Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Eмиграцията


Roemy

Recommended Posts

Я гледай ти, колко поста след моя...ще речеш,че е от носталгия по форумни изяви.Такава и у мен напираха, та затова наминах отново:dancing yes:

Христо, много се радвам, че душата ти е в хармония с място наречено България и се чувстваш добре заобиколен от българоговорящи! Така както и моята душа е в хармония с място наречено Америка, с тази може би мъничка разлика, че тук мога да си слушам както българска реч, така и инакоземна. Само леко ще се отклоня, но специално в Чикаго, българската общност наброява по официални данни около 100,000, има две български църкви, няколко български училища, магазини, кафенета. С българи можеш да се срещнеш и общуваш когато и където пожелаеш. Уверявам те, абсолютно нищо не се е променило в тази "Малка България" тук. И българска кухня не липсва, както и изяви такива ,както се казва по нашенски, демек-байганьовски.И друго ще ти призная, същите тези българи които са тук, единствено и само заради пустите пари, са и първите които наскоро, преди около година -две се завърнаха обезумяли от поредната криза в Америка, която не е нищо повече от закономерност характерна за всяка друга държава. Всичко си е наред тук при нас, и никак не се притеснявам аз лично от толкова много китни,дървени къщи, широки улици, и работа от по 10 часа-ей така за пари. Сега като се сетя за панелното си апартаменче в България и полуразрушената къща на баба и дядо от иначе български граждани, обаче от ромски произход???, ( между другото много обичам тази къща, защото я свързам с прекрасни мигове от детството си), преследващи хората коли по тротоарите, защото няма пространста за паркинги, никак не се притеснявам от "избора" си на емигрант. Иначе видях и новото строителство в България, отново панелно,преди около две години,когато за последно я посетих поради тежката операция на баща ми, и добре,че е това пусто емигранско печелбарство, та успях чрез него да платя лечението на баща си, иначе...не знам дали сега щеше да е сред живите.Е, видях, че се строят нови панелки, обаче по незнайни за мен причини пак не бяха предвидени гаражи. И сега се питам, къде си паркират там колите(имам предвид Велико Търново, откъдето съм родом), или правителството, по точно общината, взема предварително решения за гражданите на България, както си е редно де, да не отпуска излишни пари за паркинги и гаражи, тъй като населението е предимно от възрастни хора, за които е полезно да се разхождат пеша!:dancing yes:

Ей такива мисли сега ме налегнаха за България, ще рече някой,че от "носталгия" :dancing yes:, обаче като си дръпна завесите на прозореца и тази носталгичност на момента изчезва, заменена от гледката ми към градинката ми(е,сега нали разбираш,че е снежно времето), подредените съседски къщи, украсени както винаги за празниците, особено за новогодишните, тук е като в приказка, мога и снимки да ти изпратя.Не се притеснявам ако забравя вратите на дома ни отключени, или за колите ни оставени понякога отпред, не че някой вандал не може да посегне, хора сме все пак:rolleyes:, а защото ей тези пусти пари не ме тормозят дали ще стигнат за сметки, нови къщи и коли. И не защото не мога утре да остана без работа, както вече казах, всичко се случва, хора сме, обаче работа да искаш тук, на улицата просто няма как да останеш, освен ако не си от мързеливите или наркоманите.

Та, в такава красота и хармония си живея, наред със стотици националности, говорещи странни езици:) обединени обаче под един флаг. Тук никой не се интересува от къде идваш, каква религия изповядваш, и т.н., а какво можеш да правиш и как ще го направиш. Това е един от най-страшните кошмари на много българи когато пристигнат тук, че тук те са непризнати, дори с висши образования и пари, и поради тази причина започват да разиграват роли на жертви, че виждаш ли американците били такива онакива, (а най ми е смешно когато българите в България коментират за Америка), затова и само след няколко месечен престой те се завръщат патриотично в България:3d_146: от недооцененост, неадаптивност и желание да бъдат единствено и само сред свои :) С други думи, душата им принадлежи на късчето земя-България!Алелуя!

А иначе, една от причините поради която аз харесвам Америка е, защото целият свят се е събрал тук, затова и много американци, също като теб :)не проявяват дори желание да изучават другите народи, камо ли да живеят по други места. Виж за пътувания и екскурзии, да, аз също много обичам да пътувам, последната ми страст е гмуркане и подводна фотография, та планирам през почивката си да се гмуркам край Хаваите, ей така от емигранска суета и печалбарство. Пожелавам и на теб да отскочиш един ден до мечтаните си места, само да не се захласнеш и забравиш да се върнеш в любимата България:)

А само накратко за ежедневието ми тук, вечер след 10 часов работен ден, предпочитам компанията на хубава книга, или си майсторя нещо в ателието, понякога и от ''носталгия' към писането, драсвам по някой ред из форума. Наслаждавам си се на спокойния си живот, който само за пет години успяхме да изградим, а пристигнахме тук с три чанти, без уредена работа, абсолютно никого не познавахме,без приятелска или роднинска подкрепа, с по 500$ в джоба( от продадената ни кола в България), бегло владеещи английски, с малко дете на 5 години. И ние така, да видим свят, както ти казваш, но незнайно защо взе,че ни хареса, и поостанахме, така като гледам до старини :) Разбира се, находчивост не ни липсва, може и скоро да сменим местожителството си :) и да се преместим от скромния ни дом на стойност $150,000, в къща край езерото с цена започваща от половин милион долара, в близост до къщата на Христо Стоичков :) :) :)Нали разбираш,че всичко е само от пустото емигранство и печалбарство, както и от разбиранията/неразбиранията ни за духовен живот с пари/без пари.:3d_146:

Изобщо темата за пари и войни ми е любима :), наред с медитации, безсмъртие, посветени и врачки:)

Само накратко,като съвет, не смесвай философията за война с националности. Това,че Америка и сега воюва, а в България не са се водили военни действия от втората световна война, е въпрос на решение на политици/президенти, които съвсем малко се различават от теб и мен-че имат власт над милионите си граждани и ги задължават да умират в името на каузи. Войната е едно явно, "разрешено" убийство, за чийто мотиви, ние така наречените обикновени хора, много често можем само да предполагаме-от пари и петрол до чисто човешки чувства на омраза и фанатизъм. Само ще те подсетя, че сегашният ни президент-Обама, не е привърженик на войните за разлика от Буш.

*****

Съвсем кратко обръщение, че гледам съм написала цял фейлетон:), духа на Алеко още е жив тук :), към Диана Илиева,

Интересно беше за мен да прочета поста ти, в който подкрепяш сънародника си, обаче аз лично не прочетох за твоето себеусещане и отношение към живота ти в България.

И друго, след близо 3000 поста в този форум, ти още ли изпитваш колебания за "избора" си да живееш в България(предполагам,че живееш там, не разбрах от поста ти).

Оценките и изводите които си направила в този пост на какво се дължат?

*****

Здравей Мона!Радвам се да чета твои постове!Как оцеляваш, физически и психически, при този застой там?Знам,че ще ме разберш!:3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 178
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Христо, много се радвам, че душата ти е в хармония с място наречено България и се чувстваш добре заобиколен от българоговорящи! Така както и моята душа е в хармония с място наречено Америка, с тази може би мъничка разлика, че тук мога да си слушам както българска реч, така и инакоземна.
Не знам дали душата ми е в хармония, но се надявам моята душа все повече да помага за по - високи вибрации на България. :hypocrite:Този сайт и други сайтове са пълни с хора, които повишават вибрациите на страната.Ами и тук в България можеш да слушаш чужда реч. Макар че май ми е по - приятно да не слушам. :lol: По телевизиите чужда реч колкото щеш. Знам го това за Чикаго, НО едва ли навсякъде в САЩ и в чужбина има такива места със засилено българско присъствие. Даже съм си мислил, че ако живея в чужбина, бих предпочел да е в този чикагски квартал. И все пак предпочитам в България да живея и в България да ставам все по - щастлив, и в България да благоденствам и плащам данъци, а не другаде. Говоря за себе си. :)

Сега като се сетя за панелното си апартаменче в България и полуразрушената къща на баба и дядо от иначе български граждани, обаче от ромски произход???,
Къщата ли е купена от цигани, или баба ти и дядо ти са цигани. Това "от" внася струва ми се място за неяснота. Както и да е.Браво че си намерила щастието си в чужбина, браво !!! :3d_146:;):P

никак не се притеснявам от "избора" си на емигрант.
И слава богу. :lol:

преследващи хората коли по тротоарите,
Голяма тръпка е.Това е традиционна българска игра, която се прави за тръпката : тук вече всичко е много уредено и животът стана скучен, страната взе да се преселва от раждащи се българи, от дългата продължителност на живота, от идващите от вън българи и (образовани) чужденци, та затова си правим такива игри, които помагат и за по - малка зависимост от материалното. Даже се редуваме, кой да преследва. Тази игра е национален спорт и е благословена от църквата и държавата. :angel::lol:

иначе...не знам дали сега щеше да е сред живите.
Божа работа, карма. :)И не помня да съм ти казвал : "трябва да живееш в България". Не съм ти казал, не живей в САЩ, нямам такива спомени. :31:

Не знам защо толкова ми се обясняваш : нито съм ти шеф, нито роднина. Може този манталитет от там да си го прихванала. :lol: Но все пак благодаря за усилията. Щях да спра да чета, ама викам айде да дочета, нали си е правила усилията. Все пак там времето ви е оскъдно, та айде да уважа. :lol: Ние в България сме чистокръвни европейци, модел за подражание в Европейските щати. :lol:

от възрастни хора, за които е полезно да се разхождат пеша!:dancing yes:
Естествено. ;)

обаче като си дръпна завесите на прозореца и тази носталгичност на момента изчезва, заменена от гледката ми към градинката ми
Ос. Няма нужда да ми пращаш снимки, виждал съм американските и не само американските красоти хиляди пъти. Аз пък като изляза на терасата пред погледа ми изниква мощта и красотата на Родопа планина.

.Не се притеснявам ако забравя вратите на дома ни отключени, или за колите ни оставени понякога отпред, не че някой вандал не може да посегне, хора сме все пак:rolleyes:
Да, но там няма цигани. Не че и българи не крадат, но основният процент се пада на циганите. Това е друга тема, не обиждам : просто констатирам. Взех да се отегчавам, добре добре, знам ги тези неща дето редиш за Америката. Не е нужно да пишеш автобиография плюс описание на американския начин на живот. Сергей Николаевич Лазарев е казал, че страната която първа е дала на света американския начин на живот, първа ще трябва да се откаже от него. Явно не е толкова съвършен този живот, колкото го представяш. Америка : страна на златния телец, източник на консуматорска култура. Никъде не съм казвал, че те обвинявам, че живееш в САЩ, нито пък че искам да се връщаш в България, намекнах че ми е все тая къде си. :lol: Просто споделих какво аз чувствам и искам за себе си.Това е. :)Не ми дреме дали ти харесва в САЩ, дали те отвръщава България, не ме интересува как живееш : това си е твоя работа. Аз си гледам мен и споделих какво ми е мисленето към момента. Но явно се опитваш да убеждаваш.

И ние така, да видим свят, както ти казваш, но
Е, аз имам предвид, че искам да имам пари, та чат пат да мога да ходя на екскурзии, но че по принцип ми се живее в България, дори и да нямам пари за еди какво си и еди какво си. :) Не съм имал предвид, че искам да живея в чужбина, ако въобще се случи да работя в чужбина : бих искал да не се устройвам и закрепвам там ами тук да се върна да живея за постоянно. :)

в близост до къщата на Христо Стоичков :) :)
Тъкмо заедно ще плюете против България, ще обменяте опит в псувните. :lol:

че сегашният ни президент-Обама, не е привърженик на войните за разлика от Буш.
Ами те се налапаха с иракския петрол и с афганския опиум. :lol: Сега почиват и мислят къде да ударят пак.Не го пожелавам, но има време за още американски войни, все пак САЩ са страна с доста войни в кратката си история. :) Пък и зад Обама сигурно има други ( свръх богати)хора, които дърпат конците.Ще го видим Обамата ...Чачипе, нека Великият Остебе те закриля. :lol:

И друго, след близо 3000 поста в този форум, ти още ли изпитваш колебания за "избора" си да живееш в България(предполагам,че живееш там, не разбрах от поста ти).
Що да не живее в България бе ?! Ок, уредила си се там, щастлива си там, но защо се опитваш да убеждаваш хората да емигрират ? Остави ги те да си решат, стига с тази плоска пропаганда, виждали сме как се живее в САЩ. Не е нужно всички да напуснат тази страна. Може би и тук трябва да има хора ? Който иска да седи, който иска да си ходи, какво си тръгнала да призоваваш. Това е философията от типа "родината е там, където е хляба" - не ми се струва много духовен този начин на мислене.

Гордейте се, че сте българи. Не отстъпвайте от род и родина. Не се продавайте на Америка за пари! - Баба Ванга.
Силвия май не одобрява идеята част от хилядолетния български народ да последва призива на Ванга. Както казах, като е щастлива там - ок, аз не съм я критикувал и не съм я убеждавал да се връща, жива и здрава, обаче се опитва да убеди другите в правотата на избора си. Диана Илиева намекна за това, но Силвието не спря.

Синът ни е още по тежък случай ... Сега говори български, но милият така и не му се отдава да говори правилно. Записахме го на българско училище тук с надеждата да обогати българския си език, но детето изпадна в ужас сравнявайки условията и отношението в българско и американско училище.Не искаше повече да ходи.
Той знаел ли е и една дума на български, когато е отишъл в САЩ ? Лигльо, много крехък, не ще в българско училище, ами ако ще бе - има право на избор. :lol: Демокрация, свобода.

Относно войните на САЩ, обикновените хора и политиците : нали какъвто народът, такива и политиците ?!?! Поне така твърди един от най - авториретните потребители в сайта.Отиди да поживееш в някое негърско гето, пък тогава ни пиши какви са ти впечатленията. :lol: Пази се, защото току виж ЦРУ отново решило да инсценира ислямски атаки, и току виж посегнало на вашия квартал. :lol:

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Поздрави за всички българи. :hypocrite:

Глория - Носталгия

http://www.vbox7.com/play:7bd934a0

Веселин Маринов - За Теб, Българийо

http://www.vbox7.com/play:ecae09cc

Моя страна, моя България

http://www.vbox7.com/play:8f1d642f

Един народ, един отбор

http://www.vbox7.com/play:a47b91a4

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

...

Войната е едно явно, "разрешено" убийство, за чийто мотиви, ние така наречените обикновени хора, много често можем само да предполагаме-от пари и петрол до чисто човешки чувства на омраза и фанатизъм. Само ще те подсетя, че сегашният ни президент-Обама, не е привърженик на войните за разлика от Буш.

*****

Съвсем кратко обръщение, че гледам съм написала цял фейлетон:), духа на Алеко още е жив тук :), към Диана Илиева,

Интересно беше за мен да прочета поста ти, в който подкрепяш сънародника си, обаче аз лично не прочетох за твоето себеусещане и отношение към живота ти в България.

И друго, след близо 3000 поста в този форум, ти още ли изпитваш колебания за "избора" си да живееш в България(предполагам,че живееш там, не разбрах от поста ти).

Оценките и изводите които си направила в този пост на какво се дължат?

*****

Здравей Мона!Радвам се да чета твои постове!Как оцеляваш, физически и психически, при този застой там?Знам,че ще ме разберш!:3d_146:

Силвия, не разбирам на какво се дължи това иронично, а на места направо саркастично отношение към всички, които не защитават горещо емиграцията. Радваш се, че живееш в страна демократична, със свобода на словото и т.н., а ти самата не уважаваш правото на хората да имат различно мнение от твоето - защо? Дори и да се заблуждават, все пак имат право и да се заблуждават, щом така им харесва.

И още нещо ми прави впечатление - за Христо казваш сънародника ми :1eye: ; странно, все си мислех, че е и твой сънародник. Защото емиграцията си е емиграция, но човек си остава такъв, какъвто си е родил; гражданството е съвсем друга работа. Освен това ме изненада с оценката ти, че моят пост подкрепял сънародника ми. Никак не го подкрепя според мен - първо той говореше за себе си, че предпочита в България, а аз говорех нещо съвсем друго - че хората са различни и за едни е добре да емигрират, а за други - не. Единствено го похвалих за това, че вместо да прокламира нещо, като еднакво добро за всички, съвсем разумно говори от 1л. ед.ч. - това е. 60.gif

П.П. Моето отношение по въпроса вече съм изразила в тази и др. подобни теми, няма нужда да се повтарям и едва ли е толкова ценно, защото това, както казахме, си е моето отношение и моя избор. От къде съм и къде живея също - има го дори и в профила ми. Иначе - нормално живея в България (според мен, разбира се :) ), а това, което намирам за ненормално, се опитвам да променя, доколкото мога.

И още нещо - виждам, че много горчивина си насъбрала, от това, което пишеш за България и сигурно имаш пълно право за това. Радвам се, че вече ти е добре в САЩ. :thumbsup1:

Линк към коментар
Share on other sites

И още нещо ми прави впечатление - за Христо казваш сънародника ми :1eye: ; странно, все си мислех, че е и твой сънародник. Защото емиграцията си е емиграция, но човек си остава такъв, какъвто си е родил; гражданството е съвсем друга работа.
Това разграничение съм го пропуснал. :lol: Защо беее, защо не ме щеш за сънародник, вярно е че съм беден, май те е срам от бедния ти български произход. Ние с Диана като по - бедни ( кой повече, кой по - малко) си оставаме сънародници в твоето съзнание, пък ти вече за отделна работа се пишеш. Явно вече се чувстваш хамериканско моме. :lol:

И още нещо - виждам, че много горчивина си насъбрала, от това, което пишеш за България и сигурно имаш пълно право за това. Радвам се, че вече ти е добре в САЩ. :thumbsup1:
Нали човек трябва да може да е щастлив навсякъде, защото щастието и силата са в нас, оммммм оммм. :hypocrite: То човек и в по - фините светове, пак може да е щастлив. Така че ако прецени - може да не емигрира, ами да си изкара живота там където е, и после като отиде отвъд да се кефи на свободата в по - фините светове. :lol: Друг е въпросът ако трябва да направи нещо, което не може да направи в родината : тогава сигурно ще му е било писано да емигрира и ще се е налагало от духовна гледна точка. Иначе в колкото по - необлагородено място си добър, любящ, търпелив и вярващ : толкова повече израстваш духовно и предполагам, че толкова по - сладки са плодовете от труда ти. Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм имал идеи за бързо справяне с престъпността, бързо връщане на заграбени от народа пари, но не съм имал възможност да ги осъществя. :lol: Сегашното ми било полицейщина, да бе да... :lol: Иска се много работа, много работа в тази сфера. :lol: Ти, от къде са ти парите бе, как ги спечели първите пари мутро, отчет давай, бързо бързо, като не можеш да докажеш - присъда, конфискация, обществено полезен труд. :lol:

-----------------------------------------------

П.п. : Естествено без полицейски и съдебен произвол, само по правилата. Обаче не виждам как би станало, въпреки че държавата се размърда. Ако има много корумпирани хора, те нарочно ще бавят разните процедури, ще си затварят очите за нередностите, делата ще се точат, ще има хронично болни подсъдими, или пък отишли на екскурзия в чужбина. :) И все пак : ако държавата има нужната воля, дори по демократичен ред ми се струва, че може да се въздаде много повече справедливост, отколкото е имало досега. Макар че като гледам май няма да стане, почти всички явно ще минат между капките, както досега. Явно ще трябва хората да си създадат нови богатства,всеки да си върши съвестно работата и така. Кой крал, крал. :lol:Това са отклонения от темата, но все пак тези неща са свързани пряко с емиграцията ... Орлине, по принцип си бил по - критичен към България. :) Радвам се, че видях и другата ти страна. И все пак, все по - малко се тревожа кой бил наказан или ненаказан, кой какво окрал : нали в крайна сметка трябва да гледаме да израстваме духовно и да не хабим енергия в излишни мисли и тревоги. Трябва повече да се уповаваме Богу. А от по - миналата година и на другия с Б. :lol: Учителят е казвал, че всеки си има подходяща за него тежест. Големите проблеми са тежки торби, за които трябва да дойдат достатъчно силни юнаци и да ги повдигнат от земята, всеки човек си има тежести, които са подходящи за него. Всеки със заниманията си. Избрали сме хора, да работят и да се концентрират върху съответните неща. :) Не знам защо, но на сегашните имам повече вера. :hypocrite: Не може само надолу, след долу пак нагоре трябва да има. Ние сме корави хорица, ще оцелеем и ще просперираме. :sorcerer: Българите колкото повече ги тъпчат, толкова повече израстват. :hypocrite:

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм имал идеи за бързо справяне с престъпността, бързо връщане на заграбени от народа пари, но не съм имал възможност да ги осъществя. :lol: Сегашното ми било полицейщина, да бе да... :lol: Иска се много работа, много работа в тази сфера. :lol: Ти, от къде са ти парите бе, как ги спечели първите пари мутро, отчет давай, бързо бързо, като не можеш да докажеш - присъда, конфискация, обществено полезен труд. :lol:

Нещата седят и зависят от други неща ,най вече от благоразположението на по големи фирми ,кооперации и държави ,просто негледат с добро око на нас ,имат лошо мнение и това е .Но за всичко си има причина ,най вече ние сме си виновни ,поради процентно по голямата неразумност :) .Ще цитирам и Петър Дънов за Богомилите :

"Още в старото българско царство тогавашните водачи изгониха богомилите, които бяха носители на едно велико учение за реформирането на живота и социалния строй по най-идеалния начин, но за това изгонване българите платиха с пет вековно робство под турците, защото когато един народ не приеме Великото, Божественото Слово, което му се праща от провидението, и не приложи това Велико Слово в живота си, бива изоставен да понесе последствията на своята неразумност и тогава го постига най-голямото зло. Изгонените от България богомили занесоха своите идеи и културата си на Запад. Народите, които разбраха и приложиха на практика идеите им за социални реформи, процъфтяха. А сега, ако българите разберат грешките на своето минало и не повторят същите грешки спрямо сегашните идейни течения, ще имат много по-добри резултати в обществения си живот."

"Всички страдания на народите идат от нечисти мисли, желания и постъпки."

И колкото по бързо ,колкото повече Българи се повдигнем ,толкова по бързо ще се оправи страната ни ,от самото повдигане ще дойдат и всички останали блага ,но е трудно да се разбере .Няма да е необходимо да бягат хората на гурбет .Да ги оставим политиците пък и мутрите ,каквито са ни управниците ,такъв ни е и народът .Всичко зависи от народът .

Линк към коментар
Share on other sites

-------------------------------------------------------------

iris5555555 каза:

преди 2 год. 6 мес.

Ами мисля, че хората са били прави, незнам можеби звучи малко глупаво заради едно дърво, защото понякога се налагт такива нещата, но пък едно дърво, после още едно, после цяла гора, за да може да се направи поредния супер луксозен пет звезден хотел и така...

Аз имам братовчедка, която живее в САЩ-LA, та стана на въпрос веднъж за такива неща и тя обясни, че рядко можеш да видиш дървета или някаква природа около големите сгради и по- интересното беше като каза, че просто те не носят пари!!!

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

България е чудесна страна. Има някаква различна енергия - като територия. Хората са нелоши, но някакси по-груби като цяло. Имаме си специфична психика, знаем - тя има и положителни страни - н не ми се спира на това, пиша като човек, а не като психолог. Голяма школа е тук ако си от по-фино тесто. Когато обаче си бил в страна с наистина красива и богата фауна и флора, България ти се струва пустош. А е пустош, защото бракониерството е норма. В социалните държави хората са по-позитивни, уредено им е, широко им е около врата. Спокойно е, престъпността е далеч по-малка от България. В Канада, в която съм живял, хората наистина масово не си заключват къщите дори когато са на почивка, да не говорим, че колите си стоят с ключовете на таблото отключени. В Канада да имаш джип, трак или нормална кола за 50 и повече хиляди долара е нормално, защото при добро образование заплащането започва от 30$ и стига до 150, 200$ на час и нагоре. Не преувеличавам, просто аршинът е друг, макар че много цени са по-малки от тук... Но да, парите единствено ти дават възможност за мобилност, за почивка на интересно и желано от теб място, за туризъм по света. Това не е главното, разбира се. Някой беше писал за Лао Дзъ и негова мисъл, че можеш да не излезеш от селото си и да си по-щастлив от друг. Така е! Обичам България! Става обаче все по-различна от тази, която помни родолюбното ми чувство. Нискокултурните маси стават повече, емиграцията на знаещите и можещите е като мозъчно изтичане, предаванията по телевизията бълват вулгарщина... Имаме Рила, планини, братство. Имаме красиви хора, имаме и умни хора, въпреки цялото им изтичане. Имаме и добри хора! Всичко имаме! Мнения има всякакви. Аз обичам България и знам защо сега съм тук. Имам какво да уча тук и осъзнавам, че сега и засега тук мога да уча уроците, които имам да уча в живота си! Ясно го осъзнавам - и външно учене, но и вътрешно! Не конкретизирам, но си знам! Понякога обаче ми натежава. Когато си "летял" емоционално в друга спокойна и широка, културна и уредена, мека и блага социалност, тукашната грубост и дивост понякога натежават. Съзнавам, че преигравам понякога в отношението си към България, в отричането си. Не е нарочно, просто ми натежава - като си яздил кон, мащабите на крачката на магаренцето ти се струват по-...различни. Когато съм бил извън Б-я, без никакви българи наоколо си, България не ми е липсвала въобще. Но съм българин, каквото и да говоря. Когато чуех българска музика и се разревавах като бебе, нещо резонираше в мен... Мисля, че ако мога да прекарвам повечко време извън България или може би дори само извън София, да си почивам от атмосферата и, бих виждал по-адекватно и светло страната ни! Тайничко се надявам някога отново да бъд ав онази страна на широта и простор. Засега обаче имам да уча тук! Ако е рекъл Господ, ще бъда тук до края на живота си! Както е рекъл, така да стане! И колкото е рекъл да живея, толкова - да е волята му! Където мога да я изпълнявам, там да бъде!

:3d_022::3d_041::3d_137:

Аз някога положих големи усилия да се махна ,мечтата ми беше и си остана Австралия

и Нова Зеландия,но сега знам защо съм тук в България.Орлин го е написал прекрасно.

Ще цитирам думите на съпруга на моя приятелка - адът е в самия теб

и където и да отидеш, си го носиш.Просто трябва да се справиш с него сам!

Нещо като бг лафа:С хубава жена всеки може,ха да те видим с грозна дали можеш....:P

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Понякога, и твърде често, просто следваш пътя на предците си.

И рано или късно, си поставен пред същите схеми и дилеми и няма мърдане.

Емиграцията е просто начин на живот и наистина мостовете назад са взривени, поне за 10 години напред.

Рано или късно, това се случва и тук няма нито анализи къде е по-добре или по-зле, просто съдбата е една въртележка ...

И просто заминаваш, не мислиш, защото няма за какво да мислиш.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest Христо

В "Споделено с Вихра" веднъж гостуваха Тв водещият дъновист Асен Асенов и Силвина Белопойчева (също от Братството). Ставаше дума за светилището на Бастет в Странджа. Асенов каза, че на въпросното място не всеки е допускан, понеже имало енергийни защити. Искало се да имаш определена духовна чистота, за да можеш да ги преминеш. Можело да ти стане лошо или дори да загубиш съзнание, ако не си чист. Вихра попита защо са нужни тези енергийни бариери. При което Асенов отговори :"Вие ако имате една градинка и си я поддържате, ще сте съгласна ли в нея да влезе някое прасе и да я разрови ?" Вихра :"Ами не...". Асенов отговори нещо от сорта на :"Ами и тези висши същества не искат да им бъде цапано.":)

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Този разговор е малко като разговор между мухи, които живяли в теджера с похлупак. Те знаели, че има и други тенджери, но не знаели, че им били отворени похлупаците и че мухите спокойно си ходят от една теджера в друга.

Например в доста други държави младите учени са "изпъждани" /стимулирани дори и чрез негативни средства/ да заминат в чужбина, за да научат нови неща. Или пък, за да започнеш работа, ако покажеш, че имаш стаж в чужбина, си с предимство. И колкото повече и различни чужбини си видял, толкова по-добре. Така се строят държави.

Ето сега - да помислим за една Куба. Един москвич на 30 години днес струва между 6 и 12 хил долара. Той като нов е струвал 6000 лв - което означава, че на старо и то след 30 години цената му е неколкократно по-висока в сравнение с нов. Всички кубинци си мечтаят да имат коли и знаят, че на Запад една кола е ... колкото техните москвичи по улиците на Хавана. Но не гледат на нещата комплексно, а си мислят за един фрагмент от живота на европееца на фона на техния начин на живот.

Хаха. Ми вземете европейския живот, в цялата му съвкупност, да видим после ще бъдете ли много щастливи...

Днес в Куба няма нужда да водите детето си на училище - там няма престъпност, на всяка крачка има милиция. Един ден ще трябва всеки работещ кубинец или да води детето си на училище, или да работи 2-3 часа дневно, за да плаща на друг да му води и взима детето от училище.

Ясно е, че кубинският модел не работи - защото се създават две класи - тази, която има досег с туристите /конвертируемо песо/ и тази, която няма досег с туристите /неконвертируемо песо/. Лошото е, че в една държава ако таксиметровите шофьори, келнерите и момичетата са сред най-богатите хора, това говори лошо за цялата държава - лекарите спират да лекуват, щото дипломите им се обезсмислят, учителите спират да образоват, щото няма смисъл от образование и... се влиза в една спирала... от която трудно има излизане. Всичко започва да се крепи на "бакшиши" /подкупи, подаръци, дарения/. Щото лекарите няма да правят операции на някой таксиметър, дето живее като бей, а те да се чудят как да си купят ... шампоан /купува се с конвертируемо песо/. Като легне под ножа и ще направи персонално дарение и работата - спи.

А ония двамата с фуражките гледат отгоре, махат с ръце и си тананикат "Интернационала".

Създава се цяло едно поколение от хора, което е абсолютно неприспособено да живее във външна среда. Вие да сте виждали кубинци в Западна Европа? Ако сте виждали, то вероятно са инструктори по салса. То просто няма какво да правят. За научни работници кубинци няма да питам.

Хайде сега отидете на Острова на Свободата и попитайте мухите дали не искат да полетят до съседните технджери?

Въпросът е колко от тях могат да живеят в различната среда на капиталистическия строй? Да се сблъскват с големи проблеми, не просто "нямам пари за домати" и "нямам пари за шампоан", "интернетът ми е филтриран" и "няма свобода на словото". Хубаво. Това тука не е проблем. Имаме си други проблеми...

Също гледах един филм за Африка - някаква бедна страна, хора с месечна заплата 2 долара, с които ората си купували кибрит и други необходими неща /нищо за ядене/ - а ядяли риба от езерото. И една проститутка един я черпил коктейл /един коктейл е 6 долара/ - като я записали какво усеща - и тя казала - "Чувствам се като богиня!"

Линк към коментар
Share on other sites

Да видим дали и нас ще ни пуснат в гробницата на Бастет. Много хора, казват, че ще се опитат да ни вкарат, но важен е крайният резултат.

За емиграцията какво да се каже освен, това е нещо естествено, свързано просто с миграцията, движението на много хора по различни места.

Това е нещо съвсем естествено за 21 век. Та ние не се познаваме, може ли да не познаваме съседите си или пък европейските държави?

Това ми се струва абсурдно.

Аз съм живяла 1 година и половина в Щатите и това много ми помогна да се реализирам като човек след като се върнах. Не казвам, че беше най- хубавата година и половина от живота ми, но научих доста неща.

Била съм и в Москва за 1 месец , поиска ми се да е малко повече, но бях по творчески ангажимент там, просто свърши фестивала и трябваше да се прибирам.А последно ходихме до Виена с моите колеги да си представяме дипломните неща в домът на Витгенщайн.

Което си беше цяло приключение.Това лято възнамерявам също да посетя непознати за мен места.

Аслед година и половина заминавам за Лондон, така съм решила. Ще поработя и ще поживея там, не знам къде ще ме отведе вятърът след това, но се чувствам гражданин на света, бих искала да обиколя и цяла Европа, след като направя това ще искам и екзотичните места да видя, но много ще пътувам, така съм устроена.Мисля, че младите хора на България са много по- склонни да пътуват отколкото по- възрастните и това е нормално.Просто имаме по- модерно мислене .Особено тези , които владеят езици, давайте светът е ваш!

Линк към коментар
Share on other sites

Защо трябва да те е срам, направил това, което за момента си преценил, че е правилно. човек трябва да се срамува от грозните неща, които върши, кое му е грозното на това, че си останал да работиш в Родината си? Сега, ако решиш заминавай, какъв е проблема?

Линк към коментар
Share on other sites

Риск има навсякъде, за парите и страха - ти си знаеш........... ако толкова много го искаш, тези мотиви не бива да те спират. Смятам, че сега се замисляш повече дали изобщо да заминеш и съжаляваш защо не си го направил на по-млади години, когато рискът, страха и парите нямаше да имат толкова водеща роля в решението ти. Може пък и да бъркам............

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Тази тема ми е изключително весела за четене, понеже е супер дърта и виждам някои хора какво са писали през годините, как са се коригирали и как днес са на един по-различен акъл. Веселба.

Иначе емигриране - нямам представа защо, но тази дума е заредена някакси с негативен заряд. Аз приемам идеята, че съм се родил на тази земя, не на друга земя. Гледам картата и си мисля - какво искам - защо го искам - и мисля къде какво бих могъл да сторя.

Примерно преди време мислех да отида в Африка да участвам в някоя от мисиите за образоване на населението. Но засега се отказах, понеже Африка ми е прекалено различна. Латинска америка ми е по-близка, но пък там има други проблеми. Ето това би могъл да бъде един малък мой принос.

Имам желание да върша определени неща. И търся реализация там, където има възможност. Значи мястото зависи от моето желание, а не просто по принцип да имам желание да се "махна" и да го облека в една благоприлична форма, удобна за консумация от близките ми и обществото.

Бих се радвал да имам възможност да работя в Хавана това, което харесвам ... за съжаление това е абсолютен сън. Почти като сън в лятна нощ.

Не знам за вас, но за мен да живея в Хавана не го имам за емиграция. Нито пък някъде другаде. С какво Богота е по-различна от Хавана?

Навсякъде сме хора. От плът и кръв.

Линк към коментар
Share on other sites

Viva Caselli още повече ме засрами и ме накара да се замисля...

Aз искам да вярвам и точно поради тази причина си мисля, че не те е срам, защото няма пред кого да изпитваш срам. И от друга страна си мисля, че не си човек, който лесно ще се остави да го завладеят срамни чувства. Може би искаш да изразиш недоволството си от случващото се в страната ни, с това твое срамуване заовоалирано го правиш. Разбира се, това си е просто едно мое тълкувание. Забележи, аз не ти дадох съвет как да се пребориш със срама, просто защото чувствам, че на човек като теб не му подхожда превъплъщение в ролята на жертва. Ти си убедителен, категоричен и винаги готов да действаш! Такъв Vorfax познавам.
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...