Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Силата на мисълта


Recommended Posts

Един път се помолих на Бог да нямаме утре биология...На другия ден нямахме, оказа се, че даскалката е болна. Веднъж се опитвах да втълпя от разстояние на даскала по химия да ни отложи контролната - повтарях и правех разни ритуални действия. Обаче за всеки случай избягах ... Оказа се, че сме нямали контролна, оставена била за следващия път. Сещам се и за случаи, в които визуализациите и заклинанията ми не са дали резултат. В тези, в които са били успешни, дали наистина съм успял да въздействам с мисълта си или пък може би става дума за случайност.

Линк към коментар
Share on other sites

Един път се помолих на Бог да нямаме утре биология...На другия ден нямахме...

В тези, в които са били успешни, дали наистина съм успял да въздействам с мисълта си или пък може би става дума за случайност.

Суеверието е тъкмо това. Пожелаваш си нещо и се случва. Приемаш, че твоето участие е ключово. Пожелаваш си друго, но не се случва - не го приемаш за опровержение. Човек не помни, че на 16 февруари не са му откраднали колата, жена му не е починала и не са го уволнили. Помнят се негативни неща, а черни котки, счупени огледала и разтворени стълби се приемат за поличба. Нека си спомни всеки кога някой близък му е починал и да преброи всичките стълби под които е минал в този ден, черни котки които са му минали пътя и нам си какви още предвестници. Обикновено числото ще е нула, но тези имащи 1-2 ще разпространяват слухът за суеверията.

Помня, че веднъж на село се сетих за една песен и в този момент я пуснаха по радиото. Ако егото ми беше по-мазно, щях да приема, че е мое дело.

Силата на мисълта може да повлияе само на един човек - този който я ползва. Парадоксално доказателството е наличието на суеверия.

Линк към коментар
Share on other sites

" Едно трябва да знаете : бъдещият живот, бъдещата култура зависят от мислите, които се поставят за основа. Като знаете това, вие трябва да бъдете внимателни, мислите ви трябва да бъдат светли, възвишени. Те ще послужат като материал за съграждане на бъдещата култура.

...

Откъс от "За силата на мисълта" - сборник с идеи на Учителя Петър Дънов

Най-смисленото учение което може да съществува е това, което те учи да живееш и да черпиш от красотата на света който те заобикаля, а ти да си проводник за неговата положителна енергия.

Линк към коментар
Share on other sites

Пожелаваш си друго, но не се случва - не го приемаш за опровержение
Има нещо такова. Но определено неслучилите се неща могат да ме разколебаят. За да повярвам, че аз съм причинил съответните събития, трябва да са поредица от събития, които не са чак толкова вероятни, но са се състояли, защото да речем съм си ги визуализирал предварително.
Линк към коментар
Share on other sites

Когато пуснеш камък от ръката си, той пада. Приемаме, че е закономерност земната гравитация, защото когато и да повторим опита, неговият изход ще бъде един и същ. Когато някой спечели от лотарията, това не е доказателство, че ако вярваш, че ще спечелиш, то ще ти се случи. Теорията на вероятностите предполага, че е неизбежно да се случват необичайни събития, но търсенето на закономерност в тях е безпочвено и псевдонаука. Вече споменах случая ми с радиото. Беше невероятно съвпадение, тъкмо затова го помня. Ако имаше друго такова невероятно съвпадение, щях и него да запомня, тъкмо защото е малко вероятно. Правенето на изводи от това, обаче е глупаво. Хубаво е човек да си поставя цели, това е първата крачка към постигането им, но няма как да е последната.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Виновен ли е начинът на мислене на хора(та) от по - развития свят, за положението на мизерстващите в Африка ? Според Н.Д.Уолш като мислим и повтаряме, че еди кой си е виновен за своето положение, ние затвърждаваме неговото положение и му пречим да се измъкне от него - за пример дава жителите на Африка, като твърди, че с мисленето си хора от по - развити места им пречат. Или пък, че когато Христос на кръста е извикал :"Господи, защо ме остави", той се е поддал на общото колективно съзнание, на общото ниво на мислене тогава.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Виновен ли е начинът на мислене на хора(та) от по - развития свят, за положението на мизерстващите в Африка ? Според Н.Д.Уолш като мислим и повтаряме, че еди кой си е виновен за своето положение, ние затвърждаваме неговото положение и му пречим да се измъкне от него - за пример дава жителите на Африка, като твърди, че с мисленето си хора от по - развити места им пречат. Или пък, че когато Христос на кръста е извикал :"Господи, защо ме остави", то той се е поддал на общото колективно съзнание, на общото ниво на мислене тогава.

Уолш е прав! Имам по-близък пример от Африка - мненията на някои хора във форумите към Портала. Грешката се посочва, но не се дава помощ. Това е все едно на давещ се да му кажеш, че се дави и да си заминеш.

Мисълта и изречените или написани думи имат голяма сила. Затова ако не може да се помогне, то поне да не се наранява допълнително.

Христо, извинявай че се отклоних малко от въпроса ти. :)

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 years later...

Можем ли да се научим освен да бъдем неуязвими за насочена към нас омраза, също така да използваме съответната енергия за наши собствени или за общественополезни цели? 

Линк към коментар
Share on other sites

Можеш да, като станеш Бог. Аз се опитвам от години

Разбери, че си човек. Няма как да избягаш от това да си човек. Разни учения лъжат как можеш да не си човек. Слушай, гледай си от време навреме в гащите. Докато имаш член си човек........

Линк към коментар
Share on other sites

Можем ли да се научим освен да бъдем неуязвими за насочена към нас омраза, също така да използваме съответната енергия за наши собствени или за общественополезни цели? 

​Хрумна ми, че при енергийният вампиризъм е същото (визирам удебелените и подчертани части). Но по принцип несъзнателно.

Тоест, Божидаре - смяташ, че няма хора, които съзнателно предизвикват някакви емоции в другите с цел да използват излъчената енергия и за да е възможно това, трябва да си Бог?

Линк към коментар
Share on other sites

Можем ли да се научим освен да бъдем неуязвими за насочена към нас омраза, също така да използваме съответната енергия за наши собствени или за общественополезни цели? 

​Хрумна ми, че при енергийният вампиризъм е същото (визирам удебелените и подчертани части). Но по принцип несъзнателно.

Тоест, Божидаре - смяташ, че няма хора, които съзнателно предизвикват някакви емоции в другите с цел да използват излъчената енергия и за да е възможно това, трябва да си Бог?

​Гледай как си ме разбрал наобратно. От сайта ме предупредиха и виждам огромен смисъл в това. 

Слушай човеко, гледаш ли цветя?

Линк към коментар
Share on other sites

Цветя - не. Но има растения у дома.

​Мини дръвчета.

Защо попита за цветя?

​Някои хора използват излъчената енергия от другите по нормален начин, но това е естествено свързване на енергийните им същности и става изцяло несъзнавано за тях.

Други хора несъзнавано са вампири, а има и вампири, които знаят, че са такива и съзнавано го правят. Не случайно се наричат вампири. 

Но ти пак ползваш енергията на другите като помолиш някого да ти помогне да нарежете една салата :) пак е енергия. Или пък да идете на планина или да посрещате залеза. При груповата работа общата енергия нараства. Достатъчно е да вършиш нещо заедно с някого, който да иска да го прави. 

Относно използването на енергията на омразата на някой друг за твои цели ..... за да я ползваш трябва да го има това в теб, което ще я кара да дойде при теб: страх, страсти, омраза. Искаш ли го? 

Затова казвах, че сме хора. А цветята ни балансират в някаква степен :) Колкото повече цветя и билки имаш вкъщи, толкова по-малко вероятно е да дойде при теб енергията на омразата. 

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Съгласни ли сте с: "Ако имате вяра колкото синапово зърно, ще речете на тая планина: Премести се оттука там, и тя ще се премести; и нищо няма да ви бъде невъзможно" (Матей 17:20)? Както и с: "Провидението ни дава мечти според възможностите ни да ги реализираме." (Ричард Бах)?

Линк към коментар
Share on other sites

За вярата колкото синапово зърно и планината не трябва да се разбира буквално. Всичко е възможно, когато е в съгласие със законите на битието и нищо не е възможно извън тях. Но за всяко нещо да се реализира са нужни и съответните условия. Нищо не може да бъде реализирано без да са налице нужните условия за това. Силната вяра може да доведе до натрупване на необходимите условия, но това може да отнеме време. Т.е. планината може да се премести примерно след 1000 години. Силните ни стремежи задължително ще се реализират, но това може да стане в следващ живот, когато ще са налице нужните условия.

Колкото до мечтите, те са ограничени от нашия кръгозор и нашите стремежи, интереси и наклонности. В този смисъл мечтите ни са си изцяло наше творение. Ако идва нещо от висшите светове, то това са идеи, които ние въплъщаваме в мисли, мечти, желания и др. подобни.

Линк към коментар
Share on other sites

За вярата колкото синапово зърно и планината не трябва да се разбира буквално. Всичко е възможно, когато е в съгласие със законите на битието и нищо не е възможно извън тях. Но за всяко нещо да се реализира са нужни и съответните условия. Нищо не може да бъде реализирано без да са налице нужните условия за това. Силната вяра може да доведе до натрупване на необходимите условия, но това може да отнеме време. Т.е. планината може да се премести примерно след 1000 години. Силните ни стремежи задължително ще се реализират, но това може да стане в следващ живот, когато ще са налице нужните условия.

Колкото до мечтите, те са ограничени от нашия кръгозор и нашите стремежи, интереси и наклонности. В този смисъл мечтите ни са си изцяло наше творение. Ако идва нещо от висшите светове, то това са идеи, които ние въплъщаваме в мисли, мечти, желания и др. подобни.

​Лошото на това да получиш чак след векове нещо, което силно си желаел е: тогава може вече да не го желаеш.

1. Интересно ми е какво е вашето мнение по следния въпрос. Според някои автори, колкото по - силно е желанието, толкова повече нараства вероятността от постигането на желаната цел. Според други автори: прекалено силното желание е за нещо се явява пречка за постигането му, защото прекаленото желаене гори емоционална енергия, защото човек ако иска нещо прекалено силно - то той го отблъсква.

2. Преди малко прочетох в една книга, че ако човек желае да постигне това или онова, на него му е нужно силно желание и че ако няма: би могъл да си го създаде, за да може с него да задвижи волята си в посока на постигането на дадени цели. В същото време, читателите биват съветвани да са господари на своите желания, а не техни роби; биват съветвани да създават желания, а не да позволяват желанията им да ги създават (тоест, да не позволяват желанията им да моделират физическите им личности). Възможно ли е хем да си господар на желанията си и да ги създаваш, хем същевременно да не си им роб? Изпитвам съмнение, че може да създаваш и раздухваш определени желания (без значение за какво) и същевременно да си над тях, да не си им роб...Ако е възможно: трябва да си някакъв майстор по отношение на боравенето с желания. Но майсторство без опитване - няма как да се достигне.

Редактирано от Кон
Линк към коментар
Share on other sites

​Лошото на това да получиш чак след векове нещо, което силно си желаел е: тогава може вече да не го желаеш.

Интересно ми е какво е вашето мнение по следния въпрос. Според някои автори, колкото по - силно е желанието, толкова повече нараства вероятността от постигането на желаната цел. Според други автори: прекомерното желание е за нещо се явява пречка за постигането му, защото прекаленото желание гори емоционална енергия, защото човек ако иска нещо прекалено силно - то той го отблъсква.

​Поне окончателно ще се убедиш, че наистина вече не го желаеш.

Силното желание може да блокира възможностите за реализирането му. Проблемът е, че желаейки нещо хората насочват по-голямата част от енергията си хаотично. Например когато присъства страх дали желанието ще се реализира, това е хаотична енергия, която пречи. Ако енергията е насочена правилно тя ще спомогне за реализиране на желанието.

 

2. Преди малко прочетох в една книга, че ако човек желае да постигне това или онова, на него му е нужно силно желание и че ако няма: би могъл да си го създаде, за да може с него да задвижи волята си в посока на постигането на дадени цели. В същото време, читателите биват съветвани да са господари на своите желания, а не техни роби; биват съветвани да създават желания, а не да позволяват желанията им да ги създават (тоест, да не позволяват желанията им да моделират физическите им личности). Възможно ли е хем да си господар на желанията си и да ги създаваш, хем същевременно да не си им роб? Изпитвам съмнение, че може да създаваш и раздухваш определени желания (без значение за какво) и същевременно да си над тях, да не си им роб...Ако е възможно: трябва да си някакъв майстор по отношение на боравенето с желания. Но майсторство без опитване - няма как да се достигне.

За да не си зависим от желанието си, трябва да си подготвен както за възможността то да се изпълни, така и за възможността то да не се изпълни. Трябва да си готов да понесеш последствията и в двата случая. Ако не си готов дори само за единия вариант, вече си зависим от желанието си. Тук зависимостта може да има различни степени. Когато говорим за робство, вероятно трябва да разбираме много силна зависимост, която очевидно пречи на целесъобразното вземане на решения. Защото някаква степен на зависимост винаги ще има, поне на този етап от развитието ни, но добре е тя да не е прекалено силна.

Линк към коментар
Share on other sites

Според други автори: прекалено силното желание е за нещо се явява пречка за постигането му, защото прекаленото желаене гори емоционална енергия...

Едно уточнение. В текста, който имах предвид, пишейки цитираното, се твърди, че след като магьосникът извърши ритуала си, то той трябва да се освободи от мисли, свързани с постигането на целта на ритуала и да даде воля на желанието си. В книгата иде реч за магьосник и ритуал, но написаното може да бъде съотнесено и към човек, който не се изживява като магьосник, но е извършил визуализация с цел да привлече нещо в живота си. Пише, че ако магьосникът постоянно задържа вниманието си върху мислите, касаещи целта му, ако се тревожи (ти си споменал за страха), ако съзерцава и мечтае (след риутала), ако прекалено планира - то той изгаря емоционална енергия, която иначе би могла да отиде за постигането на желанието му.

Благодаря ви за отговорите, момчета. Желая ви приятна седмица. :)

Линк към коментар
Share on other sites

  Цитат

2. Преди малко прочетох в една книга, че ако човек желае да постигне това или онова, на него му е нужно силно желание и че ако няма: би могъл да си го създаде, за да може с него да задвижи волята си в посока на постигането на дадени цели. В същото време, читателите биват съветвани да са господари на своите желания, а не техни роби; биват съветвани да създават желания, а не да позволяват желанията им да ги създават (тоест, да не позволяват желанията им да моделират физическите им личности). Възможно ли е хем да си господар на желанията си и да ги създаваш, хем същевременно да не си им роб? Изпитвам съмнение, че може да създаваш и раздухваш определени желания (без значение за какво) и същевременно да си над тях, да не си им роб...Ако е възможно: трябва да си някакъв майстор по отношение на боравенето с желания. Но майсторство без опитване - няма как да се достигне.

ако имаш нужда от нещо , си го пожелаваш . Виждайки го , как му се радваш  след точно определено време . После поглеждаш знаенето (вярата) в теб , че това е точно така и вече не го мислиш . Вътре остава само очакването , безстрастно , без илюзии (мисли) .

 за изгаряне на емоционалната енергия ? По скоро , както Станимир казва , човек не може да задържа дълго мислите си . Което  ги разпръсква във всички посоки .

Линк към коментар
Share on other sites

А правилното насочване, какво представлява? Достатъчно дългото задържане на мисълта ни върху дадена представа, с цел да бъде захранена с повече енергия и да се увеличи вероятността от реализирането и ли?

Линк към коментар
Share on other sites

Трудно е да се каже, кое точно е правилно насочване. Мисловната енергия, която отделяме не трябва да е нито прекалено силна, нито прекалено слаба. Прекалено силната енергия всъщност се обръща срещу желанието, а слабата не достига. Не трябва да сме зависими от резултата, но в същото време не бива и да сме безразлични по отношение на постигането му. Трябва да сме наясно доколко постигането на желанието ни е позволено, доколко имаме правото да получим желаното от нас. Не може да искаме да получим без преди това да сме дали нещо. Какво ще дадем и дали е достатъчно, отново сами трябва да си преценим. Но ако не е, силната ни мисъл вероятно няма да даде в пълна степен желаните резултати.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Да , трудно е да се каже конкретно за някого , какво му липсва . Различни сме . Знам , че трябва да участва интегралния човек . Съзнание , подсъзнание , емоции и онова което наричат вяра .

Както казваш ---боравене с желанието . Но има обезценяване във , всекидневната реч , за това търсим ,, какво точно са казали" . Напр. Кастанеда , казва за същото,  работа с ,,намерението ".

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Гаврят ли се, така да се каже,  висши сили с хората по отношение на постигането на желание чрез използването на силата на мисълта? Някой мечтае за нещо, визуализира г редовно, бори се за него и действия - постигне го и остава много разочарован (Майка Тереза е казала, че много повече сълзи са проляти заради сбъднати, отколкот заради несбъднати желания). Има ли същества, които нарочно правят така, че да се разочароваме, като постигнем нещо, което сме желали? Има една приказка: "Внимавай какво си пожелаваш." Защо може да се случи така, че да си пожелаеш нещо и да го получиш, но полученото да има някакъв сериозен недостатък, заради който да ти се вгорчи живота ? (За баланса в живота ли иде реч в случая?). В една книга се дава такъв пример: може да си поръчате от Вселената ферари и да го получите, но това да стане след като претърпите жестока катастрофа, останете без крака и застрахователят ви изплати голямо обезщетение. Не може ли просто да си получиш ферарито без да оставаш без крака? Явно става дума за баланса в живота?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Сингам , -----лично за мен , на подобни въпроси не може да се отговори лесно .И то , защото имат множество неизвестни . И зависят от личноста на търсещия .Тези въпроси си ги пазя за състоянието ,,Алфа" . А в ежедневието те само ме забавят .

Какво значи -гаврят ?   1--Гаври ли се кмета на ''Н-то"село със полит. противниците ? 2--Гаври ли се "Н" служ. от ДАИ като те спре на пътя за измислено нарушение ? 3--Гаврят  ли се господарите на света (казват че все още са рептилиите) , с обикновения човек ?...Да си мисля че някои се гаври смен  е недопустимо . Това е да се самоунищожавам , смачкваики собствената си личност .А тя ми е една ,и все още ми служи добре .Ако се гаврят , то си е тяхна работа , не е дошло времето да им поискам сметка .

За мен , добра позиция в света е , да го приемам без да го оценявам .То  ще рече , учи се да познаваш как ще замахне пръчката :) (на съдбата)

Поглеждайки  на обратно :  Ти си мислиш че се гаврят . А те , те учат . Приел съм за истина , заглавието на една книга ,,Всичко е едно и за добро"

Линк към коментар
Share on other sites

Нямах предвид буквално да се гаврят. Но ми прилича на гавра да си пожелаеш еди какво си, но поради факта, че във визуализациите ти липсва някакъв детайл, това нещо да ти дойде в живота (светлите сили да не попречат на идването му) и ти да останеш много разочарован от полученото заради липсата на съответния детайл или пък защото нещата са точно такива, каквито си искал, но има други, непредвидими недостатъци, заради които съжаляваш, че си постигнал целта.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...