Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Силата на мисълта


Recommended Posts

Може би да .....да обсъдим Волята ...

Но Волята не може да се прояви без Мисълта. Тя .... Мисълта , от своя страна е инструмента , ..Формата(калъпа) на волеизлиянието ( ако може така да се каже ??? ) . А пък делата в триизмерния свят - материализираната Воля на Твореца - Духът Божий .

Така съм съгласен вече ......

Линк към коментар
Share on other sites

Зравейте, приятели!

Това е супер важна тема. МИСЪЛТА - светлата,ясната, будната, разумната, положителната. правата, силната, чистата ... е която ни движи...докато се слеем с Божествената Мисъл/Мъдрост .Мисля , значи съществувам....Рене Декарт май го беше казал. Да, ама не съвсем! Познаваме доста човешки същества дето са със закърнял мисловен процес ( нямат си гънки на мозъка хората) и много добре си съществуват при това.

Знаем какво е казано в учителевото слово - Мисълта трябва да бъде БУДНА и СИЛНА !

Вярата е която държи Съзнанието БУДНО, а правата/положителната мисъл - ЯСНО!

Добре ще е да се придържаме към темата за МИСЪЛТА и мисленето.Особено нужна ни е.Много малко хора могат да мислят - доказано научно. Разказването/преразказването на случки,факти, опитности, преживявания, чувства...никак не е мислене.

Чудесна е идеята да обсъдим ВОЛЯТА , но по - добре в отделна тема. Поостаряло е разбирането ни за волята. Преобладава нагласата да я свързваме с усилия, преодоляване на препятствия и прочие.Да, ама вече не !

ВОЛЯТА  можем да разглеждаме като умение/способност  да постигнеш СВОБОДНО избрана цел без особени/излишни усилия!!!
Пиер Дако отлично е усетил пулса на времето ни. Свободния съзнателен избор - Сам да си избереш целта + мотива...и да ги постигнеш ( сам е относително сложничко - със сродни души е по лесно+бързо+успешно ).

В новата психология ВОЛЯТА и ЧУВСТВАТА са независими. Чувствата са сила, качествата на която не съвсем отлично познаваме.

Защото са непостоянни+нетрайни....настроения, чувствания, страсти...те "водят" днес...в другата посока...то си е сценарии за наивници! Никак не е случайно казаното в притчите Соломонови " Сине мой, дай ми сърцето си!" - неразумното , обърканото, каменното сърце...

А диамантената ВОЛЯ си е много сериозна цел/условие/постижение...отделна тема е !!! Иска ми се да съм достатъчно ясна и се надявам да бъда правилно разбрана. ЗА чувствата съм... благородните, възвишените! Но да не преплитаме нещата.

Човек може да бъде СВОБОДЕН само когато има ЧИСТА +ПРАВА МИСЪЛ = СИЛНА МИСЪЛ.

Любов +Светлина+Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Добре ще е да се придържаме към темата за МИСЪЛТА и мисленето.Особено нужна ни е.Много малко хора могат да мислят - доказано научно. Разказването/преразказването на случки,факти, опитности, преживявания, чувства...никак не е мислене.

А дали не биха могли да помогнат в мисленето? Теория, неподкрепена от реални факти, е нищо. Чувствата и мислите са свързани. Като елекромагнитното поле - първо изучаваме поотделно електричното и магнитното поле, а после разбираме, че са едно цяло, че промените в едното пораждат другото.

Опитности ... Най-интересните и съдържателни книги, способни да мотивират и вдъхновят човек за промени са именно тези, в които са споделени опитности. Случките са част от пътя и ни се случват именно за това да ги осмислим, да си направим съответните изводи, да преживеем някакви чувства, да послужим с опита си и на другите, било като добър, било като лош пример.

Ако нещо само по себе си не е мислене, но помага на мисленето, значи не е за изхвърляне според мене.

Повечето хора преминават през живота без дори да се опитат да осмислят нещата, които им се случват, да си направят някакви изводи и да се променят в посока да живеят по-осъзнато, по-пълноценно. Някои търсят нужните уроци от автори на книги или хора, които имат авторитет пред тях, а после ги предават навън. Доколко обаче са убедени от собствен опит в правотата им? Понякога чувството на правота и убеденост идва от един вид промивка на ума, хората вярват твърдо в неща, които не са проверени от тях и така се стига до един вид вътрешно лицемерие, обикновено неосъзнато. Говоря от собствен опит, наблюдавала съм го и при други хора.

Накрая да кажа и няколко думи по темата. Силата на мисълта не идва от мисълта сама по себе си. Венци и Иван я свързват с волята. Съгласна съм с това. Може да помислим дали силата на мисълта не зависи и от силата на придружаващите я чувства? Мисъл, отправена към друг с малко любов е едно, с много любов - друго, с омраза - трето. Или може би и силата на чувствата зависи от волята? На някой ако му е интересна подобна посока в разговора, може да продължим. Сега по липса на време ще се огранича дотук.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз също мисля, че Волята е отделна тема, обаче...

Много навременно включване, защото е хубаво някъде да да направи синтез и връзка между мисъл, чувства и воля.

Ясно е, че воля без мисъл не може да се прояви. Мисълта или чувствата направляват волята. Съгласен съм с Благост, че мисълта е тази която трябва да направлява волята.

Обаче, не е една мъртва, механизирана мисъл - а движена, родена и изпълнена от Любовта!

Защото именно от Любовта като принцип се ражда мисълта.

Линк към коментар
Share on other sites

Поздрави за всички! И аз съм за отделна тема за волята.И тя е много интересна. Благост, Венци отворете я моля.

Чувствата и мислите и волята са триъгълника , Ум - Сърце - Воля , свързани са и това всеки го знае.Любовта-Мъдростта- Истината на другото ниво.

Много ми хареса за Мисълта, че трябва да бъде будна и силна. И за съзнанието - будно и ясно.Благодаря.

Всъщност как да разбирам за "будността" на мисълта. Внимание, предпазливост , наблюдателност и какво още.

Верни+Истинни+Чисти+Благи

Линк към коментар
Share on other sites

Вярата е която държи Съзнанието БУДНО, а правата/положителната мисъл - ЯСНО!

Благост, благодаря, меко казано. Много ми хареса това :blink::hypocrite:.

Любов + светлина + усмивки.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Здравейте!

Четейки различните теми видях и запомних , че пишете за четири съсзнания според Учителя Петър Дънов : подсъзнание, съзнание, самосъзнание и свръхсъзнание.Къде всъщност се проявява мисълта най-силно? :1eye:

Благодаря.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

:v: Здравейте, приятели!

Според Учителя, скоростта на мисълта е 3 квадрилиона и 600 билиона километра в секунда. Имам го записано в кой том и на коя страница е казано, но в момента книгите ми не са тук - мога да направя справка, когато си подредя нещата. Възниква въпросът коя система е имал предвид - американската или английската. Значи, може да е 3.006^15 или 3.006^24. Вие какво мислите? - Григорий от София.
Човешкият живот има смисъл само когато човекът го разбира. Говоря за живота като едно велико благо, чрез което Бог се изявява и всичкото бъдеще на човека зависи от разбрания живот. Един живот, за да се разбере, има известни условия. Да кажем, че в човека има желание да ходи, но ако няма просторно място, накъде да ходи? Да кажем, че светлината пътува. Но за светлината трябва една обширна вселена. Живот без мисъл няма изражение. Мисълта е равна на светлината. Живот без свобода не може да се изяви. И живот без Любов не може да се осъществи.

Аз искам да ви говоря за някои неща, които са съществени. Има много научни работи, които са научни залъгалки. С каква бързина се движи светлината? – С 300 хиляди километра в секунда. Това число за тебе нищо не значи, понеже не може да схванете тази бързина, след една секунда светлината, която е минала покрай вас, ще бъде далеч 300 000 километра от вас.

И това пространство 300 000 километра е незнайно за тебе. Има и други научни страни.

Например човешката мисъл се движи с бързина 3 квадралиона и 600 билиона километра в секунда. 

беседата " Новото в живота" от 22.03.1944 г. в с.Мърчаево/ или Светляево; в томчето "Заветът на Любовта"

:feel happy: Любов+Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Възможно е да е искал просто да каже, че се разпространява мигновено. Според "новата" физика торсионните полета се разпространяват мигновено без загуба на енергия. Естествено без, понеже те и не притежават друго освен собствения спин...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Напоследък пробвам няколко пъти лечебен режим. Карам по три дни на плодове и сокове. Плюс целомъдрие, плюс интроспекция, самонаблюдение. Много интересно. Това един нищо и никакъв пост, обаче променя мисълта ти толкова силно ... Ако и имаш сила достатъчно и умееш да сублимираш емоциите, умът, мозъкът светва. Ама наистина. Наскоро намерих в интернет упражнения за развитие на образното мислене и памет, на визуализацията. като си се нахранил здраво или след секс - умът става ленив, вял, помрачава се. Емоциите също. Но след дори самоедин ден диета на плодове или вода и няколко дни целомъдрие - мисленето се променя може би около 50%! В смисъл вдига силата си с толкова. СИлата на мисълта! Образите във вътрешния кръгозор стават светли, ясни, задържат се устойчиво. Паметта става по-фотографична и силна, а и логиката по-ясна и силна. А зад ума стоят чувствата, които също просветляват и се управляват по-лесно и естествено. А и зад двете стои силата! :) Аз съм съвсем средно статистически по ум - макар че би ми се искало повече... <_<

Но, малката ми средностатистическа мисъл иска да каже, че силата на мисълта икачеството и може да се тренира. Да се тренира с директни умствени упражнения и работа, но и с една добра база от емоционална интелигентност и психическа сила.

Линк към коментар
Share on other sites

Постът не променя мисълта. Постът променя почвата, която приема мислите. Мислите са нашата заобикаляща среда, а постът затова е пост, да пази кои точно да влезат в главите ни.

Мисълта е силата, която човекът все още не е овладял.

Линк към коментар
Share on other sites

Постът не променя мисълта. Постът променя почвата, която приема мислите. Мислите са нашата заобикаляща среда, а постът затова е пост, да пази кои точно да влезат в главите ни.

Мисълта е силата, която човекът все още не е овладял.

Постът променя почвата, мозъка,да. И създава условия за овладяване на мисълта... както и другите методи от разните школи...

А и зад мисълта има реалности ...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Почвата е в съзнанието, да, а то е зад мисълта, така е! Чисто съзнание! Но и мозъкът, докато сме в тяло, е част от тази психическа почва, контекст за проява на мисълта!

...

Силата на мисълта - именно - СИЛАТА! Силата на мисълта идва от стомаха! Топлината на мисълта идва от сърцето! Светлината на мисълта идва от главата! И трите са свързани! АКо пилеем силата - психическата сила като цяло, как мисълта ще има сила? АКо нямаме сила, автоматично и Любовта си отива и светлината на съзнанието също помръква! Преживявал съм реципрочността между качеството на мисълта и силата зад нея хилядократно! Тези трите са едно - Сила(Истина), Топлина(Обич), Светлина(Мъдрост). Но не са абстракции, а са реални психични компоненти, които ежедневно преживяваме. Повечето хора не ги осъзнават, но те са толкова реални, колкото и тухлите на блоковете, в които живеем!

Има различни подходи в различните школи - от позицият ана силата или от позицията на съзнанието, или комплексни! В някои школи се акцентира на култивирането на силата и това предпоставя фундаментално яркостта, светлината на мисълта. Но и в тези школи моралното развитие, което обуславя вливането на силата в безкористна любов вместо в себичен интерес, е застъпено! Хатха йога или китайският ней гун са такива школи например.

В други школи се започва от култивирането на съзнанието, после се слиза до овладяване на емоциите и накрая се стига до силата! Например такава е интегралната йога на Ауробиндо!

Интегралните школи, както винаги, са най-добри - такава интегрална школа е например учението на Учителя Беинса Дуно!

Човек е като огън - говоря за истинското ни същество! Когато силата се акумулира, любовта (топлината) на сърцето грейва и светлината на съзнанието се излъчва все повече!

Съзидателната визуализация е доказателство за силат ана мисълта. Хората лекуват рак и спин с такава визуализация! Но - за да действа, не е нужно само механично представяне, но и силов заряд зад него, фин емоционален пълнеж от нежни благи чувства и светлина! Трите са едно! Всъщност, светлината е в основата на образното мислене. Напоследък си правя опити и виждам, че когато наситиш със светлина даден образ, тогава визуализацията става мнго жива и ярка! Даже ми се иска да намеря от някъде този спектроскоп, който Учителят Беинса Дуно препоръчва - който разделя цветовете! Забелязвам също, че ако преди визуализация, а и въобще мислене съм гледал към слънцето или към светло небе, та дори и към лампа (със затворени кпепачи), образите изникват много по-мощно и естествено! Излиза, че много сила има в светлината!

Линк към коментар
Share on other sites

Светът на мисълта е огнен . Абстрактната мисъл е по - високото стъпало в този свят . Иначе конкретните съзнателни мисли , картинните мисли са също част от мисловния свят , но са само по периферията на същността .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Както знаете, аурата се простира посредтсвом принципите на човека така, както светлината на слънцето, топлината на печката, ароматът на цветето. Всекие един от тези източници излъчва трептения - светлина, топлина, мирис. Да си припомним, че източникът може да се оттегли, но енергиите ще се запазят за известно време. Астрономията учи, че една отделна звезда може да изчезне, но лъчите от светлината, излъчена от нея, ще продължават своето пътешествие и могат да се видят от земята много години след изчезването на звездата. Онова, което виждаме, са лъчи, започнали своя път преди много години. По същия начин мислите могат да запазят своята активност и днес, макар да са изпратени преди години от някой, чийто характер и начин на мислене коренно се е променил. Места и местности често са пропити от мисълта на лица, живяли някога там.

продължение

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Дали е силна мисълта ни...?!

И още как;)

Мисълта по мое мнение има способността да изпреварва събитията, а и да ги предизвиква понякога.

Тя може да ни променя, да разваля настроението ни или пъкда ни кара да летим от щастие...

Нима денят Ви не е хубав, когато се събудите с приатни мисли;)

Линк към коментар
Share on other sites

Силата на мисълта е силна, само когато има резонанс и от другата страна (която и каквато е да е тя). Иначе следва едно безкрайно "напъване" на силата на мисълта и ... не се получава нищо.

Линк към коментар
Share on other sites

Много се говори за мисълта, за развиване на мисловните способности, но тъй или иначе развиваме единствено интелекта си, а за това, че мисълта трябва да се развива и във вертикална посока се забравя. А именно абстрактното мислене е липсващото звено между личността и душата - това звено, което би дало неописуема мощ на силите ни, и то мощ насочена за добро. Без него съзнанието ни не може да се изкачи до т.нар. каузално равнище, където душата обитава. Хората възприемат абстрактното мислене като нещо отвлечено, откъснато от живота, но това съвсем не е така. Абстрактното мислене е синтезиращо. То обхваща и свързва всички детайли в едно цяло. То примирява противоречията и разрушава всички прегради. То е разбиране на живота и на взаимосвързаността на елементите му. То е разбиране за принципите и законите на мирозданието. И най-важното от всичко - абстрактното мислене е неегоистично. То е висше проявление на любовта. Това е и изходната точка от която трябва да започнем да го развиваме.

ПП:Във връзка с някои постове в темата за магиите от днес ще добавя, че развиването на абстрактно мислене е единствената възможност за човечеството. Без него реално проявление на любовта не може да има.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

...развиването на абстрактно мислене е единствената възможност за човечеството

:thumbsup1::feel happy:

Единствената разумна възможност е това. Еволюционно сме развили конкретния ум до своя краен предел и ни предстои да развиваме абстрактния ум в съчетание с интуицията до нужното ниво. Изборът между възможностите, обаче, вече принадлежи на самото човечество.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...