Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Образованието в България


Фелини

Recommended Posts

Интересно развитие на темата за образованието <_< .

Наистина не искам да съм на мястото на учителите поставени в такива условия(заплащане)

чудя се защо толкова дъго са търпяли .

Но в момента ситуацията ми заприличва на положение в което все едно са на лодка претърпели корабокрушение и са без вода .

И в исканията си да пият ''вода'' са готови да пият дори солена и да обрекат на смърт(инфлация) себе си и всички .

Питаш защо ли точно сега? Защото именно тази година скочиха цените, не може доматите да скочат неколкократно и да струват за кило 2,50 лв. и то през септември, а заплатите на учителите да остават едни и същи. А в университета дори са намалили хонорарите! Вместо да ги увеличат, упражненията са намалени от 3,70 на 2,50 за час, а лекторските от 7,40 на около 5 лв. При положение, че съм си ги изработил по старата тарифа от миналата година, сега си взех хонорара за април по новата...Познайте как се почувствах? Ограбен и как успях да се мотивирам да изкарам този ден без никой да разбере разочарованието ми. За да вдигнат с 10% заплатите на неколцина професори орязаха парите на всички останали. Отделно май никога няма да ми платят хонорара за март 2006 г., когато имам 34 часа, писах анекси, прегласуваха часове, и пак нищо ни получих. Даром, да са живи и здрави. Нямам кабинет, скитам се немил недраг по студа. Няма карти, нося свой атлас за часове, всеки си извлякъл по кабинетите някоя карта и си я заключва. И в училище е подобно, е там има карти, но са 30 годишни и като ги пипнеш ще се разпаднат. Учениците не искат да си купуват учебник нито контурни карти, били скъпи. А за куверт за дискотеки може нали? Как да работим? Със своите стотинки отивам и разпечатвам за цял клас страници от контурните карти, за да могат да работя в клас. Нека не се остава с впечатление, че протеста е само за пари, той е и за нормални условия на труд, с всичко необходимо.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 308
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Вярваш ли че чиновниците ще решат да намалят техните заплати за да има повече за вас примерно от догодина ако гледаме реалистично чак след гласуването на новия бюджет може да имате и по-високи заплати в което дълбоко се съмнявам , мисля си че тепърва ще започнат проблемите за обикновените хора :rolleyes: дано изляза лош ''пророк'' .

Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм стачкуващ учител , в нашия град стачкуват абсолютно всички гимназии, основни училища и детски градини. 100% стачка, това няма да го чуете по канал едно. Горда съм от това. Всичките ни ученици идват да ни виждат и да ни подкрепят духом в училище , от това също съм горда. Подкрепиха ни още в предварителния протест - деня на мълчанието . Пари има и за 100% увеличение и за реформи в образованието и ние ще си ги поискаме .

Това е първата национална стачка в България , първият национален протест. Събуждане от дълбокия сън и пиянството на един народ.

Миналия петък видях над 500 учители , от които около 100 човека съвсем млади . Аз самата отидох с приятели -колеги -млади учители . До нас бяха около 10 деца , наши ученици и техните родители . Знаете ли , аз работя в две гимназии и в двете директорите лично уведомиха всички ученици за стачните действия , лично се погрижиха за това , разговаряха и с родителите им.

Това , което направи Даниел Вълчев с образователната сиситема може да се нарече геноцид ,а не реформи. Той не се справя и не представлява интересите на нито една страна в образованието , нито на учениците, нито на учителите, единствено растат неговите хотели и финансово състояние, а колко сгради са "приватизирани", аз лично знам за 150 затворени училища ,чиито сгради са продадени и ''приватизирани''.

Така ще стане ,че този човек, ще напусне министерството с гръм и трясък.

:3d_162:

Поздравявам всичките си колеги от цялото си сърце и нека знаят всички ,че Бог и България са с нас.

Редактирано от Ина Трифонова
Линк към коментар
Share on other sites

Питаш защо ли точно сега? Защото именно тази година скочиха цените, не може доматите да скочат неколкократно и да струват за кило 2,50 лв. и то през септември, а заплатите на учителите да остават едни и същи. А в университета дори са намалили хонорарите! Вместо да ги увеличат, упражненията са намалени от 3,70 на 2,50 за час, а лекторските от 7,40 на около 5 лв. ... Как да работим? Със своите стотинки отивам и разпечатвам за цял клас страници от контурните карти, за да могат да работя в клас.

:thumbsup::feel happy:

Нека не се остава с впечатление, че протеста е само за пари, той е и за нормални условия на труд, с всичко необходимо.
:thumbsup::feel happy:

Максим, защо не разкажете за тези проблеми пред телевизията, във вестниците?

Хората ще имат много по-ясна представа за реалните проблеми и ще бъдат на ваша страна.

Това е първата национална стачка в България , първият национален протест. Събуждане от дълбокия сън и пиянството на един народ.

:feel happy:

И аз съм на мнение че тази стачка може много да допринесе за повдигане на общественото съзнание, за обединяване на свестните и съвестни хора. Духом съм с вас!

С вяра, подкрепа и съчувствие

icon12.gif

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Вярваш ли че чиновниците ще решат да намалят техните заплати за да има повече за вас

Не вярвам. Но не пречи да бъдат притиснати. Стига ние сме били притискани. Нека да им стане тясно. Все отнякъде трябва да се започне. Влязохме в Европа и какво? Нищо не се промени, който захапал кокала го стиска все по-здраво и не го пуска по никакъв начин, уж дисциплина от запад щеше да ни се налага и нямаше вече да има своеволия. Но не би. Всичко си продължава по старому и затова нека се вдигнем и да кажем НЕ веднъж завинаги. Не може ректор да ми говори за бизнес, вместо за образование...Кои са горе и как са стигнали там и за какво милеят и не милеят? Всичко е прогнило откъм главата. Който е сериозен, отговорен и си гледа работата, не влиза в игри, той е долу, него го тъпчат и в крайна сметка от него не зависи нищо относно добруването на това или онова учебно заведение и въобще в каквато и сфера на работа да се отнася. Не може да се провежда научна конференция, а на нея повечето преподаватели да мислят не за докладите си, а за екскурзията, която разбира се бива организирана, и за безплатните нощувки в хотела, които разбира се университета плаща, и за пищния коктейл с богата шведска маса, който разбира се е от парите на студентите и откраднат от нашите намалени хонорари, а в същото време те са принудени да учат в мрачни студени, неприветливи помещения. НЕ МОЖЕ. Не може по време на самата конференция да дойде някой и да вземе мултимедийния проектор и лаптопа, защото му трябвал и да не можем да си проведем презентациите. Това е България в Европейския съюз.

Линк към коментар
Share on other sites

Нека и аз разкажа една учителска история.

Тази година /точно преди стачката/, се събра целия учителски колектив и решихме :

1/ да съберем пари за един малък ремонт на училището, като всеки отдели по 10 лв./защото училището не разполага с пари за такъв.

2/ да дарим т.н. СБКО , които получаваме годишно /подаяния от Даниел Вълчев/,

на децата , които пътуват от селата и нямат пари за транспортни карти .

3/Сами да шпакловаме и измажем подовете , дъските ,а в моя случай и стативите за рисуване :).

4/ Да ушием пердета за класните стаи , защото просто нямаме никакви, буквално имаме в наследство едни парцали .

Успяхме да свършим всичко преди започването на учебната година и се включихме доста късно в стачката от което само си изпатихме.

Аз лично съм ремонтирала кабинета си по Декоративно Рисуване и Проектиране и дори успях да постигна авангардна визия.

Имам си кафява дъска , розови прозорци , пердета завързани на възел от червен плюш и няколко красиви зукума, които взех от баба ми .

Ако трябва да разказвам за безбройните бои , четки , картони ,книги , албуми, анатомии , които съм купила сама ,то няма да ми стигне страницата .

Знам много добре ,че не съм единствената .Всички учители са поставени на колене и много отдавна сме в това положение. Просто не се оплакваме , а само поемаме разни критики , защо даваме частни уроци , защо работим втора и трета работа , защо не сме детегледачки ,а напротив педагози . Защо не искаме да поемаме повече отвратителното отношение и саморазправи на родители ,а и на Министри в случая.

Вие не знаете какви санкции и щети нанесе Даниел Вълчев по време на стачката и сигурна съм ,че ще продължава със злонамерените си действия.

Редактирано от Ина Трифонова
Линк към коментар
Share on other sites

A само учителите ли са така? Защо всички не излезем на улиците както преди 10-15 години, защо не щурмуваме пак Парламента? :rolleyes:

Въпросът за мен е: Защо пак да попадаме в един порочен кръг, който не води до нищо положително. В България има достатъчно разрушения - физически, морални, духовни.... Да подхранвам този кръг причина - следствие не ми се струва най-доброто разрешение на проблемите на образованието и на каквито и да са други проблеми.

Вчера разбрах, че в някои градове е имало погребално шествие - погребвали са образованието. Оттогава ме е стиснало гърлото и не ме пуска. Думата "образование" се натоварва с все повече негативна енергия от тази масова "медитация" над нея и заупокойните молитви.

Линк към коментар
Share on other sites

А защо трябва да спим и да сме вечно спящите овце ???Примерно Франция е страната , където се правят най-много стачки. Много будно общество. Ако там се случи този скандал , който се случи тук с тези 2 наши министри Даниел Вълчев и Орешарски , просто ще бъдат изхвърлени от креслата си с аплодисменти от цялото общество.

Щом това е начина , да се спрат кражбите в политиката и да се намерят приоритетите и степенуването на нужди и отговорности . Защо не излезем на улицата ?

Много се радвам Зара ,че изпитваш подобни чувства към думата образование , нека малко повече хора ги стиснат гърлата и се загрижат . Дано само да са правилните хора . Тези от високите етажи на властта. Порочен е кръга на пълното бездействие и неграмотност . Безхаберие , липса на ясна оценка и не злобна гражданска позиция ,а солидарност , разсъдливост.

Ако сега хората в България не си дадат сметка, наистина ще бъде погребано образованието. Срам ме е ,че съм част от подобно съсловие -съсловието на България. Българското общество , срам ме е ,заради такива хора , които не могат да бъдат солидарни и не осъзнават какво правят.

Обществото на народите , обществото на Европа , такива съсловия много трудно приема , които са необразовани,неграмотни, некултурни и озлобени към собственото си общество. Озлобени към най- ценното , към цвета на своята нация. Хората на образованието , хората на науката , хората на изкуството и културата. Това е запазената марка , логото на една страна. Това е и нейното бъдеще. Но в България нещата не стоят така. Хората с висше образование работят какво ли не , но не и по специалността си. Ние тук нямаме нужда от младо поколение учители , нямаме нужда от млади специалисти , ние имаме нужда да подкрепяме един обезумял министър , който много дълго провежда една геноцидна политика . Осъзнайте се хора . Ние няма да се предадем на безочливото отношение .

На абсолютно дилетантски познания и профанско управление на образованието. И ако все -още има хора , които си позволяват да съдят учителите горко им . Няма да завършат добре със сигурност. Вярвам в Бог ,че ще ни помогне и Господ си знае работата. Нека Той разсъди кой крив и кой прав.

Но мен ме е срам от подобни съграждани , които говорят за "учителско съсловие" с презрение или пък не си дават сметка докъде ще стигне лавината с последствия от тази нездравословна политика .

Редактирано от Ина Трифонова
Линк към коментар
Share on other sites

И моите виждания са сходни с тези на Зара. Колко получава един млад лекар в Бърза помощ например и неговата работа по-лека ли е физически, психически и всякак и по-маловажна ли е от учителската?

А как би се почувствало младо семейство с деца в детската градина, на което майката примерно е лекарка, а бащата - пожарникар? Кой ще им гледа децата по време на стачката? Или може би майката да каже - не ми пука за хората, да си умират, аз ще остана да си гледам децата, за да стачкуват спокойно учителите? Или бащата да остане да ги гледа, а пък пожарите нека да си горят ...

Странни са ми и обяснения от типа на:

Ако заради ученички като тази снижа критериите, трябва да ги снижа за всички. Ако не го направя, започват оплаквания... На следващата година ме махат и повече не ми дават да водя елитни паралелки, защото съм "проблемен" учител. Ако продължавам да упорствам - просто системата ме изхвърля. Друго - учебните планове и програми не зависят от нас, учителите. Да не мислиш, че някой ни пита за нещо! Да не мислиш, че ние пишем тези неразбираеми и отблъскващи за децата учебници?

Аз имам две деца - в 4 и 6 клас, които учат по най-новата програма и без да съм учителка мога да преценя, че учебниците им никак не са добри. Вие учителите още по-добре виждате и разбирате това, вече години наред, на вас самите ви е трудно да работите по тях - и какво предприемате по въпроса? Нищо! Само едни голи оправдания, че не зависело от вас и страх, че ще ви изхвърлят от системата. Ами, добре, излезте от системата, нали и без друго не ви харесва нито системата, нито заплащането в нея! Аз познавам учители, които напуснаха системата и дават само частни уроци. Но това са много добри учители, които са сигурни, че винаги ще имат достатъчно желаещи да заплатят за техния труд.

А и в момента какво се получава, че кураж да се даде отпор за заплатите намерихте, а да се опънете срещу негодните учебници, учебни програми и планове, така и не ви достига.

И още нещо - има някои учители, които не само, че не са добри учители, ами са дори и вредни като учители. На тях и 300лв са им много. А сега пак се настоява за вдигане на заплатите на калпак, не и по реално оценен полезен труд. А защо да увеличваме заплатите на друга категория учители, които прекрасно се справят с професията си, обаче умишлено я претупват в училище и съвсем нагло поставят въпроса за допълнителни уроци? Къде е гаранцията, че няма да продължат с тази порочна практика, дори и да им се увеличи заплатата? А и май не съм чула, някой учител да е попълнил в данъчната си декларация и приходи от частни уроци и да е платил данък върху тях.

Не ми е приятно, че изказах толкова остри думи, но съм абсолютно убедена, че простото вдигане на заплатите няма да подобри хала на нашата образователна система. А гладни хора в държавата ни дал Господ, не са само учителите, ами и лекарите, и агрономите, ... И да, стачки трябва да има, но първо, както каза Ася, да са в подходящо време (в нашето взаимообвързано общество за никого не е полезно да се блокира част от обществения живот, освен за целите на изнудването - както шофьорите от градския транспорт в София :thumb down: ) и второ нека да са по-сериозни и принципни. Щом управниците ни не искат и/или не могат да се справят добре, тогава е нужно от долу да има полезни инициативи, но не само за заплати или за подобряване на материалната база (не, че не е нужно), но и за съществени промени в системата.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз имам две деца - в 4 и 6 клас, които учат по най-новата програма и без да съм учителка мога да преценя, че учебниците им никак не са добри.

Вие учителите още по-добре виждате и разбирате това, вече години наред, на вас самите ви е трудно да работите по тях - и какво предприемате по въпроса? Нищо! Само едни голи оправдания, че не зависело от вас и страх, че ще ви изхвърлят от системата. Ами, добре, излезте от системата, нали и без друго не ви харесва нито системата, нито заплащането в нея! Аз познавам учители, които напуснаха системата и дават само частни уроци. Но това са много добри учители, които са сигурни, че винаги ще имат достатъчно желаещи да заплатят за техния труд.

А и в момента какво се получава, че кураж да се даде отпор за заплатите намерихте, а да се опънете срещу негодните учебници, учебни програми и планове, така и не ви достига.

И още нещо - има някои учители, които не само, че не са добри учители, ами са дори и вредни като учители. На тях и 300лв са им много. А сега пак се настоява за вдигане на заплатите на калпак, не и по реално оценен полезен труд. А защо да увеличваме заплатите на друга категория учители, които прекрасно се справят с професията си, обаче умишлено я претупват в училище и съвсем нагло поставят въпроса за допълнителни уроци? Къде е гаранцията, че няма да продължат с тази порочна практика, дори и да им се увеличи заплатата? А и май не съм чула, някой учител да е попълнил в данъчната си декларация и приходи от частни уроци и да е платил данък върху тях.

...... но съм абсолютно убедена, че простото вдигане на заплатите няма да подобри хала на нашата образователна система. А гладни хора в държавата ни дал Господ, не са само учителите, ами и лекарите, и агрономите, ... И да, стачки трябва да има, но да са в подходящо време (в нашето взаимообвързано общество за никого не е полезно да се блокира част от обществения живот, освен за целите на изнудването - както шофьорите от градския транспорт в София :thumb down: ) и второ нека да са по-сериозни и принципни. Щом управниците ни не искат и/или не могат да се справят добре, тогава е нужно от долу да има полезни инициативи, но не само за заплати или за подобряване на материалната база (не, че не е нужно), но и за съществени промени в системата.

:thumbsup: пълно единомислие

:v: Любов + Светлина + Мир + Радост

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: И от мен единомислие.

Аз "стачкувам" от 8 години. Останах учителка вън от училище - работя по 10 часа на ден. Напуснах, защото видях,че никой не иска промяна или не вярва в нея. Напуснах, защото исках да работя само като учител и не "на 2 стола". Тогава учителите спяха. Сега духом съм с тях, но според мен твърдението "промяната на системата не е наша работа - искаме си само парите" - не е излезнало от устите на учителите, а на тези, които искат да ги компрометират и да запазят статуквото. Това, което написах по-долу никога не би излезнало от едно профсъюзно събрание в публичното пространство - преди 8 години разбрах,че синдикатите са създадени, за да запушват устите на учителите и да служат като буфер, защитавайки министерските чиновници, ретроградността на системата и засмукването на парите по нечии джобове.

За мен ключът към решението и промяната са любовта, свободата, истината.

- Образованието и средствата, които отделя бюджетът за него, принадлежат на родителите. Родителите, обаче нямат никаква представа как се харчат парите им. Ако се извоюва обществена прозрачност на разпределението на бюджета за образование и право на родителите да влагат парите, които им принадлежат по право, там, където те намерят за най-подходящо - ще има пари и за достойно заплащане и за модерни училища. Няма да има пари за измислени постове и лоши учебници в 12 варианта по всеки предмет.

- Учителите дават частни уроци, защото нормативите не им позволяват да работят с нормалната си заетост. Ако на един учител се даде свободата да работи не 4-5, а 6-8 часа на ден и летни ангажименти с децата (т.е. нормална отпуска и работно време като на всички останали съсловия), той няма да ходи на допълнителна работа и няма да дава частни уроци. Тогава тези, които стоят в системата, за да им плаща тя вноските за пенсии и здравните осигуровки (има и такива), ще бъдат принудени да избират - частният им бизнес или учителската професия. В училището ще останат само тези, които са учители по сърце и призвание. На тях работата с децата не им тежи, защото я вършат с много любов - като Ина, например.

- Крайно време е да се промени системата на "паралелките" и оценяването на учениците. Учителите не са и не трябва да бъдат оценителите - Борислав много добре обясни защо. Но това вече е друга тема....

- Крайно време е да се промени системата на възлагане и писане на учебниците, но това вече май е опасна тема....

Линк към коментар
Share on other sites

Максим го беше казал и напълно го подкрепям - хората да не остават с убеждението, че учителите стачкуват само за да повишат заплатите си! Разбира се, това съвсем не е маловажно и се чудя как интелигентни хора могат да подценяват проблема с ниското заплащане на учителския труд, което де факто е ниско заплащане на интелектуалния труд в България. И после ще се чудим защо ни изтича в чужбина интелектуалния потенциал! Хора, осъзнайте действителния проблем - "отечеството е в опасност!" Нима искате тотално изпростяване на нацията?! Стачните действия са един отчаян протест целта на който е оцеляване на учителското съсловие и на българското образование, оценяване по достойнство на интелектуалния труд. Не разбирате ли - моята тревога е за съдбините на България, защото усещам, че във визията на българските политици за идеалната държава, сякаш няма място за учители. А в моята визия за идеална държава няма място за продажни и нагли политици, които се интересуват единствено от това да им нарастват банковите сметки. Те трябва да отстъпят мястото си на държавници от нов тип - които наистина милеят за съдбините на България и работят всеотдайно за общото благо. В тази идеална държава челно място трябва да заемат лекари, учители, научни работници, хора на изкуството! Горд съм, че в този момент, който е исторически за България, учителите доказаха, че са истински авангард - най - будната част от българския народ, и дадоха прекрасен урок на всички как трябва да се процедира, ако действително искаме България да има по - добро бъдеще, а не да сме белите роби на Европа! Радикално трябва да се промени цялата система (не само образователната!), а радикалната промяна изисква радикални мерки и ние трябва да бъдем готови да платим съответната цена! Който не разбира това, не вижда по - далече от собствения си нос!

Линк към коментар
Share on other sites

Нека и аз разкажа една учителска история.

Тази година /точно преди стачката/, се събра целия учителски колектив и решихме :

1/ да съберем пари за един малък ремонт на училището, като всеки отдели по 10 лв./защото училището не разполага с пари за такъв.

2/ да дарим т.н. СБКО , които получаваме годишно /подаяния от Даниел Вълчев/,

на децата , които пътуват от селата и нямат пари за транспортни карти .

3/Сами да шпакловаме и измажем подовете , дъските ,а в моя случай и стативите за рисуване :).

4/ Да ушием пердета за класните стаи , защото просто нямаме никакви, буквално имаме в наследство едни парцали .

Успяхме да свършим всичко преди започването на учебната година и се включихме доста късно в стачката от което само си изпатихме.

Аз лично съм ремонтирала кабинета си по Декоративно Рисуване и Проектиране и дори успях да постигна авангардна визия.

Имам си кафява дъска , розови прозорци , пердета завързани на възел от червен плюш и няколко красиви зукума, които взех от баба ми .

Ако трябва да разказвам за безбройните бои , четки , картони ,книги , албуми, анатомии , които съм купила сама ,то няма да ми стигне страницата .

:feel happy: :feel happy: icon12.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Когато вчера отворих отново темата зададох доста конкретни въпроси. Очаквах да получа и конкретни отговори, т.е. мнение на Учители какво точно трябва да се направи за да се оправят нещата. Благост постна инфо, от което е видно, че за всичко е виновно МОН. Благодаря на Донка за споделеното. Ина, Макс – с вас мислим много често еднакво. Искам да ви кажа,че не само учителите постъпват като вас. От 4-5 години всяка година (независимо къде учат децата ми) събираме по 10 лв. за текущи ремонти, разбираме се с преподавателите – новатори, че те ще подготвят материали по тяхно виждане, а децата (т.е. ние родителите) ще имаме грижата да ги размножаваме. За седмица този начин на работа не ни излиза повече от 50 ст., така че всеки може да го направи. И го правим. Прали сме и пердета, и татковците са боядисвали, децата сами си миха прозорците. Който иска промяна я прави.

От някои постове със съжаление разбрах, че не съм съпричастна към образованието и щом не подкрепям стачката, съм безотговорна към бъдещето на децата ни и нацията. Но тази ситуация започва много да ми напомня за събитията преди двадесетина години, когато се издигаха лозунги от рода на: Който не е с нас е против нас; Много сме – силни сме. Тогава народът реши, че е достатъчно да се излезе на площадите и нещата ще се оправят. Не разбра, че именно разединението ни прави слаби и лесно манипулируеми. Сега е горе-долу същото. Имаме площади и хора по тях, и празни училища. Родители, които докато са на работа, се чудят какво правят децата им. Въпросът е, ако всички отидем там, какво ще постигнем? Тогава имахме Виденова зима. За тези, които не помнят – купони за хляб и мляко. Дано да съм лош пророк и песимист. И ако приемем, че такава една обща стачка е единственото решение, защо се смята, че в момента в който се подаде сигнал, всички ще я подкрепят? Първоначално стачката не беше с такъв замисъл или нещо не съм разбрала от самото начало?

И накрая, понеже ми се обяснява колко е трудно да вържеш двата края с тази мизерна заплата - учителската, имам едно предложение: Хайде да се сменим. Вие ставате първа група инвалиди (със съответните ограничения като начин на живот) + голяма пенсия за инвалидност (със сигурност не надвишава 100 лева), а аз ставам преподавател. От близо 200 000 инвалиди все ще се намерят хора да преподават. Тъй като създадената система позволява да си некадърен учител и да получаваш всеки месец заплата, аз може и да не ставам за учител, но със сигурност ще се разписвам в края на месеца. Сигурна съм, че в предложението за замяна ще се включат още доста българи. Защото малко са професиите, които са добре заплатени. Че сме умни и интелигентни (като нация) – в това спор няма. Просто народът не е готов за промените, които искаме да извърши. И не знам дали е този начинът, по който трябва да го събудим.

Линк към коментар
Share on other sites

От 4-5 години всяка година (независимо къде учат децата ми) събираме по 10 лв. за текущи ремонти, разбираме се с преподавателите – новатори, че те ще подготвят материали по тяхно виждане, а децата (т.е. ние родителите) ще имаме грижата да ги размножаваме. За седмица този начин на работа не ни излиза повече от 50 ст., така че всеки може да го направи. И го правим. Прали сме и пердета, и татковците са боядисвали, децата сами си миха прозорците. Който иска промяна я прави.
:feel happy: :feel happy:

От някои постове със съжаление разбрах, че не съм съпричастна към образованието и щом не подкрепям стачката, съм безотговорна към бъдещето на децата ни и нацията. :3d_146: Но тази ситуация започва много да ми напомня за събитията преди двадесетина години, когато се издигаха лозунги от рода на: Който не е с нас е против нас; Много сме – силни сме. Тогава народът реши, че е достатъчно да се излезе на площадите и нещата ще се оправят. Не разбра, че именно разединението ни прави слаби и лесно манипулируеми. Сега е горе-долу същото. Имаме площади и хора по тях, и празни училища. Родители, които докато са на работа, се чудят какво правят децата им. Въпросът е, ако всички отидем там, какво ще постигнем? Тогава имахме Виденова зима. За тези, които не помнят – купони за хляб и мляко. Дано да съм лош пророк и песимист. И ако приемем, че такава една обща стачка е единственото решение, защо се смята, че в момента в който се подаде сигнал, всички ще я подкрепят? Първоначално стачката не беше с такъв замисъл или нещо не съм разбрала от самото начало?

Площадите с хора като такива едва ли ще решат проблемите, съгласен съм. Но съвсем друго нещо са обединените осъзнато разумни хора, било на площади или не.

Съгласен съм с мнението на Донка за буфера. Необходими са преговори, и когато трябва, гъвкавост и отстъпки, които понякога не са по вкуса на профсъюзните дейци. Правителството също ще спечели от малко повече отрезвена разумност.

И накрая, понеже ми се обяснява колко е трудно да вържеш двата края с тази мизерна заплата - учителската, имам едно предложение: Хайде да се сменим. Вие ставате първа група инвалиди (със съответните ограничения като начин на живот) + голяма пенсия за инвалидност (със сигурност не надвишава 100 лева), а аз ставам преподавател. От близо 200 000 инвалиди все ще се намерят хора да преподават. Тъй като създадената система позволява да си некадърен учител и да получаваш всеки месец заплата, аз може и да не ставам за учител, но със сигурност ще се разписвам в края на месеца. Сигурна съм, че в предложението за замяна ще се включат още доста българи. Защото малко са професиите, които са добре заплатени. Че сме умни и интелигентни (като нация) – в това спор няма. Просто народът не е готов за промените, които искаме да извърши. И не знам дали е този начинът, по който трябва да го събудим.
Стачката е факт. Разграничавайки се от преклонението пред "революционната ситуация" от Ленин и други амбициозни за власт хора, мисля че трябва да вземем пример от Махатма Ганди и движението на сатьяграха осъществило независимостта на Индия. Препоръчвам автобиографията му на всеки сериозен радетел за общественото подобрение и спасение.

Вярно е че няма чуждо колониално владичество в България.

За съжаление обаче народната ни психология страда от неприятния синдром "Ага". От една страна това се описва от "Преклонена главица сабя не сече" и "Кажи му аго - да му е драго". От друга, в "Пази боже сляпо да прогледне" и в "Дай му власт и му гледай сеира". Много често тази психологическа схема прави превключване между 2 елементарните мисловни схеми, на гяура, и на прогледнало сляпо което е вече ага и всичко му е позволено. Това освен че поражда омраза и антагонизъм

"... с крака да й строшим главата, свободни да се отзовем",

прави практически невъзможно "промъкването" на върха на държавното управление на честни политици, и опазването им такива.

Къде е гаранцията че политически удобният е добър администратор и ръководител на министерство. Няма такава.

България има нужда от хора с ново мислене.

в моята визия за идеална държава няма място за продажни и нагли политици, които се интересуват единствено от това да им нарастват банковите сметки. Те трябва да отстъпят мястото си на държавници от нов тип - които наистина милеят за съдбините на България и работят всеотдайно за общото благо.

Да! България има нужда от повече честни и разумни политици.

Вярвам че народът ще намери новия си път с възроден стремеж към справедливостта и доброто и ще дари с доверието си принципността и честността.

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Ася и Диана, добре ви разбирам. Солидарна съм и разбирам колегите учители. Просто проблемът е много сложен.

Диана казваш:

Ами, добре, излезте от системата, нали и без друго не ви харесва нито системата, нито заплащането в нея!
Аз вече съм в частния сектор и не се оплаквам. Но по-нататък продължаваш:

А гладни хора в държавата ни дал Господ, не са само учителите, ами и лекарите, и агрономите,

Та тези хора ще могат ли да плащат такси на децата си в частни училища, които не падат под 800 евро обикновено.

Ето как стои този въпрос в Първа Частна Математическа Гимназия

Финансови условия

Такса за обучение

V-и клас 990€ или 10 месечни вноски по 200лв.;

VI-и клас 890€ възможност за разсрочено плащане;

VII-и клас 890€ възможност за разсрочено плащане;

VIII-и клас 990€ или 10 месечни вноски по 200лв.;

/без транспорт за всички класове/.

тук

А има много по-скъпи частни училища.

Задава ли си някой въпросът на къде отиваме? Частно образование, частно здравоопазване... А хората които нямат средства какво да правят? :3d_131:

Наясно ли е някой в този форум какво става в нашите села? Масово закриване на училища защото не било ефективно и целесъобразно да се поддържат поради малкият брой ученици. Младите български семейства естествено се преориентирват към градовете. В селата остава компактно население от турски и ромски етнос. Незнайно от къде се появяват мюсюлмански емисари, които започват обучение върху Корана (по-точно зазубрянето му на арабски) в същите тези закрити училища. Не е ясно кой им плаща. И никой не им държи сметка с по колко ученици работят.

Това си е една бомба със закъснител за цялата ни нация, за бъдещето на България. Никоя нормална държава не си прави такова харакири като нашата! :3d_158:

И още нещо - има някои учители, които не само, че не са добри учители, ами са дори и вредни като учители. На тях и 300лв са им много.
А колко получават министрите, които не само че не са добри министри, ами са дори вредни за страната? Имам предвид Орешарски и Вълчев. Но и предишните ни министри , най-вече на образованието не бяха цвете за мирисане. Веселин Методиев например съкрати часовете по математика на половина, което естествено доведе до търсене на частни уроци, тъй като много от конкурсните задачи за вузовете са върху материал, който не се изучава в задължителната подготовка. Сега същият този политик лее крокодилски сълзи за учителите. Това ме кара да мисля, че в момента учителите се използват от някои партии. :3d_136:

Така, че проблемът със старите мехове и новото вино е на по-високо ниво от това на образаванието. В управлението на страната ни нещо е сбъркано. Но това не е тема подходяща за разглеждане в този форум.

Затова съм объркана и раздвоена по този въпрос. :3d_157::3d_119:

Да! България има нужда от повече честни и разумни политици.

Вярвам че народът ще намери новия си път с възроден стремеж към справедливостта и доброто и ще дари с доверието си принципността и честността.

:thumbsup1: :thumbsup1:

Валеннтине, дано стане по-скоро, че иначе - лошо.

:3d_046:

Линк към коментар
Share on other sites

Чета чета и се убеждавам че манипулацията работи с пълна сила .

Жалко е че народа е като стадо офце избира си управляващите а сетне ги ненавижда .

Аз и преди и сега съм на мнение че масовото осъзнаване тепърва започва...

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: Да! И все пак, това, че повечето учители не осъзнават важността от смяната на парадигмата, не е само техен проблем, а такъв на обществото като цяло. Най-добре е заедно с повишаването на заплатите наистина да се създаде по-пълноценна заетост на хората, които ще изберат да са учители. Нека спрем с обвиненията, че много учители са некадърници, а да създадем условия, които избирателно ще поощряват работещите с желание и притежаващите по-висока компетентност! Тогава останалите сами ще си намерят съответно друго, по-подходящо място в живота. Тао у нас професионалното ориентиране го няма до такава степен, че много хора са отишли в някоя по-масова професия само защото нямат достатъчно информация какво конкретно ще правят при тая или оная работа...
Линк към коментар
Share on other sites

От едната страна:

Всички учители в България са около една трета от заетите в публичния сектор. Това означава, че ако се увеличат с 600 млн. лева парите за учителите, трябва да бъде "изядено" увеличението на възнаграждението на всички останали сфери за следващата година. Увеличението на заплататите е придружено с условието за продължаване на реформата.

За последните 10 години учениците са намалели с 265 хил. или с 23 на сто. В същото време броят на учителите е намалял под 2 %. За страните от OESD отношението между учител и ученици е около 14, т.е. един учител на 14 ученика. В България това ниво е под 11. Или - ние сме около 25-30 % по-неефективни. Има и огромни разлики между отделните училища. Напр. средният разход за един ученик за България е ок. 880 лв. За училищата, които покриват средния европейски стандарт, този разход е 700 лв. В същото време в над 11 % от училищата, разходите са над 1200 лв. за един ученик.

МОН заплаща на общините на база ученик. Системата е децентрализирана - хората, които трябва да определят заплатите , са именно общините, тъй като те са собствениците на училищата. Т. е. - основната част от парите са при кметовете, само 10 % са при МОН.

Директорите на училищата също имат право за определяне числеността на персонала и индивидуалните възнаграждения.

От другата страна:

Доходите в България са неадекватни на тези, които налага пазара. В основните документи на властта пише, че образованието и здравеопазването са приоритет. Само, че и двете сфери са пълна катастрофа. С какъв аргумент притискат учителите и синдикатите - ако искате за едни, трябва да вземем от други... Това е един примитивен аргумент!

Защо не се замислим колко пари отиват в държавната администрация - беше създадена администрация, която се превърна в чудовище. В България хората се борят да станат партийни членове, за да може това да им гарантира някаква службичка. Според експерти, администрацията в момента е 2,7 пъти по-голяма от тази при социализма.

Голям и неизполван резерв, откъдето могат да да дойдат допълнителни пари в бюджета, са несъбраните държавни вземания, безмитните бензиностанции и т.н.

Линк към коментар
Share on other sites

Преди около два месеца синът ми трябваше да замине за Италия на състезания. От федерацията не успяха да осигурят необходимите средства за автобуса и затова родителите помогнахме с определена сума. На ден автобусът излизаше по 1000 лв. и то при условие, че го ангажират за 10 дена. Защо започвам с това?

Защото се връщам от здраво ходене из центъра на София - по-точно района на стадион В. Левски. И искам да ви кажа какво видях. Преброих над 30 автобуса. Видях доста учители, дошли на разходка в София, а не на протест. Поне аз не възприемам по този начин протестирането - да седиш на кафе и да ядеш пица.

Та, докато ходех, си зададох следните въпроси:

1. Как успяха учителските синдикати толкова бързо, за няколко дена да организират наемането на такъв голям брой автобуси? Ние трябваше да потвърдим заявката за нашия един месец предварително. А те почти от днес за утре? За мащабите на България, това си е доста сериозна организация.

2. Откъде се намериха изведнъж толкова много пари? Говорим за суми над 30000 лева само за един ден? А колко дена идват учители в София?

За мен е очевидно или очевадно (нали и двете думи можело), че някой много здраво манупулира учителите.

Въпросът е какво се цели с това? Със сигурност не увеличение на заплащането им, защото пари за това няма предвидени.

Затова ще продължа да уважавам всички прекрасни хора, които преподават на децата ми. Но в никакъв случай няма да ги подкрепя след това което видях.

Желая ви успех!

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: Промени в образованието, както стана ясно не само трябва да има, но и да са качествени. Разбира се, ако се стигне до заплащане на образованието и то, основно и средно, /както е споменала Бина/, значи ще учат децата на новобогаташите, а другите, макар и умни ще стоят отвън. При тези суми, които са споменати, незная кой редови българин ще си позволи да изучи децата си... <_< В най-добрия случай, работя за 20лв. на ден. :feel happy:

Уж четем Учителя, а пък все около парите са ни мислите. В общественото положение...

Любовта и духовността ни липсват. И според мен тези енергии, дето се завъртат са познати, стачките, манипулацията... Безочието и наглостта на управляващите. Погледнете кандидатите за кметове и съветници-от елитни, по-елитни.....

Струвами се, че това разбъркване е по-добре да използваме за духовното си израстване. Житото от плявата се разделя и проличава кой е с Бога и кой служи на златният телец... Този натиск от политиците не е ли защото забравихме кои са истинските стойности?.... Забравихме да сме Едно, когато частта страда, страда и Цялото...

Мисля си, че малкото пари, за нормален непрезадоволен човешки живот са стимул, прекали ли се с имането им всичко се изкривява, превръщат се в средства за управление и изкривяват съзнанието...

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

При тези суми, които са споменати, незная кой редови българин ще си позволи да изучи децата си...

:(:(

<_< В най-добрия случай, работя за 20лв. на ден. :feel happy:

Уж четем Учителя, а пък все около парите са ни мислите. В общественото положение...

Любовта и духовността ни липсват. ... Този натиск от политиците не е ли защото забравихме кои са истинските стойности?....

:feel happy:

Струва ми се че досега в България липсваше достатъчно конструктивния диалог който да доведе до ясни приоритети и съгласие помежду ни. 17 години минаха и още нямаме единомислие.

Нека продължим да търсим сближение.

Не се ли научим да мислим конструктивно, не намерим ли начин да си съчувстваме и помагаме, боя се че икономическата емиграция от България ще продължи към страните в които нещата са нормални.

Сега аз искам да се върна в България. Но какво мога да предложа на семейството и на децата си?

Много по-тежка икономическа ситуация, стрес, страдание от тежката ситуация за обикновените хора.

Мисля че затова сме заедно на този форум, също. Спасението е в разума, в единството. Българските деца са изключителни, много интелигентни. Следователно пречката не е в ниската ни интелигентност.

Трябва ни много добра воля, обич, съчувствие и доброжелателност. Тогава заедно ще можем да постигнем добро бъдеще за децата си.

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Защо не се замислим колко пари отиват в държавната администрация - беше създадена администрация, която се превърна в чудовище. В България хората се борят да станат партийни членове, за да може това да им гарантира някаква службичка. Според експерти, администрацията в момента е 2,7 пъти по-голяма от тази при социализма.

Те учителите това и правят закъсняла битка(стачка) с триглавата ламя(администрацията) .

пожелавам им успах стига да не завлекат кораба на дъното .

Линк към коментар
Share on other sites

Чухте ли какво каза днес Ректорът на СУ проф. Боян Биолчев? Вслушайте се много внимателно в думите му! "Не ме интересува финансовата стабилност на държава, която е пълна с малоумници. Ние трябва да създадем държава на духа, в която младите хора да искат да живеят. Не се ли дадат днес исканите пари, образованието все повече и повече ще се срива до степен никой повече да не може да го оправи!"

Страшно звучи, нали? Но затова пък е много вярно като възможен сценарий... "Мозъците" на България да продължават да изтичат, защото тук няма кой да ги цени... А кой тогава ще остане? - преценете сами!

И един факт, който красноречиво показва драматизма на ситуацията - около 60 % от преподавателите в Бургас били подали оставките си. Чух го преди малко по новините. Не знам доколко съответства на истината, но ако е вярно, нали разбирате накъде отиват нещата? Още повече, че и в нашето училище се замисляме по този въпрос, а то е най - голямото в общината!

Днес българският народ трябва да даде отговор на един съдбоносен въпрос - нуждаем ли се от учители и от образование???

Тази небивала стачка ни кара да се замислим върху приоритетите. Примерно - нормално ли е един шофьор в София да взема два пъти по - висока заплата от един учител? Нормално ли е да има пари за военни и полицаи, а за учителите да няма? И що за общество, и що за свят е този, в който се случват подобни работи?!

Линк към коментар
Share on other sites

Бориславил,

един въпрос: кога ги каза тези думи проф. Биолчев - преди или след като се качи в хубавата си джипка, за да се прибере вечерта в хубавата си къща в Бистрица?

А на въпросът ти - ДА, ние се нуждаем от образование и учители. Въпросът е можем ли да платим цената, която са ви поискали?

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...