Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Помогни на приятеля - кажи му, че е Божествен


Донка

Recommended Posts

Помогни на приятеля - сажи му, че е Божествен :)

Благодаря ти Ваня! :feel happy:

Мисля, че това е една от най-ценните теми, които някога сме имали във форума!

За мен това е единственият начин да помогнем на приятелите и на всички хора около себе си и на себе си... :feel happy:

Но:

Какво означава да кажем на приятеля си,че е Божествен? Как да го направим?

Кои са симптомите, че той има нужда да му помогнем така?

Трябва ли да чакаме да изпадне в нужда от помощ, за да му кажем, че е Божествен?

Казвали ли са ви някога, че сте Божествен и помагало ли ви е това?

Казвали ли сте на някого, че е Божествен и помагало ли му е това? :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 39
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ако до края на света остават седем дни,

ако е свършен този свят и с него аз и ти,

как би живял тези седем дни?

Ако до края на света остават седем дни

и строги ангели броят с теб греховете ни,

така ли пак ще мъчиш любовта?

Ако няма нищо да остане на Земята

и има начин ти да си спасиш Душата,

как би живял тези седем дни?

Кажи ми ти!

Сърцето си питай!

Първият ден, дали от тебе ще плача?

Вторият ден, ще караш ли да ме боли?

Третия ден, ще бъдеш ли със мене мрачен?

Няколко дни ще ме обичаш ли кажи?

Ако до края на света остават седем дни

и от където са дошли, обратно ще вървим,

как би живял тези седем дни?

Ако до края на света остават седем дни

и няма време за лъжи и полуистини,

така ли пак ще мъчиш любовта?

Ако няма нищо да остане на Земята

и има начин ти да си спасиш Душата,

как би живял тези седем дни?

Кажи ми ти!

Сърцето си питай!

Първият ден, дали от тебе ще плача?

Вторият ден, ще караш ли да ме боли?

Третия ден, ще бъдеш ли със мене мрачен?

Няколко дни ще ме обичаш ли кажи?

Ивана - "Седем дни"

:smarty::):smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Какво означава да кажем на приятеля си,че е Божествен? Как да го направим?

Кои са симптомите, че той има нужда да му помогнем така?

Трябва ли да чакаме да изпадне в нужда от помощ, за да му кажем, че е Божествен?

Казвали ли са ви някога, че сте Божествен и помагало ли ви е това?

Казвали ли сте на някого, че е Божествен и помагало ли му е това? :angel:

По първия въпрос: Всички сме Божествени, защото Бог присъства вечно във всеки. :) Затова ако кажем на приятел, че е Божествен-това ще е истина. Можем да му кажем следното:"Ти си щастие, ти си радост сам по себе си, ти си любов. Ти си мир. Ти си блаженство. Така че, бъди щастлив, бъди радостен, бъди в мир със себе си и с околните, обичай. Това е твоята истинска природа отвъд тялото."

По втория въпрос: попадането в плен на илюзорния материален свят, на борбата, съперничеството, желанията, страха, несигурността, тъгата...може да ни подскаже, че сме се отдалечили от нашият център, от нашият Аз, от Божественото. Има едно знание за Асуйя и Анасуйя. Асуйя означава, когато си тъжен, объркан, претенциозен, обзет от страсти. Асуйя показва, че човек се е отдалечил от своя център, от совята истинска природа. Анасуйя означава, когато си благодарен за всичко, отворен за знания, прощаващ, любящ. Асуйя показва, че си в своят център, своята висша природа.

По третия въпрос: Да, казвали са ми. Гуруджи често казва, че сме Божествени, че сме Любов, че сме едно с Бог. Че Божественото ни е обезпечило с всички блага :) Не е зле да ти го кажат. :lol:

По последния въпрос: Май не. :(:lol:

Линк към коментар
Share on other sites

Хората които виждат нещо несъвършено в мен, което аз не мога да видя и си трайкат гледайки ми сеира и гърча...на принципа всеки да си цамбурка в неговата локвичка...аз съм си в мойто езерце..

Ако хората са пратени от Бог при нас, в нашата обща локвичка, в тяхната програма е заложено да ни покажат нашето истинско божествено състояние - Анасуйя - като се свържат с него и ни го посочат. Ако на нас ни е трудно да го постигнем, те ще ни го покажат и ще ни налеят Любов и кураж да го постигнем. Според мен това е заложено в програмите ни от Бог.

Когато детето капризничи или проявява Асуйя (благодаря на Макс за ценните термини!)- "Асуйя означава, когато си тъжен, объркан, претенциозен, обзет от страсти" - не се лекува със строгост или забележки или наказания или игнориране или поучения. Те вместо да изпишат вежди, вадят очи.

Опитайте да погалите или прегърнете това дете или възрастен, да го погледнете в очите с любов и да му кажете че го обичате много и че той е едно малко съкровище и ще видите изумителния ефект. :)

Благодарна ще съм на Макс ако сподели как се преодолява състоянието Асуйя. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Благодарна ще съм на Макс ако сподели как се преодолява състоянието Асуйя.  :)

Благодаря за въпроса! С много неща: четене и дискутиране на знания, мъдрости; пеене на духовни песни, пеене на мантри (те пречистват); медитация; дихателни упражнения (чрез тях можем буквално да издишаме навън негативните емоции и да ги изхвърлим); паневритмия :) , чрез култивиране на чувство за благодарност...Или накратко всичко онова, което ни помага са се върнем обратно към центъра си. Всички тези неща повдигат енергията ни, а когато енергията ни е стабилна и висока, тогава не можем да мразим, недоволстваме, и прочие негативи. Защото само когато енергията ни е паднала, само тогава сме тъжни, нещастни, объркани, съмняващи се. Когато се почувстваме така, веднага трябва да се сетим за ето тези неща по-горе, и да ги направим. Друг метод е като наблюдаваме емоциите и чувствата си. Да наблюдаваме кое чувство, коя емоция какво усещане придзвиква в организма ни. Самото наблюдение-да спреш и да се огледаш вече променя нещата към по-добро. В крайна сметка кой има силата да промени негатива? Този който е осъзнал този свой негатив. Ако човек се притеснява, но не го осъзнава, той няма да може да промени това, защото е в неведение. Но ако вече сме го осъзнали, си казваме "о, аз съм притеснен". След тази констатация вече можем да направим промяна. Наблюдението върху себе си, своите емоции, съответните усещания в тялото (например когато човек се страхува-се усеща пристягане в стомаха, когато човек изпитва гняв-се получава напрежение в областта на третото око-челото, когато човек изпитва омраза-има неприятно чувство в сърдечната област и т.н., защото всяка чакра съответства на конкретна емоция или чувство) помагат също. :) Изобщо знанието и благодарността са лодката, която ни извежда от тресавището. Поддръжката от приятели е също много важен момент на подкрепа, много пъти по-силна отколкото ако човек опитва сам да се повдигне. Защото енергията на групата е по-силна от енергията на един човек. Контактът с просветлен Учител, самото негово присъствие по много спонтанен начин също извежда от състояние на Асуйя към състояние на Анасуйя.

Редактирано от Макс
Линк към коментар
Share on other sites

Опитвам се да показвам вярата в приятелите си и вярата в тяхната Божественост.

Вярвам в Божествеността на цялата Земя и хора , на цялото съзнание тук .

Понякога забравяме това , погълнати сме от материалностите в живота .

Мисля , много, много важно е да вярваме в Добрата , Божествената , природа в хората , отколкото да се изпълваме с критики и да търсим недостатъците , които да " изправяме " . Не съм казвала на приятелите си : Божествени сте , но съм го показвала многократно . /че го мисля /

Дори ако един безнравстен човек , бъде окрилен от вярата на друг човек , от приятел , то този безнравстен човек , ще почувства вярата на другия и не ще я отхвърли .

Откривала съм многократно , колко е вярно това , че ако вярваме в будата на другия , ако се доверим на Божественото, в него , ние ще откриваме и изпитваме тези именно качества , ще опитаме добрите страни на взаимоотношенията между хората .

И обратното , невярвайки , критикувайки , осъждайки ,ние се затваряме за всичко добро в околните и в нас самите .

Не ще опитаме никога от добрата , позитивната

,светлата страна на хората . Няма да намерим милост и съпричастност .

:huh:<_<

Затова обичам да показвам вярата си в хората около мен , в живота , в добрата мисъл на всички и всичко .

И когато съм отворена да преживея добрата , градивната страна на всеки , много често съм поставена в позицията на ученик - а . :D Предпочитам да се уча на тези именно качества , божествените качества в хората , свързани с любовта , най - великото знание за живота ,добротата и вярата в ближния . Всеки е силен и Божествен по своему . Блести със своята си светлина . :sorcerer::P:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Чудесна тема, благодаря, божествени приятели.

:angel:

знанието и благодарността са лодката, която ни извежда от тресавището. Поддръжката от приятели е също много важен момент на подкрепа, много пъти по-силна отколкото ако човек опитва сам да се повдигне. Защото енергията на групата е по-силна от енергията на един човек. Контактът с просветлен Учител, самото негово присъствие по много спонтанен начин също извежда от състояние на Асуйя към състояние на Анасуйя.
вярваме в будата на другия , ако се доверим на Божественото, в него , ние ще откриваме и изпитваме тези именно качества , ще опитаме добрите страни на взаимоотношенията между хората

icon12.gif

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Малък проблем ... Приемам, че аз съм божествена. Приемам че всички около мен са божествени. И се изправям пред един съвсем небожествен живот. Не се и изправям кой знае колко, повече прилича на обратното. Не може да бъде небожествен, само защото аз така го виждам, май съвсем обективно не е.

Какво да казвам и на кого да казвам?!?

Линк към коментар
Share on other sites

Темата е чудесна,

Бога в мен, поздравява Бога в теб
:thumbsup:

Но да не забравяме, че другите около нас не мислят по този начин. Малко са хората /и предимно във форума/, които могат да разберат тези думи. Ние можем да мислим за другите /отвън/ така, но не би трябвало да им го казваме, защото от опит знам какво ще последва :harhar::blink::whistling:

Така е Божествени приятели :feel happy::angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Приемам, че аз съм божествена. Приемам че всички около мен са божествени. И се изправям пред един съвсем небожествен живот. Не се и изправям кой знае колко, повече прилича на обратното. Не може да бъде небожествен, само защото аз така го виждам, май съвсем обективно не е.

Какво да казвам и на кого да казвам?!?

Учителят казва че можем да виждаме златото и в необработената руда.

Когато обичаме всички хора, Христос идва и започва да живее в нас.

Бога в мен, поздравява и обича Бога в теб

За да се каже това един ден на някого е необходимо доста търпение. :)

Но можем да започнем да го казваме поне наум за начало.

Една хубава усмивка може да го изрази много добре.

Линк към коментар
Share on other sites

Здрасти, Вальо!

Да се каже е лесно, но да се преживее и от двамата едновременно във вътрешна хармония и неописуема радост се изисква наистина доста неуморен труд и отдаденост към Бог!

:wub:

Линк към коментар
Share on other sites

Но да не забравяме, че другите около нас не мислят по този начин. Малко са хората /и предимно във форума/, които могат да разберат тези думи. Ние можем да мислим за другите /отвън/ така, но не би трябвало да им го казваме, защото от опит знам какво ще последва 

:) Да, зависи как и в какъв момент ще им го кажем. не е задължително непременно да използваме точно тази дума - божествен. Ако не са готови за нея, можем да им го преведем на техния език.

Струва ми се, че много хора имат нужда да видят в себе си божествената искрица, защото груповото ни съзнание ни манипулира като непрекъснато ни кара да се сравняваме и да се състезаваме. Това оставя или усещането за някакъв недостатък в нас, някакви слабости, които постепенно се заформят в комплекс за малоценност; или усещането за превъзходство над останалите, което постепенно прераства в гордост и суета.

Да кажа на някого, че е божествен, за мен означава да му внуша, че няма нужда да се сравнява или състезава, за да се чувства силен, добър... защото той си е такъв по рождение и хората го обичат независимо от това какво е постигнал и дали е сгрешил или направил нещо перфектно.

Оказа се, че е много простичко да покажеш на другия, че е божествен, когато свалиш всякакви критерии за резултати, които трябва да постигне и се радваш само на опита, който все пак прави.

Понякога е само достатъчно в очите ни другият да прочете радостта, че сме заедно и общуваме, да види интереса и уважението, с който го слушаме.

И един нов въпрос сега ми се завъртя, а

как да кажем на някого, че е божествен, ако той току що умишлено се е опитал да огорчи другия с нещо , да му каже че има недостатък, да го "сложи на мястото му"?

Линк към коментар
Share on other sites

И един нов въпрос сега ми се завъртя, а

как да кажем на някого, че е божествен, ако той току що умишлено се е опитал да огорчи другия с нещо , да му каже че има недостатък, да го "сложи на мястото му"?

:D С контраатака.Като му покажем своята божественост, като му се усмихнем и му простим. :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

той току що умишлено се е опитал да огорчи другия с нещо , да му каже че има недостатък, ..?

Всяка дума и постъпка говори много и за нашите слаби места, особено реакциите от този вид. Понякога дори напреднали хора имат подозрения към близки хора.

Такива прояви да се отбелязват с необходимата сериозност, защото сочат важни изводи за текущия мисловен процес.

Мълчание, един поглед който да предупреди за опасността. Хуморът понякога е незаменим също, но не веднага.

Когато човекът вече не е в състояние на афект, може да се подхване темата отдалеч и с намеци, например разказвайки за друга вярна случка, да се даде отношение и съвет за излизане от конфронтацията.

"отдалеко да е леко" :)

Линк към коментар
Share on other sites

Малък проблем ... Приемам, че аз съм божествена. Приемам че всички около мен са божествени. И се изправям пред един съвсем небожествен живот. Не се и изправям кой знае колко, повече прилича на обратното. Не може да бъде небожествен, само защото аз така го виждам, май съвсем обективно не е.

Какво да казвам и на кого да казвам?!?

Ами приеми го, ама приеми го!

Защото си Божествена, ти не знаеш ли?!?

И ще видиш живота с други очи. Зная какво ще отговориш - за илюзорността ...

Да питам тогава твоята гаранция за не - илюзия каква е?

Линк към коментар
Share on other sites

И един нов въпрос сега ми се завъртя, а

как да кажем на някого, че е божествен, ако той току що умишлено се е опитал да огорчи другия с нещо , да му каже че има недостатък, да го "сложи на мястото му"?

:hmmmmm:

Не е моя работа да слагам някого на мястото му. Обикновено вдигам рамене, усмихвам се вътрешно и отминавам. Всеки има право да е такъв, какъвто е. Аз отговарям за себе си и собствените си действия. Времето и Истината показват кой е прав и кой греши... :feel happy:

Да прощавам се научих. :smarty: Прошката е най-добрит подарък..... :thumbsup:

Научих се и да казвам на другите толкова, колкото могат да разберат. Както и да помагам ако ми поискат помощ. :feel happy::yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Често хората трудно молят за помощ. Не е лесно да чуеш нечия молба, неизкрещяно. То и за туй се искат уши. Трудно ще ми е като чуя подобна, да си вдигна раменете и да отмина. Нямам време за губене за подобни неща като обиди и прошки, а Истината е, че всеки може да разбере всичко, но не Времето е критерият, друго беше, кое беше, бе?

Линк към коментар
Share on other sites

  Често хората трудно молят за помощ. Не е лесно да чуеш нечия молба, неизкрещяно. То и за туй се искат уши. Трудно ще ми е като чуя подобна, да си вдигна раменете и да отмина. Нямам време за губене за подобни неща като обиди и прошки, а Истината е, че всеки може да разбере всичко, но не Времето е критерият, друго беше, кое беше, бе?

:hmmmmm: Ами ако не са ми поискали помощ, а аз помагам, значи навлизам в личното пространство на другия. Рискувам помощта ми да има обратен ефект.

Ако имам достатъчно Любов не бих се натрапвала, а бих уважила свободния избор на другите.

Но наистина, който има уши, чува, който има очи вижда :thumbsup:

А отминавам обидите, това също е уважение на правото на другите :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Ех , какъв е сладък Чочо !

Божествен Чочко . :)

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

И един нов въпрос сега ми се завъртя, а

как да кажем на някого, че е божествен, ако той току що умишлено се е опитал да  огорчи другия с нещо , да му каже че има недостатък, да го "сложи на мястото му"?

Хм, това е трудното. Гуруджи е дал едно упражнение, обаче на този етап за мен е неизпълнимо. :lol: "Когато някой ви нагруби или постъпи несправедливо, вместо да му повишавате тон, да му се карате, да му се обиждате, отидете при него и му подарете букет цветя, или го попитайте какво (служене) да направите за него. Ако го направите-този ден за вас ще бъде революция. Това завинаги ще смени вашата "грамофонна плоча".

Шри Шри Рави Шанкар "Ежедневни сутри".

...Мисля, че тогава ще можем да му кажем: "Ти си Божествен!".

Редактирано от Макс
Линк към коментар
Share on other sites

Не, не е трудно това, трудното е приятелят ти сам да си повярва, че е Божествен. Как да го направи, когато има толкова много, които му внушават, че не е.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup:

Когато някой ви нагруби или постъпи несправедливо, вместо да му повишавате тон, да му се карате, да му се обиждате, отидете при него и му подарете букет цветя, или го попитайте какво (служене) да направите за него. Ако го направите-този ден за вас ще бъде революция. Това завинаги ще смени вашата "грамофонна плоча".

Според мен това е начин да кажем на себе си по-скоро, че сме божествени. На другия го казваме косвено... Когато ми се случва нещо подобно, спокойно и усмихнато казвам на обиждащия мен - "разбирам те, ти си прав да се гневиш - с очите, които ме виждаш. Но мисля, че не съм чак такава заплаха за теб, каквато ти се струвам. Ти си имаш своята свобода и права, каквито имам и аз. Прави всичко каквото намериш за добре - аз ще правя всичко каквото аз намеря за добре. Под Слънцето има място и въздух и за двама ни."

Ха, спомням си как моя колежка, която виждаше в моята школа конкуренция на своята, един ден нахълта и с доста остър тон пред 3ма второкласници се нахвърли срещу мен. Децата ме погледнаха изплашено. Аз се усмихвах все по-широко. Изслушахме заплахите и когато настана тишина, тихо и с уважителен глас я представих на децата като директорката на най-добрата школа по английски в града. :D Тя се обърна рязко и изчезна. Оттогава не ме поздравява, но не ме и напада... :D .

Но въпросът ми бе провокиран от конкретен случай. Петьо - 4 клас с гел в косата :D , зад гърба ми се нахвърли с обидни, унижаващи думи думи върху Сашко - скромно, рошаво момченце. ...

Обърнах се, погалих Петьо (!) и тихо на ухото му но така че да чуят и Сашко и Петя (те са съперници за вниманието и :D ). Ти си добър и хубав мъж и без да се стараеш да изглеждаш по-така! Споко!, няма нужда да се състезаваш - всеки от вас си има своя красота - различна от другия, нали Петя? Петя се усмихна - естествено госпожо, ама те... Настъпи мълчание.

Следващата седмица нямаше и следа от гела, а Сашко беше подстригал косата си (мрази да ходи на фризьор). Двамата разговаряха (не знаеха, че ги чувам) колко добри и хубави били всички деца от класа им.... :D:D

Линк към коментар
Share on other sites

Петьо - 4 клас с гел в косата :D ...Ти си добър и хубав мъж и без да се стараеш да изглеждаш по-така! Споко!, няма нужда да се състезаваш - всеки от вас си има своя красота - различна от другия, нали Петя? Петя се усмихна - естествено госпожо, ама те... Настъпи мълчание.

Следващата седмица нямаше и следа от гела, а Сашко беше подстригал косата си (мрази да ходи на фризьор). Двамата разговаряха (не знаеха, че ги чувам) колко добри и хубави били всички деца от класа им....  :D  :D

:) Моят племенник тази есен тръгна на училище, и още на втория ден-що да видя, рошав като таралеж-косата му вдигната нагоре с гел. Викам си "кога за 1 ден успя да прихване тази мода?". Няколко дни ревниво си пазеше гела и го слагаше в косата си, но слава богу мина му мерака, и сега пак си е с хубавата сресана коса. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...