Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Писане с лява ръка - езотерично обяснение?


Буболече

Recommended Posts

Езотеричното обяснение е много лесно. Внимателно поглеждате дясната ръка. Ако тя е в гипс, обяснението защо ползвате лявата ръка е очевадно:)

Аз ползвам доста лявата си ръка, но досега не съм се замислял за езотерично обяснение. Не знаех, че цялата работа е езотерична.

Дори мисля като си легна тази вечер да кажа на жена си "скъпа, знаеш ли, че до теб лежи езотерик".

Също така може да навлезем още по-дълбоко в дебрите на езотеризма като се запитаме доколко често ползваме левия си крак. Ооооо, йееее. Аз ползвам левия си крак наравно с десния. Лява крачка, дясна крачка, лява крачка, дясна крачка и т.н. Да не говорим, че и дъвча често на лявата страна. Като си мия зъбите и левите ми изглеждат някак си по-езотерично.

Мария-София, просълзих се на тълкуването ти как дясната ръка на човека ще закърнее. Е, може да се помисли, че Щайнер използва символизъм в твърденията си, но не, по-ефектно е всички да сме само с лява ръка...като едни едноръки бандити :) Чудно е и какво друго ще ни закърнеее. Само не това......Аз лично съм готов да ми закърнеят връхчетата на косата, ноктите на краката и апетита.

Но ако оставим настрана закърнялото ми за момента добродушие в чувството за хумор, има доста езотеризъм в лявата ръка.....както и в дясната....

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Днес прочетох нещо,което може би е свързано донякъде с темата:

"Древната тайна на Цветето на живота" том 1 Друнвало Мелхиседек:

"Психотронните устройства,багетите за откриване на подземни води и

всякакви пособия от този род са дясномозъчни технологии.Много от

женските дясномозъчни методи биха ви потресли,ако можехте да ги

видите в действие.Ако използвате пълния им потенциал,бихте могли да

направите абсолютно всичко,което ви дойде наум,също както

и с лявомозъчните."

Цитатът е в контекст на:

Ляво мозъчно полукълбо- дясна половина тяло- мъжко начало- логика

Дясно мозъчно полукълбо - лява половина тяло - женско начало- чувства

:3d_073::3d_075:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

В друго по-старо изследване на австралийския национален университет се стига до извода, че това дали даден човек ще е левичар или десничар се определя още в пренаталното му развитие. Особеността идва от изграждането на структурите и разпределянето на функциите в мозъка. Специфична особеност – докато хората с водеща дясна ръка при говорене използват само лявото си полукълбо, левичарите – са подредили и извеждат езика и в двете.

Двете полукълба или половини на мозъка са почти еднакви и в по-голямата си част структурите в тях преработват специфична информация, като данните се предават от една част на друга по определен неврален път. При левичарите, обаче, това не е съвсем така. Примерът с езика не е единствен.

Обикновено данните от дясната половина постъпват в лявото полукълбо и обратно. След като всяка полусфера обработи информацията за своята половина, мозъкът прави извод за цялостната картина – какво виждаме и чуваме, например.

Съществува хипотеза обаче, че при левичарите мозъкът действа по-бързо и едновременно. Например, при две различни изследвания се доказва, че левичарите реагират много по-бързо от десничарите, ако трябва да използват информация от лявата и дясната си половина едновременно, докато десничарите се изявяват по-добре, само когато постъплението на информацията идва от едната страна. Това означава, че хората с водеща дясна ръка са по-бързи в дейности, които се ръководят от центрове, разположени само в едното или другото полукълбо.

Според д-р Ник Чърбуин, ръководител на изследването, данните показват, че мозъчните връзки са по-добри и повече при левичарите.

Какво още може да означава разликата в мозъците между едните и другите – на левичарите им се отдава спортът, игрите и други дейности, в които се изисква бърза реакция от двустранна стимулация, тъй като в едно и също време текат процесите съответно в едното и другото полукълбо. Тази особеност също така означава, че когато е претоварена едната половина на мозъка, другата поема по-бързо положението без особени сътресения, докато при десничарите се налага време за адаптиране.

При левичарите се отчита по-висока склонност към запазване на по-добро душевно равновесие и духовен начин на живот. Също важно, при остаряването процесът на загуба на когнитивните способности при тях е много-по-бавен.

http://www.dnes.bg/science/2011/03/25/predimstvoto-da-bydesh-levichar.114523

Линк към коментар
Share on other sites

Мен ме отучиха от писането с лявата ръка още в първи клас, учителката ми закопчаваше ръкава с безопасна игла и ми вързваше ръката за чина така не можех да стана и за междучасие. Сега всичко друго ми е по- лесно да върша с лявата ръка само че пиша с дясната.

Линк към коментар
Share on other sites

Мен ме отучиха от писането с лявата ръка още в първи клас, учителката ми закопчаваше ръкава с безопасна игла и ми вързваше ръката за чина така не можех да стана и за междучасие. Сега всичко друго ми е по- лесно да върша с лявата ръка само че пиша с дясната.

Добре, че този садизъм вече е в миналото.

Но уви, аз познавам една майка, която забранява на детето си да пише с дясната ръка, защото гениите били левичари и поради това тя иска да му развива дясната хемисфера.

Горкото детенце...

Линк към коментар
Share on other sites

Кажи и че на сила хубост не става. Та това е ужасно глупаво :( . Човек трябва да бъде себе си! Припомни и приказката, за Пепеляшка, пантофката беше предназначена само, за нейния крак и за ничий друг колкото и да се напъваха другите да се напъхат в нея. Да, добре е че на този садизъм се сложи край. Много се радвам, защото племенницата ми пише с лявата ръка и никой никога не я насили да се отучва и честно да си призная доста добре се оправя в живота защото не е насилвано дете.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

С дясната ръка да си поглаждаме лявата страна на главата, а с лявата ръка – дясната страна. Человек има две страни на мозъка: лява и дясна и функцията им е чрез прекръстосване, лявата – към дясната ръка и дясната – към лявата ръка. Лекуването да става винаги с топла вода. Ако се къпеш в студена вода, то само в студена; ако ли в топла, то никакви студени душове. Топло желязо като се турне в студена вода, то става крехко. Същото е и с човешкото тяло.
Божественият пламък. Разговори с Учителя

Цялата повърхност на човешкия мозък и на човешкото тяло е един възприемател на разните енергии. Например главата на човека, мозъкът на човека е един възприемател на онези енергии, които протичат в цялата природа. И човек с тялото си и с мозъка си възприема нещо от пространството. Сега, думата „пространство“ е една обширна идея. Питат: „Догде се простира пространството?“ До там, додето човек разбира. Пространството е една идея на човешкия ум, на човешкото зрение...

И той (човекът), като не разбира промяната, която ще стане, дава си едно криво тълкувание. Учените хора твърдяха едно време, че ако се качат горе в пространството, в тези електрически течения, това е опасно нещо и избягват тези течения. Донякъде е вярно това. Но ако един човек се качи в най-горните облаци, то добрият човек ще измени цялото настроение и на природата. Понеже той самият е добър проводник. Добрите проводници упражняват добри влияния върху природата. А пък лошите проводници упражняват лоши влияния...

И на вас казвам: Когато намислиш да казваш нещо, стисни меката част на ухото си и не казвай онова, което имаш да казваш. Може да кажеш, че това е едно залъгване. Когато един човек не може да си оправи работите, някой си преплита ръцете или си кърши ръцете или си пипа главата. Като не знае, стискат си главата отпред, отзад, отстрани няколко пъти и набута това място, което трябва, и казва: „Олекна ми малко.“

Някога аз съм гледал: някой хванал с пръстите на лявата си ръка показалеца на дясната ръка. За мен това е един език. Аз вече зная, аз гадая вече по това. Или с пръстите на лявата ръка хванал малкия пръст на дясната ръка. Питам го: „Защо правиш така?“ Той казва, този навик е останал от дядо му. Той казва: „Навик е това, лош навик е, не искам да го бутам, но го бутам.“ Някой обича да се хване за носа. И това е навик. Някой обича да бута врата си отзад. Някой път има някаква болка на врата си, обаче някой път няма никаква болка и пак си хване врата. Тези неща не са лоши вътре в природата.

Ако ти си неразположен духом, излез из града, намери някой красив човек, намери 4–5 души красиви и веднага ще се смени твоето състояние. У всеки едни красив човек протича нещо хубаво. У него главата и тялото са добре сформирани. А пък сега, ако искаш да срещнеш някоя хубава мома, гледа жена му да не знае. Или жена му иска да срещне един красив мъж – гледа мъжът ѝ да не знае. Красотата не е една собственост. Под „красив ум“ разбирам добре организиран ум. Под „добро сърце“ разбирам добре организирано сърце И под „здрав човек“ разбирам добре организирано тяло. Когато всички удове са добре организирани, такъв човек е в контакт с всички живи същества и той дава и възприема. Та, ние трябва да бъдем в хармония с природата – нашият ум, сърце и тяло да се хармонизират с природата.

Разбиране на природните закони

Толстой е правил опити. Той когато писал някой разказ събирал децата и им го чел. Ако децата го разбирали, казвал: „Хубав е.“ Щом децата кажат, че не го разбират, той поправял разказа. Където децата не го разбирали, той поправял, коригирал. Пак го чел пред децата и когато децата престанат да го корегират той казвал: „Разказът ми е хубав.“ Толстой е един гениален човек като писател и той приемал малките деца да го корегират. А пък вие като Толстоя не бихте направили. На децата как ще представите правата линия, каква е, кривата линия каква е? Всичките планети вървят по криви линии, нито една от тях не се движи по права линия. Всичките разбират кривите линии и все по криви линии се въртят. Правите линии са прави, но много енергия се изтощава, понеже излизат из центъра и голяма енергия се употребява. Кривите линии са икономични. Всичките планети вървят по най-малкото съпротивление. При правите линии има по-голямо съпротивление. Най-голямото съпротивление с телото се намира при правите линии. Следователно едно голяма препятствие в света ти може да го преодолееш само по правата линия. Силният човек действува с правите линии. Мъдрият човек действува с правите линии. Мъдрецът действува с правите линии, и с кривите линии. Мъдрецът не изтощава много енергия. Той не отива да се бие. Мъдрецът, запример, ако има един неприятел, той ще остави онзи да го гони, той върви ден, два, три, онзи се се мъчи да го стигне, се остава видим пред него и не може да го стигне. Той върви подир него докато се умори и казва: „Няма да го стигна.“ Един лош човек го изморявате с вашите мисли. На лошите хора в света им трябва мисъл. Вие когато ставате лоши не мислите. Всеки човек, който не мисли става лош. Всеки човек, който мисли става добър. Туй като правило го вземете. Аз разбирам под думата „мисъл“, разнообразие. Щом мислите еднообразно, вие спадате под закона, вие ще се изтощите. Еднообразието изтощава, разнообразието усилва. По-добре е да ходиш с два крака, отколкото с един. Как ще ходиш с един крак? Да кажем, ако на вас ви дадат задача да ходите с един крак, как ще ходите? С един крак се означава ума. С един крак на земята не може да ходите. Може ли човек да ходи с един крак? Защото как ще си подвижиш крака? Подвижваме десния крак имаме опора на левия. Левият крак движим, понеже имаме опора на десния. Ако имаш само един крак ти нямаш опора. Десният крак като не бъде опора на левия, с какво ще се движиш? Тогава ще намериш един човек с два крака, че да те премести от едно място на друго...

Аз бих изтълкувал сега: Десният крак на човека представлява неговата сила, левият крак представлява неговата разумност. Като ходи човек на двата крака – единият е силен, другият е разумен. Следователно, силният помага на разумният и разумният помага на силният, и двамата вървят. И в ръцете е същото. Дясната ръка е справедлива, лявата е любяща. Следователно любовта помага на справедливостта и справедливостта помага на любовта. Дясната ръка е справедливост в човека, лявата е любяща ръка. Ако нямаш лява ръка любовта не може да се прояви, ако дясната ръка я няма, не работи, тогава справедливостта я няма. Казвате: „Ние сега пишем, работим с дясната ръка, понеже тя сега се развива, развиваме да бъдем справедливи.“ Аз говоря за конкретни работи. Трябва да бъдеме справедливи, понеже ако не сме справедливи ние не можем да прогресираме. Вие мислите, че справедливостта се отнася спрямо нас. Ако в себе си не може да отсъдиш право една постъпка, едно свое чувство, една своя мисъл, ако не може да отсъдиш правото, някой път може да осъждаш, някой път може да се хвалиш. Трябва да бъдеш справедлив. Като се хвалим, трябва да бъдем справедливи. Може да се похвалиш, но трябва да бъдеш справедлив. Може да се кориш, но пак трябва да бъдеш справедлив. И като се кориш и като се хвалиш трябва да бъдеш справедлив.

Криви и прави линии

П.П. Красив ум- с Ръсел Кроу;)

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти че ми го припомни това, чела съм го, но доста отдавна. Мдааааа и аз не съм привърженичка на контрасните душове, някъде съм чела, че май били полезни, но някак си мисълта, че ще подложа организма си на такъв стрес ме е отблъсквала и не съм го правила, а за приглаждането си спомних, че сме си го чели преди години, дори споменът ми е много приятен защото бяхме една групичка от 3-4 приятелчета които си купувахме книжки и се събирахме да си четем беседи и да размишляваме по тях и т.н... Прекрасен спомен, поздравления :hypocrite:

***

"...да бъдем в хармония с природата – нашият ум, сърце и тяло да се хармонизират с природата.":feel happy:

Хармонизирането няма нищо общо със садизма на който ни подлагаха едно време. Благодаря още веднъж, за прекрасния цитат от Учителя :yinyang:

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Мен също ме вълнуваше този въпрос,тъй като и аз съм от "обърнатите"левичари.Сега си служа еднакво и с двете ръце.Рудолф Щайнер пише,че в бъдещата еволюция на човечеството дясната ръка ще закърнее и тялото на човека ще се промени така,че ще остане само лявата ръка.Това за мен осветли въпроса с левичарството.Може би по-напредналите индивиди вече имат изменения.Ще направя справка и ще дам заглавието на книгата,а също и дословен цитат.

Нямам се за напреднал индивид, но си спомням, че през детството ми имах периоди, когато доминиращите крайници се сменяха, имам предвид не само работата с ръцете , но и с краката, защото много играехме и скачахме, на ластик, на въже... имаше значение с кой крак се тръгва, кой крак е отскачащият, по-силният и точният. Преди около десет години си счупих дясната ръка и два месеца бях в гипс. Наложи ми се да върша много неща с лявата, при което стана ясно, че тренировките имат значение, все пак. Същевременно ми беше много трудно да уча, да разсъждавам логично, да запаметявам (бях студентка). Лявото полукълбо на мозъка отговаря за десните крайници, за логическото и абстрактно мислене. Реших, че заради счупването на дясната ръка се е образувало доминатно огнище, което пречи на останалите процеси в тази част на мозъка.

Понастоящем ми е приятно да пиша понякога с лявата ръка, а също и да върша много неща едновременно с двете ръце, включително такива, за които се изисква по-фина моторика. Според мене двете ми ръце са почти равностойни и е въпрос на тренираност да се доусъвършенства и лявата ръка. Чисто анатомично все пак може да се направи извод, че съм десничар, защото органите от дясната ми страна са малко по-големи.

Писах толкова много за себе си не от нарцисизъм, а просто да дам пример.

:yinyang:

ПП. Защо тенденцията е да се развива лявата ръка? Вероятно защото има тенденция да се увеличава ролята на дясното полукълбо, което отговаря за образното, творческо мислене, за интуицията, телепатията и развиването на дарбите, за способността да се възприема информация не чрез букви, а комплексно, чрез образи и чувства. Не е нужно двама души да говорят на един и същ език, за да си четат мислите. Дори не е нужно и двамата да са хора - може да се общува също с животни и растения, с "неживи" предмети, с вода и т.н.

Редактирано от kuki
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...