Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Ароматотерапия


Recommended Posts

Решил съм да си купя книга за ароматерапията, спрял съм се на тази Изкустовото на ароматерапията от Тисеран

Споделете мнение за някоя книга по темата :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Ето и едно мнение по темата, взето от тук: http://www.beinsadou...?showtopic=8080

публикувано от: Vespertine

"Сетих се също, че може да се използва и ароматерапия. Ако имате такава лампичка можете да капнете няколко капки лавандулово масло.

"Етерично масло Френска ЛАВАНДУЛА

Древните гърци и римляни високо ценили лавандулата за ароматичните и очистващи свойства, добавяли я във вани за премахване на умората (оттук и името ”lavare” – лат. мия се). Лавандулата и нейните препарати се прилагали за борба с паразитните болести - защитавайки се от епидемии, патрициите се натривали с масло и опушвали въздуха с лавандула. В народната медицина лавандулата се използва като профилактични средство при мускулни болки и зъбобол. Традицията да се ароматизира спалното бельо се губи във вековете.

Маслото от лавандула има чист и свеж аромат, който пропива въздуха с приятна, стимулираща и в същото време, отпускаща миризма.

Маслото Лавандула на Вивасан се отнася към маслата с общо профилактично действие - то се съчетава идеално с много други етерични масла, например с маслото от розмарин, мента, лимон и др. Ароматичните вани с тези масла помагат за очистването на организма от шлаки, облекчават болезнени състояния, свързани с менструалния период.

Ваните за крака с масло Лавандула премахват умората, предотвратяват появата на неприятна миризма и пот. Маслото Лавандула премахва възпаления при кожни заболявания, включително псориазис, екзема и други форми на дерматит, успокоява болки при изгаряния и стимулира зарастването различни видове рани.

Специалистите по аромотерапия препоръчват маслото от лавандула (вани, аромалампи) при емоционални разстройства, като депресия, безсъние, нервозност, стрес. Вани с масло от лавандула се препоръчват и на жени по време на бременност и климакс, за отстраняване на хормонални нарушения. Масло на средната нота.

Енергетика на маслото - способства самопознанието, медитацията, бързото възстановяване на силите. Осигурява пълна енергетическа релаксация. Намалява агресията, помага да се излекуваме от завистта.

Основни свойства: успокояващо, антистресово, антидепресивно; противовъзпалитеулно, антиалергично; адаптогенно, антиоксидантно; антисептично, бактерицидно действие (вируси, гъбички, микоплазми); имуномодулиращо; спазмолитично; радиопротекторно, антитоксично.

Показания за приложение: псориазис, екзема, дерматити, себорея, акне, гъбични заболявания; респираторни и пикочно-полови инфекции; мигрени, спазми на главния мозък; миозит, радикулит, ревматизъм, невралгия; болезнени състояния и хормонални нарушения при менструации и климакс; премахване болки и зарастване на изгаряния и рани; очистване на организма от шлаки; пърхот и подсичане на косите; аритмия, тахикардия, нормализира кръвното налягане, изравнява пулса; нормализира работата на черния дроб и жлъчен мехур. ароматизация на бельо и защита от комари, молци и др. противоотрова при ухапвания от отровни насекоми и змии

Противопоказания: Не се препоръчва при малокръвие, да не се употребява на фона на йодосъдържащи и желязо съдържащи препарати.

Начини на приложение:

Аромалампа: 3-5 капки на 5 кв.м. (простуда, безсъние, тютюнев дим);

Инхалации: 3-4 капки, (простудни заболявания);

Аромавана: 5 капки (отпуска, отстранява безпокойство, нормализира хормоналната функция при жените), вана за крака – 3к. ( премахва умората, предпазва от появата на неприятна миризма и пот);

Масаж: 5-7 капки на 10 мл масажно масло (мускулни болки, остеохондроза, невралгия, ревматизъм, радикулит);

Разтривки: 7-8 к. на 10 г основа (при изгаряния – няколко пъти на ден се намазва мястото на раната);

Компреси: 5-10 капки + 150 мл вода (рани, изгаряния);

Изплакване: 1к. на чаша вода (стоматит, парадонтоза, зъбобол, профилактика на кариес);

Обогатяване на шампоани: 3-5 к. етерично масло на 10г основа (профилактика на пърхот, препятства косопада);

Обогатяване на козметични средства: 5 к. на 10 г крем (например Невен) - изгаряния, рани, не зарастващи операционни шевове;

Защита от насекоми: 2-3 к. се нанасят на носна кърпа (против комари и молци).

Внимание! Може да се нанася на кожата без разреждане за обезболяване и профилактика на кожата!"

Редактирано от Аделаида
Линк към коментар
Share on other sites

Лечебните свойства на белият равнец са много.

Той има противовъзпалително,психостимулиращо,антисептично,тонизиращо,болкоуспокояващо,пречистващо кръвта,изхвърлящо токсини,имуностимулиращо,кръвоспиращо,апетитовъзбуждащо действие.Помага при алкохолизъм и за отказване от тютюнопушене.

Аз съм го използвала за директно втриване при предменструални болки,както и при закъсняваща менструация.Проблемът се решава понякога и след първото втриване.

Помага и при колити.

В 50 мл бадемово масло се капват 15-20 капки масло от бял равнец,разклаща се добре и се използва за втриване и масаж.

Моя позната с успех го ползва под формата на инхалации-страда от чести респираторни заболявания.

Има добър ефект при депресии и нервно изтощение(ползва се ароматизираща лампичка).

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Ароматерапия: Етерични масла

Примерни схеми за комбиниране на етеричните масла

Как да изберем етерично масло

Етеричните масла - полезни или опасни

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Още малко информация,

извинете, че не превеждам от руски.

О пранической ароматерапии

bi.gif

Ароматерапия при гневе

Ниже приведены рекомендации Роки Пателя – эксперта в области ароматерапии. ..

Роки Патель пишет, что эфирные масла можно применять для изгнания из чакр гневной энергии и для успокоения эмоционального тела.

В реакцию гнева вовлечена чакра солнечного сплетения. Вырабатываемая этой чакрой энергия гнева имеет грязно-красный цвет. Выбрасываемая чакрой гневная энергия распространяется на другие участки тонкого тела, закупоривая в процессе чакры и меридианы.

Даже если человек сдерживает свой гнев и подавляет негативные эмоции, его чакры и аура все равно быстро наполняются буро-красной гневной энергией. Наполненный гневом человек бессознательно излучает негативные эмоции и мысли в окружающее пространство, отталкивая от себя людей. Подавляемая энергия гнева имеет тенденцию повышать артериальное давление.

Каким образом эфирные масла могут помочь нам избавиться от этих негативных энергий?

Приятные ароматы помогают высвободить, изгнать из тонкого тела и трансформировать гневную энергию.

Различные цветные праны и духовная энергия (т.е. энергия, переданная маслу посредством его благословения или посвящения , добавленные к маслам, помогают быстро успокоить эмоциональное тело.

Роки Патель предлагает несколько способов использования ароматерапии при гневе. В частности, он рекомендует применение розового, жасминовое, лавандового и нероли эфирных масел.

Согласно ему, самый быстрый способ уменьшить гнев – это активизировать аджну чакру путем нанесения на область межбровья подходящего ароматического масла, например, иланг-иланга, которое содержит в себе большое количество фиолетовой праны. Активизированная аджна-чакра – высший волевой центр – способна взять под контроль солнечное сплетение – низший волевой центр, который также является центром низших эмоций.

Другим способом уменьшить гнев является применение лавандового масла на чакрах аджна, солнечного сплетения, пупочной и менг-мень.

Нанесение розового масла на область пупочной чакры является эффективным способом регулировать чакры во время эмоциональной реакции. Нежная розовая энергия поднимается из области пупка вверх, охлаждая и регулируя вышележащие чакры. Розовая энергия также активизирует и открывает сердечную чакру, улучшая настроение. Человек может испытать эту энергию как волну розового света, распространяющуюся от пупка во все стороны.

Жасминовое масло содержит в себе комбинацию различных видов цветной праны и способствует трансформации энергии гнева.

Солевая ванна с добавлением 7-8 капель ваших любимых эфирных масел очистит энергетическое тело, чакры и меридианы.

Добавьте каплю натурального эфирного масла в банку с кремом или флакон с шампунем, чтобы обогатить их ароматом и праной.

Роки Патель пишет, что он лично применяет на себе ароматы на протяжении всего дня – в форме спрея или ароматических масел.

Когда вы первый раз используете аромамасло, постарайтесь проверить, нет ли у вас аллергии к этому аромату.

източник: http://pranichealingrussia.net/

Да добавя, че в България се продават флакончета, които са само за ароматни лампи, или такива, които се ползват само след силно разреждане. Внимателно четете упътването за ползване на опаковката.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Ароматерапията е интересен метод за лечение.Наскоро опитах влиянието на чаеното дърво.То има пречистващ аромат, освежава невероятно и помага при инфекции на горни дихателни пътища.Поставих в литър кипяща вода 2-3 капки и се освежи въздуха.През деня по няколко пъти вдишвам аромата му.:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

темата ми е много полезна и съм Благодарна на Кристиян за споделеното - научих и осъзнах интересни неща thumbsup.gifhypocrite.gif

Споделям сайт, в който има инфо за доста етерични масла rolleyes.gif и ми е полезен.

правят си нов сайт и с времето горният линк може да се промени или изчезне, затова го давам и него - инфото е в и-нет магазина

Поздрави и Благодаря!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 years later...

Наистина супер полезна тема. Можете ли да кажете дали с етерични масла е добре да се лекуват панически пристъпи? Като свойства на маслата, доста често се сочи ''успокояващ ефект'', но доколко помагат, наистина? Някой с личен опит може ли да сподели и най-вече ме интересува кои масла препоръчвате? Мои познати препоръчват тези на Българска роза и на Етерика, но аз съм си харесала едни италиански https://bomb.bg/masla/eterichni-masla-ceni струват ми се добри, но дали? Някой от вас има ли впечатления? И друго - ако нямам вана за релакс (четох, че това е най-добрата успокоителна терапия) мога ли да постигна същия ефект с арома лампа?

Линк към коментар
Share on other sites

На мен са ми действали, когато съм била напрегната или обратно - сънена. За панически пристъпи - не съм имала, но не мисля че могат да навредят.

Линк към коментар
Share on other sites

Само веднъж имах възможност във вана - наистина ефектът е забележимо по-силен. Масажът също, но не винаги мога да "хвана момента". Арома лампата е най-бързо достъпна в спешни случаи и е добре да се комбинира и с някакви молитви или формули и въобще на това ниво работа... Ваната и масажът, обаче, имат по-дълготраен ефект, според опита ми - струва си да се опитат като профилактика... 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...