Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Каква е разликата между пропаганда и споделяне?


pencil

Recommended Posts

Не се случва за първи път, в този и други форуми, когато разказвам за нашия живот да ми правят забележки, че насаждам пропаганда.

Моля, кажете как ви изглежда на вас от страни: наистина ли темите, като "Как излекувахме Самуил без лекарства и "Родихме си детенцето у дома " представляват пропаганда и натрапване на идеология?

Редактирано от pencil
Линк към коментар
Share on other sites

Разликата главно е в контекста. А той се установява трудно, когато не познаваме лично човека. Мога да говоря само за себе си: отначало ми изглеждаше като споделяне. После започна да ми се струва, че е пропаганда. Може би защото взех да го свързвам тези неща с една друга тема, където ставаше дума и за твърде крайни призиви към възможно повече хора, а не само за споделяне на настоящ собствен опит и търсене на един-двама сътрудника. Напоследък пак приемам гореспоменатите теми за споделяне, но само защото избрах да погледна на теб и семейството ти като на търсещи души преди всичко. А такива сме всички ние, с всичките си плюсове и недостатъци! Що се отнася до това как се вместват точно тези споделяния в точно този форум, за мене отново няма проблеми, но единствено на модераторите е поверено правото на окончателно становище.

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Разликата главно е в контекста. А той се установява трудно, когато не познаваме лично човека. Мога да говоря само за себе си: отначало ми изглеждаше като споделяне. После започна да ми се струва, че е пропаганда. Може би защото взех да го свързвам тези неща с една друга тема, където ставаше дума и за твърде крайни призиви към възможно повече хора, а не само за споделяне на настоящ собствен опит и търсене на един-двама сътрудника. Напоследък пак приемам гореспоменатите теми за споделяне, но само защото избрах да погледна на теб и семейството ти като на търсещи души преди всичко. А такива сме всички ние, с всичките си плюсове и недостатъци! Що се отнася до това как се вместват точно тези споделяния в точно този форум, за мене отново няма проблеми, но единствено на модераторите е поверено правото на окончателно становище.

Забелязах, че когато пишех във форумите на bg-mamma как отглеждаме детенцето, как използваме интуиция при общуване и т.н. някои майки се почувстваха засегнати, несъзнателно сравнявайки се с нас, осъзнавайки, че не могат да отдават тези неща на децата си (а им се иска), защото работят, нямат време и т.н. и започнаха да се защитават и оправдават живота си, все едно ги укоряваме. И да ни обвиняват в пропаганда и сектантство.

Редактирано от pencil
Линк към коментар
Share on other sites

И на мен ми се случи. Веднъж се включих в един форум в тема "вегетарианство" към която имаше препратка в края на една статия на лекар който се изказваше положително относно вегетарианството. Споделих своят опит, че може да се живее чудесно и здраво без консумацията му и последваха гневни атаки към мен от месоядци, отново приведох нови аргументи, при което модераторката на темата изтри съобщението ми, а в него нямаше нищо смущаващо. :) явно решиха да изгонят сектанта :lol: повече не се появих там.

Линк към коментар
Share on other sites

И на мен ми се случи. Веднъж се включих в един форум в тема "вегетарианство" към която имаше препратка в края на една статия на лекар който се изказваше положително относно вегетарианството. Споделих своят опит, че може да се живее чудесно и здраво без консумацията му и последваха гневни атаки към мен от месоядци, отново приведох нови аргументи, при което модераторката на темата изтри съобщението ми, а в него нямаше нищо смущаващо. :) явно решиха да изгонят сектанта :lol: повече не се появих там.

Да, ясно, значи не сме само ние. Нас с Мирена даже ни изключиха от форума на biberonbg.com за "пропагандиране на сектантски идеи за природосъобразен живот" :huh:

Редактирано от pencil
Линк към коментар
Share on other sites

Ще си позволя да кажа, че е важно да има мекота в думите и да личи личният опит като споделяне. Тук винаги е било така. Когато има призив, когато открито се критикува, че се търсят извинения за неприемане на вашата гледна точка е нормално да се приеме за пропаганда.

В този форум сме споделяли доста лични неща, но никой не е искал да наложи неговата си гледна точка. Всеки има право да приеме едно или друго мнение. Имало е и спорове, но в рамките на добрия тон и в името на Истината.

Може би трябва да се съобразяваме как се изразяваме.... :feel happy::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам, Пенсил, на теб как ти звучат думите "Призив" и "Готови"? Дали е споделяне или е желание за влияние?

Как обясняваш претенциите си към Потребителите на Портала да не изразяват мнението си в темата, ако не одобряват изложеният там подход?

Как обясняваш Себе- центрираната си гледна точка (които не са съгласни с мене не са готови и не са достойни)?

Къде в изказванията ти личи толерантност и приемане на други гледни точки?

Помисли си... факта че темата ти съществува е само благодарение на толерантността на екипа на портала.

Порталът неведнъж е бил подлаган на опити да бъде ползван като безплатна трибуна за нечия реклама, по директно или по-фино. Тези опити се разпознават своевременно и Екипа на Портала реагира по подходящ начин.

Васил

от Екипа на Портала

Линк към коментар
Share on other sites

Ще си позволя да кажа, че е важно да има мекота в думите и да личи личният опит като споделяне. Тук винаги е било така. Когато има призив, когато открито се критикува, че се търсят извинения за неприемане на вашата гледна точка е нормално да се приеме за пропаганда.

В този форум сме споделяли доста лични неща, но никой не е искал да наложи неговата си гледна точка. Всеки има право да приеме едно или друго мнение. Имало е и спорове, но в рамките на добрия тон и в името на Истината.

Може би трябва да се съобразяваме как се изразяваме.... :feel happy:  :smarty:

Именно за това и питам тук. Трудно е човек да се погледне безпристрастно, от страни. Казвали са ми, че съм краен в изказванията си а аз не мога да го видя.

Линк към коментар
Share on other sites

Ето ти нашето добронамерено мнение, помисли... Зная, че не искаш да засегнеш никого, но топлината в думите е важна :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам, Пенсил, на теб как ти звучат думите "Призив" и "Готови"? Дали е споделяне или е желание за влияние?

по-скоро търсене на сроден човек, с когото да се съберем. Съвсем конкретна задача. Влияние би било: "Всички вие, които живеете в градовете, ще изгорите в ада, ако не ни последвате" :D

Как обясняваш претенциите си към Потребителите на Портала да не изразяват мнението си в темата, ако не одобряват изложеният там подход?

Защото темата се разводнява, започват НАПЪЛНО НЕНУЖНИ филофски речи и спорове помежду членовете, виждал съм го много пъти, а целта ми не е да обсъждам и разяснявам и да възбуждам спорове, а да попадна на конкретни хора, които биха могли да четат тук и които са готови да действат.

Как обясняваш Себе- центрираната си гледна точка (които не са съгласни с мене не са готови и не са достойни)?

това е твоя интерпретация, такова нещо не съм казвал. Но, знам, както в bg-mamma, мнозина, които подсъзнателно знаят, че е така (за рушенето на Земята от техните действия или бездействия) ще се почувстват засегнати.

Къде в изказванията ти личи толерантност и приемане на други гледни точки?

също въпрос на интерпретация. Ако всички тук се съгласят, че съм нетолерантен към тях, значи е така. Ако само ти го смяташ, значи не е.

Помисли си... факта че темата ти съществува е само благодарение на толерантността на екипа на портала.

За което и благодаря, че ме изтърпяхте. Все пак знам отношението на екипа на портала към последователите на Виссарион.

Редактирано от pencil
Линк към коментар
Share on other sites

Именно за това и питам тук. Трудно е човек да се погледне безпристрастно, от страни. Казвали са ми, че съм краен в изказванията си а аз не мога да го видя.

<{POST_SNAPBACK}>

Ами не е ли очевидно, че егото ти е твърде голямо? Как искаш да правиш "Божие царство" на Земята, ако правилно съм те разбрал, като смениш мястото и начина си на живот, а не изчистиш себе си? Не е ли по-правилно да почнеш от себе си, пък тогава да търсиш кусурите наоколо? Е, пожелавам ти успех, но в търсенето на истинската ти вътрешна същност, а не в пердварително обреченото ти природосъобразно приключение. И не е лошо да правим повече за другите, а себе си да забравяме по-често... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ето... всичките ми мнения по темата, за която администраторите ме предупредиха.

Моля посочете ми къде точно са грешките ми, за които говорите (егоцентризъм, нетърпимост, пропаганда и т.н.):

Редактирано от admin
Линк към коментар
Share on other sites

На всеки трезвомислещ и информиран човек му е пределно ясно, че начинът, по който ДНЕС вършим всичко е разрушителен за планетата, за видимият и невидимят свят -- начинът на създаване на храна, вещи, изкуство, начинът, по който общуваме със света и помежду си, агресията, хладът който излъчваме към Вселената... Вижте какво става с времето. Нима мислите, че като са пълни магазините и сте на добра служба, света си върви по старому???? Не ви ли е ясно, че Вселената няма да допусне тази дисхармония да продължи?.................

Достатъчно е да направите достойна крачка, която Отец отдавна очаква, цялата Вселена ще ви помага, защото това е пътят на човека -- да се завърне в лоното на природата, да заживее спокоен, чист живот, воден от искрена вяра а не от страха. Да отдаде сърцето си в служене на останалите, да твори с ръцете си...

На мен това ми звучи като призив от религиозен водач.-Пропаганда :feel happy:

99% от хората, които са ни посещавали казват -- хубаво е тук, но.... и се изрежда един дълъг списък с оправдания: какво ще ядем, какво ще работим...

Разберете, промяната не представлява да караш по старому на ново място, под нов покрив. Промяната изисква да обърнем гръб на стария модел:

Всеки човек, всеки индивид трябва да достигне сам до вътрешния си мир, без да уговаря някого в правотата си. Пак ще кажа не става простода кажеш - от утре ще живея така. :feel happy:

Въпросът е как да съвместиш група българи, всеки със своето мнение и вярвания? Може би да се изработи правилник, синтез от най-добрите ПРАКТИЧЕСКИ учения и да се спазва със желязна дисциплина?

Това е най-вредно и ужасно-налагане на тоталитарно единомислие? :hmmmmm:

Ти с тези думи доказваш, че пропагандираш едно учение, което може би е добро, но щом се налага, нищо няма да се получи. Това показва авторитарност.

Може би не съм права, ако не сме те разбрали, извинявай. Но това е моето мнение :feel happy:

Редактирано от admin
Линк към коментар
Share on other sites

Въпросът е как да съвместиш група българи, всеки със своето мнение и вярвания? Може би да се изработи правилник, синтез от най-добрите ПРАКТИЧЕСКИ учения и да се спазва със желязна дисциплина?

На мен това ми звучи като призив от религиозен водач.-Пропаганда :feel happy:

Всеки човек, всеки индивид трябва да достигне сам до вътрешния си мир, без да уговаря някого в правотата си. Пак ще кажа не става простода кажеш - от утре ще живея така. :feel happy:

Това е най-вредно и ужасно-налагане на тоталитарно единомислие? :hmmmmm:

Ти с тези думи доказваш, че пропагандираш едно учение, което може би е добро, но щом се налага, нищо няма да се получи. Това показва авторитарност.

Може би не съм права, ако не сме те разбрали, извинявай. Но това е моето мнение :feel happy:

Наистина не разбирам, аз питам а звучи тоталитарно???? Ето, предлагам идеята и питам: "Може би да се изработи правилник?". Друго е ако бях казал: "Всичко ще става по моя правилник!". Или "Въпросът е как да съвместиш група българи...?" а не "Ще съвместя цялата група".

Редактирано от pencil
Линк към коментар
Share on other sites

"Необходимо е просто да се оттърсите от страха и да направите решително крачката. Всеки от вас знае, че трябва да я направи, но страхът му го кара да отлага, да измисля оправдания. И да остане там, където си е, в града, където ще бъде лесен за контрол и манипулация. Други пък си измислят уж благородния призвания и мисии, само и само да останат там, където са. Защо? Кого чакате?"

Това например не ми звучи като търсене на 1-2 души само като сътрудници, а като масов, даже и всеобщ призив! Повечето от цитираните неща сами по себе си не са нещо възмутително, но аз се връщам на важността на контекста... Изглежда аз и някои други се поддадохме освен това да те възприемем като единен екип с тези, които горе-долу бяха на твоя страна. Постепенно става ясно, че имате и някои различия, така че не беше съвсем редно да ви поставяме под общ знаменател. Но като цяло в интернет форумите са възможни повече неща, отколкото другаде. Ние трябва да бъдем благодарни за тази възможност и да не злоупотребяваме с нея, па макар и чрез водопади от добронамерени призиви и симпатични снимкови файлове. :) За всичко да си му имаме мярката. Забележи: както и по друг начин да се опиташ да популяризираш мнението си, ще ти трябват или много пари, или ужасно много усилия... :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Желязната дисциплина... :hmmmmm: , какво ли е?

Мисля, че тук в този форум, без желязна дисциплина, а добър тон се съвместяват различни учения /техни последователи/. Далеч съм да съдя което и да е учение, още повече, че не го познавам в дълбочина, но ти оставяш такива усещания.

Пак казвам, може би е нужна мекота в тона ти :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност, модераторите наистина са толерантни! Аз не съм правил пропаганда, но съм имал неподобаващо остри мнения!

Ако обаче рамките са прекалено тесни и ограничаващи, вдъхновението и твореството отлитат! Никой не е постоянно в топ шейп и понякога се изказва по-рязко! Според мен, когато човек не е в добро състояние, трябва да се въздържа да пише в този форум. Защото е духовен, свят, защото носи името на Велик Дух! Казвам го най-вече на себе си!

Линк към коментар
Share on other sites

По никакъв начин не осъждам Пенсил. Чувствам го като много добро и точно момче! Темата за живота в природата наистина е явна пропаганда, но не е злоумишлена, а е сърдечна, вдъхновена и пълна с чистота! На мен самия невероятно много ми липсва природата. Вчера вървях по улиците на София и дишах 2% въздух и 98% оловни газове.... А и психическата атмосфера на големите градове е мноооого тежка!

Мненията след неговия първи постинг добре осветлиха несъстоятелността на тезата му като цяло. Ето, че сега той и пита, коригира се, иска обратна връзка. Да не осъждаме, приятели!

Линк към коментар
Share on other sites

Мисъл за деня:

Даде ли човек ход на много специфични идеи в себе си, той изменя естествеиня проядък на нещата и започва да страда. За да не страда, преди всичко човек трябва да изпълни Божествения план на нещата, а след това да дойде до специфичните идеи. Човек може да приложи специфичните идеи в живота си, само след като е научил общите закони и правила, по които се развиват нещата.

Може би реагирахме малко емоционално, но наистина, за правотата на една идея, трябва да се допитаме до Бога първо.

Страхотно е, че има хора, връщащи се към природата, но те могат да привлекат последователи само и единствено с личен пример.

Пожелавам на себе си, когато съм готова за това, да имам и необходимите условия и средства да го постигна, ако е по волята Божия :thumbsup::smarty::angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля че призивът на Пенсил е искрен и честен. :thumbsup:

Той казва което мисли и чувства.

Той тества на собствения си гръб и живота за който говори, и възпитанието и отглеждането на децата, и трудностите.

Тъй като апелира към конкретни практически стъпки от нас, рискува да предизвика раздразнение и да бъде посрещнат на нож.

За хората които са раздразнени препоръчвам да прочетат първо "Unto this last" Ръскин

Не е ли казал Учителят че хората трябва да започнат отново да сеят и да приготвят хляба си сами?

Пенсил, препоръчвам да се концентрираме върху въпросите "Как се прави?" вместо "защо", "кога" и др. Наистина има вероятност за глобален земен катаклизъм в близките 20-30 години. Но това е друга тема и не би следвало нещата да се смесват.

Нека всеки от нас се стреми към висш и разумен живот всеки ден в своите конкретни условия. Пожелавам на тези които ще могат да си го позволят, живот и работа в най добрите условия - близо до природата и планината.

Нека помислим заедно как можем да се подготвим и да направим това един ден. Колко ценно е присъствието на хора които имат практически опит! icon12.gif

Всеки напълно или частично успешен опит е полезен.

Защото съм чувал и за някои не дотам успешни опити.

Надявам се обсъждането на вече отворената тема да продължи.

Мисля че има хора сред нас с практически опит и от колективно живеене сред природата.

Смелост, Пенсил! Симпатизирам ти напълно :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Да се включа като скрит потребител вьпреки вьзможността, няма да е честно!

Когато прочетох заглавието на темата, не мислех каква е разликата между пропаганда и споделяне , а упорито се заковах на вьпроса каква е приликата межде пропаганда и споделяне. Прилика не намерих!

Искавм да ти кажа pensil, благодаря, че побликува мненията си, вижданията си вьрху нещата. Наречете ме заблудена или сьс "замьглен" и "зацапан поглед", но аз пропаганда не видях, нито пьк налагане на мнение. Видях просто един друг начин на живот, отговорен и доста припродосьобразен. Единственото нещо за което се озадачих, е при визуализацията на идеята хората да се завьрнат кьм природата. Преди дни бяп на разходка в гората и стигнахме с приятели до един прекрасен вир / езеро. За пореден пьт видях пласмасови бутилки, боклуци и лоши миризми вьв водата. Понеже визуализацията за заврьщането на хората в природата ми се видя идеалистична и като се сетих, че повечето хора водени именно от егоизма си да живеят в удобства, отрезвих се и приех т. нар. " призив" като едно добро пожелание. Да ме извиняват и всички които мислят обратното. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Впрочем, Учителят всъщност е искал да покаже на българите повече неща относно храненето, които сега не познаваме, но главите на българите били твърде дебели (перефраза).

Поздрав за Валентин Петров, имаш симпатии от мен, пишеш много толерантно но и категорично. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Да се включа като скрит потребител вьпреки вьзможността, няма да е честно!
:thumbsup:

Аз се включих, но от заплес :feel happy: не си крия мнението, макар и различно... ;) Но се усетих чак като пуснах поста си :1eye::whistling:

Линк към коментар
Share on other sites

Сега осъзнавам, след толкова голям обрат, все едно гледам някак от другата страна на моста. И викам на събратята си.

Затова в постингите ми изливам една мъка, която усещам: идва един миг, в който човек, сближавайки се със Земята "проглежда", осъзнава нещо, сякаш пада пелена от очите му и усеща непосилните й страдания, осъзнава цялата вредоносност, която носи той и събратята му с "цивилизованото си" присъствие на тази планета. Разбирм, че т.нар. модерна цивилизация, с каквито и гръмки имена да се нарича и да се слави е едно раково образование върху плътта на майката Земя.

И нищо друго не ми оставя освен да се трудя достойно и да отправям призиви... от другата страна на моста.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...