Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Брадата?


Кон Круз

Recommended Posts

Чел съм и съм чувал, че според психолозите, ако човек носи брада (особено в комбинация с мустаци), то значи той прикрива нещо? Има ли единодушие сред психолозите относно това твърдение и не е ли пресилено?

Линк към коментар
Share on other sites

сред психолозите не знам :) но да помислим как е ? ...Самото занимание с външния вид .Оправянето на брадата ,бръснене или оформяне е знак за някаква причина .Отношението към ,,брада и мустаци" зависи от 2 фактора .От обществената нагласа (модата) и  от личните предпочитания .Като обществената нагласа е водеща . За мен е истина  , че бръсненето е повече прикриване от брадясалия , небрежен тип . :) . Защото се прикриват идивидуалните природни черти ...Не зная , дали съществува все още обичая , в едно африканско племе , Да се монтират пръстени на шията ,с цел удължаването ѝ . 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Лицето е първото нещо, което мъжът вижда сутрин в огледалото. Лицето му  също така е и първото, което хората забелязват у него. Брадата подчертава мъжествеността и дори помага за самочувствието на тези, които са си я пуснали. 

Този лицев аксесоар може да е признак за религиозен или за социален статус. Придава обем и царственост на лицето, може да символизира сила и мъдрост. Брадата се явява последният щрих, определящ визията на мъжа. 

Както за всяко друго начинание, така - и при пускането на брада, мъжът трябва да бъде постоянен и последователен. Брада и мустаци няма да израстат за няколко дни и търпението ще бъде негов пръв другар. 

За да стигнете до етапа, в който да започнете да полагате грижа за брадата си, тя трябва да е стигнала определена дължина. След като косъмчетата са пораснали достатъчно, вече можете да направите желаната от вас форма, като я подстрижете на някои места. 

В Древен Египет само фараоните имали право да носят брада, но това била фалшива брада във формат на фунийка, привързвана с връвчица, която се закрепвала зад ушите. Там тя имала чисто символично значение, като символ на сила и власт и дори цариците я носели. В древна Елада (Гърция) е било достатъчно да си брадат, за да те сметнат за философ. Евреите смятат брадата за свещена.
 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

От възрастен брат, ученик на Иван Антонов, съм чувала, че Учителя е препоръчвал шията винаги да се пази топла.Това е мястото, където са най-нежните и уязвими органи, от които зависят живота и здравето ни. За мъжете брадата е естествен защитник от охлаждане. Хората, чиято коса стига до раменете, отлично познават тази защитна функция. Все пак, ако по някаква причина няма възможност или желание за поддържане на брада или дълга коса, наложително е редовно (дори и през лятото) носене на подходящи шалове. Принципът е - врата + шията + гърлото винаги топли и защитени. Същото важи за главата, кръста и ходилата. 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...
В 6.10.2016 г. at 0:24, Сивобелия Кон каза:

то значи той прикрива нещо?

Брадата е пряко свързана с мъжествеността. Забелязала съм, че има мъже, които оставят брадата си, за да "наваксат" мъжественост - това ги кара да се усещат мъже и задоволява комплекс. 

Познавам и мъже, които просто "подчертават" своята мъжественост така - но не я изживяват като необходимост. Тях обикновено може да ги видите И без брада. 

Като с жените и грима е темата, струва ми се. 

Линк към коментар
Share on other sites

Цитат

Защото се прикриват идивидуалните природни черти ...

Брадата е част от индивидуалните природни черти на мъжете. Някои мъже имат пълна, хубава и добре развита брада. Други мъже имат хилава и нехармонична непълна брада. Всичко това е индивидуалност и отличава мъжете един от друг, подчертавайки, на не скривайки тяхната индивидуалност.

Аз не мога да си представя да си бръсна брадата. Ходя си с пълна брада от 30 годишна възраст, т.е. вече 13 години и не смятам да я махам. Е поне докато не е побеляла, а тя още не е.

Един мъж има завършен вид, когато е с брада или с мустаци. Брада е и сила на мъжа, той има нещо, което жените не могат да имат. По същата причина, поради която жените подчертават бюста си и се гордеят с него, мъжете си пускат брада и се гордеят с нея. Всеки от двата пола се чувства комфортно в даденостите, които има. Не виждам защо, а и не съм чувал отникъде нищо негативно относно носенето на брада, дори точно обратното. Бръсеннето крие истинската ти природа. Не искаш да оставиш видът ти да придобива естествения си ход, и ден след ден го криеш като си бръснеш брадата и не й позволяваш да расте. Именно в гладко избръснатите е криенето на тяхната природа, а не в онези, които си оставят брада.

Цитат

Брадата е пряко свързана с мъжествеността. Забелязала съм, че има мъже, които оставят брадата си, за да "наваксат" мъжественост - това ги кара да се усещат мъже и задоволява комплекс. 

Брадата е даденост на тези мъже, какво означава да "наваксат мъжественост"? Да наваксаш означава да не притежаваш нещо и трескаво да се опитваш да си го набавиш. Брадата е част от тяхната мъжественост така или иначе, те няма какво да наваксват. 

Линк към коментар
Share on other sites

Лично предпочитание: комуто харесва и му е добре с брада и мустаци, супер. Негов си стил си е и толкова - на вкус и на цвету таварищи нету. 

Духовност: някои духовни водачи, препоръчват брада, мустаци, дълги коси, изнамират недоказуеми хипотези подкрепящи тезите им. Други препоръчват голобрадието, че и гологлавието. Не съм забелязал тези голобрадите да са по-малко или по-духовни, както и обратното. Първите, препоръчващите брадата Учители, твърдят че дългите косми са по-добри антени и дават известна мекота в характера и ума. Другите, даващи собствен пример с гологлавието и голобрадието, казват, че дългите коси провеждат повече емоции/ страсти, както и нуждата от грижа за тях, съдейства на суетата и тщеславието. Извод - няма пряка връзка между брадата, дългите коси и духовността. 

Мода: в огромна степен, човекът къде съзнавано, къде не, се води от социалните модни тенденции. До 2000г., че и десетина години след това, дори идеята мъжът да се епилира, беше смешна - правеха го само представителите на определена полова ориентация и някои спортисти, изтъкващи мускулатурата си. После, модата наложи все по-масова епилация, рационализирана с хигиена, красота и прочее удобни фантазми. А всъщност - мода. Същото е с брадата - имало е времена, когато мъж без брада е бил смятан за немъжествен. И сега има общества, в които мъжете масово ходят с бради. Въпрос на социално приети норми и мода. Донякъде е естествено социалният човек да се съобразява със социалните норми и модата - донякъде. Прекали ли обаче, това говори за социокомформна зависимост при липса на стабилен собствен център на себеидентификация, а оттам стил и предпочитания. 

В заключение: най-важни остават личните предпочитания!

Линк към коментар
Share on other sites

В 11.05.2018 г. at 23:21, Максим каза:

Брадата е даденост на тези мъже, какво означава да "наваксат мъжественост"? Да наваксаш означава да не притежаваш нещо и трескаво да се опитваш да си го набавиш. Брадата е част от тяхната мъжественост така или иначе, те няма какво да наваксват. 

Според мен има - когато без нея се чувстват като момченца - това са ми го признавали няколко мъже. Тяхното убеждение е, че без брада не изглеждат като мъже и това ги потиска. Така че, точно това имам предвид - да си набавиш нещо, което чувстваш, че ти липсва. 

Иначе Орлин мисля, че добре обобщи. 

Линк към коментар
Share on other sites

Това ми е доста странно. Ако вътрешно се чувстваш "момченце", как брадата би могла да те накара да се чувстваш мъж?... Дали този проблем се решава толкова лесно? Според мен е някакво тяхно изкривено усещане.

Линк към коментар
Share on other sites

В 15.05.2018 г. at 10:24, Максим каза:

Това ми е доста странно. Ако вътрешно се чувстваш "момченце", как брадата би могла да те накара да се чувстваш мъж?... Дали този проблем се решава толкова лесно? Според мен е някакво тяхно изкривено усещане.

Е. Не се решава така. Като пластичната хирургия, гримирането. Отвън-навътре ефектът може да е само временен и поради това илюзорен. 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 1 month later...

Брадата е признак не само на придаване на по-възрастен вид, мъжественост или пък следване на модни тенденции. При мен често е признак на мързел, който ,,поправям" веднага, след като някоя възрастна жена ме пита каква ще е неделната литургия.

Давам пример и за друга причина да се оставят окосмени някои лицеви части - бенки или нещо друго, което ти е писнало да порязваш.

Но извън ,,модата'', защото всеки знае поне една мъжка певица с брада, самото ,,брадясване" може да се разгледа като заявление на ефект в комуникацията, но и като ,,естествено продължение" на вътрешно състояние, когато искрено си се харесваш така.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...