Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Не достатъчно добра


Recommended Posts

Здравейте отново. Имам още няколко проблема. От време на време се чувствам неадекватна. Тоест дереализацията се засилва много и започвам да се чувствам като напушена. Сякаш мозъкът ми забива и не мога да мисля. Когато говоря се чудя дали отговарям адекватно, макар че щом никой не го забелязва външно съм си наред. Когато съм в това състояние ме се случва от време на време да си заплета думите и това ме плаши. Случва се предимно когато съм изморена, но от време на време се появява от нищото. Имам си собствено обяснение за това, но не знам доколко е възможно. Та искам да попитам това нормален симптом ли е и ще отшуми ли с времето или не е от тревожността и трябва да търся проблема другаде? И другия проблем е, че имам чувството, че забравям. Е вярно е забравям малки неща наистина, но ме е страх, че няма да помня какво е станало вчера примерно и постоянно си въртя в главата какво е станало вчера, предния ден, по предния и още няколко дни назад. Това ме разсейва от това каквото правя в момента и ме кара да забравям други неща. Усещам, че си затормозявам мозъка адски много по този начин и се опитвам да спра, но пак продължавам и се чувствам изморена постоянно. Започнах и да се стряскам насън. Писна ми с тези мои филми. Живея си живота, но те ми пречат да му се насладя напълно.

Линк към коментар
Share on other sites

Как, като си в дереализация, ще мислиш и говориш напълно ,,реално,,? Нали, за това се нарича дереализация, човек има усещане,че нещата не са наред. Следващият  път се наслади на усещането и това е.

Когато си в стрес и запаметяването на нови неща и възпроизвеждането на стари спомени страда.Но всичко отминава с врмето.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами опитвам се. Гледам да не обръщам внимание много много и през повечето време се палучава.Единствено тези епизоди на дереализация ме тормозят много и това, че се стряскам насън, събуждам се и ме обхваща объркване и паника, но след известно време пак си заспивам.Много по-малко се притеснявам отколкото когато писах за пръв път тук и ще се постарая с течение на времето да е и още по-малко.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ако си мислиш често за  него, поне една петилетка.Ако го приемеш нормално и си живееш живота около 6 месеца.

Линк към коментар
Share on other sites

Добре, значи забравям, не забравям, да не обръщам внимание и толкова. :D  Имам и още един малко глупав въпрос, свързан с употребата на алкохол. Забелязах, че когато съм пила, на следващата сутрин се чувствам зле. Не е само обикновения махморлук. Чувствам се по-тревожна и дереализацията се появява отново. По - добре ли ще е да спра да консумирам изобщо, докато не изляза напълно от тези състояния или просто и на това да не обръщам внимание и да се забавлявам както си искам и това също ще отшуми?

Линк към коментар
Share on other sites

Не е точно махмурлук. Прилича, но е по-скоро реакция на психофизиологията на невротичния човек на психичните ефекти от употребата на алкохол. Постоянно чувам за такъв "махмурлук" от пациентите си. Когато тревожността бъде "смляна", преобразувана, този псевдомахмурлук изчезва. Повечето преживяващи тревожност сами спират пиенето (което е добра идея), докато са в процес на справяне - усещането след това ги плаши силно. А когато тревожността е преодоляна, употребата е по-модерирана в сравнение с преди. Трезвеността е само един от плюсовете, до които тревожните състояния водят. По-големите са човещината и сърцатостта, за които човекът се разтваря в процеса на справяне!

Линк към коментар
Share on other sites

Е, и аз спрях, защото ме беше страх, но се престраших един два пъти и получих това усещане. Зададох въпроса, защото ми предстоят много събирания и бал и се чудех дали ще мога да пия в умерени количества, без това да ми се отрази, но щом е по-добре без алкохол, ще си празнувам и без него.

Тази сутрин започнах да се замислям за забравянето и осъзнах,че не толкова забравям, колкото ме е страх от това. Постоянно си мисля какво правих днес, какво ядох, къде ходих и да не би да забравя нещо такова. Възможно ли е това всъщност да е натраплива мисъл? Ако е, как мога да си помогна сама за преодоляването и?

Линк към коментар
Share on other sites

В правилна посока си! Като спреш да се бориш със страховете от забравяне, непознато, загуба на контрола и провал зад мсилите за забравяне. Като си позволиш тези страхове, као ги прегърнеш със смиреното им приемане - с релаксация в тялото, с позволяването им в съзнанието си, с допускащото им присъствие и "плаване" в тях. Това са принципи. Помощни техники има много...

Линк към коментар
Share on other sites

Какво ще рече да ги позволя в съзнанието си? Да ги остовя да си стоят, без да мисля за тях и да им обръщам внимание?

А може ли да ми разясните за някоя от тези техники?

Риших, че сама ще се справям с проблемите си. Психоложката, при която ходих ми каза нищо ти няма, живей си живота. Яж шоколад и прави коремно дишане. И това всеки път, когато бях при нея. Повечето страхове ги преборих сама и с помощта, която получих в този форум, затова мисля и този последен страх да го преодолея по същия начин и да бъда вече напълно спокоен човек. Знам, че мога и ще го направя.

Много благодаря за времето, което ми отделяте и всичката помощ. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Означава, че самата ти съпротива срещу предполагаемото забрвяне, което всъщност е само един страх, не е нещо истински реално - самото ти негативистично мислене за това поражда още страх и още повече те фокусира във фантомното "забравяне". А то е фантомно, само в страхуването ти от него е, никъде другаде. Когато си го разрешиш, когато се отпуснеш и си позволиш да бъдеш най-голямата забраванка на света, тогава се вадиш от порочната въртележка. Защото всичко наистина е наред! 

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!Бихте ли споменали малко повече за този тревожен махмурлук?Защо и как се получава?Повлиява ли се от нещо?Би било интересно да споделите,ако желаете разбира се.

Линк към коментар
Share on other sites

А трябва ли да посетя специалист за да се справя с този последен страх или ще мога и сама? В последната седмица нещата стават по-добре и дори когато се сетя за това следващата ми мисъл е "Оо, спри се, какво ти пука" и се разсейвам. С времето ще мине ли съвсем страхът или ако продължа да се справям сама пак ще се върне? И това ли е правилният път за справяне? 

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!Бихте ли споменали малко повече за този тревожен махмурлук?Защо и как се получава?Повлиява ли се от нещо?Би било интересно да споделите,ако желаете разбира се.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте отново, искам да споделя новия ми стар филм. Попадна ми случайно някаква статия за шизофрения и реших, че съм болна. Прочетох симптомите и видях, че имам някои от първите и веднага си внуших,че се разболявам. От там започна страха, а веднага след него и дереализацията, от която повече се уплаших да не съм болна. Осъзнавам, че е абсурдно да си мисля това, дори вече ставам досадна и на себе си, но веднъж като измисля нещо такова и няма спиране. 

Та въпросът ми е има ли възможност да развия наистина шизофрения? Прочетох, че страхът от полудяване е един от симптомите и това още ми разклати и без това разклатената психика.

Линк към коментар
Share on other sites

Страхът от полудяване не е нищо повече от страх от загуба на контрол. Кое е най - страшно за нашето Его, за нашия Аз? Да го няма, да не съществува. Този страх поражда мисли, които имат за цел постоянно да търсят отговори и да правят анализи, на това, до колко е защитен Аз-ът ни.

Тези мисли изкривяват реалната ни представа за опасност и когато ги "храним" и засилваме те добиват размери причиняващи тревожни състояния подобни на тук описаните. 

ПРОИЗХОДЪТ НА СТРАХА

Казахте, че страхът е част от нашата дълбоко скрита емоционална болка. Как възниква страхът и защо има толкова много страх в живота на хората? Не е ли страхът донякъде здравословна самозащита? Aкo не се страхувам от огъня, може да бръкна в него с ръка и да се изгоря.

Вие не бъркате с ръце 6 огъня не защото се страхувате, а защото знаете, че ще се изгорите. Страхът не е нужен за избягването на излишната опасност - достатъчни са известна интелигентност и здрав разум. За такива прак­тически неща е полезно да прилагате уроците, научени в миналото. Ако обаче някой ви заплаши с огън или с физи­ческо насилие, възможно е да изпитате нещо като страх. Това е инстинктивно отдръпване от опасността, но не психическото състояние на страх, за което говорим тук. Психическото състояние на страх не е свързано с конк­ретна, реална, непосредствена опасност. То се явява в много форми: дискомфорт, безпокойство, тревога, нерв­ност, напрежение, ужас, фобия и т.н. Подобен психически страх винаги е свързан с нещо, което може да се случи, а не с 

нещо, което се случва сега. Вие сте тук и сега, докато умът ви е в бъдещето. Това създава празнота от тревож­ност. Ако се идентифицирате с ума си и сте загубили връзката със силата и простотата на Настоящето, тази пропаст от тревожност ще бъде ваш постоянен спътник. Винаги можете да се справите с настоящия мо­мент, но не можете да се справите с нещо, което е само проекция на ума - не можете да се справите с бъдещето.

Нещо повече, докато се отъждествявате с ума си, как­то вече изтъкнах, егото ръководи живота ви. Поради фантомната си природа и въпреки изтънчените му меха­низми за защита егото е много уязвимо и несигурно и пос­тоянно се възприема като изложено на заплаха. Така е, впрочем, и когато външно егото изглежда много самоуве­рено. Спомнете си сега, че емоцията е реакцията на тя­лото към ума. Какво послание получава постоянно тяло­то от егото, от фалшивото умотворно „аз"? Опасност, над мен е надвиснала опасност! А каква емоция предизвик­ва това постоянно послание? Страх, разбира се!

Страхът има разнообразни причини. Има страх от за­губа, страх от неуспех, страх да не бъдете наранени и така нататък, но в крайна сметка всички страхове се свеждат до страха на егото от смъртта, от унищожени­ето. За егото смъртта дебне зад всеки ъгъл. В състояни­ето на себеотъждествяване с ума страхът от смъртта засяга всички страни на живота ви. Например, такова привидно тривиално и „нормално" нещо като натрапчи­вата потребност да бъдете прави в спора и да докажете, че другият греши - да защитите позицията на ума, с кой­то се отъждествявате - се дължи на страха от смърт­та. Ако се отъждествявате с позицията на ума, това оз­начава, че ако сте неправи, себесъзнанието ви, което се опира на ума, е сериозно заплашено от унищожение. Зато­ва вие като его не можете да си позволите да бъдете неп­рави. Това би означавало смърт. За това са водени войни и са се разпаднали безброй лични връзки.

След като прекъснете отъждествяването си с ума, за себеусещането ви вече няма никакво значение дали сте прави или не, затова ще изчезне непреодолимата, натраплива и дълбоко несъзнателна потребност да бъдете прави - потребност, която е форма на насилие. Можете да заявите ясно и категорично какво чувствате или какво мислите, но В това няма да има нито агресивност, нито самозащита. Себеусещането ви идва от едно по-дълбоко и по-истинно място вътре във вас, а не от ума. Наблюдавайте всякакъв вид опити да се отбранявате. Какво защитавате? Една илюзорна самоличност, мисло­вен образ, измислено същество. Осъзнавайки този модел, наблюдавайки го, вие прекъсвате отъждествяването си с него. Под светлината на съзнанието ви той бързо ще се стопи. Това е краят на всички спорове и игри на власт, които разяждат взаимоотношенията. Властта над дру­гите е слабост, маскирана като сила. Истинската сила е вътре във вас и тя ви е достъпна още сега.

И така, всеки, който се отъждествява с ума си и така губи връзката с истинската сила, с дълбоката си същ­ност, вкоренена в Битието, ще бъде постоянно съпътс­тван от страх. Все още броят на хората, надмогнали ума, е изключително малък, затова можете да приемете, че практически всички, които познавате, живеят в състоя­ние на страх. Те се различават само по силата му - тя ва­рира между тревожност и ужас в единия край на диапазо­на до смътно безпокойство и далечно усещане за застрашеност в другия край. Повечето хора осъзнават страха, едва когато той приеме някоя от по-острите си форми.

Линк към коментар
Share on other sites

Тоест няма такъв шанс и всичко е само страх. 

В последно време пак започнах да се връщам назад към страховете, но е много по- добре. Влизам си във филма, но това не ми пречи да живея и да си извършвам задълженията. Отдавам го на пренатоварването последния месец. Имам изпити, балове и отделно куп други проблеми. Това ме стресира адски много и покрай всичкия този стрес страховете се връщат, макар и не толкова силни. По-лесно се справям със страха от полудяване. Някяк си по-невъзможно ми изглежда, докато страхът да не забравя нещо си остава. Спрях с мислите "какво правих днес", "къде ходих" "какво ядох". Но ако някой ми каже нещо свързано с няколко дни назад и аз не мога да си спомня, ме обхваща страх. Не е някакъв панически, но все пак страх. А когато се сетя за нещо отпреди няколко дни си мисля " наистина ли беше така или аз си мисля,че е било така". Иии пак се започва със страха, но като мине известно време си казвам " стига, какво ти пука" и така докато пак не се сетя за нещо друго.Мисля пълни глупости, но не мога да се отърся от тях.

Линк към коментар
Share on other sites

Ти нормална ли си или невежа? Как няма да забравяш? Та нали мозъка, ще се напълни с информация и блокира.В болничните истории, има няколко случая на хора, които са загубили тази възможност , живота им е трагичен.

 

Хвани и  прочети някоя книга, за работа на мозъка и престани да  мислиш глупости, всеки нормален човек, трябва да забравя, иначе мозъка се препълва с информация и спира да мисли.

Линк към коментар
Share on other sites

Да допълня д-р Първанов - конкретно отвори кой да е учебник по когнитивна психология. Дори в нета се намират, макар не най-доброто възможно.

 

Отваряйки раздела за паметта, ще видиш, че става въпрос за двойка процеси памет-забравяне. Никога само едното. Отивайки на подраздела с патология в процесите на памет-забравяне ще откриеш, че болест или състояние, характеризиращо се само и единствено със забравяне няма (изключение са инциденти, свързани с амнезия, но теб тухла не те е цапвала по главата, доколкото разбирам). Та, когато забравянето е болестен процес, то той е съпроводен с още няколко други характеристики и затово често болестите от тази група се наричат невродегенеративни.

 

Съветвам те обаче да не задълбаваш много в проучванията, защото в състояние на по-изострен срес, в който се намираш понастоящем, научавайки за невродегенеративните заболявания като нищо можеш "да се озовеш" с някоя "по-привлекателна" за страха ти диагноза. С други думи - прави профилактика на внушаемостта, която е естествена за нас човеците и е особено силна при малко по-страхливите като теб.

 

П.П. Що се отнася за това какво си яла вчера... изяла си го, свършено е. За какво ти е да го помниш? Ако влизаш в темата си и прочетеш мненията след последното твое мнение, включително и моето, то това означава, че помниш, че си споделила проблема си в нета и знаеш къде да цъкнеш, та да намериш отговора. Помниш, защото това е важно за теб в момента. От което следва, че паметта ти е ок.

Редактирано от Кермит
Линк към коментар
Share on other sites

Напълно наясно съм, че не може и не трябва да се помни всичко. Осъзнавам го, но не знам защо ме е страх. Може би наистина забравям някои неща повече от преди, но не е чак толкова зле, колкото си втълпявам. А и забелязах, че на повечето неща, които ми се губят, не съм им обръщала внимание, докато ги върша. Правила съм ги напълно машинално, мислейки за нещо друго. 

Линк към коментар
Share on other sites

За непременното помнене се е хванал невротичният свръхконтрол, който прикрива не толкова страх от забравяне, колкото от загуба на контрола, провала, загубата, самотата, дори от смъртта... Фиксацията в помнене и забравяне тук се явява единствено компенсаторно бягство от по-дълбоките страхове. Дереализацията и др. симптоми са закономерно следствие от този конфликт-бягство, който държи в постоянна вътрешна битка и напрежение...

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...