Jump to content
Порталът към съзнателен живот

"Мысли на каждый день" (23.11.15 - 29.11.15)


Recommended Posts

23.11.15

Итак, наблюдайте за собой без самокритики. Критика – это ничто другое как грызение, а грызение это качество гусениц. В этом смысле критиков мы называем «психологическими гусеницами». Увидев свою ошибку, вы говорите: Я плохой человек! Если вы так говорите, вы делаете ещё одну ошибку. Первая ошибка состоит в том, что вы уже сделали, но не исправили; вторая ошибка состоит в критике. Следовательно, как только сделаешь ошибку – займись её исправлением. А то, что ты плохой человек – это от себя добавляешь и без него можешь обойтись. Если ты скажешь, что ты хороший человек, то это уже другое приукрашивание.

Два направления


 

И тъй, ще се самонаблюдавате, без да се критикувате. Критиката не е нищо друго, освен глождене, а гложденето е качество на гъсениците. В този смисъл, критиците наричаме "психологически гъсеници." ...Като видите някоя своя погрешка, вие казвате: Лош човек съм аз! Щом казвате така, вие правите още една погрешка: първата погрешка седи в това, което сте направили вече, а не сте го изправили; втората погрешка седи в критиката. Следователно, щом направиш една погрешка, заеми се да я изправиш. А туй, че си лош човек, това е качулка, без която може да мине. Ако кажеш, че си добър човек, това е друга качулка.

Двете посоки

Линк към коментар
Share on other sites

24.11.15

Следовательно, каждая душа выходит от Бога с целью научиться жизни, познать себя. Это – первое побуждение, первое движение сознания. Познание себя подразумевает познание Божественного. Познание Божественного подразумевает вхождение Безграничного в рамки, или в границы пограничного. Это ничто иное, как самоопределение. Каждая граница создаёт формы, а каждая форма содержит в самой себе направление движения, или путь эволюции, по которому эго, Я или человеческой душе нужно пройти, чтобы усовершенствоваться.

Закон движения


 

Следователно, всяка душа излиза от Бога, с цел да научи живота, да познае себе си. Това е първият подтик, първото движение в съзнанието. Познаването на себе си подразбира познаване на Божественото. Познаването на Божественото подразбира влизане на Безграничното в рамките, или в границите на граничното. Това не е нищо друго, освен самоопределяне. Всяка граница създава формите, а всяка форма съдържа в себе си посока на движение, или път на еволюция, през която егото, азът или човешката душа трябва да мине, за да се усъвършенствува.

Закон на движение

Линк към коментар
Share on other sites

25.11.15

С оккультной точки зрения, моральные силы человека зависят от первичной энергии в его организме; индусы называют эту энергию «прана». Поэтому нужно изучать закон праны. ...Форма теперешних людей – это ничто другое, как «прана в движении». Когда прана в человеческом теле распределена неравномерно – рождаются болезни; когда прана неравномерно распределена в чувствах – рождается недовольство; когда прана неравномерно распределена в мыслях – рождается бессмысленность.

Закон движения


 

От окултно гледище, моралните сили на човека зависят от първичната енергия в неговия организъм; индусите наричат тази енергия "прана." Затова, трябва да изучавате закона на праната. ...Формата на сегашните хора не е нищо друго, освен "прана в движение." Когато праната не е еднакво разпределена в човешкото тяло, раждат се болестите; когато праната не е еднакво разпределена в чувствата, ражда се недоволството; когато праната не е еднакво разпределена в мислите, ражда се безсмислието.

Закон на движение

Линк към коментар
Share on other sites

26.11.15

Всем вам нужно научиться правильно мыслить. Всему, о чём вы говорите, необходимо быть испытанным и проверенным вами на опыте. Не хорошо человеку думать без мысли. Что значат слова: думать без мысли? Под „мыслью“ понимается одновременно и чувство, и действие. Без чувств и действий мысль не будет правильной. Это всё равно что без проявления любви говорить о том, что нужно любить друг друга,. Это не любовь. В такой любви нет никакого стремления, никакого метода.

Анализ слов

 

Всички вие трябва да се научите да мислите право. Всяко нещо, за което говорите, трябва да е опитано и проверено от вас. Не е добре човек да мисли без мисъл. Какво значат думите: да мислиш без мисъл? Мисълта подразбира едновременно и чувство, и действие. Без тези две неща мисълта не е права мисъл. Това е все едно да казвате, че трябва да се любите, без да любите. Това не е любов. В такава любов няма никакъв подтик, никакъв метод.

Разбор на думи

 

27.11.15

Следовательно, закон кармы может регулироваться только тогда, когда человек готов к самопожертвованию за других, готов стать их слугой, дать права всякому живому существу. Права, которые вы хотите для самих себя, нужно дать и другим; благо, которое вы желаете для себя, нужно желать и для других.

Закон кармы


 

Следователно, законът на кармата може да се регулира само когато човек е готов да се самопожертвува за другите, да cтaнe техен слуга, да отдаде правото на всяко живо същество. Правото. Което искате за себе си, трябва да отдадете и на другите; благото, което желаете за себе си, трябва да желаете и за другите.

Закон на кармата

Редактирано от Рассвет
Линк към коментар
Share on other sites

28.11.15

Единственное, что не прощается ученикам этой Школы – ложь. Всё можно извинить, но ложь – никогда! Если дойдёт до лжи – берегитесь её, как огня. Ложь – это принцип, способный завести человека в противоположности жизни, от которых сложно избавиться. Попав в тяжелое, безысходное положение, человек сразу же прибегает ко лжи и говорит: «Без лжи жить невозможно». Нет, без Истины жить нельзя, а без лжи – можно.

Закон кармы


 

Единственото нещо, което не се прощава на учениците от тази Школа, е лъжата. Всичко може да се извини, но лъжата никога! Щом дойде до лъжата, пазете се от нея, като от огън. Тя е принцип, който може да заведе човека в противоположностите на живота, от които мъчно може да се избави. Като изпадне в трудно, в безизходно положение, човек веднага прибягва до лъжата и казва: "Без лъжа не може." Не, без истина не може, а без лъжа може.

Закон на кармата

Линк към коментар
Share on other sites

29.11.15

Закон кармы – это нечто страшное! Карма может начаться даже и от одного горького слова, сказанного каким-то человеком, при неблагоприятном сочетании условий. Это слово может быть сказано притворно, деликатно, с улыбкой на лице, но если оно горькое, то уже производит своё эффект (действие). Как бы ни сказано было горькое слово, оно несёт в себе тысячу несчастий. Следовательно, будьте внимательны ко всем своим чувствам, ко всем своим мыслям. Прежде чем их выразить – процедите их, чтобы вместе с ними не попало нечто нечистое.

Закон кармы


 

Страшно нещо е законът на кармата! Кармата може да започне даже и от една горчива дума, казана на някой човек, при неблагоприятно съчетание на условията. Тази дума може да е казана привидно, деликатно, с усмивка на лице, но щом е горчива, тя произвежда вече своя ефект. Както и да е казана горчивата дума, тя носи със себе си хиляди злини. Следователно, бъдете внимателни към всяко свое чувство, към всяка своя мисъл. Преди да ги изразите, прецедете ги, да не падне с тях заедно нещо нечисто.

Закон на кармата

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...