Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Молитвата - очакване или благодарност?


Донка

Recommended Posts

преди 8 часа, holyvalentine каза:

 Амин!   

 

И още нещо, над което размишлявах тези дни. Мисля, че нещата директно са свързани... когто малките набожни хорица кажат 'Боже помогни ми' (под тези хорица имам в предвид, християни и прочие, които ходят на църква повърхностно и много от тях не разбират същността на божественото), та когато те или пък други вярващи хора кажат 'Боже , помогни да се изцели болният ми роднина, помогни ми да започна тази работа, да си взема хубава кола, помогни мъжът ми да спре да пие...и т.н, това директно не се ли свързва с очакванията? Освен това, след като онзи ден стигах до извода, че трябва да разчитаме повече на себе си, а не не Бог като външна биберона , защото Той е вътре в нас, то тогава тези хора защо го правят. Интуицията ми подсказва, че молитвата е път към всичко,но все още съм объркана заради насложените модели в главата си. Освен това, това колко искаме и какво искаме също директно е свързано с очакванията. Прочетох някъде, че бизнесът на един човек е толкова голям колкото мирогледа му, или нещо такова. Т.е, ако ние имаме големи очаквания или планове за живота, ще привлечем такива неща към себе си, ще мерим с голям аршин, ще постигаме, ще живеем със замах, дето се вика. Ако нямаме тези очаквания от живота, ние няма да привлечем нищо от това и ще стоим малки и неудовлетворени. Затова очакванията и молитвите за мен са взаимно свързани, но не мога да усетя какъв е механизмът?? Вие какво мислите?

 

 

Много интересно мнение от един от форумите. 

Аз пък мисля,ч е молитвата не само че няма нищо общо с очакванията, а дори е противоположна на тях. За мен молитвата се състои само в благодарност към Бог. Ако все пак нещо поискаме, то е казано какво точно в господнята и в добрата молитва:

Хляба наш насъщний, дай го нам днес

и прости ни дълговете наши,

както и ние прощаваме на нашите длъжници.

Не ни въвеждай в изкушение,

но избави нас от лукаваго,

и

 

 изпроводи ни Духа Си

да ни пази и закриля от всяко зло и лукаво помишление.

 

Научи ни да правим Твоята Воля,

да осветяваме Твоето Име

и да Те славословим винаги.

 

Осветявай духа ни,

просвещавай сърцата ни и ума ни,

да пазим Твоите заповеди и повеления.

 

Вдъхвай в нас с присъствието Си

чистите Си мисли и ни упътвай

да Ти служим с радост.

 

Живота си, който посвещаваме на Тебе,

за доброто на нашите братя и ближни,

Ти благославяй.

 

Помагай ни и съдействай ни да растем

във всяко познание и мъдрост,

да се учим от Твоето Слово

и да пребъдваме в Твоята Истина.

 

Ръководи ни във всичко,

което мислим и вършим за Твоето Име,

да е за успеха на Царството Ти на Земята.

 

Храни душите ни с Небесния Си хляб

и укрепявай ни със силата Си,

да успяваме в живота си.

 

Като ни даваш всичките Твои благословения,

приложи и Любовта Си, да ни е вечен закон.

 

 

Можем ли да имаме очаквания към Бог за тези желания? Или от нас зависи доколко ще приемем всичко това...

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...