Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Recommended Posts

В сайта, не веднъж съм чел, че около 50% от хората не ни харесват. Това твърдение навярно е резултат от някакви изследвания. Може би си има и съответните психологически обяснения защо това е така. Къде може да се прочете повече? Който желае, може да цитира нещо по темата.

Предполагам, това е средна стойност, отнасяща се за огромното мнозинство от хората. Възможно е навярно някои индивиди да не са харесвани от много повече от 50% от хората (например някой политик или сериен убиец), а други да са харесвани от доста повече от 50% от хората (певци, футболисти). Може би теорията касае само хора, с които лично общуваме, а не всички, които знаят за нас? Понеже има световноизвестни личности.

Но това да не те харесват 50% най - вероятно не означава, че 50% те мразят (сред тези около 50% нехаресващи те, сигурно има и безразлични). Но щом има едни около 50%, които не те харесват...(мразят те/безразличен си им), значи ли това автоматично, че другите 50% са само харесващи те, а няма сред тях безразлични? И въобще, безразличието (нито симпатия, нито антипатия), има ли мяста в теорията "≈ 50 % от хората те харесват, ≈ 50 % не те харесват". Срещал съм я в коментари и съм останал с впечатлението, че ако е вярна - то тя е нещо като природен закон.

Ако има езотерични обяснения за нея, би ми било интересно да се запозная с тях. Може би се касае за равновесие, баланс?

Редактирано от Агент Сингам
Линк към коментар
Share on other sites

1. Какво означава 50% от "хората" - кои хора? Поне 80% от хората, които ни познават си имат достатъчно други неща за мислене и работа та да си заемат времето с нас и определяне на своето отношение към нас. Останалите все едно нямат значение, защото те са формирали отношението си непряко... 

2. Напоследък си мисля, че единият начин за манипулиране на мисленето и отношенията между хората е точно този - опозицията "харесвам-не харесвам". И трета позиция няма... А всъщност аз никак не се чувствам длъжна да определям + или - за един човек и/или неговата личност, постъпки и т.н. основната част от хората, които познавам за мен са неутрално добри само защото са хора. В зоната на плюса са приятелите ми, в зоната на минуса просто нямам хора. Тези, които биха могли да ми предизвикат минус емоционално отношение са в неутралната ми зона. 

Линк към коментар
Share on other sites

Предполагам се имат предвид 50% от хората с които общуваме или бихме могли да общуваме. Ако не е така и ако разпространителката на теорията чете темата, може да ме опровергае. Например, ако можеше да общуваш редовно с цялото човечество, около половината хора нямаше да те харесват. Поне така го разбирам...

Линк към коментар
Share on other sites

Срещал съм го не само тук , където споменаваш .Но е било незначително за да го помня като форма , дали е точно 50% . За мен е достатъчен  факта , че не зависи от теб броя хора които ще те харесват или не . Винаги има равнопоставеност на процентите харесал/нехаресал . И ако някъде има преимущество едната страна , то е фиктивно и не отразява реалноста .Ако решиш сериозно да разгледаш проблема , ще трябва да проучиш мнението на всеки до , когото се ,,допреш" ,От майка си , до ( все някой те мрази) . :) Това харесал/нехаресал почти не отразява нищо за теб като личност , в огромния брой мнения на хората  .То ще е мнение за случайния характер на ситуацията , на срещата ви . Както и отражение на тяхния живот спрямо буквите в името ти , спрямо усмивката ти ,походката , защото приличаш на някой ,  защото си мъж/жена  и т. н. .И всичко това , защото всички , освен (предполагам 20)най близки , им е все едно .И защото когато ги запитат тяхното моментно настроение , ще даде отговора . 

Имай в предвид че хората по охотно критикуват .За това как ще сравняваш броя на тези  които си им направил добро с тези които си погледнал на криво .Повечето ще отговорят в зависимост от хората на около .

Ако добре се потрудиш , ще ти стане ясно от какво зависи резултата на допитването до огромен брой хора , като избора на президент. И защо  все,е клонящ към равновесие .Разликата се получава от личната ангажираност и че веднъж заявил се , гледаш да отстояваш мнението си  независимо колко е правилно.

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...
В 14.04.2016 г. at 7:58, Донка каза:

1. Какво означава 50% от "хората" - кои хора? Поне 80% от хората, които ни познават си имат достатъчно други неща за мислене и работа та да си заемат времето с нас и определяне на своето отношение към нас. Останалите все едно нямат значение, защото те са формирали отношението си непряко... 

2. Напоследък си мисля, че единият начин за манипулиране на мисленето и отношенията между хората е точно този - опозицията "харесвам-не харесвам". И трета позиция няма... А всъщност аз никак не се чувствам длъжна да определям + или - за един човек и/или неговата личност, постъпки и т.н. основната част от хората, които познавам за мен са неутрално добри само защото са хора. В зоната на плюса са приятелите ми, в зоната на минуса просто нямам хора. Тези, които биха могли да ми предизвикат минус емоционално отношение са в неутралната ми зона. 

На мен понеже не ми се отдава да се въздържам напълно от отрицателни емоции към хората, гледам поне да не съм напълно поляризиран в негативното, когато изпадна в негативизъм. :D Това да гледам на нещата от различни ъгли, да си припомням, че никой не е съвършен, да търся грешки и в мен - донякъде ми помага по - трудно да изпадам в негативни емоции към едни или други хора, а изпаднали - да не съм краен и да не ги държа трайно в мен тия емоции. Много често имам плаващо отношение към едни или други неща, дори двойнствено.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...