Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво Е Учителя?


Cherven Svetiq

Recommended Posts

Ето това е за планетните духове:

 

"Учителят говори", трето издание, Варна 1992 г.
"Как да живеем (из словото на Учителя Петър Дънов)", библиотека „Светлина", книга 5, София, 1994 г.
Изгревът на Бялото братство", Влад Пашов, Астрология, т. 18., С. 2003 г.

продължение ...

Всички тези възвишени същества, взети вкупом, представят великия космичен Човек. Дейността на тези същества е така хармонично разпределена, че всяко от тях знае как, кога и какво да работи. Те направляват функциите на великия миров организъм, който се поставя пред погледа на великите посветени във формата на човек, когото наричаме великия космичен Човек, който включва в себе си всички слънчеви системи, които съществуват в безграничната вселена.
Това влияние на космичните същества е включено в цикличното развитие на човека и човечеството. Развитието се извършва в ред големи и малки цикли, като във всеки цикъл действат специфични сили, които идват от специфични йерархии. Така има един голям цикъл на развитие от 26 хиляди години, който се разделя на 12 по-малки цикъла от по 2160 години, които се отбелязват с преминаването на Слънцето през един нов зодиакален знак, което именно определя една епоха от 2160 год. Но в течение на този цикъл от 2160 год. се изреждат последователно влиянията на 7-те планети, като всяка планета обхваща по една седма от 2160. Така че приблизително една планета влияе и управлява около 300 години, защото 7 по 300 е равно на 2100. Всяка планета е свързана с една ангелска йерархия и има за планетен дух едно високо космично същество, което дава съдържанието на планетното влияние. Планетите са свързани със следните йерархии: Луната е свързана с йерархията на ангелите, Меркурий - с йерархията на архангелите, Венера - с йерархията на началствата, Марс - с йерархията на властите или духовете на формата, Юпитер - с йерархията на господствата или духовете на Мъдростта. А Слънцето е свързано с престолите, херувимите и серафимите. Имената на планетните духове и гении са следните:
Планетният дух на Сатурн се нарича Касиел, което значи Божие съзерцание. Притежава качества справедливост и търпение.
Планетният дух на Юпитер е наречен Захариел или Божие правосъдие и притежава качествата величие и милосърдие.
Планетният дух на Марс е наречен Самаел - гняв Божий, победа и крепост.
Планетният дух на Слънцето е Михаил - Божия победа, сила и могъщество.
Планетният дух на Венера е наречен Ханаел - милосърдие, кротост и любов.
Планетният дух на Меркурий е наречен Рафаел - божие лечение и разум.
Планетният дух на Луната е Габриел, духът на плодородието и изобилието.
В течение на 2160 г. всеки от тези планетни гении управлява по 300 години средно, в течение на което време космичните сили, които протичат през него, влияят върху човечеството и създават условия за съответни дарби и способности, които са качества на тези планетни гении. Учителят казва, че във времето на пророк Данаил е господствал архангел Михаил, който носи слънчевото влияние. И в днешната епоха пак архангел Михаил поема ръководството на човечеството.
Ако животът на човечеството върви по известен план, ако на Земята процъфтяват култури, с техните науки, религии, изкуства, ако хората имат един вечен стремеж за развитие и съвършенство, това се дължи на тези разумни същества, които са тясно свързани с хората и постоянно работят и се грижат за тях. И благодарение на този техен импулс хората живеят и се стремят. Тяхното желание е човечеството да добие онази светлина, която те имат, онази свобода, на която те се радват. Те искат да научат човеците да живеят съобразно с ония велики закони, по които те живеят. А те прилагат най-разумните закони в света. Те водят най-чистия и възвишен живот, живот на абсолютно безкористие. В своята велика саможертвеност тия любящи служители на Бога сами слизат на Земята в човешка форма, за да помагат на хората. Те постоянно изпращат свои посланици на Земята в една или друга форма. Всички гении на човечеството, всички велики хора, светии, адепти, всички учени, писатели, държавници, които спомагат за развитието на човечеството в едно или друго направление, са все служители на Великото Всемирно Братство.

Край

Линк към коментар
Share on other sites

Да, това го видях. Написаното са традиционни схващания за доста учения. Терминът "служебни духове" се отнася до част от ангелите и е взаимстван от Библията. Тях Учителя поставя между ангелите и хората. "Космични духове" е някакво понятие, което ми се струва доста общо и не ми е ясно какво представлява. Аз лично съм склонен да поставя Учителя в някоя от степените на ангелите. Т.е. само на едно стъпало (което "само" никак не е малко, ако бъде осъзнато точно какво означава това) над човешката еволюция. Всякакви други опити да се изкара Учителя по-възвишен от Христос и от Бог, според мен са необосновани изхвърляния.

Линк към коментар
Share on other sites

преди 3 часа, Станимир каза:

Аз лично съм склонен да поставя Учителя в някоя от степените на ангелите. Т.е. само на едно стъпало (което "само" никак не е малко, ако бъде осъзнато точно какво означава това) над човешката еволюция. Всякакви други опити да се изкара Учителя по-възвишен от Христос и от Бог, според мен са необосновани изхвърляния.

Е ,добре разбирам че по-консервативно го разбираш.Аз не че го харесвам много много , но според мен е поне от нивото (йерархията) на Христос ,а учениците му и някой от последователите му и сегашните са ангели въпреки ,че живеят като хора ,тези който се свързват чрез учението му 100% не са от скоро .В смисъл ,че и да не го знаят и разбират е доста по-различно от това което виждаме за хората.Който въобще разбира(или по-добре тука да кажа осъзнава :D ) нещо не е случаен така да се каже.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Сал Ракели  : прекрасен християнски мистик .Представител на великото бяло братство .

https://www.youtube.com/watch?v=WURNL8J5YEg

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...