Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Sign in to follow this  
B__

Какво определя националната ви принадлежност?

Recommended Posts

Ако имате чувство за национална принадлежност, на какво се базира, от какво се подклажда, какви чувства изпитвате, какви действия предприемате, за да я изразите или просто така?

Хората са индивидуални, но не пречи едновременно с това да имат национална принадлежност, както имат принадлежност към семейството, към което принадлежат. 

Тук не говорим за естествените енергийни връзки и т.н. карма, от които човек не може да се отърве, а за чисто човешките усещания. 

Сподели това мнение

Чувството ми за национална идентичност и гордост произтича единствено от това, че съм се родил в България. Първото следствие от това е, че познавам всичко свързано с България по-добре, отколкото познавам това, което е свързано с другите държави. Така е по-лесно да си намериш нещо/а с което/ито да се самоидентифицираш и гордееш. Държавата съществува заради хората, които обединява в едно цяло, а не обратното. В този смисъл аз се чувствам над държавата, и чувствам всеки друг над държавата. Ако направя нещо за държавата, то ще е или по задължение или защото с това мога да бъда полезен на някой човек или група от хора.

Редактирано от Станимир

Сподели това мнение

Макар и трафаретен, въпросът е добър. И е добре да се задава. 

Нямам национална принадлежност. Не е важно какво зная аз за историята, то се знае от всеки умен човек и за това не е нужно да се бие в гърдите затова.

Не мога да се гордея с нищо, свързано с България. На този етап. Може би за онова, за което си говорехме снощи с баща ми - как са забранявали части от историята да бъдат научавани, заради комунистическата конюнктура, за онези генерали, които са отблъснали руската армия и са обърнали в бяг руснаците и румънците. И за които днес никой не знае. 

И че панславянството е имперски мит на Русия. Че се избиват стотици благородници, че се дават в замяна български принцеси на азиатски принцове. Ообено в края на държавата ни. И че  Крали Марко не е наш национален герой, а е сърбин.

И в тая връзка, русите да се радват, че говорят нашия език, на нашата азбука. 

Искам да обобщя нещата - където има закони, няма нищо друго. И няма интерпетации. Сега живеем в други времена, а нашия народ е със същата участ или на Алеко Константинов, или на Бай Ганьо. 

Най-малкото, хората, ако имаха идентичност с нацията си, щяха да работят. Не само да се оплакват, това е ужасно. 

Но мене не бройте, аз съм потомък на поколение емигранти. 

Сподели това мнение

Станимир, какво за теб е държавата.

Сега не ми се мисли точно в тази насока, но държавата е временно явление, което за момента замества духовните йерархии и принципи.

Сподели това мнение

Аз съм безспорен патриот .

Обичам си родината , обичам си родния край , обичам си милия , измъчен народ 

Обичам фолклора ни , нашите песни и хора .

И се гордея , че имам хора от моя род , които се занимават с това и са достигнали 

на-високо ниво .

Сподели това мнение

Сега не ми се мисли точно в тази насока, но държавата е временно явление, което за момента замества духовните йерархии и принципи.

Какво ти пречи да пмислиш какво всъшност е държавата. В момента.

Сподели това мнение

Станимир, ето един цитат от "Право и безправие": "...Питат някои: „Какво нещо е държавата?“ Същината е народът, а държавата е външната страна на народа, който трябва да се прояви...".

Държата е и народа, защото без народа няма държава, а народът се изразява чрез нея. В държавата влизат всички, влизат държавните служители, но влизат и лекари, пожарникари. учители и т.н. 

Продължаваш ли да мислиш, " аз се чувствам над държавата"?

Сподели това мнение

Да, и обясних защо. След само 2-3000 години България няма да я има, но мене - да. Разбира се, съществува духовна йерархия, която ще съществува вечно, а държавите в момента са само нейни заместители. Но разликите все пак са повече от приликите, според мен.

Сподели това мнение

Миналото,не историята,поколенията живели в България ,преди мен.Те, с техните чувства,желания ,стремежи,определят националната ми принадлежност,независимо дали моето съзнание иска или не иска това.

Аз може и  да искам с друга нация да се идентифицирам,но това ще бъде решение само на съзнанието ми,не и на душата ми.Мащабите на съзнанието,широко или по-тясно, и доколко човек е надмогнал влиянието на миналото, определят идентификацията.Семейство,род,племе,нация,континент,човечество--стъпала,които се извървяват и изживяват.

Така е при мен,първата ми година в чужбина,  беше борба с носталгията,докато съзнанието ми се научи да разговаря с миналото.Дали съм се откъснала от нацията си, не, само носталгията затихна.

Сподели това мнение

В 2.03.2015 г. at 19:58, Станимир каза:
В 1.03.2015 г. at 23:48, Божидар Цендов-БожидарЗим каза:

Държавата е стъпка в посока , на самозащита .Почти няма хора , които да не знаят , че са зависими от обществото . И егото  разширява границите си .Става по разумно . :) .Сега моята държава е моят дом .

Сподели това мнение

Аз не я усещам като национална, по-скоро като народностна ( етническа), културна.... 

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега
Sign in to follow this