Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Recommended Posts

Здравейте,

Попаднах на форума търсейки идея как да се справя с голям проблем, касаещ състоянието на моята майка. Надявам се на съвет как да постъпя, към кого да се обърна....

Преди година майка ми стана жертва на т.нар. онлайн измами с предложение за брак от чужденец ...( за щастие всичко спря навреме, в момента в който този човек поиска сериозна сума пари, за да пристигне ). Тъй като тя от години живее сама ( вдовица е ) - хвана се за тази "връзка" като удавник за сламка. Изучаваше английски, подложи се на диета, промени се изцяло - живееше, за да прочете мейла или чакаше разговора по скайп. В случаите, в които се опитвахме да я предупредим със сестра ми, че това може да се окаже измама - бивахме нахоквани като въобще не искаше да ни чуе. След като истината излезе наяве, настана истински ад - тя каза че вече няма за какво да живее. Постоянно плачеше, отказваше да разговаря с нас и се затвори в себе си. Това се случи миналото лято, а на 15-септември тя получи сериозен здравословен проблем - белодробна емболия .... За щастие лекарите овладяха положението и сега е здрава....

Най-големият проблем в момента е, че е изключително апатична. Не се интересува от нищо, къщата е заприличала на "бункер" ... Храни се нездравословно, не излиза ( а за нея движението е много важно за пълно възстановяване ) . Отказва да се среща с хора, стои постоянно вкъщи с таблет или телефон в ръка и "рови" в нета. В случаите, в които се опитваме със сестра ми да говорим с нея, тя избухва - крещи и отказва всякакъв съвет. Когато препоръките не и се харесват, се оправдава с болестта и казва че не се чувства добре.

Със сестра ми искаме да и помогнем да излезе от това състояние, но в същото време се страхуваме,че каквото и да предложим  - тя отхвърля и прави страхотен скандал.

Надявам се да ме посъветвате как да подходя ... към какъв специалист да се обърна. Готова съм аз да се подложа на терапия, за да знам правилния подход към нея.

Линк към коментар
Share on other sites

Вие на терапия заради нея? Не мисля. Тя е нужно да потърси помощ, да я иска и да желае да промени нещата. Ако не иска, помощта, която се опитвате да и давате, е натрапена и се превръща в част от проблема и. Да, разбираемо е, че искате да помогнете - мама е! Но ако тя не иска, това означава, че през болката от сируацията си, през невротичен механизъм, получава капчици удоволствие и изкривено усещане за специалност, плюс вниманието и грижата ви, които така стават част от състоянието и. Накратко - ако не иска помощ и Господ да иска да и помогне, няма как... Ето две решения в случая. Първото и по-доброто е да опитате да я мотивирате да започне да се вижда с психотерапевт, като я насочите меко и ненатрапчиво към такъв и материалите му. Вторият и по-слабият вариант са хапчетата. Тоест, ако не желае съзнателна работа по мисленето и живота си, е добре да посети психиатър. В рамките на няколко минути, получава рецепта за антидепресант и транквилант, пие ги и тревожната и депресивност изкуствено бива "замазана". 

Линк към коментар
Share on other sites

Много ви благодаря за съвета ...наистина сме доста объркани и готови на всичко. Ще опитаме да поговорим, за да пожелае сама промяната ...

 

Редактирано от tedi_dora
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...