Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво значи да си грешник?


Roemy

Recommended Posts

Ето какво се случи преди 2-3 дена.

Както си седях спокойно, съвестта ми внезапно ме заговори кротко:"Виж всичкото лошо което си направила през живота си, без да си търсиш извинения или да се опитваш да го забравиш или пренебрегваш. Не бива повече така." И ми показа като на черна дъска всичкото лошо, което съм извършила през живота си - в началото от неведение, по нататък от гняв, отмъщение, агресивност, и някои съвсем съзнателни лошотии. Осъзнах го, почувствувах го, обзе ме искрено разкаяние. :huh: В същото време чувствувах благодарност, като че ли ми се откри някаква завеса, или следващ етап, (следващите 100 метра в нощта, пример от филма Тайната :) ).

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 148
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Колкото хора има на този свят...толкова определения и критерии за понятието грешник ще има...в смисъл всеки си има усещане за нещата....въпреки че за мен това да ОПРЕДЕЛЯШ кой какъв е е един вид "слагане/лепене" на етикети:(....а мисля че не е хубаво да се лепят етикети на хората....

в очите на някои хора(които виждат нещата различно от мен и не ме разбират)аз може да съм грешник....но аз за себе си зная че всичко, което правя, мисля и чувствам е с чисти и добри помисли....

с две думи казано....човек е грешник ако позволи да е такъв

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен Учителите не са считали никого за грешник като същност, като дуща, но от прагматична гледна точка са правили такива разграничения. Защото все пак някои неща са "грешни", в смисъл, че ни отдалечават именно от същността ни като души. Повечето хора сега, ако не ги стреснат, че постъпват неправилно (или животът ако не им го докаже чрез страдания), ще си продължат по старому неограничено дълго. Но разкаянието си има и обратна страна - формирането на съзнание, че си "грешник", което създава подтискане, вместо да стимулира към прогрес. Границата е твърде тънка: аз мога да осъзная, че постъпвам понякога неправилно, без като цяло да се квалифицирам като "грешник". Мога и да забелязвам пропуски в поведението на другите, без да смятам, че те в същността си или по принцип са "грешници". Но когато забравя да правя това разграничение...

Линк към коментар
Share on other sites

Но разкаянието си има и обратна страна - формирането на съзнание, че си "грешник", което създава подтискане, вместо да стимулира към прогрес.

Моето усещане беше, че това осъзнаване в пълна мяра на грешките ми беше необходимо и стимулиращо моя прогрес.

В тая връзка се сещам, скоро слушах едно радиопредаване на тема "NDE - Near Death Experience". Един участник разказа, че в момента на клиничната смърт буквално преживял и почувствувал в астрала резултата от злото което причинил волно или неволно на някого. Преживял го и го почувствувал също така, както човека, на който причинил зло, го е изживял и почувствувал. Той си го обяснява като вид наказание и изкупление. Това преживяване го разтърсило неимоверно. Минутка след това се върнал към живота, но, разбира се съвсем променен в положителен смисъл.

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

На грешките ти - да, но не и на теб като грешница. Второто би било трайна квалификация. Ако аз съм по принцип грешник, значи на мен не ми се вярва особено, че мога да се променя към по-добро. Ако от друга страна осъзная грешките си като петна върху истинската си същност, които е напълно възможно да бъдат измити, вече е съвсем друго... Нали далеч не всички се променят в положителен смисъл от това, че разбират за грешките си? Извънтелесното преживяване трябва да е дало на тоя човек друга представа за истинската му същност, че тя е несъвместима с правените и мислените (поради невежество) работи от по-рано. :feel happy:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Второто би било трайна квалификация.

А, разбирам, какво искаш да кажеш. Не, няма опасност да се самоосъдя за вечни времена. :) Знам и вярвам, че всички сме комплексни същества в непрекъсната промяна и еволюция и смес от различни пропорции качества и недостатъци. Това, което съм приела като голяма част от смисъла на моя живот и което се старая да правя, е да идентифицирам моите недостатъци и да ги поправям. В този смисъл това преживяване ми помогна много.

Линк към коментар
Share on other sites

"Аз правя грешки и си ги поправям"-цитирам по памет Учителя

Сега периода е такъв-на равносметка и осъзнаване. Много по-тежко е да си причинил болка, отколкото да я понесеш /поне за мен е така/.

Разграничителната способност на ума, свързана с Любовта ще позволят да навлезем в един друг свят.

Проблемът за доброто и злото, светлината и мрака, правилното и погрешното, беше формулиран единствено в полза на човечеството, за да му се даде възможност  да отхвърли оковаващите духа вериги и да постигне духовно освобождение.....  Човек трябва да усвоява чрез опит и болка факта за двойнствеността на всичко съществуващо. Приел този урок, той избира сферата но напълно съзнателния духовен аспект на божествеността и се учи да се центрира в него...
Тибетеца, Алис Бейли
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Всички допускаме грешки през целият си живот.

Но ако сърцето ни е изпълнено с любов и се опитваме да допринесем нещо добро на този свят или да подкрепим човек, който се нуждае от помощта ни, значи сме на прав път.

Какво значи праведник? Мислиш ли се за такъв вече си се поставил на по-горно място от ближният си, възгордял си се.

Колкото и да се различаваме ние сме хора и не сме съвършени, не бива да се самозабравяме.

Една от най-хубавите ни способности е че можем да обичаме.

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Да си праведник, това има според мен смисъл само в "очите" на Бога! Нито сам човек, нито другите могат автентично да определят това. Колкото за грешника, това си е наистина чисто човешко понятие - понякога може да е и полезно, но след определено ниво вече си е проблем и евентуално една от сериозните пречки. Съжалявам, че не мога да дам единна оценка за ролята на това понятие и съответстващото му нравствено съзнание. Но със запознатите например с трансперсоналната психология на Кен Уилбър бих могъл да обсъждам различията в съдържанието на това понятие и неговата функция в зависимост от достигнатото еволюционно равнище. Много ми е трудно вън от тази най-обща еволюционна схема да индивидуализирам преценките си. Тук в 99% от случаите все още изказваме твърдения по принцип, които са колкото верни, толкова и подвеждащи. необходимо е да се конкретизира и това не е "дървено философстване", а просто и именно изясняване. Иначе е все едно да предписваме средства и дози за възрастен на кърмаче или да даваме съвети за стартиране на дребен бизнес на човек, който с успех управлява многонационална компания... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Всички допускаме грешки през целият си живот.

Но ако сърцето ни е изпълнено с любов и се опитваме да допринесем нещо добро на този свят или да подкрепим човек, който се нуждае от помощта ни, значи сме на прав път.

Какво значи праведник? Мислиш ли се за такъв вече си се поставил на по-горно място от ближният си, възгордял си се.

Колкото и да се различаваме ние сме хора и  не сме съвършени, не бива да се самозабравяме.

Една от най-хубавите ни способности е че можем да обичаме.

Поздрави!

Големи поздрави и от мен за този пост!!! :feel happy: Мисля, че си много светъл човек. :angel:

Най - хубавата ни способност е тази да обичаме.

Ако не бяхме грешни, нямаше да сме тук, нали. На мен лично не ми харесва това манипулиращо понятие - да кажеш за човек, че е грешен, все едно да обявиш дете от първи клас, че е невежо, защото не разбира от висша математика.

Линк към коментар
Share on other sites

На мен лично не ми харесва това манипулиращо понятие - да кажеш за човек, че е грешен, все едно да обявиш дете от първи клас, че е невежо, защото не разбира от висша математика.
:thumbsup:

То това си е начин на манипулиране. Да те накарат да се чувстваш виновен. Да ти внушат, че си по-лош от другите... Тогава започваш да се самонаказваш и да се свиваш. Навеждаш глава и си казваш-заслужавам си всичкото страдание, аз съм грешник...

Да, ама не! Точно тези, дето се смятат за праведни манипулират останалите. И това си е грешно :feel happy:

Аз съм си един обикновен търсещ човек. Търся Бога и себе си. Имам право на своите грешки. Отчитам се пред Него и вървя напред.

Важното е, че обичам, че се поправям и се старая да раздавам Любовта, която имам, колкото и малка да е тя.

Обичам ви и се радвам, че сме положително настроени хора :thumbsup2:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup:

То това си е начин на манипулиране. Да те накарат да се чувстваш виновен. Да ти внушат, че си по-лош от другите... Тогава започваш да се самонаказваш и да се свиваш. Навеждаш глава и си казваш-заслужавам си всичкото страдание, аз съм грешник...

Да, ама не! Точно тези, дето се смятат за праведни манипулират останалите. И това си е грешно :feel happy:

:thumbsup2:

Да. Чувството за вина е великолепен лост за манипулиране. Но грешността няма нищо общо с това чувство. Тя си е същностна. Нали под грешка разбираме действие, което води до неприятни резултати (да речем, всъщност неприятни резултати не е точната дума, но не знам действително подходяща дума) . Ами всички ние тук сме избрали нещо, което е толкова неприятно, че ни трябва специален приток на сили и помощ, дори за да осъзнаем това, камо ли да решим да го променяме! Интересно, понятието за грях е заладно. На изток за същото състояние просто говорят като за неудачен избор, който при осъзнаване може да бъде променен.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами още по-рано в тази тема отбелязах, че непрекъснато се явяват псевдопротивопоставяния на базата на това, че всеки влага различно съдържание в понятията... Грехът като обективно отклоняване от правилния път... но за него какви са критериите? Или грехът като престъпване на обществени норми... но могат ли едни и същи норми да важат еднакво за всички? Или грехът като греховно самосъзнание... доколко е полезен като остен и доколко пречи като самопроклятие? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

За мен висшата сила е тази да се гмурнеш в себе си (без шнорхел), да разпознаеш демоните си и да ги прегърнеш. Грешен е този, който не е способен да го направи.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами още по-рано в тази тема отбелязах, че непрекъснато се явяват псевдопротивопоставяния на базата на това, че всеки влага различно съдържание в понятията... Грехът като обективно отклоняване от правилния път... но за него какви са критериите? Или грехът като престъпване на обществени норми... но могат ли едни и същи норми да важат еднакво за всички? Или грехът като греховно самосъзнание... доколко е полезен като остен и доколко пречи като самопроклятие?   :hmmmmm:

Мисля, че е нормално всеки да има свое определение за това какво е ‘грях’, ‘грешен’, ‘праведен’.

Дали Бог е създал човека прекрасен и съвършен, а после е бил извършен грях и сега плащаме за това? Труден въпрос.

Ние сме създадени като свободни личности, всеки има правото да избере пътя към съвършенството (условно понятие), но чрез собствен, доброволен избор. Понякога се отклоняваме от тоя път и именно това някои наричат ‘грях’. Това се получава когато разумът напусне сърцето ни. За мен това отклонение само отнема от духовното в нас, връща ни назад. Но не възприемам такива тежки квалификации.

Според някои грехът е това, което е разделило и продължава да разделя човека от Бога, всяко едно отделно неспазване на Божиите заповеди. Няма смисъл да гадаем какво е имал предвид Бог, когато е създал човека. Важното е да искаме да сме добри (по някакви пак условно приети критерии). Бог ни е дал голяма свобода – свободата съзнателно да приемем Божията любов и да даваме доброволно любов, без да чакаме отплата.

Бъдете добри!

Редактирано от AIM
Линк към коментар
Share on other sites

Ами още по-рано в тази тема отбелязах, че непрекъснато се явяват псевдопротивопоставяния на базата на това, че всеки влага различно съдържание в понятията... Грехът като обективно отклоняване от правилния път... но за него какви са критериите? Или грехът като престъпване на обществени норми... но могат ли едни и същи норми да важат еднакво за всички? Или грехът като греховно самосъзнание... доколко е полезен като остен и доколко пречи като самопроклятие?  :hmmmmm:

:thumbsup2:

Значи проблема е в критериите.

В действителност всеки човек сам си изгражда критерии за грешност. В повечето случаи това са общоприети критерии по въпроса, които биват пречупвани през призмата на съзнанието и адаптирани към мирогледа на личността.

В глобален мащаб критериите за грешност могат да бъдат религиозни, политически и социални. Това са три различни гледни точки от които може да се подходи към проблема. А колко подразделения (често противоречащи по между си) има във всяко от изброените направления?

Наистина има и Божествени критерии, но колко усилия ще са необходими религията да прерастне в Любов, социалните и икономически отношения да прерастнат в Мъдрост, а политиката - във Воля за Добро.

:angel:

Линк към коментар
Share on other sites

"Наистина има и Божествени критерии, но колко усилия ще са необходими религията да прерастне в Любов, социалните и икономически отношения да прерастнат в Мъдрост, а политиката - във Воля за Добро." :thumbsup::feel happy:

Вярвам, че ще се получи

Линк към коментар
Share on other sites

За мен висшата сила е тази да се гмурнеш в себе си (без шнорхел), да разпознаеш  демоните си и да ги прегърнеш. Грешен е този, който не е способен да го направи.

Нещо не ми се прегръща с демони, те от прегръдки май не разбират, а се възползват. Висшата сила вързва демоните и не се занимава с тях.

Линк към коментар
Share on other sites

Струва ми се, че разбирам какво иска да каже Мона. Дълго време в миналото делях нещата на добро и зло. Доброто добре, ама със злото(или тъмните сили, или демоните, както щете го наричайте) нещо не се разбирахме, не го проумявах, отричах го, отхвърлях го, заклеймявах го. И ... една вечер, както си лежах по корем и си четях книжка, изведнъж ... паф! ... просветление! :sorcerer: Беше голям купон! Вътрешен, искам да кажа. Много бях доволна, че най-после получих отговор и обяснение. :thumbsup: И да ви кажа ли? Усещах как "тъмната" сила приятелски се усмихваше и ми казваше "Разбра ли сега? И умната вече." :thumbsup1:

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че е нормално всеки да има свое определение за това какво е ‘грях’, ‘грешен’, ‘праведен’.

Дали Бог е  създал човека прекрасен и съвършен, а после е бил извършен грях и сега плащаме за това? Труден въпрос.

Ние сме създадени като свободни личности, всеки има правото да избере пътя към съвършенството (условно понятие), но чрез собствен,  доброволен избор. Понякога се отклоняваме от тоя път и именно това някои наричат ‘грях’. Това се получава когато разумът напусне сърцето ни. За мен това отклонение само отнема от духовното в нас, връща ни назад. Но не възприемам такива тежки квалификации.

Според някои грехът е това, което е разделило и продължава да разделя човека от Бога, всяко едно отделно неспазване на Божиите заповеди. Няма смисъл да гадаем какво е имал предвид Бог, когато е създал човека. Важното е да искаме да сме добри (по някакви пак условно приети критерии). Бог ни е дал голяма свобода – свободата съзнателно да приемем Божията любов и да даваме доброволно любов, без да чакаме отплата.

Бъдете добри!

И аз мисля като теб!

А защо учениците на Христос са били големи грешници...?

Защото не за праведните е дошъл Господ, а за грешните.

Защото Бог люби чадата си.

Преобразявайки се, този човек, който е постъпил лошо многократно съжалява за постъпката си и много по-ревностно бди над себе си и внимава да не съгреши.

...

Линк към коментар
Share on other sites

Дълго време в миналото делях нещата на добро и зло. Доброто добре, ама със злото(или тъмните сили, или демоните, както щете го наричайте) нещо не се разбирахме, не го проумявах, отричах го, отхвърлях го, заклеймявах го.

Не да го отхвърляш, заклеймяваш или отричаш. Нито да се правиш, че го няма. Има го и още как. Но ти не си цапай съзнанието със злото.

" Като обикаляте скалата на радиото си и търсите различни станции, попадате на станцията на дявола. Какво ще ви каже той? " Животът няма никакъв смисъл." Как да няма смисъл? "Празна работа е. И знанието няма никакъв смисъл, всичко е празно." Каквото и да кажеш, той ще го отрече... Дяволът е като язовеца. Ако го наближиш, той има една жлеза, ще те нацърка хубаво и целият ден няма да можеш да се освободиш от неприятната миризма...Казвам, зад дявола не стой. Бягай надалеч! Не се занимавайте с естеството на лошите мисли." - Учителят

Грешен, праведен - все смешни и манипулативни понятия. Дечица сме на Бог всички и се учим. Това е. Добрият учител не те кара да се срамуваш от грешките си, а те учи как да ги изправяш по най - безболезнения за теб начин.

А този, който ти причинява болка и страдание, не ще да е от добрите. Тъй си мисля само, може и да греша. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Грешен, праведен - все смешни и манипулативни понятия. Дечица сме на Бог всички и се учим. Това е. Добрият учител не те кара да се срамуваш от грешките си, а те учи как да ги изправяш по най - безболезнения за теб начин.

А този, който ти причинява болка и страдание, не ще да е от добрите. Тъй си мисля само, може и да греша.

:thumbsup:

И аз така си мисля. Важно е да не чуваме нашепванията му.

А защо учениците на Христос са били големи грешници...?

Защото не за праведните е дошъл Господ, а за грешните.

Защото Бог люби чадата си.

:wub::wub::feel happy::thumbsup:
Линк към коментар
Share on other sites

Грешен, праведен - все смешни и манипулативни понятия. Дечица сме на Бог всички и се учим. Това е. Добрият учител не те кара да се срамуваш от грешките си, а те учи как да ги изправяш по най - безболезнения за теб начин.

А този, който ти причинява болка и страдание, не ще да е от добрите. Тъй си мисля само, може и да греша. :D

:thumbsup2: Пълна подкрепа! В десятката! :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...