Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетативна дистония


Recommended Posts

Предлагам да брои,Александър,за да задържи вниманието си при дишането..в момента на ПА,но ...и ти си прав донякъде,хубаво би било преди това ,да потренира малко и да го усъвършенства.Аз мисля,че броенето повече ще и помогне,отколкото да усеща въздуха ,който минава през носа и ,освен това,едва ли ще обърне внимание точно на това ,как дишането задейства различни групи мускули в такъв момент, като този.Това,може и е хубаво да прави извън състоянието на дискомфорт по време на атаката....Бавното,равномерно/т.е.отмерено/и не прекалено дълбокото дишане спасява от хипервентилация,с практиката ще го усъвършенства,не е трудно..Аз не съм го правила по книга и пак ми е помагало ....най-вече да се отпусна!!!

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 33
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Току-що, Галина Теб каза:

Предлагам да брои,Александър,за да задържи вниманието си при дишането..в момента на ПА,но ...и ти си прав донякъде,хубаво би било преди това ,да потренира малко и да го усъвършенства.Аз мисля,че броенето повече ще и помогне,отколкото да усеща въздуха ,който минава през носа и ,освен това,едва ли ще обърне внимание точно на това ,как дишането задейства различни групи мускули в такъв момент, като този.Това,може и е хубаво да прави извън състоянието на дискомфорт по време на атаката....Бавното,равномерно/т.е.отмерено/и не прекалено дълбокото дишане спасява от хипервентилация,с практиката ще го усъвършенства,не е трудно..Аз не съм го правила по книга и пак ми е помагало ....най-вече да се отпусна!!!

Права си че водещото са личните усещания .Споменах само част от нещата които могат да се правят като се тренира достигане на границата .Всички те са  за  задържане вниманието .А то е основното за овладяване на тялото и енергиите му .( А в конкретния случай и за отвличане от нежелан обект .). Например ти даваш метод за релаксиране ---стягане на мускулите в конкретен участък с последващо отпускане .Човек може да го направи и само с ума си , да визуализира , да си говори . Но колкото повече се ангажира и самото тяло със своята интелигентност .Толкова по лесно се научава и е по сполучливо .Целта е да стане лесно повтаряемо ,,правене" .И релаксацията е добре да си я тренира ежедневно , до като я овладее .На глед е просто :) Но това е основното което използват йогите за спиране на сърцето и други свои ,,чудеса" .

Бих добавил че дълбоко дишане е относително и затова неточно като термин . Не трябва да се отива и вдругата крайност да се диша повърхностно . Принципа е без напрежение ,припряност ,пресилване , това е основното . Прави се с леко усилие в посока на задържане ( забавяне) .Целта е намаляване на постъпващия въздух за единица време . Дънов е дал пример че един цикъл (вдишване , издишване със съответните задържания) ако е 1 минута  . Това е предпоставка за много добро здраве , психическо и физическо .Но човек тръгва от моментното си състояние и прави ежедневни тренировки .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, Галина и Александър . Отново ви благодаря за отговорите и съветите. 

Техниката с дишането я практикувам , когато съм много напрегната и наистина помага. А относно замайването,  когато вървя и усетя, че главата ми се замайва, а нямам възможност да поседна или легна започвам да ходя по-бързо. Понякога много помага. Друг път си казвам, че това е най-упоритият симптом и че рано или късно ще се преборя с него. Някак си се опитвам сама да си давам кураж. Понякога започвам да си пея наум, за да се разсея. Каквото съм прочела или ми дойде наум пробвам :-)

Тази вечер нещо не мога да се оправя с коментарите :-) Два пъти се цитирам сама с празен текст... !  :-D

Линк към коментар
Share on other sites

МонтанаХана,замайване може да получиш и без да се случи ПА,но аз ти говоря за момента при настъпването на ПА,точно това,от ,което ти мислиш,че се страхуваш ...Има разлика,тогава ,когато ПА придобива своя апогей..В този момент е необходимо да приложиш тези упражнения,както ги нарича Александър и е много прав ,за всичко..

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте пак. Тази вечер не знам защо, но имам проблем с публикуването на коментарите. 

Искам само да ви кажа, че пуснах темата си, по-точно определени въпроси в "Психотерапия онлайн" (Намери психотерапевт) тъй като останах с впечатление, че психотерапевтите посещават този раздел по-често. Може някой от тях да ми отговори. Вие също може да пишете там, може и тук. Където желаете . Ще ми е приятно да си споделяме неща, които смятаме за важни. 

Лека вече и на двамата. 

Линк към коментар
Share on other sites

Цитат

 

Здравейте...!   

Има ли четящи форума, които са се справили с ПР, симптомите и страховете си? 

Ако има такива и имат желание може да споделят опита си и да помогнат на тези от нас, които все още се борим с това.

:-)

 

Bovidar ti  отговори .Има много информация тук във форума .Но личното ангажиране със специалист е ангажиращо и отговорно за двете страни , спрямо развитието на проблема .Както вече ти отговориха е и въпрос на свободно време .Това не значи да седнеш и чакаш . Търси и , използувай съветите .Психотерапевтите са хубаво нещо , но как сме оживявали преди 50 г. , преди да се появят тези доктори .Каква е разликата във живота преди и сега .Може би сега сме много забързани .Не си позволяваме почивка . Мислим , че живота е в движението и не спираме .В резултат не можем да отреагираме стреса и се появяват различни нервни отклонения . Не случайно , вече във всяко предаване почти , се споменава и за медитацията .Това е метод за успокояване на ,,топката" .Опитвайки се да медитираме влизаме отново в един нормален за телата ни ритъм на работа и почивка .Медитацията е начин да неутрализираме стреса и се заредим с нова енергия .Опитвайки се да медитираме се учим да размишляваме без емоций , Да можем да влизаме в едно по добро ниво на ума си и го направим почти постоянно за живота си .

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...