Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Формули и утвърждения. Как се ползват?


Recommended Posts

... има доста и най-разнообразни формули и утвърждения - с различна степен на универсалност и време и място на приложение. Всеки сам може и трябва да си намери онези, които са най-разбираеми за неговата личност в определен момент.

Ако се опитаме да ги прилагаме механично, ефектът е обратен - те не работят - и ние изобщо се отказваме от тях.

:thumbsup:

За себе си мога да споделя, че книжката с формулите и утвържденията е винаги близо до мен и се улавям, че посягам към нея непреднамерено - ума ми сам я търси още преди да съм формулирала какъв проблем имам, започвам да я разгръщам безцелно и страницата сама спира точно на това, което ми е необходимо в този момент. Само че е нужно да ги познаваме добре и да имаме пълно доверие в силата им. :)

Хубав метод! :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Включването на мисълта и обличането й в думи е включване на менталното тяло. Без него - накъде. Всъщност без което и да е. Хармонизиране, работа на всички нива. Къде остана: "В началото бе словото"? Нали това е творческият импулс, който задвижва процеса на сътворение и затова е добре да се борави само с положителни утвърждения. По този начин СЪТВОРЯВАМЕ живота си, личната си действителност, но е задължително да се осъзнае, че поемате отговорност за думите си и рано или късно това, което визуализирате и фокусирате, се случва. Ако това, към което се стремите /а то винаги е облечено в думи или мисли, дори без да го правите съзнателно/, е в хармония с вашето, нашето развитие, с волята Му и т.н., всичко става естествено, без усилие и напрежение.

aratron Луиз Хей има 6 книги издадени тук. Докосването на 5 чакра - да, за да си в синхрон, т.е. на една честота с нея. Оттам излизат желанията и застъпването, заявяването на собствената личност. Много често при използването на утвържденията почти веднага се появяват проблеми с гърлото на физ.ниво. А когато един орган е болен, трябва да му изпратим любов. Докосвайки го - отдаваме от собствената си енергия.

Нужна е практика като с всяко нещо. Молитвите на Лазарев също са много силни. Те изместват внимание от всяка привързаност. Ог Мандино в "Най-великия търговец" дава 10 правила, които са просмукани с Любов и Отговорност. С годините разбрах, че първоначално стриктно се придържаш към думичките, после започваш да ги променяш, а накрая започваш да пишеш собствените си изречения. Неотменна и неотлъчна остава "Отче наш". Опитвам да уча и други молитви.

Имам едно тълкуване на "Отче наш" по Едгар Кейси. Ако ви е интересно ще го намеря. И още нещо - в една от книгите на Лиана Антонова й беше даден оригиналният текст на молитвата за нас. Тя започваше "Татко наш.." Нататък не се сещам. Мога да я открия и нея. :v:

Линк към коментар
Share on other sites

За мен най-полезен до този момент е бил методът на вътрешното безмълвие, което позволява чуване на истинският (дано) вътрешен глас... т.е. това май не е безмълвие. Но не винаги се получава, защото, още не съм много наясно със себе си. В тези моменти обаче, се появяват мисли, които ми носят усещане за Любов и Истина и съответно водят до промени в мен и ситуациите около мен. Много пъти, обаче, когато знам, че имам нужда от това състояние, не се получава, ако не успея да включа необходимата безпристрастност. Иначе за формули и утвърждения от различни традиции и учители - пробвала съм някои, които ми се струват близки, например от Учителя, източни школи и т.н., но това беше преди доста време. После се отказах, защото нищо не се получава - приспива ми се и ми доскучава. С това не искам да омаловажавам значението им - от книгите на Учителя, Щайнер, Блаватска, Библията, миш-маш от книги от разни източни традиции - йога, будизъм..., съвременни - Ню Ейдж и т.н.... и разни други които не се сещам сега ... извинявам се, че направих такава манджа с грозде, но от кое повече, от кое по-малко, от кое със своето съгласие или несъгласие все нещо съм научила, но не мога и за секунда да си кажа, ето това е за мен. Така, че и формулите и утвържденията не са се получавали, като ги взема от някоя книжка. Но след време това може би ще се промени, а може и да не? :1eye:

Така че, на този етап от себе си, аз съм за това - всеки сам си изгражда - създава формули, утвърждения, молитви или както иска си ги нарича и както сам реши ги използва, проверката за това как действат, пак е сам себе си, ситуациите... Ами, защо тогава пиша тук? Защото, нищо не е завършено още.

А... изтървах доста автори, иска ми се да се върна заради Джиду Кришнамурти - чувствам го близък.

Линк към коментар
Share on other sites

Формулите и утвържденията НЕ са проекция на Словото и не можем да го искаме или очакваме от тях. Те са един от механизмите, с които Словото поддържа връзка с личността, ума, езика, поведението ни и ги управлява. Не е случаен фактът, че има доста и най-разнообразни формули и утвърждения - с различна степен на универсалност и време и място на приложение. Всеки сам може и трябва да си намери онези, които са най-разбираеми за неговата личност в определен момент.
:thumbsup2::thumbsup:

Напълно съм съгласна. Словото е онази чиста енергия, която долавяме в миговете на тишина. Понякога думите не са достатъчно ясни и на място, за да я предадат. По-скоро трябва да се усети...

Ако това, към което се стремите /а то винаги е облечено в думи или мисли, дори без да го правите съзнателно/, е в хармония с вашето, нашето развитие, с волята Му и т.н., всичко става естествено, без усилие и напрежение.

:thumbsup::thumbsup2:

Да, когато Любовта е в сърцата ни не трябва да се правят усилия, всичко се подрежда.

Донче и при мен метода с разтварянето на книжката действа :thumbsup:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Още малко по темата:

Решихме да дадем дъщеря ни на детска градина. За да не се разболява и да е по-устойчива...

Какво да и давам, за да се преборва по-лесно с болестите?

Давам и плодове. Яде ябълки, портокали и банани. Мисля да й давам лимон с мед.

…подходящи са още формулите за ограждане на учителя преди детето да излезе от къщи за детската градина и когато се сбогуваме с него там

например

  ФИР ФЮР ФЕН - ТАО БИ АУМЕН

:thumbsup:  :)

И да попитам Валентин какво означава споменатата формула? Аз мисля, че за да има ефект едно нещо човек трябва да вярва в него.

Песен и значението на формулата

:)

"мисля, че за да има ефект едно нещо човек трябва да вярва в него"

Като го практикуваме и видим как работи, разбираме по добре и значението

вярата тогава идва лесно :)

С формулите трябва също да се внимава - до колкото ми е известно песента "ФИР ФЮР Фен" се пее в петък (вибрациите и са свързани по някакъв начин с вибрациите на този ден) и не бива да се пее във вторник!!

Трябва да се внимава - формулата трябва да идва от сърцето Ви - също като с мантрите - всеки сам трябва да я почувства, да я усети и вече след това да се ползва от нея - пр. да я придовава и т.н.

Само механичнонто повтаряне на някакви думи или словосъченания - нямат абсолютно никакъв ефект.....

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Аз съм искра от светлина в по-голямата Светлина.

Аз съм струйка любяща енергия в потока божествена Любов.

Аз съм искра от жертвения Огън, концентрирана в пламтящата Божия воля.

И така аз съм.

Аз съм начинът, по който хората могат да постигат.

Аз съм източник на сила, помагащ им да устояват.

Аз съм лъч светлина, осветяващ пътя им.

И така аз съм.

И съществувайки така, се движа кръговратно,

И следвам този път на пътищата човешки,

И зная пътищата Господни.

И така аз съм.

---

Аз съм посланик на Светлината.

Аз съм поклонник по пътя на Любовта.

Аз не вървя сам, а знам,

че съм едно с всички велики души,

едно съм с тях в служенето.

Тяхната сила е моя. Тази сила аз заявявам.

Моята сила е тяхна и аз я давам доброволно.

Аз - една душа - вървя по земята.

Аз представлявам ЕДИНИЯ.

---

Човешките чеда са едно и аз съм едно с тях.

Стремя се да обичам, не да мразя;

стремя се да служа и не само дължимата служба.

Стремя се да лекувам, не да наранявам.

Нека болката донесе заслужената награда от светлина и любов.

Нека душата управлява външната форма, както и живота и всички събития,

и да разкрива любовта, подплатяваща всичко случващо се във времето.

Нека се явят проникновеното виждане и прозрението; нека се разбули бъдещето.

Нека вътрешната единство ликува, а външните разцепления да изчезнат.

Нека любовта възтържествува. Нека всички хора обичат.

В служба на човечеството, т.2 - А. Бейли (тематична селекция, съставител: анонимен)[316-318]

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Всички формули и утвърждения имат за цел да събудят Вярата в нас самите. Да мобилизираме цялата си енергия и да я превърнем в сила.

Вярвайте в себе си, обичайте и не изисквайте нищо. Тогава нещата просто се случват :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Моята мантра е проста - тя е моята усмивка.

Може да има думи, а може и да няма, но усмивката винаги присъства.

Усмихвам се на приятелите си, усмихвам се и на враговете си.

Усмихвам се на Бог и знам, че и Той ми се усмихва.

Защото това е Неговата Мантра.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Темата е хубава но всичко по нея както виждам е казано.

Формулите са много и различни,действието им е различно за отделните моменти от живота.

Лично на мен ватанските формули ми помагат най-много и доста силно действат,българските текстове не стигат до мойта душевност.

Разбира се при всички е различно.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

"I am my brother's keeper,

here stand I, ready to battle with all men for the life of my brother,

ready to fight for his right to bring to a successful finish the work

the Christ, in the body of the Great White Lodge,

has given him to do, in His name and for His cause,

and naught shall stand in my way!"

Teachings of the Temple - Master Hilarion

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Формулите са нещо свещено. Нещо по-свещено дори и от молитвите, защото тяхната цел е да направят дадена истина част от живота ни. Повтарянето на формули може да се нарече от някои и самовнушение, но то в никакъв случай не е самоизмама, защото човек в своята съкровена същност притежава всичко това, което утвърждава чрез формулата. Последната е един вид напомняне, за присъствието на Бог в самите нас, един зод за пробуждане на истинската ни природа.

Ето една формула от Беинса Дуно, която особено силно ми въздейства:

Никоя сила в света не е в състояние да спъне моето Божествено растене.

В Божествения план е аз да раста в Добродетелта.

В Божествения план е аз да възраствам в Божията Правда.

В Божествения план е аз да живея в Божията Истина.

В Божествения план е аз да цъфтя в Божията Мъдрост, да изгрея в Божията Любов.

Туй право никой не може да ми го отнеме.

Дето е Господ, там съм и аз.

Линк към коментар
Share on other sites

Странна тема. Да живеете следвайки някакви формули и да вярвате, че те ви помагат. И аз имам формули, малко по-различни от вашите "аз вярвам, аз мога, аз искам, аз ще го направя" и някои други подобни. Често се моля на Бог, или на това, което е там горе, но по свой си начин.

Не мислите ли, че словесния израз на молитвите (формулите) няма никакво значение, важно е какво чувства човек, когато отправя мисли към Бога.

Ето тази формула :“Господи, желая с всичкото си сърце, с всичкия си ум, с всичката си душа и сила да изпълня Твоята блага воля, без никакво изключение.”

доста ме смути, какво значи без никакво изключение?

Бог винаги ни предоставя право на избор, само да можем да го разберем.

Според мене ви помагат не самите формули по начина, както са съставени, а вашата собствена вяра. Ако се молите, изговаряте други думи, но със същото чувство в сърцето си, ще имате съшия положителен резултат.

Редактирано от mvm
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря, Станимир, за формулата на Беинса Дуно. Изключително въздействаща и всеобхватна.

Смущава ме само отрицанието в израза" не е в състояние де спъне ".Бих го заместила с нещо с положително звучене, но какво е най-добро?

Когато формулирам желания и ги отправя, където трябва, ми се сбъдват. Но се оказва, че с несъвършения си човешки мозък не съм ги формулирала достатъчно добре във всички аспекти и са придружени от реалности, за които не съм помислила и уточнила. :D + :o

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Странна тема. Да живеете следвайки някакви формули и да вярвате, че те ви помагат.

Това кой как живее и в какво вярва са само предположения. Тук сме събрани всякакви хора, с най-различни възгледи за света и живота. Формулата разбира се не е механично повтаряне на думи и всеки има правото да я чувства по свой уникален начин. Човек трябва да е убеден в силата и верността на една формула преди да я използва. Човек не живее по определен начин, защото така изисква формулата, а защото това е неговото вътрешно убеждение. Самата формула е само помощно средство. Тя пробужда в нас определени идеи, мисли и чувства. Разбира се ако тези идеи са твърде далеч от нашия светоглед ние няма да им обърнем внимание и те няма да имат особено въздействие. Освен това формулата може да извика някакви духовни мисли и чувства у нас, но много скоро след това, унесени в обичайното си ежедневие да ги забравим. Затова е важно формулата да се повтаря през определен период от време, т.е. да се спазва някакъв ритъм. При това произнасянето на формулата не трябва да се превръща в навик. Никой няма полза от несъзнателно повтаряне на определени думи, колкото и мощни да са те.

Не мислите ли, че словесния израз на молитвите (формулите) няма никакво значение, важно е какво чувства човек, когато отправя мисли към Бога.

Словесният израз може да е така подбран, че да отключи, да даде импулс на определени сили в човека - идеи, впечатления, дабрадетели. Иначе е вярно, че определящи са мислите и чувствата и то най-вече тези изпълнени с любов. Аз лично използвами и двата варианта - както с мои думи (понякога и без), така и с готови формули.

Ето тази формула :“Господи, желая с всичкото си сърце, с всичкия си ум, с всичката си душа и сила да изпълня Твоята блага воля, без никакво изключение.”

доста ме смути, какво значи без никакво изключение?

Бог винаги ни предоставя право на избор, само да можем да го разберем.

Волята на Бог означава преди всичко спазване на определени универсални и неотменни закони. Това означава човек да развие в себе си определени качества, добродетели и да живее според тях. Такива са Любов, Справедливост, Лоялност, Самоотверженост, Честност, Мъдрост и друти, които няма да изброявам. Не става въпрос за ограничаване на правото на човека на избор - изборът никой не може да ни го отнеме. Но между човешката и Божията воля трябва да има съгласуваност. Човек не може да бъде егоист, да живее за сметка на братята си и да се има за много добър и духовно напреднал. Има тема за Божията воля и за Свободната воля където има повече по въпроса.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря, Станимир, за отговора. Но човекът е създаден да бъде творец. Творец в най-обширния смисъл на тази дума. Затова тези точни формули, които трябва да се повтарят точно по този начин, ми се струва като опит да бъдат натъпкани хората в някакъв общ калъп.

Но щом толкова много хора намират упование в тях, значи от тяхното създаване е имало смисъл.

Казано е, че учителят се появява там, където има кой да го слуша.

Извинете, ако не сте съгласни, но това си е мое мнение и се надявам тук да сте отворени към хора, мислещи не точно като вас.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако не почувстваш една формула като своя, просто не я ползваш. Ако тя е добър израз на смисъла, който влагаш или търсиш, може дори да се зарадваш, че я намираш. И си благодарен на този, който я е дал. В този смисъл всеки сам може да си направи формули, с които да работи целенасочено, според неговата индивидуалност. Има риск обаче, ако човек не е достатъчно вещ, вместо положителен ефект от формулата, да получи отрицателен. Формулите, дадени от Учителя, са проверени. Те са за тези, които оценяват тяхната стойност и са подготвени да ги прилагат, тоест имат съответен мироглед и готовност да служат. Всяко нещо с времето си. Тук няма задължения, всеки е свободен да мисли и постъпва различно, според съвестта и разбиранията си, достатъчно е да общува етично и добронамерено. Аз винаги съм благодарна на инакомислещите, понеже обогатяват дискусията. И нека дискусията да остане красива, съдържателна и цивилизована.

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

Eто и моят личен опит с формулите. Онзе ден прибирайки се, срещу мен изскочи едно въз големичко кученце, което се затича насреща ми и започна да ме лае. Само секунда се замислих, спрях, погледнах го и казах на ум:

Бог е Любов!

Ти си добър закощо Бог живее в теб и Бог, който живее в теб няма да ми напрви никакво зло!

Кучето още при първата формула спря, след малко млъкна и след няколко секунди се обърна и си тръгна.

Любовта иде.

Линк към коментар
Share on other sites

В случая Аделаида е намерила вълшебната пръчица! Колко хора мечтаят да имат такава! А Учителят е дал много и не само той. Изберете си няколко! Използвайте ги в живота, заслужава си!

Линк към коментар
Share on other sites

Така е Латинка,

А и нали знаеш, едно нещо дори и да не вярваш в него, повторено 100 пъти то става истина.

За това казвам на всички да вярват, а в какво нека те сами си решават. Нека намерят своето уравнение и нека бъде така вълшебно и то!

Линк към коментар
Share on other sites

На мен най-добре ми се отразяват формулата от Пентаграма:

В изпълнение волята на Бога чрез Любовта е силата на човешката душа.

В изпълнение волята на Бога чрез Мъдростта е силата на човешката душа.

В изпълнение волята на Бога чрез Истината е силата на човешката душа.

В изпълнение волята на Бога чрез Правдата е силата на човешката душа.

В изпълнение волята на Бога чрез Добродетелта е силата на човешката душа.

Казвам си я, когато усетя някакво раздразнение, недоволство от себе си, друг човек или някаво обстоятелство. При всяко изречение поемам дълбоко въздух и докато издишам въздуха, си повтарям ключовта дума на всяко изречение... Когато приключа, раздразнението или колебанието са изчезнали - вече ми се е прояснил смисъла на това което се е случило и защо съм се раздразнила.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

"Веднъж един светия се молил на Господа и благодарил за всички блага, с които го обсипвал. В това време някой похлопал на вратата му. Светията чул хлопането, но не отворил вратата. Той си казал: „Сега се моля на Господа, с Него се разговарям, не приемам никого“. На вратата хлопал един беден, страдащ пътник. Като видял, че светията не отваря, пътникът си отишъл огорчен. След време светията заминал за другия свят. Преди да стигне на определеното за него място, той видял една хубава статуя, с една малка дупка на нея. Той помислил, че статуята принадлежи на някого и се заинтересувал да знае чия е. Отговорът бил: „Тази е твоята статуя. Това си изработил през времето, когато си бил на земята“. – „Защо не е завършена окончателно? Какво показва тази дупчица?“ – „Тя е останала от деня, когато ти не прие бедния, страдащ човек. Ако беше го приел, щеше да разбереш по какъв начин да запълниш дупката на своята статуя. Тази дупка показва, че имаш една грешка, която не можа да изправиш на земята.“ – „Моя ли е грешката?“ – „Твоя.“ Обаче и да не е твоя, щом видиш една грешка в друг човек, все едно, че е твоя. В този човек щеше да видиш една грешка, която щеше да те научи как да запълниш дупката на твоята статуя. В това време ти се молеше на Господа и четеше „Отче наш, Който Си на небесата, да се свети Името Ти, да дойде Царството Ти, да бъде волята Ти, както на небето, така и на земята“. След всичко това не беше готов да посрещнеш един страдалец. Това не е молитва, така не се чете Отче наш. В лицето на този страдалец се крие баща ти, брат ти. Чрез тях Бог иска да те изпита, как се отнасяш с ближните си. Какво ще кажеш, ако сам Бог се е скрил в тази форма? Ако Той те посети направо, придружен с ангели и серафими, облечен със светлина и с великолепие, ти щеше да знаеш как да Го посрещнеш. Обаче изкуство е да Го видиш в най-простите и микроскопически форми и да Му отдадеш нужното внимание. Погледнеш ли на бедния и окъсан човек отвисоко, дупката на твоята статуя ще остане празна. Бог е скрит и в малките, и в големите неща и чрез тях ни изпитва. "

"Виждаш един камък на земята, ритнеш го. Защо го риташ? Спънал те. Не можа ли, преди да те спъне, да се наведеш, да го сложиш настрана, или да го вземеш у дома си и да го сложиш някъде на работа? Виждаш едно хубаво цвете и веднага го откъсваш. Защо го късаш? Не можа ли да се наведеш, да го помиришеш, да го погалиш и да благодариш за хубавия аромат, който се отделя от него? Ако постъпваш по този начин, ти ще получиш благословение."

от: Прави възгледи

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Всяка сутрин си казвам:

Господи, нека и днешният ми ден да премине под знака на Твоето благословение. Благослови и помилвай всички същества, които пряко или непряко влизат в общение с мен. Амин

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...