Jump to content
Порталът към съзнателен живот

ПОмощ -Хипохондрия


Recommended Posts

В 12/15/2016 at 0:43, Krasiva каза:

господа вие искате всичко с магическа пръчка да става

Krasiva, колко хубаво си го казала и е точно така! Магическата пръчка е много важна. Позволявам си да копирам цитат от мой имейл към психотерапевта ми преди точно 5 години: " Точно един месец преди да те срещна аз си казах: Искам да победя ПР, но искам това да стане изключително бързо и изключително лесно. Не искам да чакам, не искам да ходя на психотерапия с месеци или години, не искам да чакам „действието на хапчетата”, не искам да чакам момента, в който от самосебе си ще се оправя. Искам някакво чудо СЕГА и ВЕДНАГА, което за 1 седмица ще ме оправи и край! И това си повтарях в продължение само на 1 месец. Просто знаех, че това чудо скоро ще се случи, но не знаех как. Тръпнех в очакване и ми беше изключително любопитно да разбера как точно ще стане. Започнах даже да си мисля, че примерно някоя старица ще ме спре на улицата, ще докосне ръката ми и ще каже” Готова си”:). Знаех, че скоро наближава момента и просто го чаках с въодушевлвние.  И моето чудо дойде и „ми разказа играта” точно за 1 седмица. :). Сега си давам равносметка, че именно първата една седмица след първата ни среща беше решаваща за моето „справяне с проблема”.

Вярвай в чудеса и ги чакай с въодушевление!

Линк към коментар
Share on other sites

Имах пациентка, която  двадесет години бе с ПР.Трябва да кажа,че и аз, въпреки опита си, имам страхопочитание пред такива хора.Знам, че те са ходили при много колеги и имат премного негативен опит. Той ги прави скептични и подозрителни, към всеки следващ психотерапевт. Знаех,че ако не и помогна, да постигне значителен успех в борбата с ПР още след  първата среща, тя няма повече да се върне при мен и аз ще съм поредното и разочарование.

Е, направих го. Още, след първата среща, тя овладя почти напълно страхът си. Направих го, по предложеният ти  от Георги начин. Пренесох я в бъдещето, когато проблема е вече разрешен и детайлно описахме новото поведение, което тя вече има. Разбира се, за по ,,истинско,, в началото и предложих, да си представи,че през мощта след нашата среща при нея е до6ла добрата фея и докосвайки я с вълшебната си пръчица е решила проблема и.

В сайта на Европея, тя предлага и на други да направят същото и ре6ат проблемите със страха си ,,  . И така, като начало, всеки от вас да си представи, ако днес една фея го докосне с вълшебната си пръчица, и повече няма панически атаки, нито паническо разстройство (това което всеки от вас иска), утре като се събудите  и знаете че вече сте други хора, освободени от ПР, каква ще бъде първата ви мисъл, как ще протече денят ви. Опишете го по часове. Успех.,,

Предполагам, никой не я е поослушал, хората в последно време не вярват във феи. Много жалко!

 

 

Редактирано от д-р Тодор Първанов
Линк към коментар
Share on other sites

това звучи страхотно  чудесно даже.всеки път като отида на сеанс и ми се казва всичко зависи от теб и като не успявам още повече се стряскам че губя семейството си

Линк към коментар
Share on other sites

В 16.12.2016 г. at 21:20, Krasiva каза:

това звучи страхотно  чудесно даже.всеки път като отида на сеанс и ми се казва всичко зависи от теб и като не успявам още повече се стряскам че губя семейството си

Затова не е добре да намесваш 9 баби - ще окелявиш бебето...

Парадоксално е, но наистина зависи от теб, и едновременно с това нищо не зависи от теб. Но как да го възприемеш през форума, или по-скоро да ти бъде предадено, не знам.

Връщам се на идеята, че ако нямаш задоволително развитие при терапевта си, е добре да го смениш. Ако ли не - довери му се и не чети ни тук, нито където и да е било другаде. Ще се объркаш и кое по-напред ще правиш от насоките, идеите, препоръките?

Ако ти е трудно да избереш, попитай себе си - кога и в кои случаи усещам лекотата, към която се стремя, докато се променям? И последвай отговора. Той ще те заведе право пред портите на свободата - там, където нищо, което си заслужава, не може да бъде загубено.

Линк към коментар
Share on other sites

Не, за теб няма никаква опасност да полудееш.

Но, съпруга или съпругата на човек, който има партньор с хипохондрия е в реален риск от полудяване.Така че, не бих се изненадал,  скоро време, да гледаш децата си сама, защото съпруга ти ще е в психиатрия. Ще може ли сама да ги гледаш?

Линк към коментар
Share on other sites

Възможно е тя да е превъртяла вече и за това да ти говори глупости.То и нейната не  е лека.

Линк към коментар
Share on other sites

Хипохондричните страхове са израз на нашата огромна отговорност към собственото ни здраве и живот. Хората с хипохондрия постоянно търсят доказателство, че се разболяват и ходят непрекъснато на лекар.Трябва да се знае, че хипохондрикът се успокоява от вниманието, а не от доказателството, че няма болест. Тялото ни дава непрекъснато някакви сигнали, които не са страшни, но ако се уплашим, че нещо ни има и същевременно с това, че няма никой, който истински  да се погрижи за нас, започваме да се вглеждаме в най-малките детайли, за да не изпуснем нещо. Дори, когато човекът е гладен и изпитва нормален дискомфорт в стомаха, той или тя го интерпретира като стомашен проблем и не се сеща, че всъщност е гладен/а. Или пък жаждата и сухотата в устата от това, че не се пие достатъчно вода,  дава повод да се мисли, че човек е болен. Такива хора се задълбочават само в тези конкретни усещания и започват да ги интерпретират по най-катастрофалния начин.

Начин за спаравяне с хипохондрията е да спортуваш и да се занимаваш с хоби, който ти е любим. Когато дойде в мислите ти страх, че си болна от раково заболяване, кажи си: "Добре дошъл раково заболяване и сега иимаш възможността да покажеш, как можеш да съсипеш моето тяло". 

Прегърни страха си горещо и той ще се разтопи. Ще усетиш колко сила и воля имаш в сърцето си. Релаксирай със звуците от природата.

 https://www.youtube.com/watch?v=wghf4fiuPWE&ab_channel=PavelPavlovich

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

здравейте искам да споделя че от две седмици се чувствам много добре като не мисля за болести.незнам как се случи просто стана спрях да се оглеждам.на моменти имам леки мисли които се опитват да ме върнат назад но гледам да не им обръщам внимание.надявам се да успея да запазя това състояние.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, побърка психоложката си и сега вече няма мисли за болести.Много ти е лесно на теб.

Горката жена.

Редактирано от д-р Тодор Първанов
Линк към коментар
Share on other sites

така само да уточня че не психоложката ми помогна понеже аз много  време не съм ходила просто ми омръзна толкова много че му теглих една майна.и не казвам че не идват мисли все още но някак не са толкова силни не ми влияят както преди

Линк към коментар
Share on other sites

Тоест, за да поставим коня пред каруцата, нека кажем, че вече отношението ти към тези мисли е различно, по-спокойно, вече са те научили къде волно, къде неволно, на известно себеприемане, познание и смелост. 

 

А за психоложката - вземи, че прояви една доза уважение и кажи, че и тя ти е помогнала! Била е там за теб, отделяла е от времето и енергията си, правила е каквото е можела! Така че, мъничко великодушна благодарност няма да е излишна! 

Линк към коментар
Share on other sites

Искрено и сърдечно!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Ще кажа, че "много баби, детето хилаво!". Методите са вторични. Разбирането, преживелищността, пробивността, качествата на терапевта и твоето съдействане са важни. Ако чувстваш, че нещата вървят с психоложката ти, няма смисъл да я обсъждаш, а има смисъл да се довериш и вложиш твоята мотивация, разбиране и усилия. Ако не вървят, обсъдете го с нея искрено. Ако има какво да променяш в усилията си, направи го.Но сега така питайки, прозира една "хилавост" (както писах по-горе)... Пак повтарям, методите са вторични. Те са иснтрументи. С едни и същи инструменти, примерно музикални, един може да бъде виртуоз, а друг посредствен. Същото е с методите в психотерапията - терапевтът ти е който прави методите работещи, през твоята интелигентна мотивация и активно съдействие!

Линк към коментар
Share on other sites

Подкрепям Орлин в препоръката му към теб. Ако има доверителна връзка между терапевт и клиент, голяма част от методите работят. Ако започне да се подлага на съмнение, преценка и коментари работата на специалиста по - добре спрете да ходите при него и намерете друг, заради когото ще спрете да четете навсякъде другаде и ще се доверите на това към което ви води. 

Съмненията и проверките не спомагата за процеса, а го усложняват и го разтикват във времето. 

В процеса на терапевтичната работа има период на регрес. Всичко сякаш е отшумяло и като за проверка изведнъж състоянието напомня за себе си. Това е нормален и очакван етап при работата с тревожности. След като човека овладее този регрес той става уверен в новопридобитите умения. 

Освен това, когато човек твърде дълго се е вторачвал в симптомите, след това лека реакция на тялото е в състояние, в първия момент да го стресне. Важно е да се осъзнае, че нашето тяло е живо и то реагира на всичко случващо се с нас. Естествено е, когато сме притеснени да ни свие стомаха, когато сме развълнувани или превъзбудени да ни се ускори пулса и сърдечния ритъм или да ни се завие свят от много емоции, да ни се качи кръвното когато сме гневни и да ни заболи главата, когато не можем да вземем решение за нещо и т.н. Важно е да разпознаваме тези симптоми и да осъзнаем, че те са част от нашата физика, една полезна част, а не страшни болестни процеси. 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...