Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Теодора


Recommended Posts

Здравейте, на 31год. съм, и страдам от социална тревожност, която се засили и от  бременността ми в момента. Проблема може би съм го имала и  като малка, бях по-пълна от останалите деца в у-ще и те ми се подиграваха и тва ме караше да се затварям в себе си, да избягвам контакта с тях, т.к. се чувствах неудобно от коментарите им.Освен това с баща ми никога не сме се разбирали, той ме подтискаше емоционално, никога не е показвал любов и разбиране не ме оставяше да се изразявам, крещеше ми за какво ли не( винаги безмислени и глупави битовизми). Непрекъснато имаше искандали между родителите ми( най-вече баща ми се дразнеше, че майка ми ме защитава и "ето заради това аз не съм го слушала и съм си правела каквото искам, защото тя ме е възпитала така")И така аз растях , като неуверена, подценявана личност с ниско самочувствие. Някакси след като ме приеха да следвам и откъсването от неспокойната семейна среда и съучеиците , запознаството с нови  хора( не съм се притеснявала да общувам до тогава) вдъхнаха кураж в  мен и се почувствах уверена и способна, но това продължи за кратко на около 20год. почувставах симптоми на депресия, като непрекъснато повтарях, че  не знам какво да си говоря с хората, не знаех с какво да задържа  интереса върху себе си и основно мълчах, което ме подтискаше още повече, т.е се водеше( както и сега) постоянна борба в мен, силно желание да изпъкна да бъда забелязана, а да не знам с какво и по какъв начин. Съответно прибегнах към най-лесният начин за лечение с медикаменти-АТ и успокоителни, но те направиха  състоянието ми циклично( редуваше усещане за депресия около 6 мес, и 6 мес. бях в приповдигнато настроение и  засилено желание за социализация).Към днешна дата не приема никакви медикаменти, тревожността ми е във високи нива, понякога се дразня от безмислените неща, които ме притесняват, но не мога да си помогна. Започнах да посещавам индивидуална психотерапия, като лечението в момента се състои само в хипнотични сеанси. Ще ми помогнат ли само те без да се провежда друг вид терапия.Много искам консултации с Орлин Баев, но графикът му е презапълнен. Сега съм в болнични- 1 мес.,заради бременността, но обмислям др. мес да се върна на работа, т.к. ще се изолирам още повече, вкъщи(контактите с приятели също съм ги ограничила, срещите с тях ме напрягат и нзм какво да кажа).

Линк към коментар
Share on other sites

Хипнозата при социофобия е добър старт и добра поддържаща терапия. Иска се и работа с мисленето, с базисните убеждения, дезавтоматизиране на мисловния процес. А след това психотелесна и поведенческа работа - делата тук са много важни. Те затвърждават менталната посока. Личната терапия е стартова. СЛед нея е нужно участието в групи: психологични, за говорене, за език и т.н. Вижте пътеката тук, както и цялата последователност, която при социофобия неизбежно води до стратегически устойчиви промени! 

Линк към коментар
Share on other sites

Току-що, Орлин Баев каза:

Хипнозата при социофобия е добър старт и добра поддържаща терапия. Иска се и работа с мисленето, с базисните убеждения, дезавтоматизиране на мисловния процес. А след това психотелесна и поведенческа работа - делата тук са много важни. Те затвърждават менталната посока. Личната терапия е стартова. СЛед нея е нужно участието в групи: психологични, за говорене, за език и т.н. Вижте пътеката тук, както и цялата последователност, която при социофобия неизбежно води до стратегически устойчиви промени! 

 

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за отговора, за момента имам само 2 срещи с психотерапевта, които явно ще набляга основновно на хипнози, а до следващата среща с него аз пак се чувствам напрегната и тревожна, т.е само това не знам до колко ще ми помогне.За групова терапия не се чувствам готова пък и той не провежда.Целия процес на промяна ми се струва много сложен и дълготраен и губя надежда, че ще се възстановя.

Линк към коментар
Share on other sites

31 години живееш с едни идеи за себе си и света и си представяш, че те ще се променят с две срещи с психотерапевт?!

Учуден съм.Нормално е процеса да отнеме няколко години.Не ти ли го каза колегата? Ако не е,прочети пак поста на Орлин и си представи, за колко време ще преминеш, през всичките тези процеси които  той е описал.

Настрой се за една промяна която ще отнеме поне 3 години, така спокойно ще може да работиш за промяната си.

Линк към коментар
Share on other sites

Мда, хипнозата като инструмент изглежда много примамливо за едни, други пък се плашат от нея. И двата типа отношение към нея нямат нищо общо с възможностите на процеса обаче.

Дали при теб е в сила вярването, че с външната намеса, отговорността за промяната ще е на хипнотизатора, а не на теб? И оттам очакванията ти да са малко нереалистични? Ако е така е добре да ревизираш час по-скоро това схващане. Ако ли пък не, то сама би трябвало да поставиш въпроса на терапевта си - да ти разясни плана, част от който е хипнозата. Още повече ако тя е от този тип - ритуалната, свързана със "затвори очи" и прочее.

В 11.01.2017 г. at 20:15, teodorichka каза:

Целия процес на промяна ми се струва много сложен и дълготраен и губя надежда, че ще се възстановя.

Казват, че надеждата умира последна. И това е така. Ако ти я загубиш - тя умре, а пък ти останеш след нея - ето това е шансът ти. Ти, без последната си патерица, щеш не щеш ще проходиш. Така че, донякъде е добре, че нямаш надежда. Означава, че скоро ще осъзнаеш, че да се надяваш е загубена работа, при положение, че можеш да направиш толкова много за себе си. Най-малкото от което е наистина онова, което д-р Първанов те съветва - да си дадеш време и пространство за промяната да се случи. Пък току виж се случила за година и половина, а не за 3.

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...