Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Необяснимо психично разстройство


Recommended Posts

Майка ми е на 74 г.Преди 3 г. и 3 м. имаше лека исхемия близо до центъра на емоциите.Никога не е била неподвижна.Много помни дори.През деня я оставям само и затова не знам да има някакво падане или някаква травма.От 10 дни забелязвам,че тя изведнъж изпитва силно паническо разстройство,което се изразява в следното:

1.Мисли,че някой иска мен да ме убие или ме измъчва,изнасилва ме.

2.Кошмарни сънища-сънувала е черно говедо,а преди това и баща ми,който е починал преди 20 години,все едно е жив.

3.Няколко пъти е имала и гласове в будно състояние.

4.Треперят й изведнъж ръцете.

5.Мисли,че някой измъчва и сестра ми.

6.Веднъж каза,че ще се хвърли от балкона.

7.Вика и крещи,че съм мръсница.

8.Отивам на работа,а тя се опитва да заключи апартамента и да ми вземе ключа.

9.Сънува кошмарен сън,започва да рита в леглото,будна е ,но не е в съзнание,въпреки,че аз й говоря-така в продължение на 10-15 минути поне.

10.Спомня си тежкото ми раждане-секцио ме е родила поради плацента превиа.

11.Преди 22 години претърпях пътен инцидент,блъсна ме кола,имах средни телесни увреждания, и тя точно на този ден от годишнината,беше най-зле.

12.Днес сутринта ми каза,че я е страх от мен.

13.Кара ме да изхвърлям храна,напр. кисело мляко,кашкавал,защото били ГМО и отрова.

14.Говори за мои познати,че били вампири.

Кръвното й е най-много 140/90.Веднъж на 2-3 месеца е било 160/100 напр.Пие атаканд 16 мг за кръвно.Никакви други медикаменти не ползува.

Никой в къщи друг не е влизал без мое отсъствие,за да кажа,че някой я е тормозил.

Не ми е споменавала и да я е някой травмирал психически.Няма симптоми на Алцхаймер-за това говорих вчера с нерволог.

Всичкото това поведение стана изведнъж,без преходни моменти.Мислех,че може би повтаря инсулт,но няма признаци-високо кръвно,изтръпване на крайници,изкривяване на лице.Майка ми и баща ми бяха клинични лаборанти.Баща ми почина от неходжкинов лимфом на почти 60 г.В рода на майка ми над 70 г. обикновено имат много тежки инсулти,но майка ми имаше лека исхемия.Предимно здрава храна-много плодове,супи,десерти,месо-обичаше кебапчета и пилешка супа..Не съм имала парични проблеми,които да й натяквам.

Не мога да си обясня изведнъж тази промяна на 180 гр.Няма никой психично болен от рода,дори и в напреднала възраст.Не знам какви могат да са причините и за какво са тези симптоми.Благодаря на включилите се-

Линк към коментар
Share on other sites

Направете среща с психиатър.

Линк към коментар
Share on other sites

Направете среща с психиатър.

Да,знам.Но откъде да разбера при точно какъв психиатър?И след като има преживяно предно заболяване,т.е. микро исхемия,първо към личния лекар да се обърна и той да ме насочи-все пак на него е по-ясна историята на заболяванията на майка ми.Все пак нямаме фамилна обремененост с такива заболявания и тези внезапни промени ме учудват много.Затова питам към кого да се насоча-невролог,психолог,психиатър.Предполагам,че преди да отидем на психиатър,е необходимо да се направи и скенер.Но никой невролог ей така няма да направи скенер.Откъде да започна? Благодаря за включването

Линк към коментар
Share on other sites

Ако ще ползвате клиничната пътека, започвате от личния лекар, за да ви даде направления.

По това което описвате много наподобява на психотично разстройство, с този проблем се занимават психиатрите.  Разбира се, казано от тук това може да бъде само предположение, така че започнете от личния лекар.

Линк към коментар
Share on other sites

След домашно посещение в къщи,джипито предписа на майка атаракс 25 мг вечер и ноотропил половин саше сутрин.Засега е спокойна,адекватни отговори получавам,на откъслеци й задавам въпроси от когнитивни тестове,които са примерни в интернет.Паметта й си е съвсем наред,като дава правилни отговори.Колкото и да е изведнъж,не мога да си обиасниа за тези промени в човешкото тиало за броени часове.Ще следим с ЛЛ състоианието й,за да видим на какво изследване да правим.Един друг въпрос към г-жа Колева-принципно на скенер ли се подлагат тези пациенти или може и преглед в домашни условиа от психиатър?

Линк към коментар
Share on other sites

Възможно ли е един човек със мултиинфарктна съдова деменция да направи следното:да изнесе и вилици и лъжици на балкона в кофата за дърва,да пребърка всички шкафчета.Не намирам и една печка на реотани,всички обувки прибрани,изметено,но много хубаво,забърсани секции,аптечката изнесена на балкона.А в сряда сутринта си беше всичко добре,все едно е некаква мания за чистота,но колкото и да е,тя с тази ръка,която й беше счупена и не зарастна добре,не може да свърши всичко това.На практика като че ли поведението й не се вписва в нейното физическо състояние.Това,което е станало,не отговаря много на деменция,колкото и да е с остро начало.А сестра ми е изгубила поне 2 ключа от апартамента.Аз сега съм заключила и кухня,и входната врата.Така че опасност да излезе няма.Онзи ден в сряда ,все пак като е чистила,си е излизала 3 пъти до кошчето за боклук навън и се е прибирала.Как така,като е била като в халюцинация,се е прибрала в апартамента и излизала извън него 3 пъти в правилната посока.Казва,че са чистили баща ми и леля ми,които са починали съответно преди 20 и 7 години.Струва ми се,че нещо не е наред.Като аз съм си вкъщи е по-спокойна и не прави такива щуротии,говори си нормално,има безпогрешна ориентация за място и време,дата ,къде живеем в момента,каква е квадратурата на апартамента,повтаря безпогрешно след мен 3-4 думи от по 6-7 букви,давам й задача за пресмятане,всичко правилно.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако личният ви лекар не е психиатър е трябвало да ви даде направление за такъв. Майка ви трябва да бъде прегледана от психиатър и след това, ако се наложи по следващи изследвания.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Вие бяхте прав,Д-р Първанов.След преглед  и при невролог,и при психиатър диагнозата е точно-преходен психо-органичен синдром.Изписаха 1 мг сутрин сперидан.Но майка ми има и лек когнитивен дефицит,т.е. и наченки на деменция,а това лекарство е противопоказно при деменции и прекарани инсулти.Иначе при психиатъра на всички въпроси майка ми отговори правилно-дата,ЕГН,адрес,членове на семейството,президент,аритметични операции-разбира се по-бавничко,но... правилни отговори.Напоследък се опитва да крие пари,мои дрехи и обувки.На тема за пари-всичко било скъпо,непрекъснат монолог без връзка между темите,възбудена,леко объркана.Не знам дали да й се доверя да й дам цялата пенсия,както правех досега.Доколкото разбирам и вашия колега,тъй като заради майка ми нямаше много  и време да ми обясни,понякога при този синдром имат и леки халюцинации,мислят,че някой ще ги нарани,ограби,че близки ще бъдат наранени.Това ли са най-общо симптомите и това лекарство сперидан подходящо ли е при прекарали инсулт и на колко години може да бъде това заболяване при това положение?Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Като студенти ни казваха, първо лекарство се дава за да лекува болестта, второто за да лекува увредите причинени от първото лекарство, третото за да лекува повредите от второто и така до без край.

 

В случая, назначено лекарство е възможно най-щадящото.Това е.

Да, възможни са и халюцинации при това заболяване.

Линк към коментар
Share on other sites

Интересува ме следното-освен рецептата за сперидана,психиатърът трябва ли да издаде протокол от извършения преглед?И доколкото разбирам за този психоорганичен синдром,причината е някаква интоксикация-напр. алкохолизъм,наркомания,диабет или др.,която трябва да се лекува освен със сперидан.Кой лекар трябва да назначи необходимите изследвания-личният или психиатърът.

Линк към коментар
Share on other sites

Може да ви даде талон за прегледа, ако искате друга консултация, без присъствието на майка ви.Причината за този синдром, на тази възрас, са преходни исхемични състочния на мозъка.Те се лекуват от невролог.

С две думи-основното лечение е от невролога, психичните феномени от психиатъра.

Линк към коментар
Share on other sites

Понеже не иска майка ми да пие лекарства,освен атаканд,аз й купих гинкобилоба на чай и кавинтон форте 10 мг.Кавинтона й го слагам в течна храна,без да знае,стрит,но по-малко,за да не усети горчивината-в лимонада,в натурален сок,супи.Когато го погълне,виждам,че се чуства много добре.А от сперидана се страхувам за това,че той е противопоказен за прекарали инсулт и може да се получи скованост на лицето на мускули.

Линк към коментар
Share on other sites

Може ли да ми дадете по-систематизиран материал за т.нар. психо-органичен синдром-причинители,симптоми,какво е поведението на боле?.В нета като че ли специално за тази болест не се пише много,а е само по изречение от други статии.Много е разводнено.Благодариа на включилите се!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Давам на майка ми по 100 мг сетинин сутрин и вечер,но много й пада кръвното 110/70.Опасни ли са такива дози.Страх ме е да не й спадне кръвното много и да не стане лошо.

Линк към коментар
Share on other sites

А сетинина докога трябва да го давам.Вече 1 месец го давам.Не е ли преходен този психоорганичен синдром?Не трябва ли да очаквам,че ще премине или може да се задълбочи?

Линк към коментар
Share on other sites

Доколкото разбирам от нета,при такъв синдром често причината е недостиг на тиамин-витамин В1 в организма.Витамин В1 в аптеките не се намира,но В-комплекс-да.Майка не иска да го пие сега,но милгамата също съдържа тиамин.Нея през ден й го давам,дали е проблем да го взима.

Линк към коментар
Share on other sites

И този психоорганичен синдром,неговото точно наименование как се нарича-неуточнен делир,корсаков или друг?Възможно ли е да е следствие от деменция?Като преценявам сега майка си и пазарува,домакинска работа върши по малко-напр. пере,мете,храни се сама,оправя легла,мие съдове,знае точна дата,помни през деня какво е правила,има ориентация и фиксационната й памет е добре.Но забелязвам,че ако я питам нещо по медицински въпроси,тъй като тя е клиничен лаборант,в 50% от случаите не ми отговаря.И все още има тревожност в нея, и ако ней дам по схема сетинина,забелязвам,че се възвръща в малки дози,но има психомоторика в говора,по-емоционална е,ядосва се за дребни неща.Мисля,че този психоорганичен синдром на по-прост език е болест на опънати нерви по-скоро,но тя винаги е била по-нервна в живота си.При бременност с мен  е била с много главоболие.Наследствен ли е този синдром?

Линк към коментар
Share on other sites

Най-често е на базата на нарушено оросяване на мозъка. Това става проблем за почти всеки човек след 70 години. Не е наследствено, просто е СТАРОСТ.

Линк към коментар
Share on other sites

Не мога да си обясня тази вманиаченост за подреждане на дрехи и пране.Всъщност то не е точно подреждане,а ги слага в найлонови пликове и после ги слага по гардеробите.Не смея да й давам и много пари,в смисъл по 10 лв. напр.И защо говори против всички,с които контактувам-шефове,приятели.Не мога да изляза нормално,постоянно ме пита с кого съм била и разбира се,не одобрява.Забелязах,че крие и хранителни продукти.То старост,но това не го правят всички  стари хора.Като,че ли ревнува,ако с някого говоря,или ям нещо с нея.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...