Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Искам да правя хората щастливи


Майкъл

Recommended Posts

Аз искам да правя хората ЩАСТЛИВИ. :)

Искам думата "клошар" за изчезне от речника,"немотия", "необразованост".

И ще го постигна чрез раздаване и на любов,и на сила,и на възпиране. Злото е слабо,то само очаква да се появи СИЛАТА за да си "подвие опашката". Тази сила ще се задейства в близките години и аз ще съм част от нея.

Егоистично е да искаш "моето щастие".Аз се прекланям пред хората, осъществили буржоазните революции,хората - премахнали робството, тези - възпряли нацизма,пред вечно неудовлетворените откриватели на нови лекарства, машини, технологии.

По "правилата" на ШАНКАР те не са били щастливи - мнозина не са доживяли резултата.Но те са създали възможност за щастие на цялото човечество, отворили са вратата.

Ако се следват сляпо тези "правила" то и колелото още нямаше да е открито.

А предполагам - и огъня.

Шанкар,и хората като него говорят да нямаш желания,но съвсем спокойно се ползват от "материалното" създадено от "грешащите" - пътуват в коли и самолети,ползват телефон и интернет и т.н...И си палят печките със запалки.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 35
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

А ти знаеш ли дали в предишен живот Шанкар и другите като него дали не са били точно тези учени и революционери?

За всеки има място под слънцето и всеки сам решава кой път да избере. Според вътрешния си живот и съвестта си.

Нищо създадено с насилие /дали от "добрите" или от "лошите"/ не е оцеляло дълго.

Днес гледах откъс от "Мерлин" и се замислих над думите на един от "лошите".

Гледайте този филм, има много скрит смисъл.

Нито силите на Мерлин, нито на Маб са важни. Всичко е едно. За да се победи злото/насилието, не е нужно друго зло/насилие, а обич и разбиране.

Ако аз убия убиец, каква ставам?- Убиец.

Ако обидя този, който ме обижда, ставам като него.

Ако се усмихна и благодаря няма да предизвиквам насилие, само може да ме помислят за :harhar::1eye:

:feel happy:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

  Егоистично е да искаш "моето щастие".Аз се прекланям пред хората, осъществили буржоазните революции,хората - премахнали робството, тези - възпряли нацизма,пред вечно неудовлетворените откриватели на нови лекарства, машини, технологии.

  По "правилата" на ШАНКАР те не са били щастливи - мнозина не са доживяли резултата.Но те са създали възможност за щастие на цялото човечество, отворили са вратата.

  Ако се следват сляпо тези "правила" то и колелото още нямаше да е открито.

А предполагам - и огъня.

  Шанкар,и хората като него говорят да нямаш желания,но съвсем спокойно се ползват от "материалното" създадено от "грешащите" - пътуват в коли и самолети,ползват телефон и интернет и т.н...И си палят печките със запалки.

Уважавам твоето мнение. Трябва правилно да разбираме нещата, които Рави Шанкар казва. От това което казва, не бива да се разбира буквално да не се стремим към нищо. Той визира страстните желания, а такива са всички егоистични желания. Самият той е много деен, и е посветил живота си в служба на другите. Не е от тези гуру, които стоят в пещера и само медитират. Събрал е около себе си хиляди последователи-доброволци, които отиват и служат в най-критичните места-Босна, Северен Кавказ, Ирак, в райони пострадали от природни бедствия, след наводнения, земетресения. Службата се изразява като се започне от даване на най-необходимото-одеяла, палатки, храна, медицинска помощ, и се стигне до обучение в различни техники за отстраняване на стрес, за себеуважение и себеувереност...За всичко това може да се прочете ето тук: http://www.artofliving-bg.org/

и в страницата на Шри Шри Рави Шанкар в интернет: http://www.srisriravishankar.info/

Когато открием в себе си, че сме Любов, тогава служенето става без желания, тогава разцъфтява безусловната Любов. А изразът на тази любов е службата за другите. Тогава ти действаш, но без да очакваш плодове от действията и де факто нямаш страстни желания. Т.е. може да се действа и да се помага на другите и без в теб да се пораждат желания. Ти виждаш любовта в себе си, и виждаш същата любов и в другите, виждаш всички като част от себе си, тогава службата се получава. :) Златни думи на Шри Рави Шанкар са следните:" Истинското щастие изгрява когато се пренастроим от "какво мога да получа аз от живота" в "какво мога да дам аз, с какво мога да бъда полезен на света"." Тогава вече си надскочил егото, тогава вече си станал божественост. Признавам си, много съм далеч от претворяването на това знание в живота си, доста повече мисля за себе си, отколкото за другите. Има какво много още да уча от Шри Шри Рави Шанкар.

Линк към коментар
Share on other sites

Когато открием в себе си, че сме Любов, тогава служенето става без желания, тогава разцъфтява безусловната Любов. А изразът на тази любов е службата за другите.
:thumbsup::yinyang:
Линк към коментар
Share on other sites

Ценна мисъл за деня:

В живота няма грешки, а само уроци. Не съществува такова нещо като негативно преживяване, а само възможности да растеш, да учиш и напредваш по пътя на себевладението. В борбата се ражда сила. Дори болката може да бъде прекрасен учител. Но за да превъзмогнеш болката, трябва първо да я изпиташ. Или, казано по друг начин, как можеш действително да познаеш радостта да бъдеш на върха на планината, ако преди това не си бил в най-ниската долина. (Робин Шарма)

:feel happy::smarty::yinyang::angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Макс,може би говорим за два етапа на едно и също нещо.

Доколкото те разбирам ШАНКАР концентрира дейността си - върху премахване на последствията,като и помага на вече пострадали.

Това е достойно дело - няма спор.

Съгласен съм също - за "страстните желания".Те според мен превръщат човека в машина някаква, в едни вид - фанатик.

Аз обаче искам да се въздейства -преди негативното "да е ударило". Да се обезсили то още в зародиш. В това се различаме като виждане.

Ако не пуснем малката топка - няма да стане лавина - няма да има пострадали- няма да има МЪКА.

А такава превенция не може да извърши сам човек,и най-вероятно това ще е някаква неформална група от духовни и светски лица.

Само така виждам бъдещото - ако искаме да е добро - да въздействаме превантивно върху "болестта" и да я неутрализираме.

Не мисля,че това мое желание е егоистично.Защото резултата няма как да се види.Усеща го обществото. А и всяко едно статукво е нестабилно и постоянно трябва да поддържаш и коригираш огъня.

Линк към коментар
Share on other sites

  Аз обаче искам да се въздейства -преди негативното "да е ударило". Да се обезсили  то още в зародиш. В това се различаме като виждане.

Не мисля, че се различаваме. Редовно се провеждат и курсове, наречени основни, за обикновения човек на ежедневието. Провеждат се и курсове, наречени Арт Ексел, за деца и тийнейджъри. На курса им биват припомнени човешките ценности, как да бъдеш дружелюбен, състрадателен, как да се справяш с агресивността си, също и методи за развиване на творческите способности. Даването на знание е ваксина против евентуални бъдещи проблеми. :)

Как виждаш ти начините за въздействие? Твоята представа каква е?

Линк към коментар
Share on other sites

човешките ценности, как да бъдеш дружелюбен, състрадателен, как да се справяш с агресивността си, също и методи за развиване на творческите способности. Даването на знание е ваксина против евентуални бъдещи проблеми.
icon12.gif
Линк към коментар
Share on other sites

   А такава превенция не може да извърши сам човек,и най-вероятно това ще е някаква неформална група от духовни и светски лица.

  

Ето тук може би и аз заемам подобна позиция. Разделянето на хората на "светски" и на "духовни" в определен смисъл е неизбежно, но когато нещата опират до общочовешките ценности, смятам, че е необходимо единодействие под някаква форма. А много от занимаващи се с езотерика съзнателно се изолират от светското общество и си помагат даже за материалните неща само ограничено в кръга от "единоверци". Ако дотолкова им стигат енергията и любовта, разбирам ги. Но особено в съвременната епоха е важно да разпрострем своето служение към всички хора, независимо не само от раса, пол и възраст, но и от мирогледните им убеждения! :thumbsup:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Разделянето на хората на "светски" и на "духовни" в определен смисъл е неизбежно, но когато нещата опират до общочовешките ценности, смятам, че е необходимо единодействие под някаква форма. А много от занимаващи се с езотерика съзнателно се изолират от светското общество и си помагат даже за материалните неща само ограничено в кръга от "единоверци". Ако дотолкова им стигат енергията и любовта, разбирам ги. Но особено в съвременната епоха е важно да разпрострем своето служение към всички хора, независимо не само от раса, пол и възраст, но и от мирогледните им убеждения!
:thumbsup:

Лошото е, че често светско и духовно са много отдалечени. Суетата на света е в разрез с духовното. Но при компромиси и добро желание може да има добра съвместна работа.

Лошото е, че злото ще става по-силно, а единственият изход е като отговор само разбиране и Любов. Насилието поражда насилие.

Аз обаче искам да се въздейства -преди негативното "да е ударило". Да се обезсили то още в зародиш. В това се различаме като виждане.

Ако не пуснем малката топка - няма да стане лавина - няма да има пострадали- няма да има МЪКА.

Как смяташ, че се спира негативното?

Аз работя отдавна по този въпрос и стигнах до извода, че само чрез промяна на мен самата и с личен пример мога да променя другите около мен. Не мога да искам от другите, нещо, което аз самата не съм постигнала. Не мога да искам идеално общество, след като аз не съм идеална. Значи изводът е, че всеки щом иска да промени света, трябва да започне да променя себе си.

Опитайте, ще се убедите..... ;):feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Как виждаш ти начините за въздействие? Твоята представа каква е?

Вероятно като група "Главен преговарящ"-извършваща проучвателна

/по житейското прилагане/,координираща функция и действаща за законодателното им реализиране.

С други думи - по даден проблем /напр.наркоманията/ тя /чрез преговори/ обединява християнски, мюсюлмански, източни, атеистистични....всякакви обществени организации и от името на всички внася искане за съответни промени пред Законодателя.И му въздейства за тяхното точно реализиране.

Ако не получи разбиране - тя организира масов обществен дебат.Сезират се международни организации, медии, протести се организират - всякакъв натиск.

Следи възпитанието и образованието на децата.Помага за решаване на социални конфликти-чрез координирани действия на участващите към нея организации.

С други думи - обединява духовността,социалноста и контролира властта-без да я взима.

Не се нарушава специфичността на всяка организация и вяра,не им се отнема самостоятелността - а им се помага за реализирането на целите.

Това Макс ми се върти в главата.Ако бях сигурен,вероятно вече да съм го почнал,а не да пиша тук. Но предполагам ще е нещо от този род.

Хеми - никога няма да станем идеални поотделно.Но като група - съвсем скоро е възможно.Защото ти си постигнала едно,Макс-второ,Вальо-трето и т.н.

Пък и каква полза за обществото от един идеален човек - ако той е в затвор,създаден от него си,или изкуствено изолиран от обществото.Кой те знае теб /и всеки от нас поотделно/,и как ще убедиш другите - че си права. НИКАК.

На кой му пука за отделния човек - на никой.

Не работиш ли като група и за група никакви шансове нямаш.

Аз искам да въздействаме върху обществените отношения - върху цялото общество и тези промени да останат и след нас,и други да ги доразвият.

Да създадем една комуникация,една формула за синхронизация и диалог между различните и противоположните,която да се използва.

:)

Линк към коментар
Share on other sites

:) когато променяш себе си, много често се случва да ти се дава опитността да съУчастваш в промяна на света/хората около теб + взаимосвързани са нещата + това също е част от пътя ни в света + защото не можеш да помагаш качествено на другите докато самият ти си беден + болен + объркан + недоволен...от каквото и да е.

Учителят ни е заръчал да сме Добри + Разумни + Силни + Богати и в трите свята + тогаз ще ти отворят работа в света като ти пратят търсещите промяна души + до тогаз работиш върху себе си и то със свещен егоизъм + безкомпромисно и без илюзии.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: Това на Майкъл като идея е върховно, ама трудностите идват при реализирането. И това са бих казал не толкова външни трудности от "врагове" на такова едно социално движение. Проблемът е, че всеки уж има желание да помага, но за разлика от някои най-върховни исторически герои - не да помага на всяка цена. Освен това повечето хора искат именно техният начин на помагане да се отчете като най-важен... и с това се стига до известната картинка орел-рак-щука! Върти го, печи го - работата пак опира до това, дали на егото му е изцерена параноята, т.е. до вътрешното развитие... Разбира се, аз не считам, че трябва да изчакваме само на всеки отвътре да му светне, но може би е нужно да се обединят на добра воля именно хора, на които повече или по-малко им е светнало - и наистина независимо от различните мирогледи да проведат определени стъпки по консенсус... Но нали се сещате колко трудно ще му бъде именно на координатора при толкова разнородна групичка? Аз имам малко опит точно в този род сбирки... и хем все хора поъпгрейтвани, хем разликите на някакъв етап все си казват тежката дума... Това, че човек има способности + че иска да помага, все още не е достатъчно, необходимо е и + да може да работи оптимално в екип, а това особено ние българчетата май не сме го получили нито по наследство, нито като възпитание... И сега се компенсира трудно. :( Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Учителят ни е заръчал да сме Добри + Разумни + Силни + Богати и в трите свята + тогаз ще ти отворят работа в света като ти пратят търсещите промяна души

:thumbsup::thumbsup: И наистина ги изпраща - нашата работа е само да ги посрещаме с Любов, да правим всичко и само това, за което сме създадени, и да си ги изпратим с Любов, когато му дойде времето... А нека те самите решат дали са постигнали своето щастие...

Търсещите промяна души са търсещите щастието си души. Никой не може да направи другия щастлив... Усещането, че сме щастливи, защото правим някого щастлив е зависимост и агресивност от духовен тип. (Ами ако този някой има критерии за щастие по-различни от нашите?)

Хубаво е да се работи за добри каузи - нека всеки го прави от мястото, на което Бог го е поставил... Ако Бог е решил Майкъл да си направи екип, защото това е само начинът той да бъде полезен на хората - нека направи всичко, което зависи от него! Успех!

Други сме сложени на места, където екипът не помага, а пречи като формализира взаимоотношенията ни с тези, които "са пратени при нас". И нали сега няма да се състезаваме и отчитаме резултати и чертаем насрещни планове??? :D:D

Много ще съм им благодарна на създателите на този сайт, които ни събират тук и ни предоставят всичкото това богатство, ако споделят опита на своя екип. Според мен те са примерът, който Бог ни е оставил пред очите ни да се учим и работим :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Освен това повечето хора искат именно техният начин на помагане да се отчете като най-важен... и с това се стига до известната картинка орел-рак-щука! Върти го, печи го - работата пак опира до това, дали на егото му е изцерена параноята, т.е. до вътрешното развитие... Разбира се, аз не считам, че трябва да изчакваме само на всеки отвътре да му светне, но може би е нужно да се обединят на добра воля именно хора, на които повече или по-малко им е светнало - и наистина независимо от различните мирогледи да проведат определени стъпки по консенсус... Но нали се сещате колко трудно ще му бъде именно на координатора при толкова разнородна групичка? Аз имам малко опит точно в този род сбирки... и хем все хора поъпгрейтвани, хем разликите на някакъв етап все си казват тежката дума... Това, че човек има способности + че иска да помага, все още не е достатъчно, необходимо е и + да може да работи оптимално в екип, а това особено ние българчетата май не сме го получили нито по наследство, нито като възпитание... И сега се компенсира трудно.
:thumbsup: Пак стигаме до това, доколко личността е надрастнала егото си. Т. е. доколко е личност и е готова да служи на обществото.

Донка е права, че всеки трябва да си знае мястото, защото от там, С Любов може да помогне много. " Ние може би не сме родени за големи неща, но е важно малките неща да направим с голяма Любов." - цитирам по памет от "Мирния воин"

Когато по веригата от продавача в магазина за копчета, до доктора и министъра си вършат работата с Любов и в интерес на всички, /а не на определени групировки или лични интереси/, тогава нещата ще се оправят. Ще има ред, разбиране, обич...

Но това се прави от индивидуално израстнали хора, които не правят компромис със съвестта си.

И за себе си има какво още да желая, макар че работя в тази посока. За това не зная дали бих била готова да работя в екип. Но като идея е чудесно Майкъл. :feel happy::thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Ценна мисъл за деня:

Когато поток стига до камъни по своя път, той не се бори да ги премести и не се бие с тях, и не мисли за тях. Той просто ги заобикаля. И докато заобикаля, пее. Водата, отговаря на това, което е, с ненапрегнато действие. (Бенджамин Хоф)

И аз сега ще пея и ще заобикалям, без да се старая да променям другите около себе си. Когато им дойде времето те ще се променят сами :thumbsup::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласен съм с вас.Тези проблеми,които поставяте биха могли да възникнат.

И затова мисля още отначало да се формулират - един вид правила за отношения.

Да няма длъжност/или функция и т.н./ БИГ БОС. А поведения "най-важно" помагане, "АЗ го направих" - да се санкционират от групата. Това,че примерно аз съм дал вчера тая идея не ми дава никакви права и привилегии - нито дори да участвам в тази група.

Мисля,всеки да прави това,което повече може от другите.Аз не мога да говоря и не разбирам източните вярвания,и западните - въобще религии, движения и т.н...Съответно няма аз да комуникирам с техните представители, защото съм им чужд. Бих могъл до осъществявам контакта с държавните и местни институции, да оформям юридическите текстове -такива неща.

Идеята е тази група най-общо да изпълнява функции,подобни на тези на синдикатите /но не с тяхната вертикална и хоризонтална структура / - да защитава духовността,човечността и т.н. - ще се конкретизират.

Обществените отношения така да се коригират и установят,че когато всеки си върши добре своята работа - да не заробва, да не принуждава човек да се унизява и т.н...

Като формализма,бюрокращината,бумащината - да ограничим до минимум. Мисля,че не би трябвало да се изисква чл.внос,и въобще някакво официално членство от организациите.

Говорим с една организация,уточняваме какви искания има,задължаваме се да съдействаме за тяхното огласяване и реализиране.И като намерим 2-3 или повече такива,със сходни обществени интереси - действаме.И продължаваме да сме отворени за други.Присъединят ли се впоследствие- добре дошло.

Може би едни от основните проблеми ще бъдат - личното време и финансовата обезпеченост.

Възможно е в един момент да се срещнем -ние,и да поговорим по въпросите.

Ако имате желание.Кантората ми е на разположение. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Обществените отношения така да се коригират и установят,че когато всеки си върши добре своята работа - да не заробва, да не принуждава човек да се унизява и т.н...

Като формализма,бюрокращината,бумащината - да ограничим до минимум. Мисля,че не би трябвало да се изисква чл.внос,и въобще някакво официално членство от организациите.

Тази организация с висши цели принадлежи на Духовния и Божествения свят. Всички, тръгнали по пътя на духовното усъвършенстване са свързани с невидими нишки и работят заедно. Те не плащат членски внос, тях Бог ги управлява.

Те са свързани чрез Любовта, защото Бог е Любов :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:) нали и Учителя Беинса Дуно / Петър Дънов ни е оставил абсолютна заръка:

БЪДЕТЕ ОРГАНИЗИРАНИ, НО НЕ БЪДЕТЕ ОРГАНИЗАЦИЯ

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Мисля, че темата за организирането на групова и обществена дейност с отворен характер е много актуална, наистина. Изложил съм някои свои мисли по темата тук.

Смятам, че за да бъде реализирано ефективно взаимодействие на групово ниво, първо индивидите, които съставят групата, следва да са достатъчно подготвени за това и второ, много добре да бъде изяснена (и то за всички) целта, която групата смята да постига. Обикновено хората се хвърлят незабавно към действие, смятайки, че мисленето е непродуктивен процес. В резултат често важни подготвителни етапи остават недокрай осъществени. Което по-нататък налага "спешни" действия.

Линк към коментар
Share on other sites

Митко,

Идеята ти според мен е отлична.icon12.gif

Надявам се братята и сестрите с професия право да откликнат.

Моите правни знания са съвсем повърхностни.

Предполагам че щом пуснеш тук идея за закоопроект или правен принцип,

ще има отклик.

Учителят е оставил много знания как е хубаво да е устроено обществото и конкретно за България.

Основополагащите принципи на големите религии са еднакви.

Следователно, съветвам те да започнеш да изучаваш поне 1 религия задълбочено, по твое усмотрение и с твое темпо. Мисля че това ще ти даде изключително разбиране под друг ъгъл и в правните въпроси.

с уважение и приятелство,

Валентин Петров

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

:) нали и Учителя Беинса Дуно / Петър Дънов ни е оставил абсолютна заръка:

БЪДЕТЕ ОРГАНИЗИРАНИ, НО НЕ БЪДЕТЕ ОРГАНИЗАЦИЯ

:thumbsup::thumbsup::thumbsup: Благодаря ти Благост!

Как разбирате група хора да бъдат организирани, но да не бъдат организация?

Отново се обръщам с молба към екипа на този сайт да споделят как успяват да са организирани без да са организация?

Линк към коментар
Share on other sites

Тук според мен се има предвид да се избягнат негативите на организаците от досегашен тип, при които има предварително определена "отгоре" посока, от която не може да има никакво мърдане настрани; при които няма достатъчна прозрачност за обикновените членове относно истинските цели и средства на обединението, в това са компетентни само шефовете; при които са по-важни финансовите и/или политическите цели в ущърб на научните, духовните или хуманитарните... А иначе дори и при излизането в планината на няколко души заедно е необходима известна организация, ако не искат едните да се качват, когато другите слизат... :)

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup:  :thumbsup:  :thumbsup:

...Отново се обръщам с молба към екипа на този сайт да споделят как успяват да са организирани без да са организация?

Ами ние сме вичко 3-ма в екипа... каква организация има да правим? :) И тримата сме много заети и който има желание - изпълнява дадена част от проекта.

По принцип имаме приет по-дългосрочен план за развитие на Портала. Имаме съгласие по основните положения и цели. По това кои средства за постигането му са за предпочитане и кои - не. Вече кой каквото си хареса от този план го придвижва. Самият план засега не е фиксиран изцяло като текст, ще му доде и на това времето може би...

Това е накратко: колективно съгласие по основните положения и индивидуално изпълнение, мислим глобално, действаме локално... :angel:

Редактирано от Васил
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup::thumbsup: Благодаря! И аз го разбирам точно така! :thumbsup:

И на това му казвам - Бог събира екипа и казва на всеки какво и кога и как да направи за свое и на другите добро...

И не бързайте с написаните планове - и без тях се справяте страхотно! ;)

Много ще съм благодарна и на всички, които тук споделят своите опитности с организираност без организации.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...