Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Eмиграцията


Roemy

Recommended Posts

Аз като човек който от години се опитва да се убеди, че в България е по-добре, мога да кажа само едно: предпочитам да емигрирам, защото поне ще знам, че съм чужда сред чужди, а не чужда сред свои!

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 178
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A опитвала ли си да емигрираш и ако да, за колко дълго време?

Линк към коментар
Share on other sites

Аз като човек който от години се опитва да се убеди, че в България е по-добре, мога да кажа само едно: предпочитам да емигрирам, защото поне ще знам, че съм чужда сред чужди, а не чужда сред свои!

:yinyang: В България не е по-добре, отколкото в повечето чужди страни. И все пак, къде човек се усеща свой и къде - чужд, това зависи от много неща и на първо място - от собствения му светоглед. Според мен емиграцията не бива да е самоцел или надежда за спасение и райски живот на земята - такъв просто не съществува, а ако отстрани ни се струва така за някои хора, не е зле да си припомним народната мъдрост: "чуждото яйце е с два жълтъка". Емиграцията може да е полезна при трайна безизходица в родината, при невъзможност за реализация на реални способности или други съществени аргументи. Който отива в чужбина, за да живее лек и богат на развлечения живот, много често се разочарова. Но млади хора, които тук не биха имали особено бъдеще, ако и да са настроени конструктивно, често се реализират по-добре в странство. :3d_086:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Не съм опитвала да емигрирам, но вече смятам да го направя и то не за да търся "райски живот", по-добро материално положение или забавления или дори спасение. Приемам емигратството като един вид съвременно отшелничество. Човек май трябва да е сам, да няма на кого да разчита за да потъне съвсем в себе си. Не смятам, че българите са много духовни и изобщо че в България има духовен живот (изключения има разбира се), по-скоро българите сме доста завистливи и злобни хора. Не се заблуждавам, че в чужбина хората са други, просто ще мога много по-лесно да се дистанцирам от тях.

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм опитвала да емигрирам, но вече смятам да го направя и то не за да търся "райски живот", по-добро материално положение или забавления или дори спасение. Приемам емигрантството като един вид съвременно отшелничество. Човек май трябва да е сам, да няма на кого да разчита за да потъне съвсем в себе си. Не смятам, че българите са много духовни и изобщо че в България има духовен живот (изключения има разбира се), по-скоро българите сме доста завистливи и злобни хора. Не се заблуждавам, че в чужбина хората са други, просто ще мога много по-лесно да се дистанцирам от тях.

Да, това е интересен ракурс на въпроса, който и аз споделям. Но емигрантството не приемам, че е съвременното отшелничество, а възможността да си позволиш да живееш където си поискаш. Тук съвсем изключвам икономическата емиграция.

На мнение съм, че е добре човек да живее на различни места и често да пътува, поне това е моят начин на живот. Границите, специално в Европа са хем условни, хем ги има, но разстоянията са малки. Големи са културните различия, това го е видял всеки, който е останал някъде в чужбина за повече от три месеца.

Винаги изниква у мен идеята за родния дом, когато се коментира емиграцията - много по-трудно е да се отговори на този въпрос - къде е домът ми наистина.

Поне аз не мога да си отговоря :)

Линк към коментар
Share on other sites

Аз като човек който от години се опитва да се убеди, че в България е по-добре, мога да кажа само едно: предпочитам да емигрирам, защото поне ще знам, че съм чужда сред чужди, а не чужда сред свои!

Няма какво повече да се добави.

Умният знае какво е да си чужд сред свои, понякога по-добре е да си чужд сред чужди.

Другото е лафче за седянката.

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм опитвала да емигрирам, но вече смятам да го направя и то не за да търся "райски живот", по-добро материално положение или забавления или дори спасение. Приемам емигратството като един вид съвременно отшелничество. Човек май трябва да е сам, да няма на кого да разчита за да потъне съвсем в себе си. Не смятам, че българите са много духовни и изобщо че в България има духовен живот (изключения има разбира се), по-скоро българите сме доста завистливи и злобни хора. Не се заблуждавам, че в чужбина хората са други, просто ще мога много по-лесно да се дистанцирам от тях.

Отшелник можеш да станеш и в собствената си държава, ако това е начина да намериш себе си. На всякъде по света , както и в БГ. има духовни, добри , не духовни , завистливи и злобни хора. Ако ти в България не се научиш да общуваш с всякакъв вид , то в чужбина още по- малко , защото там позицията ти е много по рискова. Изолацията в друга държава можеш да си я позволиш , едва когато си си издействал определен статут и си се освободил от ангажиментите , който те карат да следваш законите на дадена страна, а това обикновенно се постига с години. Нямаш възможност да се дистанцираш , защото възможноста ти за избор на приятели и близки намалва до минимум.

Линк към коментар
Share on other sites

Отшелник можеш да станеш и в собствената си държава, ако това е начина да намериш себе си. На всякъде по света , както и в БГ. има духовни, добри , не духовни , завистливи и злобни хора. Ако ти в България не се научиш да общуваш с всякакъв вид , то в чужбина още по- малко , защото там позицията ти е много по рискова. Изолацията в друга държава можеш да си я позволиш , едва когато си си издействал определен статут и си се освободил от ангажиментите , който те карат да следваш законите на дадена страна, а това обикновенно се постига с години. Нямаш възможност да се дистанцираш , защото възможноста ти за избор на приятели и близки намалва до минимум.

ами не е ли това смисъла на отшелничеството да нямаш на кого да разчиташ освен на Бог в теб?

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм опитвала да емигрирам, но вече смятам да го направя и то не за да търся "райски живот", по-добро материално положение или забавления или дори спасение. Приемам емигратството като един вид съвременно отшелничество. Човек май трябва да е сам, да няма на кого да разчита за да потъне съвсем в себе си. Не смятам, че българите са много духовни и изобщо че в България има духовен живот (изключения има разбира се), по-скоро българите сме доста завистливи и злобни хора. Не се заблуждавам, че в чужбина хората са други, просто ще мога много по-лесно да се дистанцирам от тях.

Това мнение ме накара да се замисля,

обобщаването към всички българи е неправилно,не знам кво разбираш под "духовен живот"?

Значи не се заблуждаваш откъм хората в чужбина , и там са злобни и завистливи-повярвай ми!

Само ,че там (в чужбина -имам в предвид испания )попадаш в един кюп с : латиноси,мороси,румънещи,руснаци,украинци, поляци,африканци и др. и всички тия не се интересуват от състоянието на духа ти и забрави да се сприятелиш с някой от всички тия!

Всъщност за да оцелееш трябва да се сбориш(щото испанеца не прави разлика между тях)!

А пък ти каза ,че материалното не те вълнува,значи си в "пачка"тогава може да се наслаждаваш на чужбината-

ама и това не те вълнува,значи искаш друго и аз не разбрах кво точно!?!

Може би вече съм се увредил,

в една бездуховна среда вече доста време-и не ги усещам нещата!мдаа

Линк към коментар
Share on other sites

ами не е ли това смисъла на отшелничеството да нямаш на кого да разчиташ освен на Бог в теб?

На Бога в теб можеш да разчиташ и в България, защо трябва да отидеш специално в чужбина , за да търсиш Бога в себе си. Повечето от българите заминават в друга държава по икономически причини , по точно не толкова от липса на препитание, колкото от насаждания от Системата снобизъм, че преуспелия човек , непременно живее в голям град, седи в офис зад компютър , кара скъпа кола и прекарва отпуските си в екзотични курорти.

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм опитвала да емигрирам, но вече смятам да го направя и то не за да търся "райски живот", по-добро материално положение или забавления или дори спасение. Приемам емигратството като един вид съвременно отшелничество. Човек май трябва да е сам, да няма на кого да разчита за да потъне съвсем в себе си. Не смятам, че българите са много духовни и изобщо че в България има духовен живот (изключения има разбира се), по-скоро българите сме доста завистливи и злобни хора. Не се заблуждавам, че в чужбина хората са други, просто ще мога много по-лесно да се дистанцирам от тях.

Това мнение ме накара да се замисля,

обобщаването към всички българи е неправилно,не знам кво разбираш под "духовен живот"?

Значи не се заблуждаваш откъм хората в чужбина , и там са злобни и завистливи-повярвай ми!

Само ,че там (в чужбина -имам в предвид испания )попадаш в един кюп с : латиноси,мороси,румънещи,руснаци,украинци, поляци,африканци и др. и всички тия не се интересуват от състоянието на духа ти и забрави да се сприятелиш с някой от всички тия!

Всъщност за да оцелееш трябва да се сбориш(щото испанеца не прави разлика между тях)!

А пък ти каза ,че материалното не те вълнува,значи си в "пачка"тогава може да се наслаждаваш на чужбината-

ама и това не те вълнува,значи искаш друго и аз не разбрах кво точно!?!

Може би вече съм се увредил,

в една бездуховна среда вече доста време-и не ги усещам нещата!мдаа

Виждам, че хич не ме разбираш, за това ще опитам да се поизясня:

Ако прочетеш по-внимателно ще видиш, че никъде не "обобщавам към всички българи", но наистина смятам, че много се спекулира с това, колко българите са "духовни" ("духовен човек" за мен е този който търси връзката си с Бога, а не да коли прасето по Коледа).

Изобщо не мисля , че в чужбина хората са по-малко завистлива и злобни... много добре разбирам че хора всякакви има навсякъде, само че различните човешки качества се проявяват по различен начин вследствие на културната среда, в която живее човек и от тази гледна точка си заслужава човек да поживее в "друг свят".

колкото до материалното ми положение - не съм "под пачка", но имам толкова колкото ми е нужно и ми стига.

....

Колкото до отшелничетвото, не може да "отшелничестваш" сред хора,които постоянно се нуждаят от теб ...

Линк към коментар
Share on other sites

В България си е много по-добре за духовно търсене, отколкото на запад! Там хората са много по-материални, отколкото тук, и точно защото имат, но това че имат не ги прави по-добри и извисени. В чужбина се ходи, само за да се печелят пари, за нищо друго не става там. Там са по-големи егоисти. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Що за йезуитски въпроси! Защо се противопоставя света срещу България и обратно. Всеки човек е свободен да живее, където си иска и по-важното е, че носи глава на раменете си и сам може да предвиди последствията от решенията си. Много трябва да се пътува по света, поне за известно време и да се живее в чужбина, задължително е дори. Всички около мен пътуват много, други живеят постоянно в чужбина. Самият ми баща е американски гражданин, другите ми роднини са в Германия, работят интелектуални професии, щастливи са и тъпи сравнения на правят. Днес са там, после са на друго място. Винаги има място, ново място за опознаване и за разбиране. Кога най-сетне ще преодолеем балканските си комплекси и ще престанем да си мерим .... с другите, различните от нас!

<{POST_SNAPBACK}>

Здравей Мона,

Мойте почитания че баща ти е американец, но гражданството не прави човека!А дали си интелектоалец в чужбина или не, това не показва колко ти е умствения багаж, важното е какво носиш в сърцето си.Чужденците и те са хора като нас , с техните положителни и отрицателни черти, с нищо по различни от нас , само че са по богатички.

Моето мнение е, че човек където и да ходи по -хубаво, от у дома няма! Защото там където те е поставил БОГ е имал причина, за да те изпрати ,да се родиш в тази държава. А човек в чужбина независимо с какво се занимава( интелектоалец или не), той е винаги дърво без корен!

За мен от България по хубава страна няма, там са ми спомените от детството, красивата природа, майка ми , гроба на баща ми , всичко ми е мило ,та дори и "балканския ни манталитет".

Обичай Родината си и не забравяй че си Българин, аз се гордея с това! :dancing yes::harhar::thumbsup:

И аз също обичам България макар, че е стара, бедна и умираща жена. Но пък ми е майка. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм опитвала да емигрирам, но вече смятам да го направя и то не за да търся "райски живот", по-добро материално положение или забавления или дори спасение. Приемам емигратството като един вид съвременно отшелничество. Човек май трябва да е сам, да няма на кого да разчита за да потъне съвсем в себе си. Не смятам, че българите са много духовни и изобщо че в България има духовен живот (изключения има разбира се), по-скоро българите сме доста завистливи и злобни хора. Не се заблуждавам, че в чужбина хората са други, просто ще мога много по-лесно да се дистанцирам от тях.

Това мнение ме накара да се замисля,

обобщаването към всички българи е неправилно,не знам кво разбираш под "духовен живот"?

Значи не се заблуждаваш откъм хората в чужбина , и там са злобни и завистливи-повярвай ми!

Само ,че там (в чужбина -имам в предвид испания )попадаш в един кюп с : латиноси,мороси,румънещи,руснаци,украинци, поляци,африканци и др. и всички тия не се интересуват от състоянието на духа ти и забрави да се сприятелиш с някой от всички тия!

Всъщност за да оцелееш трябва да се сбориш(щото испанеца не прави разлика между тях)!

А пък ти каза ,че материалното не те вълнува,значи си в "пачка"тогава може да се наслаждаваш на чужбината-

ама и това не те вълнува,значи искаш друго и аз не разбрах кво точно!?!

Може би вече съм се увредил,

в една бездуховна среда вече доста време-и не ги усещам нещата!мдаа

Виждам, че хич не ме разбираш, за това ще опитам да се поизясня:

Ако прочетеш по-внимателно ще видиш, че никъде не "обобщавам към всички българи", но наистина смятам, че много се спекулира с това, колко българите са "духовни" ("духовен човек" за мен е този който търси връзката си с Бога, а не да коли прасето по Коледа).

Изобщо не мисля , че в чужбина хората са по-малко завистлива и злобни... много добре разбирам че хора всякакви има навсякъде, само че различните човешки качества се проявяват по различен начин вследствие на културната среда, в която живее човек и от тази гледна точка си заслужава човек да поживее в "друг свят".

колкото до материалното ми положение - не съм "под пачка", но имам толкова колкото ми е нужно и ми стига.

....

Колкото до отшелничетвото, не може да "отшелничестваш" сред хора,които постоянно се нуждаят от теб ...

Ами като се нуждаят хората от теб защо ще бягаш ? :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Какви са фактите. Населението постоянно намалява и застарява:

1. Поради малка раждаемост.

2. Емиграция.

Изчислено е, че към 2020 г. населението на Шуменска област ще бъде с 10 хиляди по-малко, отколкото е сега, а в момента е с 20 хиляди по-малко, отколкото през 1987 г. Застаряването ще продължи поради отчайващо ниската раждаемост и бягството на младата възраст в по-големи градове или в чужбина. Какво да правят тук обаче? Когато алчният работодател се опитва да изсмуче колкото може повече от подчинения си, а да му плати колкото се може по-малко.

Наред с това се увеличава осезаемо процента на турския и особено на ромския етнос в града за сметка на българския. Излезеш ли по централната улуца ще чуеш турска реч може ми точно толкова често, колкото и българска. През 80-те години почти нямаше да срещнеш подобна ситуация. На автогарата само цигани и турци. Тръгнеш да се разхождаш на платото, пак само цигани и турци се разхождат. Подтискащо! Контингента на нежелаещите да работят и живеещи на гърба на държавата точещи се на опашки по бюрото по труда за социални помощи роми расте. Градът не изглежда добре, по улиците му се движат все още 30-годишни Чавдари. Но това е отделна тема.

С две думи нещата са много зле и отиват на още по-зле. Защо сме такава уникална държава, не случайно Беинса Дуно е дошъл в най-окаяния народ, като да му даде шанс за спасение, но никой не чува сякаш...

Линк към коментар
Share on other sites

"обобщавам към всички българи", но наистина смятам, че много се спекулира с това, колко българите са "духовни" ("духовен човек" за мен е този който търси връзката си с Бога, а не да коли прасето по Коледа).

:3d_146:

Hehe това е много смешно и какво му е на човечеца дето си коли прасето?

А по темата Земята е нашият дом.

Линк към коментар
Share on other sites

Наред с това се увеличава осезаемо процента на турския и особено на ромския етнос в града за сметка на българския. Излезеш ли по централната улуца ще чуеш турска реч може ми точно толкова често, колкото и българска. През 80-те години почти нямаше да срещнеш подобна ситуация. На автогарата само цигани и турци. Тръгнеш да се разхождаш на платото, пак само цигани и турци се разхождат. Подтискащо!

България е и тяхна Родина, дори и на някои от нас това да не е приятно. Или искаме тя да е само наш дом, а на тях ще препоръчаме емиграция? Извинявай, Максиме, не искам да се заяждам, но горният пасаж ми действа потискащо в този Портал към съзнателен живот. :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Наред с това се увеличава осезаемо процента на турския и особено на ромския етнос в града за сметка на българския. Излезеш ли по централната улуца ще чуеш турска реч може ми точно толкова често, колкото и българска. През 80-те години почти нямаше да срещнеш подобна ситуация. На автогарата само цигани и турци. Тръгнеш да се разхождаш на платото, пак само цигани и турци се разхождат. Подтискащо!

България е и тяхна Родина, дори и на някои от нас това да не е приятно. Или искаме тя да е само наш дом, а на тях ще препоръчаме емиграция? Извинявай, Максиме, не искам да се заяждам, но горният пасаж ми действа потискащо в този Портал към съзнателен живот. :hmmmmm:

Като е тяхна да го покажат и докажат, особено едните от тях. :1eye:

Линк към коментар
Share on other sites

Както искаш нека ти подейства. Не сме тук събрани, за да си говорим само красиво и мило, а истината в очите. Не е нормално да има чешми на българска територия, на които да има надпис само на турски! Нито в Руенския балкан да има паметник на турските терористи, които през 1985 г. взривяват влак на гара Бутово, където загиват невинни българи! Не е нормално в коридорите на местния университет-някогашно светилище на българщината да се чува турска реч! Не е нормално в защитения природен парк Шуменско плато, където е забранено всякакво строителство да се извисява скъпия палат на изнестен местен турски бизнесмен! В никоя друга държава няма такова нехайство за своята нация. Нещата стават много сериозни, и някой ден няма да ни има като нация!

Линк към коментар
Share on other sites

Както искаш нека ти подейства. Не сме тук събрани, за да си говорим само красиво и мило, а истината в очите. Не е нормално да има чешми на българска територия, на които да има надпис само на турски! Нито в Руенския балкан да има паметник на турските терористи, които през 1985 г. взривяват влак на гара Бутово, където загиват невинни българи! Не е нормално в коридорите на местния университет-някогашно светилище на българщината да се чува турска реч! Не е нормално в защитения природен парк Шуменско плато, където е забранено всякакво строителство да се извисява скъпия палат на изнестен местен турски бизнесмен! В никоя друга държава няма такова нехайство за своята нация. Нещата стават много сериозни, и някой ден няма да ни има като нация!

Подкрепям Максим с две ръце. :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Както искаш нека ти подейства. Не сме тук събрани, за да си говорим само красиво и мило, а истината в очите. Не е нормално да има чешми на българска територия, на които да има надпис само на турски! Нито в Руенския балкан да има паметник на турските терористи, които през 1985 г. взривяват влак на гара Бутово, където загиват невинни българи! Не е нормално в коридорите на местния университет-някогашно светилище на българщината да се чува турска реч! Не е нормално в защитения природен парк Шуменско плато, където е забранено всякакво строителство да се извисява скъпия палат на изнестен местен турски бизнесмен! В никоя друга държава няма такова нехайство за своята нация. Нещата стават много сериозни, и някой ден няма да ни има като нация!

Не е нормално. Но всичко това ние сме допуснали да се случи. Според мене то се случва, за да ни накара да се променим самите ние към добро. Което, зная, рано или късно ще стане! Твърдо си мисля, че поговорката "на калпавата ракета и космосът й е крив" (има и по-циничен вариант, дано не го отрежат модераторите: "на калпав ... и космите му пречат") звучи за нас, днешните българи особено актуално. Все някой ни е виновен - руснаците, американските империалисти, турските и гръцките шовинисти, циганите, международното положение, великите сили, сушата, наводненията, жегата, студа, бурната емиграция на младите българи, ниският прираст на населението... :3d_155: Ако някой ден изчезнем като нация, това няма да бъде по вина нито на турците, нито на циганите, а на самите нас. Пък и какво ли толкова ще се случи (на фона на историята). Шумер, Акад, Вавилон, древният Египет, древна Гърция, Римската империя, Византия, Велика България, Британската империя, Фашистка Германия вече ги няма. А човечеството, все пак, извлича някаква поука от техните, на великите империи, съдби и бааавничко се променя към добро.

Въпрос: А по-малко ли щеше да се подразниш, ако палатът беше на българска мутра?

Доста излязохме от темата, да се върна към нея. Изключително много адмирирам свободата на придвижване и разселване на хората из нашата планета, което тече вече хиляди години. За себе си съм избрала в този живот да си остана тук, но уважавам избора на хората, които решават да емигрират. Някои от тях са щастливи, други - не (имам приятели и от единия вид, и от другия). Въпрос на лично усещане. Но където и да избере да живее човек, не трябва да хленчи, а да помисли как, чрез своя труд (и физически, и духовен), да усъвършенства и придвижи напред поне с един милиметър микросвета около себе си. Къде би бил по-полезен не само за себе си, но и за другите. В такъв случай емиграцията е вторичен проблем.

Линк към коментар
Share on other sites

Шумер, Акад, Вавилон, древният Египет, древна Гърция, Римската империя, Византия, Велика България, Британската империя, Фашистка Германия вече ги няма

Нацистка Германия я няма, но съществува Германия, а според някои историци между които Божидар Димитров Аспарух не е създател на нова държава, а просто е преместил столицата на Велика България на юг от Дунава. И комунистическа България я няма, но съществува държава България ;) Древните Гърция и Египет ги няма, но тези държави и днес съществуват. Аз поне за себе си не виждам с какво съм виновен, че българската държава позволява цигани да късат знамето, както и милионите българи не виждам каква вина имат да се допуска от властта късането на знамето. Подписката набира нови гласове, вярвам че всички нормални българи са против оскверняването на националните символи, тогава каков излиза ? Че властта е ЗА и толерира такива действия. Тогава ще изникне отговора, че ние сме си ги избрали. Ами да, но явно все кофти хора успяват да се доберат до властта, заради своята бруталност, безкрупулност. Е, вярно че понякога и ние си имаме вина, но явно има и външни фактори.

Линк към коментар
Share on other sites

Изключително много адмирирам свободата на придвижване и разселване на хората из нашата планета, което тече вече хиляди години. За себе си съм избрала в този живот да си остана тук, но уважавам избора на хората, които решават да емигрират. Някои от тях са щастливи, други - не (имам приятели и от единия вид, и от другия). Въпрос на лично усещане. Но където и да избере да живее човек, не трябва да хленчи, а да помисли как, чрез своя труд (и физически, и духовен), да усъвършенства и придвижи напред поне с един милиметър микросвета около себе си. Къде би бил по-полезен не само за себе си, но и за другите. В такъв случай емиграцията е вторичен проблем.

НелиТ, намирам мнението ти за доста уравновесено. :thumbsup:

Моля придържайте се към темата!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...