Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Образованието в България


Фелини

Recommended Posts

Примерно - нормално ли е един шофьор в София да взема два пъти по - висока заплата от един учител? Нормално ли е да има пари за военни и полицаи, а за учителите да няма? И що за общество, и що за свят е този, в който се случват подобни работи?!

Не, Бориславил, не. И ти залиташ по лесната плоскост на противопоставянето, което открай време цари в нашето общество и властва навред - интелигенция срещу работници. Отново евтин популизъм. Шофьорите да си получават, колкото си получават - извоювали са го и това е също важен сектор, но сравнения да се правят е социално примамливо, но граждански неефективно. И в по-горни мнения прочетох негативни и контрастиращи мнения - те имат това, значи еди какво си, а аз нямам - български модел на мислене, нищо ново, но и нищо полезно в крайна сметка. С подобни изказвания единствено наливаме масло в бездънната яма на социалната си омраза и неразбиране на другия. Научени сме да мразим и няма виновни никога....

Ако почна и аз по тя схема, какво излиза - аз съм журналист; колко си мислиш, че е заплатата и хонорарите в този бранш. Има и изключения. Работи са на ненормиран работен ден, събота и неделя включително. Трябва да разбираме от всичко: интервюирам политици, юристи, бизнесмени, лекари.... Т. е. трябва да разбирам от всичко и на всичкото отгоре винаги съм на прицел, защото мога да бъда съдена, ако някой реши, че съм засегнала личността му. (Защото в България институция, като цяло, не може да бъде осъдена, а само неин представител).... И какво, да тръгна да противопоставям труда си - на кого? Не става. Господ ми е дал глава и мозък, с които да мисля и да се оглеждам - живеем в социален абсурд, който, сами сме измислили и съ-градили и сами трябва да приведем в човешки образ.

Затова, борете се за правата си, но не мразете!

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 308
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Факторите определящи качеството на образованието са много, разбира се не само учителската и всяка професия трябва да е добре платена за да се даде и по добър резултат от нея.Въпреки, че не само това е определящото, защото както хората, така и Учителите, като такива са различни, т.е. не винаги повечето пари биха ги напривили по-добри... Но не е за пренебрегване факта, че да си учител на днешно време трябва първо да имаш огромно търпение-Огромно, както и мъдрост и много опит, не на последно място са знанията и това да си добър педагок, защото аз познавам много учители и не им е ледно с днешните деца. Много агресия и много лошо възпитание има у тях, разбира се има и ангелчета, но като цяло учителите са изправени пред големи въпроси за разрешаване с тези деца и хвърлят много нерви.

И въпреки всичко Учителя е човек, който тръгва от рано с теб и ти отваря много врати стига ти да искаш да минеш от там. няма да забравя моята класна-страхотна жена, когато бяхме в училище даже понякога някои от нас се страхуваха от строгостта й, но в същото време тя беше мека, интелигентна и добра. И наистина ни научи не само на български и литература, а и на още нещо. Тя почина, но аз ще я нося винаги в сповена си и няма да я забравя. Мир на праха й.

Прекланям се пред Всички подобни учители и се надявам исканията им да бъдат удовлетворени, както и те да дават своя принос безусловно.

Линк към коментар
Share on other sites

Затова, борете се за правата си, но не мразете!
:3d_137::thumbsup2:

Що е това омраза, Мона? Това е едно от нещата, които са ми непознати!

А когато направих сравнение между шофьори и учители (с това уточнение, че всеки труд в полза на обществото е ценен и необходим и всеки от нас си тежи на мястото) поставих проблема за ценностите днес... за болката ми, че в съвременното общество духовното все повече се игнорира, а на крепителите на духа се гледа като на аутсайдери... Показателно е отношението на власт-имащите - спомняш ли си на кой ден от стачката на шофьорите удовлетвориха исканията им? А в кой ден навлиза учителската стачка и то при какъв мащаб, а все още няма резултат?! Та въпросът ми е - има ли подобаващо уважение към учителския, интелектуалния труд въобще, или дотам сме докарали нещата, че и шофьорите да ни гледат от високо, просто защото заплатите им са по - добри от нашите, а в днешно време, като че ли уважението към личността е правопропорционално на парите, които въпросната личност притежава. Или поне така мисли мнозинството... Затова и младите се стремят към добре платени професии и никой от тях не иска да става учител. Тъжното е, че и самите учители не искат децата им да стават учители...

Линк към коментар
Share on other sites

Ася, не става въпрос да се постигне подобряване на положението на учителите за сметка на други важни приоритети. Както и други подчертаха, има много десетостепенни течове в бюджета, така и извънбюджетни възможности. А и ситуацията е такава, че за да се получи макар и частично по-справедливо решение, именно върху имащите трябва да се въздейства, и те самите да се поосъзнаят, все пак не бедняците ръководят тая страна. За мен не е толкова важно да знам колко пари има ректорът, а какво политика спрямо финансирането на образованието защитава на практика, както и доколко и как публично я декларира. Ние сме дълбоко закърмени със синдрома на Нане-Вуте, които не искали те да са добре, а Гьоре да е зле. Без неговото преодоляване обаче ще продължим, вместо да вървим с общи сили към целта, да се цепим и ревнуваме един друг, кой получил или дори, представи си, имал шанс да получи в бъдеще, някаква троха в повече. Ако има добро воля, проблемът с финансирането на учителите може да бъде разрешен ако не оптимално, то в приемлива за всички степен, без да се накърняват други важни социални подпомагания. Много по-трудно може да се въздейства върху основните парадигми на системата - но това не означава, че трябва да се чака с десетилетия и чак когато нещо си стане, тогава да се реагира с финансирането. Ние не можем да осъзнаем, че сме в особено мизерна държава, че всъщност и 1000 лв. на човек от семейството не са никакъв лукс, а само един що-годе спокоен минимум от средства за най-необходимите неща... Ние, а какво остава неинтересуващите се от духовното хора, не можем да си позволим и лукса да се занимаване оптимално с духовното, ако не сме обезпечени на някакво умерено ниво финансово. Какво друго да чакаме в масовия случай тогава от хората? да тръгнат в парцали да пеят слава на Господа? Слрава на онези, които го могат, особено ако се усещшат и отвътре щастливи, но това са много под 1:1000. Нека да видим какво е необходимо на основната маса от хората, защото те именно стачкуват сега. Другото са твърде постепенни еволюционни процеси, въпреки че ние тук си ги гледамепрез виртуални лупи, жонглираме с космически ери и еволюирали индивидуални съзнания...

Нека разглеждаме проблемите един по един, а не да заменяме важността на единия с важността на другия. Само така можем да гледаме трезво на произхождащите събития. :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Чета написаното и то силно ми напомня онова време, когато напусках.

Пак имаше разправии, пак лозунги, пак нагряване и нахъсване и общи приказки и... пак не се пипа най-важното!

Пак никой не пита (или не му позволяват) - къде и как се разпределят парите от сегашния бюджет на образованието? - в конкретни пера и суми - в Държавен вестник! С подпис и съдебна отговорност за заблуда на обществеността!

Никой не пита - как точно и от кого ще се разпределят новите суми - които се спускат и които се искат!

Защото ако с тези суми процентно се увеличат и заплатите на същите тези измислени чиновнически места - вие осъзнавате ли кой има интерес да ги иска най-много и чии кестени вадят от огъня сега гладуващите учители?

Колко е 25% от 300 и колко от 600?

За стачката съм - но само ако първото искане е прозрачност и обществено одобрение за бюджета на образованието - на целия! Всички чиновнически места - под списък и какво точно вършат и колко получават. Същото и за учителите - колко получават за колко труд. Същото и за учебниците и колективите им - колко и какво излиза в резултат.

Прави са всички, които казват,че и образованието е подчинено на същите закони като икономиката и страда от същото - централизацията, корупцията, тромава раздута администрация.... Да не се окаже че наливаме пари в тях?? Защото преди години точно така стана - но се замълча - учителите си получиха трохите, а останалите - кълките. Мълчешком отвориха новите места за чиновници с двойни заплати, мълчешком си раздадоха поръчките за учебниците.... със същия този бюджет. И запазиха "къщата" пребоядисана.

И още за нещо ми е болно - думите, изплъзнати за нашите деца тук, в тази тема. Няма да ги повтарям, защото любовта ми към тях като майка и педагог не ми го позволява.

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy::thumbsup2:

Напълно съм съгласен с Донка за първостепенната важност на прозрачността на Бюджета.

Иначе, вероятно е силата на справедливото народно недоволство отново да бъде използвана за интересите на хората-източник на проблема.

Нека всеки отговорен българин да се обажда нон стоп на своя депутат докато тези въпроси се разрешат под формата на закони!

Моля Господа за голям и истински успех на България в предстоящата борба за истинска демокрация. От вас зависи много да се прекрати фалшификацията. Вече сме европейци, слава Богу! Да бъдем достойни за това.

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Чета написаното и то силно ми напомня онова време, когато напусках.

Именно. Това е,което ме смущава и затова смятам че е един порочен кръг, ако, както каза Мона, се оставим на този модел, който не е от вчера, а е дълбоко насаден в нашето светоусещане. �”алече не мисля че тази стачка обединява нацията. Напротив - тя е съпътствана от противопоставяне, гняв, озлобление, които се усещат дори физически. Следвайки този модел, този затворен цикъл, как очакваме нашата родина да се промени към добро?! Апелираме за реформи, за промени, но винаги забравяме едно - реформата, промените започват от нас самите, от нашия стремеж да допринесем за това да вървим нагоре, а не да затъваме като нация, държава, дух и каквото още решите да прибавите в изброяването.

Може и да има учители, които стачкуват с идеята, че стачката е ЗА образованието, но не видях нито един такъв плакат. Във всички плакати видях отразено единствено ЗА по-високо заплащане. И какво ако пак падне едно правителство? Ами нищо. Ще дойде друго. И няма да увеличи заплатите както се иска сега. Винаги е лесно да си в позицията на обвинител. Но кой ти е дал това право? Нали уж съдбата на всеки била в собствените му ръце?! :rolleyes:

Ще докажем успешно, че никой не се учи от историята, колкото и близка да е тя.

Редактирано от Зара_
Линк към коментар
Share on other sites

Съгласна съм с всичко, което казва в горния пост Донка. Това наистина е важно да се знае - къде и как се разпределят парите в сегашния бюджет на образованието. Защото пари на практика има, но наистина потъват в джобовете на раздутия чиновнически щат, в джобовете на роднините на чиновниците от министерството, защото предимно техните проекти за учебници бяха одобрени или в най-добрия случай са дават за съвсем ненужни неща.

Много неща могат да се оптимизират, за да се спре излишното пилеене на средства. По мое време например учехме с безплатни, но оборотни учебници. Разбира се, те след 2-3 години се амортизират, но всяка учебна година учителите бракуваха негодните екземпляри, на тяхно място се поръчваха нови, а по-запазените се раздаваха на следващия випуск. Все пак по този начин училището поръчваше много по-малко бройки нови учебници. А това го правеха и като един вид награда за учениците показали отличен успех, защото само на тях се даваха от новите.

За мен един добър вариант е на всички първокласници да се раздават винаги нови учебници, а във втори клас всяко дете да върне учебниците си от първи клас (така целокупно ще отидат за рециклиране) и според това доколко ги е запазило, доколко се е грижело за тях през годината да получи в също толкова добър или не толкова добър вид оборотни учебници за втори клас. Това ще бъде стимул за децата да ги пазят, ще ги научи да ценят своя и чуждия труд, независимо дали по-лесно или по-трудно се справят с учебния материал.

Линк към коментар
Share on other sites

Добромире,

По принцип не гледам в паничката на съседите. Всеки има това, което сам си е сложил. На мен като не ми стига търся начини да се справя. Но в конкретната ситуация трябва да го направим. Донка много добре го обясни защо.

Съгласна съм със Зара и Диана.

Репликата ми за Биолчев беше напомняне към стачкуващите, че трябва да се огледат какви хора ги представляват и бунят? Защо има тагава огромна разлика между тях и стачкуващите? Всеки път, когато дадат Такевата по ТВ, ми прави впечатление, че тази жена ходи редовно на фризьор и маникюр. Нито една от преподавателките, които се занимават с детето ми не може да си позволи такъв стандарт. Това към което се опитвам да насоча мисленето ви е, че хората които ви бунят и ви карат да гледате през розови очила нямат същите цели като вас. И със сигурност същото заплащане.

Понеже ме биваше в математиката, се опитвам да мисля понякога и малко логично. И се надявам поне тук, след като всички сме загрижени за образованието и децата ни, да стигнем до някакви конкретни изводи или предложения, а не само да правим Бля-Бля, както казват децата.

Откакто се заговори за и започна стачката, цените, поне в София, се увеличиха с 11%, по мои груби сметки. Говоря за основни продукти. Т.е. 10% увеличение на учителите, което РЕАЛНО ще получат за момента, вече го няма. Тук има доктори по разни науки – те могат да обяснят по-добре от мен защо се е получило така. Мона също даде насоки. Само че, останалите не получават увеличение. Което означава, че скоро и някоя друга гилдия ще надигне глас. Резултатът, според мен, ще е една добра инфлация, от която губим всички. Кой ще е виновен – учителите, не Такевата или синдикалистите, а най-малко тези които платиха автобусите до София. Няма да ви обяснявам тяхната печалба каква ще е.

Ако приемем, че стачката продължи 2-3 месеца, до победен край, както искат някои, какво ще се получи? София през деня става около 2 млн. души. Хората, както аз вчера, ще минават покрай тези редици автобуси и в един момент ще си зададат въпросите, които и аз зададох вчера – щом има пари за такива акции – откъде ги взима синдикатът и кой ги дава? Отговорът със съгурност няма да ви хареса, ако въобще го получите. Да не говорим, че хората с право ще се възмутят от пилеенето на толкова много средства по такъв начин. И със сигурност няма да ви подкрепят при следващия протест.

За лозунгите ‘Ние мислим за бъдещето на нацията’. ТРЯБВА да се мисли за това. Но, голямото но е, че при това състояние на образованието, децата които искат да получат качествено висше образование и да продължат да се развиват в избраната от тях сфера, трябва да заминат в чужбина. Тук идва нашата отговорност – на родители и учители, да сме ги възпитали достатъчно добре, да сме изградили такава ценностна система в тях, че да пожелаят да се върнат и да работят за съхраняването и развитието на нацията. Очаквам някой да каже как да стане това, а не само да ми се казва, че трябвало да го направим. И понеже всеки трябва да си гледа в паничката (или дома) – аз съм се постарала моите децат така да ги възпитам, че да бъдат родолюбци. Толкова съм могла, толкова съм направила. Но бих искала да чуя и за други конкретни предложения или действия. Защото на практика се получава така, че всички искаме по-добро образование, по-високо заплащане, по-добри условия, но болшинството остават само с искането и очакването някой друг да го свърши, а те после само да си подадат паничката.

Пак се връщам към идеята си лятото да беше започнало всичко. Ако тогава се бяхте/бяхме организирали и задали конкретни въпроси и искания, то тогава резултатът щеше да е много по-различен. Можеше да не се правят такива показни акции в София, а учителите по места да направят хората съпричастни. Тези ремонти, които всяка година се правят в училищата - ако бяхме започнали показно да си ги правим заедно - Учители+деца+свободни родители - мислите ли че кметовете нямаше да се втурнат да помагат? Децата щяха да са в еуфория от отговорността сами да си го направят. Родителите винаги сме помагали. Със сигурност така щеше да се създаде една народна подкрепа, каквато се очаква и трябва да получите. И управляващите щяха да бъдат принудени да ви чуят. А сега – ами сега просто насадиха учителите на пачи яйца и други ще приберат парите, а учителите пак ще мизерстват.

Линк към коментар
Share on other sites

Сега да е ясно - аз имам особено мнение за политиците. Смятам, че това са хора, които са вътрешно непълноценни и затова се стремят към власт и към пари, което им придава фалшивото усещане за значимост. За да си успешен политик, трябва да си изпълнен с фалш - няма друг начин. Ето защо не вярвам на политици, нито на синдикалисти, нито на опозиция. Прозрачно е, че те си преследват своите си цели. И ние сме хората, които по някакъв начин трябва да им кажем: "Стига! Дотук! Повече няма да ви търпим да се возите в луксозните си джипове, да си пълните банковите сметки и да живеете на наш гръб без изобщо да ви е еня за нас и за бъдещето на България!" Ася видя автобусите (свищовският автобус беше отпуснат от общината), но това, което е пропуснала да види е с какви автомобили пристигаха депутатите... Братя и сестри, българи, нали разбирате, че това са наши пари? Нали разбирате в чии джобове отиват излишъците и икономиите? Не осъзнавате ли, че ако успеем да ограничим тази партизанщина, ще заживеем малко от малко по - добре - ние, обикновените хора от народа - не само учителите. Управляващите затова се ослушват и протакат нещата, защото не искат по никакъв начин да се ограничат, да излязат от тази конфортна зона, в която са се настанили. От всички нас зависи да ги изкараме оттам!

Линк към коментар
Share on other sites

Беше споменато името на Янка Такев, една моя "любимка"...

Без коментар

Янка Такева е заместник-председател на Пенсионноосигурително дружество "Сила", член е на Управителния съвет. Синдикалната лидерка е съуправител в регистрираната преди 4 години във Варна фирма "Изгрев 03", която има предмет на дейност хотелиерство и ресторантьорство. От 8 години Такева е и в съвета на директорите на ЗКМО "Кочериново"....

Диверсията

Ако правителството успее да продължи преговорите с учителите повече от три седмици, общественото мнение ще се настрои окончателно против стачниците. Удължаването на преговорите над 18 дена, ще преобърне подкрепата за учителите в полза на кабинета. Какво се прави - акцентира се върху опасността от провал на учебната година, за да се засили родителското недоволство. Така правителството ще излезе победител в битката. Припомня се непркъснато за инфлацията от 1997 г., говори се за опасността от хиперинфлация, 65 % от хората добре помнят Виденовата зима. Изтъква се само искането за 100 % учвеличение на заплатите, не се споменават другите искания на учителите за реформа в образованието....

Линк към коментар
Share on other sites

Човече, не може да се тръгва ей така "на юруш". Колкото и да не ми се иска народа ни е свикнал да се събужда чак, когато стане много лошо :feel happy: Не сме единни, всеки гледа паничката на другия и никой не чува гласа на разума... Съзнанието на индивида трябва да израстне, а аз съм оптимист, макар и бавно ще се получи :thumbsup:

Аз се надявам, че децата ни ще са по-различни и те ще променят нещата...

До тогава нека растем поне духовно и да развиваме Любовта и взаимопомощта си, иначе лозунги и призиви колкото щеш...

Линк към коментар
Share on other sites

Ами поне аз не мога да си намеря мнението от вчера, така че няма пред кого да ми даваш и личен отговор <_<

Ако наистина всеки гледаше главно в своята паничка, то може би или щеше да има масова стачка и в други отрасли, което вече щеше да принуди управляващите нещо да променят; или самите учители щяха да излезат от системата, за да преподават частно или да се ориинтират към други професии. Забележката ми беше насочена към силно преобладаващия брой българи, вкл. към учителите. Второто, това, което те и други българи искат в материално отношение - това не е лукс при лошо качество на продукта, който те предоставят на обществото. Те желаят нормални условия на съществуване в тоя тъй напредничав 21 век, за да могат поне някои от тях да се разгърнат и по отношение на качествената работа; но ние тъй сме свикнали, че е нормално да се мизерства, че ако някой иска да получава не 10%, както досега, а 20% от заплатата на среден човек от бранша в нормална държава, вече считаме, че той иска да охолства на гърба на другите... И третото, щом няма действащи лидери от страна на потърпевшите, те неизбежно ще бъдат оглавявани от други хора и отчасти обслужвайки техните цели. Бих желал да има и трети вариант и ти като че ли имаш нещо предвид (обаче лятото вече отмина, говорим за тук и сега), но аз така не разбрах на какво конкретно разчиташ?! :whistling:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Ами давайте тогава да махаме учителското съсловие?

Какво ще кажете?

За какво са ви тези учители , дето много лозунги вдигат , давайте тихомълком да ги изтребим , а пък ние сами ще си образоваме децата духовно .Нали те са бъдещето на България.

За какво са ни тези хора?

Те са длъжни да търпят нашето безхаберие и нямат права.Техните деца и те нямат правото да живеят по- добре.Какви са тези частни уроци?

Нямат право , нали така. Гледай само как са забогатели на наш гръб. Със собствения си труд.Толково са некадърни .

Ние тука ходим на работа и няма кой да ни гледа децата,как така ще стачкуват.

Тръгнали ми на юруш.

ТОВА Е МНЕНИЕТО НА БЪЛГАРСКОТО ОБЩЕСТВО И ЗА МЕН Е СРАМНО ДА СЛУШАМ ПОДОБНИ КОМЕНТАРИ.

Редактирано от Ина Трифонова
Линк към коментар
Share on other sites

Добромире,

Извинявай, че началото на поста - за паничката го слях с останалата част. Моя грешка.

А на какво разчитам - да престанем да мрънкаме и да почнем да правим нещо. Аз го правя или поне се опитвам да го правя.

Ина, това което пишеш за мнението на обществото са популистки лозунги на управляващите. Ако четеш внимателно ще видиш, че болшинството хора са 'за' промени, въпросът е, че не се организирахте правилно. Поне според мен. Затова и казвам, че не мога да подкрепя нещо, което ни се изсипва отгоре и ние трябва да го подкрепим. Защото то предварително е организирано като губещо. Само мое мнение.

Линк към коментар
Share on other sites

Ето, да и тук не се разбираме какво говорим...

Имам предвид, че нещата, проблемите в образованието трябва да се огледат от всички страни, да има подобрение за всички... но това е и индивидуално съзнание, на всеки, да има истински диалог, за общо добро, но..... И Мона е напълно права, Разделяй и владей! върши чудесна работа :feel happy:

Пак парата ще отиде във свирката...

Линк към коментар
Share on other sites

ЗА ПРОМЕНИ СА ИНТЕЛИГЕНТНИТЕ ХОРА И ТЕ СА ПРИНУДЕНИ ДА ИЗЛЯЗАТ НА УЛИЦАТА С ЛОЗУНГИ.

А пък другите тихомълком чакат изтребването им,но сами не си дават сметка ,че унищожават собствените си деца .

А пък аз пиша това ,което чувствам ,като отношение от вас , само недоволство и омерзение , а и малко нарушено удобство .

Редактирано от Ина Трифонова
Линк към коментар
Share on other sites

Виж, не е въпроса просто да направим нещо, а да се организират така нещата, че да има подобрение за всички, не само добри заплати... Да се потърсят причините за нивото на образованието, да се види къде са грешките, кои са хубавите неща, това ще подкрепя аз, иначе е само празно губене на време, което се манипулира от политиците и те печелят отново...

Помисли... :wub:

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен

приповдигната нахъсаност е лош съветник дори и за революция .

Съмнявам се по този начин да се оправи положението в образованието .

Ще си позволя малко разведряване :)) , когато човек играе партия шах не бърза да си изиграе ходовете предвидимо... лесно е да даваш шах на царя примерно , а трудно е да спечелиш партията т.е да дадеш мат .Повече разумност е нужна .

Линк към коментар
Share on other sites

Ася коментираше автобусите с учителите - откъде толкова пари аджеба. ..

За да я успокоя , ще й кажа, че превозът е платен от кметовете, къде явно, къде тайно. Такава е политическата конюнктура сега в България.

Линк към коментар
Share on other sites

Хех

Мона ще познае че се цели конфронтация със забавянето на преговорите

че то и във един форум се забелязва а уж сте за братство ;))

Това, че смятаме другите за свои братя, не означава, че не можем да си кажем мнението. Не съм забелязала да е конфронтация, просто са различни гледни точки. Аз смятам за уместно едно, Ина - второ, Ася- трето....

И,Ина, поне моите мнения не са емоционални, няма грам неприязън, дано си го усетила. И в останалите постове няма нито гняв, нито неприязън, мисля че в момента самата ти си по-емоционална и затова така ти се струва. Няма лошо.

Янка Такева и на мен ми е "любимка". До ден днешен не мога да разбера как увлича след себе си учителите. Тя е последният човек, след когото ще тръгна. Да не говорим колко неща ми говори за нея интуицията ми!

А-и още нещо - едва ли има здравомислещ човек,който смята, че обществото може без учителите. Но продължавам да съм на мнение че тази стачка ще има по-скоро негативни последици, ще доведе пак до разделение и до връщане назад.

Линк към коментар
Share on other sites

Абсолютно подкрепям мненията на Борислав и Ина, както и на Донка постинга от предната страница. И категорично не съм съгласен с опасенията на Ася. Заплахите за инфлация и уподобяване на зимата на 1997 г. са манипулации на управляващите. Могат да се намерят пари за увеличение, и то без да пострада икономиката ни. Но както каза Донка, първо трябва да се вземе и да се уточни черно на бяло от кой чиновник има нужда и от кой не, и безполезните да бъдат разкарани незабавно, за да се свие раздутия щат. Защото това е навсякъде-на принципа "дай да вкараме този приятел в системата да взема там някаква заплата". А срещу какво в замяна няма значение. В университета е уникално раздут щата на всякакви секретарки и прочие, има толкова раздути катедри, а нашата е най-малка и въпреки това не отпускат нови щатове, защото са настанили някой "приятел" на тези бройки по други звена на университета...И по училищата-едно време имало по една секретарка в цяло училище, която била и счетоводител и деловодител, а сега познайте колко са?

Как се прави в чужбина? В Гърция за най-малкото нещо излизат и парализират изцяло транспорта или който и да е система. В Италия е същото. Докога да търпим, 5 века сме търпяли робство, сега отново търпим икономическо робство...Вие които вземате хубава заплата и нямате нищо общо с образованието, които не можете да се поставите на мястото на унизен учител по-добре си мълчете, а не раздавайте правосъдие.

Линк към коментар
Share on other sites

,,,ЧЕ, питам се аз къде е съзнанието на учителката или гледа само пари да взима без да се интересува от накърненото самочувствие на учениците. Вярно е, че заплатите на учителите са ниски, но това ли е начина? Значи някои от учителите не си гледат работата в училище и на занималня, а после на частни уроци карат децата да се ходи!!!

Не искам никой да упрекна, а изпращам цялата си любов към всички учители.,,1 стр.

С какво право биват тормозени децата? Може ли някой да ми отговори как ще се навакса учебният материал? За чия сметка в края на краищата ще е този протест? Както вървят нещата - за моя и на децата ми, а и на всички останали родители, които ще трябва да помагат после в наваксването на материала. Да не говорим за частните уроци, които ще се наложи да взимаме, и то пак от учители.

Защо след като нацията ни намалява, респективно всяка година в училище влизат по-малко деца, та защо не трябва да се съкрати броят на учителите? Това го няма никъде по света. Дори и световната банка ни обяснява, че при такъв брой деца, учителите трябва да са доста по-малко. Хайде като гледаме как е по света да погледнем и това.

не разбирам защо само чувам: Ние искаме! Стачка до дупка!

Но има моменти, в които не искам да имам нищо общо с учителското съсловие.

Всеки има право на мнение независимо че не е вътре в кухнята .

И още нещо - има някои учители, които не само, че не са добри учители, ами са дори и вредни като учители. На тях и 300лв са им много. А сега пак се настоява за вдигане на заплатите на калпак, не и по реално оценен полезен труд. А защо да увеличваме заплатите на друга категория учители, които прекрасно се справят с професията си, обаче умишлено я претупват в училище и съвсем нагло поставят въпроса за допълнителни уроци? Къде е гаранцията, че няма да продължат с тази порочна практика, дори и да им се увеличи заплатата? А и май не съм чула, някой учител да е попълнил в данъчната си декларация и приходи от частни уроци и да е платил данък върху тях.,,- форум Образованието в България

Как да не се нахъсам.

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...