Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Всички религии ли водят до Бог?


Кон Круз

Recommended Posts

"Бог може да бъде достигнат чрез всички пътища. Всички религии са истински. Важното е да достигнеш покрива. Можеш да го направиш чрез каменни или дървени стълби, чрез бамбукова стълба или въже." - Шри Рамакришна.

На базата на древната фраза "Всички пътища водят до Рим", се е родила предполагам и мисълта: "Всички религии водят до Бог."

Едгар Кейси е казал: "Има една крайна точка, но много пътища." Това е по - различно.

Снощи се замислих дали наистина всички религии водят до Бог? От къде идва убедеността на тези, които го твърдят? Дали това не е едно изтъркано клише, едно ненапълно вярно обобщение? Как мислите?

 

Линк към коментар
Share on other sites

Мислиш за следствието, в обратна последователност. Бог е във всички религии, а не те да ни водят към него.

Няма значение как го наричаме, тази велика сила е равно разпределена във всеки от нас. Ето защо всеки иска да стигне до нея по свой си начин и избира и нарича пътищата си с различни имена, обединени под общото название религии, учения, школи, секти и т.н. "Благодарение" на тях, Човекът се е е изгубил съвсем в илюзията, че трябва да търси Бог някъде и така все повече и повече се отдалечава от единственото място където може да го открие - в Себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

В 25.02.2016 г. at 13:15, Сингам каза:

"Бог може да бъде достигнат чрез всички пътища. Всички религии са истински. Важното е да достигнеш покрива. Можеш да го направиш чрез каменни или дървени стълби, чрез бамбукова стълба или въже." - Шри Рамакришна.

На базата на древната фраза "Всички пътища водят до Рим", се е родила предполагам и мисълта: "Всички религии водят до Бог."

Едгар Кейси е казал: "Има една крайна точка, но много пътища." Това е по - различно.

Снощи се замислих дали наистина всички религии водят до Бог? От къде идва убедеността на тези, които го твърдят? Дали това не е едно изтъркано клише, едно ненапълно вярно обобщение? Как мислите?

 

Всичко е път, дори и атеизма.

Но пък Дон Хуан казва: "Общото между всички пътища е, че не водят за никъде". Никоя религия (вкл. и атеизма) не може да ти даде всичко по пътя ти. По някое време трябва сам да продължи....иначе ще продължи да е никъде

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

През годините, на две места съм чел, че не било хубаво човек да си променя религията или да се занимава с някое далечно учение, а че трябва да обработва градината си с местни сечива (разбирай местна религия или местно езотерично учение). Споделяте ли този възглед? 

Линк към коментар
Share on other sites

Аз определено съм привърженик на това схващане. 

От друга страна не е ясно откъде идва душата и къде ще продължи своя път, така че би следвало да проявяваме толерантност към тези, които не следват този принцип....  

Линк към коментар
Share on other sites

Ето и друго :)

Всички религии ли водят до Бог .Смешно ! Ще повторя и за тези , инересуващи се за пръв път .Не знам друго определение за Бог освен че Той е всичко и нищо не съществува извън него . Е , аз  който съм негова частица , мога ли да отида извъм Него .

Може би въпроса трябва да е друг ? Кой най краткия път ?Или най лесния път ?Къде е моя път ?

Може би този въпрос е отражение на ,, вечния" пораждащ думи като ,,правоверни , православни , аз съм ръкоположен" и др. Но това не е въпрос на религия или вяра . Това си е чист , здравословен егоизъм . Касаещ себеутвърждаването и нищо повече .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

В 4/3/2016 at 11:33, АлександърТ.А. каза:

Ето и друго :)

Всички религии ли водят до Бог .Смешно ! Ще повторя и за тези , инересуващи се за пръв път .Не знам друго определение за Бог освен че Той е всичко и нищо не съществува извън него . Е , аз  който съм негова частица , мога ли да отида извъм Него .

Може би въпроса трябва да е друг ? Кой най краткия път ?Или най лесния път ?Къде е моя път ?

Може би този въпрос е отражение на ,, вечния" пораждащ думи като ,,правоверни , православни , аз съм ръкоположен" и др. Но това не е въпрос на религия или вяра . Това си е чист , здравословен егоизъм . Касаещ себеутвърждаването и нищо повече .

Има ли път?

Линк към коментар
Share on other sites

Път  в смисъл на определени правила на поведение ?

 Научи ума си да обича . научи сърцето си да обича . И обичай , обичай  без прекъсване . Може би това е ?

:) нашата любов трябва да се повдигне от слънчевия сплит на горе . :)

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

Цитат: " Бог освен че Той е всичко и нищо не съществува извън него . Е , аз  който съм негова частица , мога ли да отида извъм Него ."

Зачудих се дали би могло да се каже, че пътят е илюзия, че няма път (с оглед на написаното от теб). И затова попитах дали реално има път (или да речем има само представа за път).

Линк към коментар
Share on other sites

и има, и няма. И монахът, и клошарът си имат свой път и го следват. Но умът няма как да види, нито планира пътя.....вкл. не може да го направи и "силата" на мисълта.

Линк към коментар
Share on other sites

 Хорат се страхуват най вече от тъмното ,от непознатото , от неизвестното . А когато си на пътя , значи си се подсигурил . :)

Линк към коментар
Share on other sites

преди 4 минути, АлександърТ.А. каза:

 Хорат се страхуват най вече от тъмното ,от непознатото , от неизвестното . А когато си на пътя , значи си се подсигурил . :)

абе като се подсигуриш дали пък не се минава по вече утъпкани от други пътища :)

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Цитат
В 6.04.2016 г. at 16:42, Божидар Цендов-БожидарЗим каза:

абе като се подсигуриш дали пък не се минава по вече утъпкани от други пътища :)

 

Да, там където има сигурност,няма свобода; а където е свободата ,няма сигурност.И няма реален път,има усещане за път,ако така може да се нарече начина на живот-,дълбок,личен,вътрешен. До него се стига,когато човек не се вглежда в живота на другите.

И все пак,външните ситуации донякъде са критерии за "правилния път"

 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...