прошка към тези, които се стремят да навредят съзнателно, т.е. към съзнателните служители на черната ложа. Любовта е към тези, които не знаят какво вършат, т.е. невежите. Прошката е за тях. Ако се прости злото на другите, това означава да им станеш съучастник. Когато някой къса връзките си със светлината, това единствено трябва да породи съжаление за погрешното решение, но решението му трябва да бъде уважено и той да бъде оставен да си понесе последствията. Любовта към човека не може да надхвърля любовта към Бога. А любовта към Бога е почитане на принципите върху които е изградено битието. Не може в любовта си към някого да пристъпваме тези принципи.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 32
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Нека да не изместваме темата. И без това, възгледът, който се преписва тук на Христос е малко спорен. Все пак ние имаме черно на бяло думите на П. Дънов, но с казаното и направеното от Христос разполагаме единствено като разказ от свидетели, а може и свидетели да не са били, като не знаем доколко легендата е примесена с историческата истина.

 

 

Изобщо не съм съгласна да се гледа на християнството като на легенда. Това е абсурдно! Имаме написани не думи черно на бяло, а цяла Библия, свещено слово!!! Хайде поне да не си потъпкваме религията! Ако Станимире това не е твоята религия разбирам, но нека да не слагаме окачествяващи етикети и да говорим за исторически истини, когато става дума за векове преди нашето съвремие. Това е парадокс направо! Изобщо може ли да се поставят на едно стъпало Дънов и Христос? Мъдрец, философ и езотерик и Син на Бога!

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Няма, а какво е Митра?

Нима всичко не  е откраднато от този култ?

 

Как може всичко в съвременния християнския свят да е такава кражба, бе?

Това е, какво е, липса на мозък ли, какво ли?

Нищо, което го има в култа към Христос, не липсва и в култовете поне 2000 години преди него. 

Всичко се повтаря и всичко вече е познато, усвоено, знае се. 

 

Всеки сериозен окултист би се изсмял на подобно твърдение, честно казано. 

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

За мен лично, всичко ново започва отвъд понятието култ. Ако разглеждаме християнската идея само като култ и религия, то тя е стара. Ако обаче приемем християнството като идеята, която е най-съществена за него и е освободена от всички митове, ритуали и тям подобни, то прилагането на безусловната любов в ежедневните ситуации и отношения е нещо далеч превъзхождащо древните култове като ниво на животомислене и поведение. За съжаление, и до днес в рамките на църковните разбирания и практики то си остава просто стар култ в различна дрешка. 

Точно в прилагането на идеята в ежедневието на всеки човек виждам и ценността на учението на Учителя Дънов. Иначе восъчни свещи всеки може да купува и пали.... 

 

 

По темата - И Христос и Учителя са на единно мнение, според мен. Лошите не са лоши, те просто избират свободно своя път и начин на живот. Любовта към тях означава да не им пречим, да ги разбираме, но не означава да им помагаме за нещо, което ние самите не споделяме и не правим. Едно е да уважаваш, друго е да харесваш, трето е да подкрепяш и споделяш.... Бедата на съвременните хора ни е, че смесваме тези понятия. Ако не подкрепям, значи не се отнасям с любов - това е грешен извод. Понякога точно когато НЕ  подкрепям и НЕ  помагам за нещо, означава, че се отнасям с любов. 

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен е повече от смешно да се сравняват понятията християнска религия и култ. Просто са несъвместими. Нека всеки бъде и пребъде във формата, която си е избрал. Не критикувам хората, които не споделят моите идеи, не са християни. Не смятам, че мистичността на цяла една религия може да се обясни в един форумен разговор, а и намирам това за излишно. Нека всеки отвори сам очите си за Бог  или за реалността без Него - това е право на свободен избор, изконен за всеки човек. 

    Не смятам, че трябва да има напрежение между дъновисти и християни. Не мисля, че Дънов е извън християнството. Учението на Дънов аз възприемам като философия, това е нещо, което пиша за пореден път. Мъдри мисли за живота, здравето и духовното благополучие на българите. Смятам, че това е невероятно духовно наследство и огромен труд, посвещаване и какво ли още не, от страна на Дънов и много негови ученици. Радвам се, че България има подобен философ, но по никой начин няма да възпрема никога дъновизма вън от християнската религия. Като нещо повече или по- малко. Просто сравнението е неуместно. И за мен напълно излишно. Черпя позитивите, знанието и мъдростта от много религии и не малка заслуга имат хората тук, пишещите тук, които са ме провокирали, карали са ме търся и да откривам. Съжалявам, че много и  от християните, а и от дъновистите не се приемат взаимно, това са излишни неща според мен. Благата са за всички, не бива религията или учението да е ограничение на духа, а точно обратното да му дава крила, енергия и вдъхновение!

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Нормално е в християнството да са застъпени неща от предходни учения и религии. И да, не вярвам, че всички притчи около Христос са се случили действително с него. Това не ги прави по-малко верни. Но да се различи историческата действителност от митовете е невъзможно. Всъщност няма значение как ще бъде представена истината, а нейното осъзнаване. И не, нямам нищо против християнството, но то не е нищо повече от моментно представяне на истината, едно късче от нея. То съществува само и единствено за да представи част от истината по начин подходящ за хората от последните векове. Извън това християнството няма никакъв смисъл, както всъщност и всяко друго учение.

Линк към коментар
Share on other sites

Няма, а какво е Митра?

Нима всичко не  е откраднато от този култ?

 

Как може всичко в съвременния християнския свят да е такава кражба, бе?

Това е, какво е, липса на мозък ли, какво ли?

Нищо, което го има в култа към Христос, не липсва и в култовете поне 2000 години преди него. 

Всичко се повтаря и всичко вече е познато, усвоено, знае се. 

 

Всеки сериозен окултист би се изсмял на подобно твърдение, честно казано. 

Повърхностно много неща са еднакви . По си приличат , колкото по непознати са .  Изпускаш , че в живота няма повторения .

Близнаците се различават по палците . :)

А  май , никой не мисли , че нещо може да се роди изведнъж , без предисловие .

 

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...