Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За Жените, Мъжете и Пътя им


Recommended Posts

Въобще не става дума само за физиологични механизми при гладуването!

:thumbsup::)

Задействат се именно психодуховни механизми на прочистване на душата! Душата се "отлепва" от материята и се доближава до по-фините сфери! Психиката през това време интензивно се чисти - и това чистене не е лесно! Събуждат се много дремещи нечистотии, които излизат наяве! Предизвикват се психични зависимости, с които се прекъсва връзката. Волята участва активно. Настъпват мощни вътрешни процеси на промяна! Това става донякъде автоматично, по време на поста (лечебното гладуване), но съзнателното извършване удесетворява резултатите му!
:thumbsup::thumbsup:icon12.gif

А молитвата, ако е само четена, да, тя е нищо, но ако е душевен повик, ако е съпътствана с покаяние, разбирано правилно, с медитация, и както казваш, с преосмисляне на живота въобще, тогава Молитвата е мощен процес на трансмутация, на дълбинна сублимация на съществото ни!

Много вярно!icon12.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Ами нека пораснат
Да пораснат кои? Не разбирам точно какво искаш да кажеш.

Сестрите на форума и в живота ги виждам като души на Бог деца.
Всички сме деца на Бога, но все още деца - повечето от нас лоши деца, които чупят играчката, подаръка от Твореца, за да видят какво има вътре. Вследствие на това нито научават как работи играчката, нито могат да направят те самите такава.
Линк към коментар
Share on other sites

:)

"Сестрите на форума и в живота ги виждам като души на Бог деца."

Всички сме деца на Бога, но все още деца - повечето от нас лоши деца, които чупят играчката, подаръка от Твореца, за да видят какво има вътре. Вследствие на това нито научават как работи играчката, нито могат да направят те самите такава.

Да, степента на детското невежество е различна :)

Чела ли си "Не пипай куфара. Новите приключения на Лиско"?

:)

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Чела ли си "Не пипай куфара. Новите приключения на Лиско"?

smile.gif

Не, не съм. Какво ни казва тази книжка в резюме?

Линк към коментар
Share on other sites

Един фокусник пътува през гората.

Той оставя куфара си на една поляна където го намират малки горски животни.

Най умното от тях се казва Лиско и е лисиче.

На куфара пише "не пипай куфара".

Животните отварят куфара и започват да изследват съдържанието му.

Следват изненади, гърмежи и т.н.

Накрая се появява и човекът - собственик на куфара.

Той скрива Лиско - "прави го да изчезне" предизвиквайки неговото мислене и приятелите му. Има и хепи енд когато той връща Лиско и обяснява тайната на фокусите си.

Разказът завършва с девиза "Пипай куфара!"

Подобна тематика в по-мрачни краски е дадена от Стругацки в "Пикник край пътя"

? ~ "Не яж ябълката" Бог // "Яж ябълката" Змията

Мисля че разказът макар и детски представя идеи на фундаментално ниво.

"мъжкия" начин на мислене е интелектуалното любопитство и индивидуализмът.

Те са насочени от тази цивилизация към материалните обекти заедно със стремежа към индивидуална сигурност и комфорт.

Те са отделени от и противопоставени на моралните императиви и, често, на здравия разум.

Цивилизацията ни е заплашена сега от самоунищожение.

Тя заплашва планетата с унищожение.

Учителят Беинса Дъно даде велико учение за по-добро използване на разума и интелекта за достигане до съвършенство.

Анастасия също посочи даряващ щастие път към по-хармонична земна цивилизация.

Дано да послушат хората Гласа на Бога и да се променят.

Линк към коментар
Share on other sites

Много често посланията, отправени към духовно търсещите, са написани от мъже и са отправени предимно към мъжката психика. В последните, да речем, 5 000 години, в света е доминирал мъжът. Това се е отразило и в духовните учения, където акцент се е поставял върху мъжкия подход, световъзприятие и психо - сексуални характеристики, и поради това и инструкциите от древността са предимно за ученици - мъже. По въпроса за жените в духовния път цари доста голяма неразбория. И това е по причина на факта, че жените имат различно психоустройство, световъзприятие и подход. Действат енергийно по друг начин от мъжете по принцип. Схващат една и съща ситуация различно. Възприемат различно света, през друг тип енергетична призма.

  Нека помислим заедно за психо - сексуалните, психо - емоционалните и когнитивните модели на мъжете и жените. Да помислим, почувстваме и преживеем разликата между двата пола, техните взаимодействия на различни нива във връзка с духовния път  развитие!

:) Орли, интересна тема си поставил. Едно време, ехей, като бях студентка Коцето Тренчев ни беше асистент по патоанатомия и разправяше как на запад имало учебници, написани за мъже и за жени, точно по причините, които ти споменаваш. Аз, като жена в настоящото си въплъщение, мога само да помогна на мъжете, които искат да разберат и погледнат през нашия поглед. Ами много просто е - мъжът като представител на ян - принципа винаги ще възприема по - лесно изявените и проявени неща, като учения, например и ще ги пречупва през призмата на ума си, като се стреми да определи себе си въз основа на някое от тях, което да следва. Докато при жената е обратно, тя ин -туитивно ги усеща, на нея не й трябват инструкции, методи, лекции, формули и т.н., интересува се от тях, дотолкова, че да свери вътрешната си убеденост за правилността на нещата и истината по пътя. Четейки Учителя, сега си давам сметка, че Той е оставил учение, което еднакво докосва и сърцата на жените и умовете на мъжете, в което се състои гениалността.

Мъже, жени, не се делете, обичайте се! :feel happy:

141496978.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

Теодорче и аз съм жена, но също мисля, че жените и мъжете са различни и в това няма нищо лошо, дори напротив.

Очаквам тия безсмислици "мъжът такъв - жената онакава" да престанат.  Това е пълна фикция и истерия,

Не е безсмислица, да не говорим пък за фикция :thumb down:

Например аз се занимавам с астрология и ако имам рождена дата, но не зная човека мъж ли е или жена, мога да кажа само някои най-общи неща...

Честно казано, очаквах на тази тема да се споделят по-интересни неща от участниците.

Кажете например, според вас кога се е появил двуполовия човек, как и защо?

Дали половете отново ще се обединят някога?

Линк към коментар
Share on other sites

Естествено, човек, който не е осмислил достатъчно взаимносвързаните въпроси по тази тема, ще има тенденцията или да омаловажава, или да преувеличава различията между мъжа и жената по принцип... Не мисля, че щраусовата политика е адекватният дух на този форум обаче. И медицината е установила сходства и различия, и психологията, и духовните науки също. Ако ние не сме ги изтълкували по най-добрия начин досега, не означава просто да загърбим темата и да не търсим различия. По-скоро да видим точно в какво реално се изразяват те - защото някои от тях са по-скоро привнесени от клишета, които съвременното общество влачи от векове. Но реалните диференциации са важни - доколкото има начини за оптимално съобразяване с тях! :yinyang:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Природата не е разделила човешката раса на два пола случайно! Без причина!

Мъжете и жените не са еднакви. Въпроса е как смислено да решим кои точно са основните различия между ценностните системи на мъжа и жената. И да се научим как да ги ценим по еднакъв начин!

Не да ги правим еднакви, а да ги ценим еднакво(Кен Уилбър)

Линк към коментар
Share on other sites

също мисля, че жените и мъжете са различни
Никъде не съм казвала, че са еднакви, смятам че разликите не са нито полюсоподобни, нито черно-бели, а взаимодопълващи се, и съвсем не толкова от значение, каквото им се придава. Именно затова не виждам никакъв смисъл да се плюнчим и да доказваме това и онова затова колкото повече дълбаем в разговори за разлики, толкова повече се отдалечаваме ... от ... от кое? :hmmmmm: ...

Такива дискусии наливат масло в огъня на разни фанатизирани привърженици на идеята за мъжкото превъзходство и ми се струват най-малкото безсмислени и смешни.

Но това, което най-вече ме хвърля в негодувание и възмущение няма нищо общо с половата принадлежност, независимо дали у мъж или жена, поведението от типа "аз знам повече от вас, аз съм единствено прав, а вие не, аз съм по-извисен от вас, аз чета учителите и ви ги тълкувам възможно най-правилно, защото вие очевидно не ги разбирате", и т.н. Суета сует!

Кажете например, според вас кога се е появил двуполовия човек, как и защо?

Природата не е разделила човешката раса на два пола случайно! Без причина!
Разбира се. С цел размножаване, продължаване и развитие на рода. Да има "мешавина". Иначе трябваше да се клонираме и да произвеждаме точни копия на себе си. :P Но половете са по-важни най-вече във физическите измерения. И при животните има двуполови, има хермафродитни животни, а има и такива които сменят последователно пола си в зависимост от нуждите на момента, също така има и такива при които оплождането и бременността се извършват в мъжкия организъм. (при някои риби).

И да се научим как да ги ценим по еднакъв начин!
По еднакъв начин? Чакай де, нали бяхме адски различни, как да се оценяваме по еднакъв начин? :)

Или искаш да кажеш да не правим самоцелни изказвания с цел "подценяване" или "надценяване" по-скоро. Е, тук съвестта ми е чиста. Когато Монро дава примера с бика, не е за да подцени мъжкото съсловие, а за да подчертае, че колкото и минимално (моля, без обидени), неговото участие е точно толкова необходимо, колкото и това на кравите, на сеното, на водата и т.н.

Също така обърнах вниманието към историческата и днешната реалност, към фактите, към това което се получава на практика. Иначе и аз се стремя да бъда по-добра, чета, размишлявам и мечтая, но държа сметка и какво става наоколо, нали?

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

един куфар с надпис, който умееше да изчезва, за да ни каже, че няма вечни правила.
:thumbsup: Право в десятката! Или както казва Анастасия - системата е, че няма система. :D Смях се от сърце, особено на женския род на думата "дух". :D Отивам загадъчно в кухнята да си довърша баницата. :thumbsup2: Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

Ей, Вальо, благодаря ти, че ме върна в детските ми спомени, навремето често си я четях тази приказка, имаше и постановки в детските театри по нея, хубаво беше, с много смях. Доста си си поиграл, благодаря!

А различията между мъже и жени наистина не са толкова съществени, когато децата се смеят в детския театър, смеят се еднакво и момченца и момиченца - по детски.

Линк към коментар
Share on other sites

Някъде по-горе Диана Илиева говореше за азделянето на половете иза тяхното будещо сливане.

Доколкото си спомням, в средата на третата, лемурийска раса, половете са били разделени. Станало е под влияние на инволюционния поток, при който полюсите се раздалечават. Разбира се, всичката работа се върши от служители, от ъерархични същности от различен порядък. В спиралата.нет е книжката на Ани Безант - "Родословието на човека" - невероятна систематизация на "Тайната Доктрина" е! Неща, които в библията са само загатнати, там се разглеждат подробно. А, за най-близката до нас и най-подобна на нас йерархия, която имала принос в създаването и усъвършенстването на телата и умовете ни, говори Зекария Сичин в книгите си. Също ги има на български! Само да има време човек да чете... :(

тъй като вече навлизаме в еволюционната вълна, очаква се, че след време телата ни ще станат еднополово - андрогинни, както са били и преди, но вече в еволюционен процес, с натрупана опитност от милионите години грешки и трудности. Тук възниква и въпросътза душата - близнак, сродната душа, която е част от всеки един от нас - другият му полюс. Дали това е само метафора, или е реално същество. Може би е просто Анима, Анимус в нас... Или не ... :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Добромир написа :

... Чисто инстинктивно, повечето жени харесват агресивните мъже, те им се струват силни и евентуално закрилящи, докато не започнат да ги малтретират. Но дори и след това са склонни да ги издържат - не това е според мене предназначението на "женската издръжливост". ...

Добромир,

едва сега го пиша, но добре че проявяваш тази мъдрост. На мен ми помага тъй като съм в един дуалистичен свят макар и опитвайки да живея с недуалистична настройка. Женските инстинкти са по-невидими. Рядко има жени които осъзнават и съумяват да си признаят този типичен техен инстинкт. Така също е трудно и за мъжете да владеят "дръвника" в себе си. Тогава напира в мен едно чуство за вина, защото си мисля че съм само аз с инстинктите си - в Западна Европа, където живея отдавна и където "цивилизованото" държание и феминизирането са на почит, това притеснение ми трови живота защото явно не е на място...

:)

___

@Орлин:

Мерси за писаното, братко. :) Аз съм срещал че човеците са създадени от същества от Вега. Повече - като натрупам повече познания :).

:feel happy: Благодаря ви че ви има, всички тук :feel happy:

Редактирано от Любо
Линк към коментар
Share on other sites

Скоро четох в книгата на М. Папазова-"Хак-рост" за вредите и измененията в организма вследствие пиене на някои лекарства. Има изменения на хормонално ниво и проблеми и изменения в половите органи при децата.

За добро или за лошо всички сме пили, /а имаме и от родителите си/ натрупвания от лекарствата. Но все си мисля, че всичко е част от Божия план. Т. е. за добро ще е.

Това във връзка с евентуалното събиране на половете.

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Не ми беше лесно да го приема, но това си е факт- мъжете и жените действат, мислят и чувстват различно. Но в света на полярностите това си е следствие от самото естество на света, а не недостатък. И ако започне лявото око да спори с дясното кое е по- полезно за да вижда човека, в това време горкия клетник просто се блъска в предметите около себе си...

Всеки опит да се намерят аргументи, или дори да се спори, за предимства и недостатъци на женския или мъжкия начин на реагиране, действие, чувстване, води до страшни спекулации и манипулации. Но простото желание за разбиране и сътрудничество също не е достатъчно.

Сигурно затова Айзък Азимов описва един прекрасен и хармоничен свят за ... триядрени същества ("Самите богове") . В рамките на двуядрените същества мир и хармония принципно не може да има. Ами какво има? Борба за надмощие и временни победи ту на едното ядро, ту на другото. И резултатите са известни на всички ни...

Редактирано от Багира
Линк към коментар
Share on other sites

Към думите на Орлин малко по-нагоре...

Да, и аз съм чела за андрогинния човек, за инволюционната и еволюционната насока на развитие на човечеството - най-много неща си спомням от книгите на Николай и Елена Ръорих. Но за мен много неща си остават неясни по тази тема, а ми е много интересно и искам да науча повече :smarty:

Не само за механизма и причините на ставащото, но и за сроковете, поне приблизително дали може да се прогнозира :hmmmmm: ?

Имат ли връзка с астрономичните и астрологичните периоди например?

И още нещо да вметна - по скоро като един от мотивите да се интересувам от този въпрос: на мен ми се струва, че нещата през ХХ век започнаха видимо да се ускоряват и продължават да се ускоряват - дали пък не сме влезли вече в т.нар. съкратени времена от Библията?

Линк към коментар
Share on other sites

Сигурно затова Айзък Азимов описва един прекрасен и хармоничен свят за ... триядрени същества ("Самите богове") . В рамките на двуядрените същества мир и хармония принципно не може да има. Ами какво има? Борба за надмощие и временни победи ту на едното ядро, ту на другото. И резултатите са известни на всички ни...
Толстой също свързва войните със съществуването на половете. Спомням си преди години някъде го четох, не си спомням точен източник, Толстой смята че ако няма полово разделение, няма да има войни.

по скоро като един от мотивите да се интересувам от този въпрос: на мен ми се струва, че нещата през ХХ век започнаха видимо да се ускоряват и продължават да се ускоряват
Да, има едно ускорение на събития и процеси много осезателно - "quickening". Много хора го усещат, вкл. и аз. Свързва се с очакваните за 2012 година събития. Има свиване на времето - това което е било 24 часа през 1980 година, днес е 16 часа, а в 2012 година ще бъде "zero point". Но това е вече друга тема. Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

Да, има едно ускорение на събития и процеси много осезателно - "quickening". Много хора го усещат, вкл. и аз. Свързва се с очакваните за 2012 година събития. Има свиване на времето - това което е било 24 часа през 1980 година, днес е 16 часа, а в 2012 година ще бъде "zero point". Но това е вече друга тема.

Интересно. В детството си ми се струваше, че времето тече много бавно, ваканциите ми изглеждаха мнооого дълги. Май ще да е било точно около 1980 г :) А сега докато се огледаш и лятото свършило. :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Интересно. В детството си ми се струваше, че времето тече много бавно, ваканциите ми изглеждаха мнооого дълги. Май ще да е било точно около 1980 г :) А сега докато се огледаш и лятото свършило. :hmmmmm:

На мен също времето ми се струваше много дълго - една година, цяла вечност. До скоро си мислех че е свойствено на детството и юношеството, но днес дъщеря ми, която е на 16 год. казва, че времето минава много бързо - например смята че детството й минало много бързо, денят, годината, ваканцията ...

Линк към коментар
Share on other sites

Толстой смята че ако няма полово разделение, няма да има войни.
"В своей классической (для феминизма) книге "Совокупление" Андреа Дворкин вознамерилась создать новую сексуальную этику, но вместо этого обрушилась с нападками на гетеросексуальность как несправедливый от природы образ жизни. Дворкин была одержима "концепцией совокупления" в контексте властных отношений. Единственное значение полового акта заключено в использовании секса мужчиной для того, чтобы удержать социальную, экономическую, политическую и физическую власть над женщинами.По мнению Дворкин, половой акт выражает лишь власть мужчин над женщинами и окрашен враждебностью, женщины очень редко удовлетворены половым актом, а общество способствует подобной социализации женщин с тем, чтобы они стремились к оргазмическим актам. Образ, который использует Дворкин, связан с войной и оккупацией. Дворкин пишет: "Физически женщина при половом акте буквально превращается в оккупированную территорию, оккупированную даже, если не было сопротивления, оккупированную даже, если сама женщина говорит "да, пожалуйста, да, еще". Одно дело иметь границу у входа в собственное тело, которую нельзя пересечь, а другое дело совсем не иметь такой границы; быть оккупированной в своем теле в корне отличается от того, когда вы не оккупированы. Испытать эту разницу - значит быть человеком, независимо от того, готовы ли вы последствия этого опыта довести до сознания

...

Дворкин использует, например сюжеты из произведений Льва Толстого, Кобо Абэ, Джеймса Болдуина, Теннеси Уильямса, и др., в качестве примеров неестественности и де-виантности человеческой сексуальности. Она начинает с анализа во многом автобиографической "Крейцеровой сонаты" Л.Н.Толстого, что позволяет выдвинуть аргументы против сексуальных взаимоотношений вообще. Убийство само по себе имеет сексуальную окраску, является своего рода климаксом. Убийство в изображении Толстого наполнено ненавистью по отношению к женщине как таковой, сопровождается страстной убежденностью автора в оправданности и необходимости этого. Дворкин использует описание секса в "Крейцеровой сонате" Толстого для демонстрации его неестественности. Муж в этой повести противопоставляет сексуальность еде, которая, по его словам, приятна, легка и нестыдна; а сексуальность ужасна, позорна и болезненна."

Така че има насилие в секса и така се ражда човек в момента.

Не е чудно че има толкова войни. На какво прилича куршумът например?

Каквото дървото, такива и плодовете.

Ябълката на раздора 1

Ябълката 2

За разлика от глупавия сластолюбец Парис,

Мъдрият Одисей заложи на Атина Палада и спечели.

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...