Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Силата на мисълта


Recommended Posts

Мисълта е "стерилна" и няма никаква сила сама по себе си. Силата е в Е-моцията, която прави мисълта дейна...А това, че повечето емоции нямаме практическата възможност да осъзнаваме в "реално време" е причина за това, че от хубави мисли да се пръкват трагични резултати...

Ех, Крис, както винаги много находчиво и елегантно. :)

А на мен ми се струва, че дори още по-надълбоко е добре да надникнем май, за да видим кое "задвижва" мисълта :hmmmmm: - Чебурашка добре го е формулирала според мен.

Линк към коментар
Share on other sites

Естествено, че мисълта се задвижва от емоцията. А тя пък от самата енергия, облечена в либидни и други някои импулси. Мисълта без либидно - емоционалния си контекст наистина е стерилна. Поне при човешкия и другите наблюдавани от нас наоколо ни интелекти. При изкуствения интелект, който се развива с огромна скорост, емоцията може по-скоро да бъде програмирана, както от Адамовото ребро създали жената... Но със или без емоция, и при изк. интелект енергията е нужна. Знаем от езотеричните твърдения, че дъхът е безжизнен без материята, стерилен е. От друга страна обаче едно малко движени ев духа (разума) поражда огромни промени в материята, когато са свързани. Обратното също важи, разбира се - реципрочно е въздействието.

Има подходи в системите за развитие, в терапията, йога и т.н., които акцентират върху разума, а други върху емоцията. Най-добрите такива съчетават двата според мен!

...............

Темата обаче е за мисълта! Аз от опит се убеждавам колко важна е мизълта. Човек има някакви базисни мислепрезумпции за нещата и филтрира през тях възприятието си. Когато тези мисъл - презумпции се променят, тотално се променя гледната точка на човека, оттам и емоционалният му живот! Обратният подход, който акцентира върху емоциите, е по-непроверим научно, но преживелищно привлекателен и завладяващ. Сещам се за динамичните медитации на Ошо, за първичния вик на Лоуен (ако не се лъжа за името), за психотеатъра, задействащ именно преживелищните емоции, а оттам и когнитивното осъзнаване. Според мен добре е развитието да тече и по двете възможни линии. Не визирам само терапията, но въобще развитието на човешката когниция.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Здравейте приятели. С голям интерес чета вашите мнения и дискусии във форума и сега реших да се включа и аз. Темата за мисълта е много специална тема за мен. От години я изучавам и се убеждавам в огромната сила и влиянието на мисълта. Виждам, че тази тема отдавна я обсъждате и сте казали почти всичко за мисълта. Но все пак откъде идва мисълта?

Аз смятам, че мислите не се зараждат в мозъка, а той е просто апаратът, които ги улавя.

Но кой е техният източник?

Екхарт Толе в книгата си "Силата на настоящето" пише:

"отвъд мисълта се крие цяло царство от интелект, а мисълта е само мъничка част от него."

В „Автобиографията на един йогин” Парамаханса Йогананда се казва: „Всички мисли вечно вибрират в космоса..Мислите са вкоренени във Вселената, а не в индивида, една истина не може да бъде създадена, а само възприета. Погрешните мисли на човека произтичат от несъвършенството в способността му за различаване. Целта на науката йога е да успокои ума, така че без изкривяване да може да отразява Божественото изображение във Вселената.”

Не е ли мисълта просто "превода" за нас на информация, на енергия, която съществува и вечно вибрира във Вселената?

Другото, което съм се питала и сме обсъждали с приятелите ми във форума на self-help е кое е първо - мисълта или чувството?

Както всички вие казвате - зад всяка емоция стои една мисъл. Мисълта е тази, която предизвиква емоцията. Но от друга страна колкото е по-силна емоцията,толкова е по-силно влиянието на мисълта...

А не мислите ли, че понякога първо е чувството? Понякога усещаме тъга, без да знаем защо или се страхуваме от нещо, но не осъзнаваме веднага от какво точно. И като анализираме - си казваме - а, да - това е. Може би просто тези чувства са проява на натрупани мисли?

А не е ли мисълта и чувството проява на едно и също нещо? Но мисълта е проява на разума, а чувството на душата и понякога протичат с различна скорост?

Какво мислите?

Линк към коментар
Share on other sites

Добре дошла Роси :)

Много се радвам, че мислиш по този начин. ето нещо, което на мен ми направи изключително впечатление и просто зная, че е така:

"Не е възможно да се разграничат условията на Земята от заобикалящото, защото менталният свят не притежава тесни граници. Ние се изказваме против астралния свят, защото в бъдеще е желателно значително да се съкрати този стадий. Сега той е неизбежен, но с развитието на духа проявите на ментала ще се приближат....

...В тънкия свят общуването е мислено и не се нуждае от знанието на различни езици. Чудесна възможност е да мислиш на своя език и да бъдеш разбран от жителите на различни страни. Не е необходимо да се внушават мислите, напротив, колкото по-естествено е течението на мислите, толкова по-лесно ще бъдат те възприемани."

От тук-стр. 20

Линк към коментар
Share on other sites

...В тънкия свят общуването е мислено

За да се случи е необходима абсолютна чистота на сърцето и ума...

Само една сянка или движение от страна на егото ще заличи възможността за мисленно общуване. За това и не го умеем... и не бихме могли.

Спомних си за кристалното момче на Джани Родари...

Линк към коментар
Share on other sites

Другото, което съм се питала и сме обсъждали с приятелите ми във форума на self-help е кое е първо - мисълта или чувството?

Т.е. кокошката или яйцето :) .

Висшите чувства са част от Бога и от човешката духовна същност. Те са вечно съществуващи, а човек може само да се научи да ги проявява доколкото може в тяхната първоначална, божествена чистота. Ако се върна на цитираната от Парамаханса Йогананда мисъл: „Погрешните мисли на човека произтичат от несъвършенството в способността му за различаване.“, можем да продължим с това, че погрешните мисли създават погрешни чувства, т.е. такива оцветени от човешкия егоизъм. Мислите и чувствата пораждат желания, нови мисли, нови чувства... Началото на всичко това е в Божествения свят, в духовното, въпреки че в определен момент нашите мисли, чувства и желания може да са се отдалечили неимоверно от този него. А нашата задача е отново да ги пречистим, т.е. да пречистим себе си, защото ние оцветяваме и замърсяваме мислите и чувствата протичащи през съзнанието ни.

В заключение: и мисълта, и духовните чувствата произхождат от Божествения свят. Те са без начало и без край. Както огънят може във всеки един момент да бъде събуден драсвайки клечка кибрит и всяко пламъче изглежда отделно и може да разпали ново пламъче, и трето, и четвърто, и да се слее с всяко едно от тях, и после отново да се раздели, и да угасне, и отново да пламне... Обаче в основата на пламъчето винаги ще стои огънят.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Аз смятам, че мислите не се зараждат в мозъка, а той е просто апаратът, които ги улавя.

Но кой е техният източник?

Екхарт Толе в книгата си "Силата на настоящето" пише:

"отвъд мисълта се крие цяло царство от интелект, а мисълта е само мъничка част от него."

В „Автобиографията на един йогин” Парамаханса Йогананда се казва: „Всички мисли вечно вибрират в космоса..Мислите са вкоренени във Вселената, а не в индивида, една истина не може да бъде създадена, а само възприета. Погрешните мисли на човека произтичат от несъвършенството в способността му за различаване. Целта на науката йога е да успокои ума, така че без изкривяване да може да отразява Божественото изображение във Вселената.”

Не е ли мисълта просто "превода" за нас на информация, на енергия, която съществува и вечно вибрира във Вселената?

Другото, което съм се питала и сме обсъждали с приятелите ми във форума на self-help е кое е първо - мисълта или чувството?

Както всички вие казвате - зад всяка емоция стои една мисъл. Мисълта е тази, която предизвиква емоцията. Но от друга страна колкото е по-силна емоцията,толкова е по-силно влиянието на мисълта...

А не мислите ли, че понякога първо е чувството? Понякога усещаме тъга, без да знаем защо или се страхуваме от нещо, но не осъзнаваме веднага от какво точно. И като анализираме - си казваме - а, да - това е. Може би просто тези чувства са проява на натрупани мисли?

А не е ли мисълта и чувството проява на едно и също нещо? Но мисълта е проява на разума, а чувството на душата и понякога протичат с различна скорост?

Какво мислите?

Аз не можах да разбера добре в какво отношение е зададен въпроса - кое е първото? В смисъл кое поражда другото ли?

Аз смятам, че все още почти никое човешко същество не е в състояние да (по)ражда свои уникални мисли. Тъкмо сме на прага на това.

Докато чувствата ... Ами те са и по-древни (като проявление) при нас.

Също така на всеки предполагам му се е случвало поне веднъж такова нещо: "с разума си разбирам, че е така или не е така, но продължавам да изпитвам еди какво си чувство..." А кое поражда чувствата - ами според мен желанията.

Линк към коментар
Share on other sites

xameleona, благодаря за топлото посрещане :)

Станимире, наистина въпроса, които си задавам е като кое е първо - кокошката или яйцето :)Много ми допадна твойто заключение:

В заключение: и мисълта, и духовните чувствата произхождат от Божествения свят. Те са без начало и без край. Както огънят може във всеки един момент да бъде събуден драсвайки клечка кибрит и всяко пламъче изглежда отделно и може да разпали ново пламъче, и трето, и четвърто, и да се слее с всяко едно от тях, и после отново да се раздели, и да угасне, и отново да пламне... Обаче в основата на пламъчето винаги ще стои огънят.

И аз усещам нещата точно така.

Диана, казваш, че чувствата са по-древни...а какво ще кажеш за това, че материята всъщност е сгъстена мисъл, че светът е ментален. Както се казва в Кибалион:

"Цялото е Ум, Светът е ментален"

И както светът е създаден от Божественото Съзнание, така и ние създаваме своя свят с мислите си.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Диана, казваш, че чувствата са по-древни...а какво ще кажеш за това, че материята всъщност е сгъстена мисъл, че светът е ментален. Както се казва в Кибалион:

"Цялото е Ум, Светът е ментален"

И както светът е създаден от Божественото Съзнание, така и ние създаваме своя свят с мислите си.

Aми какво да кажа - дори и да е така, двете твърдения не си противоречат.

Лично за мен изявленията от типа "Светът е ментален." и "Материята е сгъстена материя." не са съвсем точни.

Не зная и какво точно имаш предвид под "своя свят", но по принцип не съм съгласна с последното изречение. При много малко хора се наблюдава ... как да го нарека ... свобода и независимост спрямо външните обстоятелства. Казвам това, защото се занимавам с астрология и покрай това занимание неизбежно се запознавам с житейския път на много хора, с техния характер, мисли, чувства и т.н.

Линк към коментар
Share on other sites

Диана, като казвам че ние с мислите си изграждаме своя свят, имам предвид това:

"Мисълта на човека определя положението му и мястото му в живота. Мисълта определя дали човек ще бъде беден или богат, здрав или болен, щастлив или нещастен. "

"Мислите и чувствата определят какво ще е положението ти в света, какви приятели ще имаш, здравето ти – всичко зависи от мисълта."

"Мисълта, която ти пращаш в света, е един физически принцип. Дали ти мислиш право или криво, ти вече твориш в света. Тази сила – мисълта, която е излязла от твоя ум, тя твори."

"Ако искате да бъдете красиви, работете с ума си."

Беинса Дуно

А за това, което казваш за обстоятелствата, че много малко хора са независими от външните обстоятелства - да, права си.

Понякога не можем да контролираме обстоятелствата, но можем да ги ПРЕМЕМ. И именно с приемането променяме нашата действителност.

Много ми харесва в това отношение какво казва Дийпак Чопра:

"Упражняване на собствената същност или самоориентиране, означава, че наш вътрешен ориентир е собственият ни дух, а не обектите от практиката ни. Противоположност на самоориентирането е ориентирането по обектите. Когато се ориентираме по обектите, ние винаги сме подвластни на обекти вън от собствената ни същност - ситуации, обстоятелства, хора и предмети. В този случай непрекъснато търсим одобрението на другите. Нашето мислене и нашето поведение неизменно се влияят от очакваната реакция. За това ориентирането по обектите се основава на страх.

При ориентирането по обектите ние изпитваме силна необходимост да контролираме нещата. Изпитваме силна необходимост от външна сила. Външният ни ориентир е нашето его. Егото обаче не е това, което сме в действителност. То е нашата представа за себе си; то е нашата социална маска; то е ролята, която играем."

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Напоследък пробвам няколко пъти лечебен режим. Карам по три дни на плодове и сокове. Плюс целомъдрие, плюс интроспекция, самонаблюдение. Много интересно. Това един нищо и никакъв пост, обаче променя мисълта ти толкова силно ... Ако и имаш сила достатъчно и умееш да сублимираш емоциите, умът, мозъкът светва. Ама наистина. Наскоро намерих в интернет упражнения за развитие на образното мислене и памет, на визуализацията. като си се нахранил здраво или след секс - умът става ленив, вял, помрачава се. Емоциите също. Но след дори самоедин ден диета на плодове или вода и няколко дни целомъдрие - мисленето се променя може би около 50%! В смисъл вдига силата си с толкова. СИлата на мисълта! Образите във вътрешния кръгозор стават светли, ясни, задържат се устойчиво. Паметта става по-фотографична и силна, а и логиката по-ясна и силна. А зад ума стоят чувствата, които също просветляват и се управляват по-лесно и естествено. А и зад двете стои силата! :) Аз съм съвсем средно статистически по ум - макар че би ми се искало повече... <_<

Но, малката ми средностатистическа мисъл иска да каже, че силата на мисълта икачеството и може да се тренира. Да се тренира с директни умствени упражнения и работа, но и с една добра база от емоционална интелигентност и психическа сила.

:) Защо да е "нищо и никакъв" поста :( ? Аз се оправих от тежка болест точно по този начин...

Бяха ми открили петно на дроба :angry: а физически се чувствах като дрипа... кашлях, температура, гледах като през мъгла...Казаха, че трябва веднага да отида в болница... :angry:

Това беше отдавна, бях в 7-ми клас тогава... Спомням си, майка ми само плачеше: божичко, господи...какво ще правиме сега... как ще кажа на баща ти, Боже...

Аз и казах: не се тревожи, нищо ми няма. Аз ще му кажа :)

Като казахме на баща ми, той вика: а, за това ли сте се шашнали... няма нищо. И се обърна към мене, вика: ще ти кажа как най-лесно ще мине, но трябва малко да погладуваш. Аз:

Да, добре. Няма проблем. И той ми вика: три дена няма да ядеш и всичко ще мине. И така 3 дена карах даже не и на пълен глад, само на лимонов сок с вода и мед. На следващата седмица отидох на ренген и нямаше нищо :D

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Джон Кехоу: Човек е създаден да бъде успешен

http://www.24chasa.b...rticleId=456692[/pdf]

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Видео за Луиз Хей " Излекувай живота си":

http://www.vbox7.com...5b2b6d?r=google

http://www.vbox7.com...l=1&vid=4662648

А може би и силата на духа и любовта... :thumbsup:Филма е прекрасен, на мен ми помогна в себепознанието...:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

http://www.podsyznanie.otnosno.com/

Книгата на Дж.Кехоу + аудиолекции.

Има една много голяма (според мен) грешка на Кехоу в тази книга.

Преди да почнете да си "пропагандирате" желанието трябва да кажете "Нека това желание се осъществи без вреда за никого".

Друг автор описва как при такава работа със желанията един човек получил многожеланите 20 000 долара като застраховка за отрязаните си ръце. Така се осъществило желанието.

Мисълта е сила, а неуправляваната мисъл е атомна бомба.

:thumbsup:

Абсолютно си прав. Май някъде беше казано: "Внимавайте какво си пожелавате"? :yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Точно така - какво и как искаме.

Трябва да си много умен, за да знаеш да желаеш.

Преди време бях написал това - полу на майтап, полу... - Странични ефекти при визуализация

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup:И аз имам резерви към метода на Кехоу. Подсъзнанието+високото съзнание са по-важни, щото неразумните ни желания понякога са опасни.

Добре е да внимаваме и какво мислим...

Линк към коментар
Share on other sites

Нека поясня-за всеки има различни методи, които му вършат в определен момент, всеки взема това, което му е нужно.

Кехоу има свои наблюдения, опити, разработени методики... Но дали са общоволидни? На мен някои неща от неговата книжка ми харесват, други-не. Но всеки пречупва нещата според своята вътрешна нужда...:feel happy:

Понякога са ми нужни чисто логични опити, обяснения, а понякога всичко, което е само усещане, интуиция... Предпочитам личния си опит, той е индивидуален!

Цялостното, ново съзнание е: подсъзнание-съзнание, самосъзнание /себепознание/-свръхсъзнание.

Линк към коментар
Share on other sites

Има една много голяма (според мен) грешка на Кехоу в тази книга.

Преди да почнете да си "пропагандирате" желанието трябва да кажете "Нека това желание се осъществи без вреда за никого".

Друг автор описва как при такава работа със желанията един човек получил многожеланите 20 000 долара като застраховка за отрязаните си ръце. Така се осъществило желанието.

Мисълта е сила, а неуправляваната мисъл е атомна бомба.

Aбсолютно прав си, БожидарЗим.

Моля за извинение четящите, ако изглежда като пропаганда. Няма причина.

Хората и сега са жертва на зле управлявани мисли.

А когато човечеството като цяло е вдигнало крак към следващото стъпало на познание, какво е по-добре - да му се покаже следващата стъпка или да се стои в неравновесие.

Хората са на прага да изучават нови свои възможности. Няма връщане назад. След време миналият век ( а може би и началото на този) ще изглежда толкова тъмен, както Средновековието за нас.

Когато един процес е започнал, няма смисъл да се премълчава, да се потулва и т.н.

Нали всъщност това се опитват да правят и хората, които обявяват Учителя Дънов за основател на секта и т.н.

Ето, че твоето мнение започва да внася яснота - колкото по-силни инстументи има човек, толкова по-силно ще е въздействието. И ако алчността е водеща сила...( или каквото и друго негативно чувство ). Нима и сега алчността не заслепява хората? Нима войните и жестокостите в нейно име са малко?

Обръщаме оръжието към други ... а когато се обърне към нас ... ?

Ще допълня с моето виждане и моя опит :

който ползва тези техники, първо да почне с малки и положителни желания. Роза, бонбон, билет за интересно събитие ... просто да експериментира като в час по химия, с безобидни материали. :)

И винаги да добавя : ... ако такава е Божията воля.

или ... нека всичко да се случва в името на хармонията във Вселената.

Ако някой има по-добри формули, ще се радвам да ги сподели.

След като човек си поиграе на желания с книги като тези, идва момент, когато вижда, че Божията воля е по-разумна от неговата.

Но етапите не могат да се прескачат.

Първо гимназията, после Университет :) ( Разбира се, винаги има изключения - много малък процент. А сред пишещите тук - по-голям.)

Още едно указание - не включвайте в желанията си имена на хора!

P.S. В тази връзка - аудиото е в типично американски стил, който е малко дразнещо повърхностен за някои от европейците. ( Не съм го слушала цялото.)

Книгата - препоръчвам да се прочете и осмисли няколко пъти, преди да се практикува. Там има подробни обяснения и препоръки, както и предупреждения, кое да се избягва.

Божидар, може би е добре да дадеш заглавието на другата книга, за която говориш.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Точно така - какво и как искаме.

Трябва да си много умен, за да знаеш да желаеш.

Странични ефекти при визуализация

Хареса ми!

Примерът на Божидар Зим за 20 000 долара ме навежда на мисълта за огромното изкривяване на обществото по отношение мястото на парите.

Защо като стане въпрос за желания, веднага изниква думата "пари".

Вероятно човекът е искал не просто да си ги зашие в юргана да му топлят, а да си купи нещо с тях.

Тогава най-нормално е да си пожелае направо предмета - например червено ферари ... може някоя леля да му го подари, без да е нужен дори един пробит долар. Това също се обяснява в книгата .... в книгите изобщо.

Пожелавайте си точно, визуализирайте подробно и изчерпателно ... и с по-умерен апетит.

Друг важен фактор е , не просто да си пожелаваме, сякаш започваме от нулата, а да държим в съзнанието си ( с Голяма Благодарност при това!) всичко, което до момента ни е дадено и което сме постигнали. И върху него да надграждаме с малки желания, когато е необходимо.

В това е майсторлъка, за който Ради говори.

И се приближаваме към молитвата.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Аз затова ако си пожелавам някакви неща, дори да изглеждат добре преценени и хубави си казвам накрая :

" Нека да получа това или нещо по - добро в името на моето най - висше благо и в името на най - висшето благо на всички заинтересовани. Нека да получа това, което е най - добро за мен.Господи нека бъде твоята воля." " Нека да получа всичко за което мечтая или нещо по - добро в името на моето най - висше благо и в името на най - висшето благо на всички заинтересовани. Нека да се сбъдват само неща, които ще са добри за другите и за мен."

http://www.podsyznanie.otnosno.com/

Книгата на Дж.Кехоу + аудиолекции.

Има една много голяма (според мен) грешка на Кехоу в тази книга.

Преди да почнете да си "пропагандирате" желанието трябва да кажете "Нека това желание се осъществи без вреда за никого".

Друг автор описва как при такава работа със желанията един човек получил многожеланите 20 000 долара като застраховка за отрязаните си ръце. Така се осъществило желанието.

Мисълта е сила, а неуправляваната мисъл е атомна бомба.

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

http://www.podsyznanie.otnosno.com/

Книгата на Дж.Кехоу + аудиолекции.

Има една много голяма (според мен) грешка на Кехоу в тази книга.

Преди да почнете да си "пропагандирате" желанието трябва да кажете "Нека това желание се осъществи без вреда за никого".

Друг автор описва как при такава работа със желанията един човек получил многожеланите 20 000 долара като застраховка за отрязаните си ръце. Така се осъществило желанието.

Мисълта е сила, а неуправляваната мисъл е атомна бомба.

:thumbsup:Съвсем прав си,Божидар!Ако човек не умее да управлява своята мисъл,по-добре да не я използва за осъществяване на свои желания,защото може да си навлече огромни беди.Каквото и да си пожелава човек,винаги трябва да дава последната дума на Бог-той знае най-добре от какво имаме нужда и дали сбъдването на желанието няма да навреди на друг човек.

Човек трябва да внимава какво си пожелава,защото не знае каква цена ще трябва да плати за реализацията на това желание.

Моя позната беше чела някъде,че ако посочиш нещо и кажеш "Искам това!"непременно ще го получиш.Възхищаваше се от външността на своя приятелка(била слаба и стройна) и приложи метода.Вярно,успя да отслабне бързо но...заболя от същата болест като приятелката си,разведе се като нея и още много други неприятни неща,които познатата ми не забелязвала - за нея била важна външността.Когато желаем нещо,ние го получаваме цялото,не само тази част от него която ни харесва.

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласни ли сте с тази формулировка, аз нещо не я разбирам :

""Вселенски Закони", които Христос е свел до знанието на всички - без минало, настояще и бъдеще време, или.... до Цялото:

1.Закон за Мисълта - "Светило за тялото е окото. Затова, ако твоето око бъде чисто, и цялото твое тяло ще бъде светло...."

(Матей. 6:22-23)

-------------------------------

Да не би да се има предвид чисто око - значи чиста мисъл - следователно здраве ?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...