Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво определя националната ви принадлежност?


B__

Recommended Posts

Ако имате чувство за национална принадлежност, на какво се базира, от какво се подклажда, какви чувства изпитвате, какви действия предприемате, за да я изразите или просто така?

 

Хората са индивидуални, но не пречи едновременно с това да имат национална принадлежност, както имат принадлежност към семейството, към което принадлежат. 

 

Тук не говорим за естествените енергийни връзки и т.н. карма, от които човек не може да се отърве, а за чисто човешките усещания. 

Линк към коментар
Share on other sites

Чувството ми за национална идентичност и гордост произтича единствено от това, че съм се родил в България. Първото следствие от това е, че познавам всичко свързано с България по-добре, отколкото познавам това, което е свързано с другите държави. Така е по-лесно да си намериш нещо/а с което/ито да се самоидентифицираш и гордееш. Държавата съществува заради хората, които обединява в едно цяло, а не обратното. В този смисъл аз се чувствам над държавата, и чувствам всеки друг над държавата. Ако направя нещо за държавата, то ще е или по задължение или защото с това мога да бъда полезен на някой човек или група от хора.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Макар и трафаретен, въпросът е добър. И е добре да се задава. 

 

Нямам национална принадлежност. Не е важно какво зная аз за историята, то се знае от всеки умен човек и за това не е нужно да се бие в гърдите затова.

Не мога да се гордея с нищо, свързано с България. На този етап. Може би за онова, за което си говорехме снощи с баща ми - как са забранявали части от историята да бъдат научавани, заради комунистическата конюнктура, за онези генерали, които са отблъснали руската армия и са обърнали в бяг руснаците и румънците. И за които днес никой не знае. 

 

И че панславянството е имперски мит на Русия. Че се избиват стотици благородници, че се дават в замяна български принцеси на азиатски принцове. Ообено в края на държавата ни. И че  Крали Марко не е наш национален герой, а е сърбин.

И в тая връзка, русите да се радват, че говорят нашия език, на нашата азбука. 

 

Искам да обобщя нещата - където има закони, няма нищо друго. И няма интерпетации. Сега живеем в други времена, а нашия народ е със същата участ или на Алеко Константинов, или на Бай Ганьо. 

 

Най-малкото, хората, ако имаха идентичност с нацията си, щяха да работят. Не само да се оплакват, това е ужасно. 

 

Но мене не бройте, аз съм потомък на поколение емигранти. 

Линк към коментар
Share on other sites

Станимир, какво за теб е държавата.

Сега не ми се мисли точно в тази насока, но държавата е временно явление, което за момента замества духовните йерархии и принципи.
Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм безспорен патриот .

Обичам си родината , обичам си родния край , обичам си милия , измъчен народ 

Обичам фолклора ни , нашите песни и хора .

И се гордея , че имам хора от моя род , които се занимават с това и са достигнали 

на-високо ниво .

Линк към коментар
Share on other sites

 

Станимир, какво за теб е държавата.

Сега не ми се мисли точно в тази насока, но държавата е временно явление, което за момента замества духовните йерархии и принципи.

 

 

Какво ти пречи да пмислиш какво всъшност е държавата. В момента.

Линк към коментар
Share on other sites

Станимир, ето един цитат от "Право и безправие": "...Питат някои: „Какво нещо е държавата?“ Същината е народът, а държавата е външната страна на народа, който трябва да се прояви...".

 

Държата е и народа, защото без народа няма държава, а народът се изразява чрез нея. В държавата влизат всички, влизат държавните служители, но влизат и лекари, пожарникари. учители и т.н. 

 

Продължаваш ли да мислиш, " аз се чувствам над държавата"?

Линк към коментар
Share on other sites

Да, и обясних защо. След само 2-3000 години България няма да я има, но мене - да. Разбира се, съществува духовна йерархия, която ще съществува вечно, а държавите в момента са само нейни заместители. Но разликите все пак са повече от приликите, според мен.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Миналото,не историята,поколенията живели в България ,преди мен.Те, с техните чувства,желания ,стремежи,определят националната ми принадлежност,независимо дали моето съзнание иска или не иска това.

Аз може и  да искам с друга нация да се идентифицирам,но това ще бъде решение само на съзнанието ми,не и на душата ми.Мащабите на съзнанието,широко или по-тясно, и доколко човек е надмогнал влиянието на миналото, определят идентификацията.Семейство,род,племе,нация,континент,човечество--стъпала,които се извървяват и изживяват.

Така е при мен,първата ми година в чужбина,  беше борба с носталгията,докато съзнанието ми се научи да разговаря с миналото.Дали съм се откъснала от нацията си, не, само носталгията затихна.

 

Линк към коментар
Share on other sites

В 2.03.2015 г. at 19:58, Станимир каза:
В 1.03.2015 г. at 23:48, Божидар Цендов-БожидарЗим каза:

Станимир, какво за теб е държавата.

Сега не ми се мисли точно в тази насока, но държавата е временно явление, което за момента замества духовните йерархии и принципи.

Държавата е стъпка в посока , на самозащита .Почти няма хора , които да не знаят , че са зависими от обществото . И егото  разширява границите си .Става по разумно . :) .Сега моята държава е моят дом .

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не я усещам като национална, по-скоро като народностна ( етническа), културна.... 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...