Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Дереализация и как да се справим с нея


Recommended Posts

  • Отговори 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Аз ти казвам,че със сигурност не е нищо сериозно,няма да полудееш и си в пълна безопасност.Изглежда толкова реално,наистина но това е една голяма лъжа :) .Трябва ти терапевт да ти покаже как да се справиш.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, благодаря за отговорите, но защо като четох за симптомите на шизофрения, на места пише, че началните симптоми са страх от побъркване, загуба на контрол и депресия. Това не спира да ме плаши. Може ли някой да ми обясни дали е вярно това, което съм прочела?

Линк към коментар
Share on other sites

Блажена жено - благодаря ти за силните и свежи думи! 

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаряяя, благодаря! Много ме успокоихте! Прекрасни думи, наистина. На мен също ми писна от самата мен, не само на вас. Какво да се правя вече, не знам. Ето, сега като прочетох този пост, се успоих, но знам, че мине ли известно време, пак ще почнат филмите. Всяко малко нещо по-необичайно в мен, вече ми се струва ненормално и това ме води сещате се до коя мисъл. Скоро отивам в София и мисля да почна терапия. Е, тогава пожелавам на вас, и на себе си най-вече да се отървете от мрънкането ми!

Линк към коментар
Share on other sites

Споко, всеки ден общуваме с хора с твоята настройка - не ни писва лесно. Въпросът е, че не става с логическо разубеждаване. То е само старт. Нужен, но само старт. Ето, прочела си, но след малко пак ще се обади нещо и пак се появява "Дали не полудявам?, Дали не е някоя болест?, Лекарят как е сигурен?..." Става с осмеляване! Със смело "скачане" в липсата на убеждаване, директно в страха. Отначало меко, в медитация/ хипнотерапия, а след това все по-преживелищно, в поведенческа работа, психотеатър, умишлено себепредизвикване с различно отношение... 

Линк към коментар
Share on other sites

Орлин, изчервявате ме за втори път тези дни и смятам да ви го върна :) Редно е аз да благодаря. Може да не се включвам често, но наистина чета редовно форума и всеки път откривам в него нещо, което ми помага да си изясня някои неща за себе си, както и нещо, което да ме провокира да си задам нови въпроси. Нещо повече - това пространство ми даде възможност да върна в живота си творчеството под някаква форма (нещо, което отдавна усещах, че ми липсва), както и да споделя опита си (нещо, от което също имах нужда). Така, че благодаря на вас за красивите и поетични описания на човешката душевност, на д-р Първанов, за това, че всякога успява да обясни с думи прости кой е верният път, на Георги Бладжиев за чувстото за хумор, както и на Диляна Колева за това, че винаги е толкова стегната и точна в отговорите си. Бъдете здрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Блис! :) Ами, да - преди 11 години, когато намерих този форум, също като при теб ми помогна много. Дори тук оформих стил на писане, начин на изразяване и разсъждение - така че, разбирам те! Благодаря ти за благодаря-то най-сърдечно! 

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, гледам да се справям със страха от полудяване и с другите симптоми, гледам да не им обръщам внимание, въпреки че ме дразнят и ме е яд на тях, но има едно нещо, което много ме мъчи. Всеки път, когато се срещам с някои човек, сякаш чувствам някакъв дискомфорт дали ще има за какво да си говорим, как ще звуча, дали ще му направя хубаво впечатление и тем подобни. Като се видим, всичко си е наред, но сякаш през цялото време витае едно напрежение. Така ми е почти със всеки не чак толкова близък. Какво да направя, за да повярвам, че това са глупости, за които се притеснявам и как да премахна това напрежение. 

Линк към коментар
Share on other sites

И аз бях така и все още НА МОМЕНТИ. Просто трябва да спре да ти пука! Всичко това, което си описала в цялата си тема ми е познато до болка и знам през какво преминаваш - казвам ти, това е един филм, в който сама се вкарваш и го поддъраш. Това е като една социална тревожност според мен, която и аз благодарение на това състояние получих като "бонус". Просто сме поизгубили себе си по пътя на съзряването ни, но това означава, че ще открием себе си вече израстнали. Има моменти, в които си мисля същото "Как звуча? Ще имаме ли за какво да си говорим? Ще иска ли пак да говори с мен?" и т.н. И в последствие се усещам и вече си задавам друг въпрос "Има ли значение?" Отпусни се, всичко си е нормално, просто тревожността ти те държи в оковите си и само с позитивизъм и релаксация ще ги разбиеш! Ти си си абсолютно добре, мислите ти не са. 

Линк към коментар
Share on other sites

В 19.09.2016 г. at 14:25, Pramatarova каза:

Какво да направя, за да повярвам, че това са глупости, за които се притеснявам и как да премахна това напрежение. 

Как ще са глупости?

В малко по-голям стрес си, който дава определени реакции и поведение. Няма да се изморя да повтарям, че когато решиш проблема с интерпретацията на събитията в живота си, т.е. стреса си, тогава и ще се "премахнат" напреженията. Макар, че темата за премахването на това напрежение хич не е най-актуалното, с което трябва да се занимаеш - напрежението е проява на живота, не разбираш ли?

Питаш как да повярваш... Не е до вярване, до преживяване е. До преживяване на истината за теб. Път е, който трябва да извървиш. Ти ще избереш как да го извървиш - сама или в началото му поне с помощник.

„Истината е преживяване, не е вярване. Истината никога не идва чрез изучаването й; истината трябва да се посрещне, човек трябва да се изправи с лице пред истината. Този, който изучава любовта, е като човек, който изучава Хималаите, като ги гледа на картата. Картата не е планината! А ако започнеш да вярваш в картата, ще пропускаш планината. Ако твърде много се занимаваш с картата, планината може да е точно пред теб, но ти пак няма да си в състояние да я видиш.

И така стоят нещата. Планината е пред теб, но очите ти са пълни с карти – карти на планината, карти на една и съща планина, направени от различни изследователи. Някой се е изкачил на планината от северната страна, друг от източната. Те са направили различни карти: Коран, Библия, Бхагаватгита – различни карти на една и съща истина. Но ти си твърде пълен с карти, твърде обременен от теглото им, не можеш да се помръднеш и на сантиметър. Не можеш да видиш планината, която стои точно пред теб, нейните върхове с девствен сняг, които блестят като злато на утринното слънце. Нямаш очи да видиш това.“

 

Редактирано от Кермит
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви сърдечно за отговорите. Уморих се от това, никога не съм знаела, че стреса може да е нещо толкова коварно и все се чудя, как от една вечер последвана със силен махмурлук започна да ми се развива това. Преди това пак си бях тревожен човек, имах и дереализация, но само като бях уморена. Как да си го обяснявам това, че тогава е преляла чашата ли?

Линк към коментар
Share on other sites

Точно така.

Едно тревожно състояние може да се случи по два начина - след инцидент, травма или много силно емоционално събитие или с времето "капка по капка". При теб е вторият начин.

И нещо много важно: прочети малко от мненията на Орлин и бъди така добра да ревизираш мнението си, че стреса ти е "коварен". Много е важно, за да може да разчиташ някой ден след съответните усилия от твоя страна всичко да има хепи енд. Нали това е желанието ти?

Линк към коментар
Share on other sites

преди 22 часа, Pramatarova каза:

Искам да ви попитам какво мислите за леенето на куршум? Според вас дали влияе благоприятно и дали лекува?

Не се опитвайте да избягате от "проблема" ! Не знам дали си давате сметка, но страхувайки се от вашия страх вие неосъзнато постоянно бягате от него. Ако отидете да си "излеете" един куршум може и да ви помогне до някаква степен, но това е на базата на ритуала и самовнушението. Вие ще отрежете едно дърво, но няма да го изкорените. Подхода ви е грешен, защото защитните реакции на нервната система действат пряко насочени към проблема, а той в случая е пряко насочен към страха. Наливате бензин в огъня с други думи казано. Ако те гони мечка в гората няма ли да се помпаш с още адреналин и кортизол за да избягаш все по-бързо ? В случая обаче бягайки от страха си, бягате от себе си. Както и когато кучето бяга от опашката си. Аз също бях много наплашен от страха от полудяване. Не можеш обаче да избягаш от страха си. Когато се намираме в силен страх, адреналина и кортизола в тялото ни ни вкарват мисли свързани с най-лошия сценарии, за да можем да се спасим от опасноста. Тези мисли обаче са доста абсурдни в 99% от случайте ( доказателство сега, ще намериш в мисълта, че все пак има 1% вероятност страха да се материализира, ;) както тревожният би отбелязал.) Аз лично се удивлявам всеки път в невероятния животнски инстинкт за самосъхранение който ние всички хора имаме. Ехх 99% шанс да съм ОК, но тоя 1% леле, ами ако този 1% се реализира, майко мила..... Ето го невероятното доказателство, че ти пазиш себе си напълно, като си на щрек и за най-малкия детайл. :) Заобичай себе си, затова, че се пазиш толкова успешно, заобичай себе си, защото ти пука и за останалите които обичаш. Ето даже сега в момента се сещам, че е имало моменти в които съм се страхувал, че не съм давал достатъчно любов на близките ми и ,че съм се обвинявал затова. Това какво означава ? Ами, че имаш нужда да даваш повече любов, но към себеси. Ние винаги се ориентираме към най-добрия спред нас ход. Ако грешим то го осъзнаваме след това, но преди това сме дали най-доброто на което сме способни. Нека не се обвиняваме затова, че сме тревожни. Не се обвинявайте ако сте се подавали на страха. Всеки се подава, важното е да свикнем с него и да го заобичаме, защото той ни пази.

Линк към коментар
Share on other sites

В 24.09.2016 г. at 13:02, Pramatarova каза:

Искам да ви попитам какво мислите за леенето на куршум? Според вас дали влияе благоприятно и дали лекува?

Да лекува какво?

 

Линк към коментар
Share on other sites

И искам да попитам, мислите ми сякаш ми се струват далечни и някои сякаш ме подтискат, без да има причина да ме подтискат, не знам дали ме разбирате, трудно ми е да го обясня. Това отново ли се дължи на стреса? 

Линк към коментар
Share on other sites

Не, най-  вероятно се дължи на намеса на извънземни.те са доста досадни и понякога обичат така да се майтапят с нас.Не им обръщай много внимание.

Редактирано от д-р Тодор Първанов
Линк към коментар
Share on other sites

Нищо не ти пречи и на теб да се забавляваш.Няма разумна причина да не го правиш.Ако не ми вярваш, посочи поне една.

 

Линк към коментар
Share on other sites

Това, че ми е подтиснато, главата ми тежи и понякога чувството, че ще ми гръмне от мисли и анализиране, колебаене и какво ли още не. Толкова искам нещата да са прости, а сякаш са толкова сложни в съзнанието ми.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...