Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Eмиграцията


Roemy

Recommended Posts

Неочаквано за мен изказване от една езотеричка, която може би е по - навътре от мен в окултното (познава и материалите на Учителя) и която може и да е по - одухотворена от мен. Не съм съгласен с нейните изказвания, не за друго, а защото просто не ми звучат логично и вярно. Преди да напише тези неща, си мислех, че и тя е баш космополитка като други духовни хора. Ама явно хора всякакви.:)

Човек не случайно се ражда на определено място. Природата избира къде е твоят ареал. И да напускаш тази територия е грях. Значи, че се отказваш от съдбата си.

Можеш да обикаляш света колкото си искаш, дори временно да останеш навън, ако се налага за обучение, професионална квалификация, командировка, но твоята родина е единствена и никоя друга страна не може да ти стане втора родина, защото това означава да ти стане мащеха. :)
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 178
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Това, че си се родил някъде, означава, че е имало защо.

Но не означава, че по никакъв повод и начин не бива да напускаш родината си.

Аз единствено не разбирам хора, които се считат за твърде духовни, а бягат, в случая от България, уплашени от материалните условия; някак не им се връзват нещата като убеждения и т.н.

Линк към коментар
Share on other sites

Светът е голям и спасение дебне отвсякъде.

Линк към коментар
Share on other sites

Животът е прекрасен и трябва повече да се усмихваме , хахах!

Линк към коментар
Share on other sites

За мен емиграцията е предизвикателство да се интегрираш към определена националност. Тя си има свой манталитет, традиции, привички. Попадаш в един пъстър свят, коренно различен от този, в който си се родил, израснал и формирал като личност. И точно тук е интересното: да намериш златното сечение между двата свята- твоят минал и настоящ. Не е лесно, никак даже...Ала и едно изкачено "стъпалце" по пътя на Новото ми дава неописуемо удовлетворение и пълнота в живота. Тогава се чувствам щастлива по своему. Емиграцията ме е научила да гледам на света с други очи, да разщиря кръгозор и мироглед. Изобщо не намирам нищо лошо в емиграцията. Персонално в повечето случаи обременява личността /трябва постоянно да се доказваш/, но за сметка на това чрез нея духовно израстваш- усъвършенстваш свои добродетели.

Линк към коментар
Share on other sites

Доколко вие като българи сте интегрирали чужденците, които живеят във вашия град?

Такова отношение очаквайте и като емигранти.

Линк към коментар
Share on other sites

Емиграцията има едно положително последствие. Живеейки дълго на едно и също място и при еднакви условия, с едни и същи хора, заобиколен от едни и същи вещи, човек се привързва към своята среда, към дома си, към вещите. Тази привързаност често продължава и след края на земния му живот. Смяната на местоживеенето разкъсва тази привързаност, а при емиграцията съвсем естествено местожителството се сменя.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм склонен доброволно да бъде подложен на терапия, която ме праща на почивки на Канарските острови, Австралия, Испания и други лечебни дестинации m118.gif

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Сподели за Фамагуста,явно си имал мистично преживяване. :3d_030:

Мария-София, за Фамагуста не мога да кажа много, тъй като съм бил само за един ден. Живеех в Кипър с един приятел. Решихме да отидем на плаж във Фамагуста. Тръгнахме с кола от Ларнака сутринта и стигнахме сутринта Фамагуста (Кипър е много малък). Преминахме през един Контролно-пропускателен пункт, но не и без неуредици, защото едно от момичетата ( бяхме 2 момчета и 3 момичета ) нямаше паспорт и митничарите казаха, че няма да я пуснат, но в крайна сметка с увещания и молби я пуснаха. Първата и най-фрапантна гледка, която възбуди сетивата ни беше едно кръгово движение, а в средата вишка, а във вишката войници с автомати. Втората покъртителна гледка е един огромен хотел на метри от плажната ивица. Хотелът си стои величав, като изключим това, че в средата му зее огромен кратер от бомба! Това, което те довършва - дрехите по просторите и разхвърляните в дворовете на изоставените къщи предмети от бита! Плажът беше много спокоен и можеше да плуваш до едно място. Имаше телена ограда. В непосредствена близост до нея се намираше вишка с войници, които следят да не се преминава въображемата водна линия. Мрежата е само на брега, но тя е знак, че не можеш да преминаваш и мислената водна линия ( мисленото продължението на телената мрежа във водата ). Често на турски войниците чрез мегафон се провикваха. Молеха ли се на Аллах или предупреждаваха да не се пресича линията така и не разбрах. -) Помня, че отидохме в един магазин да си вземем алкохол и цигари ( тогава пиех и пушех, при това доста). Магазинът беше една варосана в бяло малка къща, доста стара и порутена. Магазинерката, пухкава баба, която така се зарадва, че в магазинът й са дошли посетители, че като бонус ни почерпи по един сладолед. Ние бяхме за нея дечица. Всичките бяхме на по 18, 19 г. Не мога да пресъздам онова мистично усещане с думи, защото то не подлежи на обличане в думи. Чувство, което усещах, но не можеш да обясниш на другия. Потърсих в мрежата клипчета и видях различен град от този който блуждае в спомените ми. То си е било същото, но за единия ден престой там аз не съм видял това оживление, което се представя в клипoвете. Не знам защо, но моя спомен е за град, в който можеш само да мълчиш ( не че сме мълчали тогава, дори бяхме неприлични, но сега ако отида не бих си позволил да говоря, само ще попивам от атмосферата). Ето едно полезно клипче.
Линк към коментар
Share on other sites

Сещам се ,че Ванга е казала да не се продаваме на Америка за пари ,което си важи и за Европа ,както също важи и за външната политика на Америка на " Империята на доброто " .Иначе ако не са емигрантите сигурно икономиката ни моментално ще се срине ,но пък то на повечето развити държави в Европа икономиките им невървят и са в огромни дългове ,които вместо да фалират им наливат още пари най пресен пример е Испания ,но пък капитализъм ,какво да се прави :) вижда му се краят де и трябва да се премине към нова по добра система .

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

Viva Caselli,

благодаря ти,намерих го "случайно",влизайки в темата да пиша.Наистина е поразително...

Сещам се ,че Ванга е казала да не се продаваме на Америка за пари ,което си важи и за Европа ,както също важи и за външната политика на Америка на " Империята на доброто " .Иначе ако не са емигрантите сигурно икономиката ни моментално ще се срине ,но пък то на повечето развити държави в Европа икономиките им невървят и са в огромни дългове ,които вместо да фалират им наливат още пари най пресен пример е Испания ,но пък капитализъм ,какво да се прави :) вижда му се краят де и трябва да се премине към нова по добра система .

В последния месец имах два контакта с българи,живеещи в САЩ,единият от 20г,другия от 30г.Общото е,че и двамата имат собствен бизнес там,сиреч не са бедни,и се канят да се прибират в БГ.Не се познават помежду си.Версиите са сходни.Америка е вече полицейска д-ва,американците отдавна са забравили въобще думата Свобода....Ръсят ги с химии и зарази от небето нонстоп,така че не виждат синьо небе и звезди въобще,има само бяла пелена....Самите американци говорят и мислят само за пари и ядене,най-интересното нещо,което обсъждат е в кой ресторант са били и какво са яли....

Децата на мои приятели в Канада се върнаха също.Младо семейство с висок материален статут там.Прозрението е ,че няма смисъл да се побъркваш с цената на всичко,за да поддържаш изкуствен и ненужно висок стандарт там,когато можеш да живееш по-скромно и щастливо тук....

Та си мисля,дали да не сменим заглавието на темата....Завръщане от Америка......

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

  • 10 months later...

Още си спомням думите на една жена, живееща зад граница, в Америка, в едно предаване "Глобусът", което за съжаление отдавна изчезна от ефира. Накрактно каза: " Знаете ли каква носталгия ме мъчи? Сънувам България, мисля за България и всичко свършва щом стъпя на родна почва. Първата мисъл, след слизането от самолета, е, всъщност аз какво правя тук? И бързам да се прибера в Америка. После се повтаря същото. Почти всяко лято си идвам и не за друго, а по носталгия." Това е феномен, изпитван от много хора. Нещо бори духа ни, и докато отиваме на една страна, то ни дърпа на друга. 

 

Така че: http://vbox7.com/play:b2ded999

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

Viva Caselli,

благодаря ти,намерих го "случайно",влизайки в темата да пиша.Наистина е поразително...

 

Сещам се ,че Ванга е казала да не се продаваме на Америка за пари ,което си важи и за Европа ,както също важи и за външната политика на Америка на " Империята на доброто " .Иначе ако не са емигрантите сигурно икономиката ни моментално ще се срине ,но пък то на повечето развити държави в Европа икономиките им невървят и са в огромни дългове ,които вместо да фалират им наливат още пари най пресен пример е Испания ,но пък капитализъм ,какво да се прави :) вижда му се краят де и трябва да се премине към нова по добра система .

В последния месец имах два контакта с българи,живеещи в САЩ,единият от 20г,другия от 30г.Общото е,че и двамата имат собствен бизнес там,сиреч не са бедни,и се канят да се прибират в БГ.Не се познават помежду си.Версиите са сходни.Америка е вече полицейска д-ва,американците отдавна са забравили въобще думата Свобода....Ръсят ги с химии и зарази от небето нонстоп,така че не виждат синьо небе и звезди въобще,има само бяла пелена....Самите американци говорят и мислят само за пари и ядене,най-интересното нещо,което обсъждат е в кой ресторант са били и какво са яли....

Децата на мои приятели в Канада се върнаха също.Младо семейство с висок материален статут там.Прозрението е ,че няма смисъл да се побъркваш с цената на всичко,за да поддържаш изкуствен и ненужно висок стандарт там,когато можеш да живееш по-скромно и щастливо тук....

Та си мисля,дали да не сменим заглавието на темата....Завръщане от Америка......

 

 

 

Какво означава и как трябва да се разбира свободата, когато живеем в общество. Проблемът на българите, е че не разбират, че обществото налага преди всичко задължения, първо към държавата, като институция, а после и задължения към другите членове на обществото.

 

Тези проблеми са регулирани по различен начин в различните общества. Проблема за "полицейщината"  винаги е пораждал смях в мен. Какво значи това? Нивото на сигурност, определя нивото на свобода, като казвам свобода, подразбирам свободата, спокойно да изпълняваш ежедневните си задачи и задължения. Какво повече можем да искаме от това?

 

Ако трябва да говорим за наблюдение и полицейско присъствие, Америка дори изостава. Страната с най-много камери за наблюдение е Англия, страната с най-засилено присъствие на силите на реда е Израел. Ако трябва да дадем за пример държава, която може да наречем "полицейска", то това е Русия. Такава е, не защото съотношението между милиционери на глава от населението е по-голямо от другите страни, а защото те си позволяват пряко да влияят на живота и свободно да упражняват своеволия спрямо гражданите.

 

Интересни са ми тези българи, с които си общувала, с какви пари ще се приберат и с какви пари ще живеят тук. Определено с тези, които са изкарали в Америка. Предполагам ще се надяват и на американска пенсия и всичко останало, което могат да ползват като социални придобивки - не от нашата, а от чуждата държава.

 

Също ми е интересно и "това за какво си говорят американците". Ако те си говорят за пари и храна, то ние си говорим за храна и болести. Пред нашите и техните разговори, бих предпочел техните, защото способността да изкарваш пари е единствения съществуващ механизъм за дефиниране на УСПЕШНОСТ. Но в крайна сметка всеки може да избере средата, в която да се движи и хората, с които да общува.

 

Заговора за "поливането с отрови", няма да го коментирам, смешно е ........

 

поддържаш изкуствен и ненужно висок стандарт там,когато можеш да живееш по-скромно и щастливо тук.

 

 

Но ето това изречение е гвоздеят или по-точно котвата, която не позволява на българина да бъде успешен, което перефразирано гласи горе-долу това: по-добре да си кютаме тук, отколкото да работим там.

Линк към коментар
Share on other sites

Я, имало и тема за емиграцията, в частност - нихилиране на САЩ :)

 

На мен ми е все едно кой какво ще каже. Сещам, се че единствено в тяхната конституция има клауза "право на щастие".

Право на щастие, което ежедневно е отнемано от и на нашите съграждани, но сами са/сме си виновни.

Както и да е.

 

Нека всеки намери своето щастие, животът е шарен, а случките непредвидими и нищо не е с финален знак.

Като човек, пряко свързан с американската демокрация, считам подобни приказки за излишни. САЩ са велика държава и всеки успял човек там, знае защо е успял. И защо е щастлив.

И всеки трябва да се стреми към това за себе си и за близките си.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Сащ прекалено много са се прегърнали със Саудитска Арабия и Катар и за това можеш и да гледаш и такива чудеса като изказването на Обама, че ислямът едва ли не бил коренът на човешкото развитие през годините в Забавно 2.  Изобщо не е добре и не е истина просто кви щуротии се въртолят наоколо.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 years later...

Като гледам и слушам как някакви хора българи разправят, че бягат от България, защото тук е зле и че биха се върнали, ако положението се оправи и чак ми става смешно. Да се чуди човек дали да се смее или да възкликне: "Тъпи, тъпи хора...!"

Разправят, че цветът на нацията бягал. Тук сме оставали по - посредствените. Може и така да е донякъде, ама мисля, че и много тъп мат`рял бяга. :D Викат някои, ще се върнем ако положението се оправи. Абе, аланкоолувци..., че как ще се оправи положението, ако бягат все повече хора от България?! И дори да се оправи без вас напусналите (избягалите), няма ли да е готованско да се върнете в уредената държава, която други са оправяли с пот на челата си години наред? 

Преди години един мой роднина разсъждаваше по същия начин. Да съм отидел в чужбина да съм поработел нещо 2-3 години, така да съм си оправел живота и да съм се върнел после тук. Тук нямало да бъде все зле. Щяло да се оправи положението. 

Редактирано от Сингам Книголюбеца
Линк към коментар
Share on other sites

Вчера бях в по - критикарско настроение. 

Гледах интервю с българка с малко дете, чийто съпруг е отишъл в Лондон преди 2 месеца, за да може да осигури прехраната на нарасналото семейство. И да утъпче пътеката, по която след него да минат жена му и детето му и там да си живеят. Жената каза едно нещо, което е вярно: че там хората нямат затруднения с плащането на елементарни сметки като тук. Но изрече и твърдение, което намирам за глупост. То е, че в Лондон децата могат да живеят по - спокойно. Ще каже човек, че интервюто е взето преди ерата на зачестилите ислямистки атентати в Европа...В България сега е по - спокойно за децата отколкото в западните страни.

Линк към коментар
Share on other sites

:)  Както казват , човек и добре да живее пак умира . :) ...А ето нещо от библията по въпроса за работата и заплащането . По точно за тези чиято роля е недоволстването .

20 глава от Евангелието на Матея, от 11-ви до 15-ти стих.

11 И като го взеха, роптаеха на стопанина,

12 и казваха: че тези последните един час работиха, и тех си направил равни с нас, които претеглихме теготата на деня и пека.

13 А той отговори и рече едному от тех: Приятелю, не те обиждам; не се ли погоди с мене по един пеняз?

14 Земи си твоето и иди си; искам да дам и на тогози последният, както и на тебе.

15 Немам ли власт да сторя каквото ща със своето си? Или окото ти е лукаво, защото аз съм благ?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...