Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Когнитивно-поведенческа терапия


Recommended Posts

Здравейте. След доста материали прочетени в интернет пространството, не мога да разбера по какъв начин кп терапията повлиява убежденията и вярванията на хората. Ще ми е интересно да прочета професионално мнение по въпроса.

Благодаря.

Линк към коментар
Share on other sites

:) То е , както 3 годишния ми син се повлиява от моето поведение и обяснения  . Не е точно същото , щото възрастните са по задръстени .По трудно е . :)

 

Линк към коментар
Share on other sites

 

Момче, терапията е процес, през който се преминава.Всеки преминава по различен начин, защото самият той е различен и какъвто и отговор да получиш, той няма да е релевантен за теб.

Ти не си предходният ми клиент, не си и следващият.Това е.Но ако не те мързи и имаш пари, може да си купиш тази книга - https://www.helikon.bg/books/53/-Да-се-чувстваш-добре%3A-Клинично-доказано-лечение-на-депресията-без-медикаменти_150622.html

в нея, всичко за работата на този вид терапия е обяснено.

 

Линк към коментар
Share on other sites

Повлиява върху емоциите през мисленето и през поведението. В когнитивната наука се казва, че емоциите имат когнитивни и телесни репрезентации. А когнитивно поведенческата терапия повлиява и през двете посоки. Когато мисловното възприятие се промени, променя се и емоцията: чрез логическа, но и чрез когнитивно хопнотерапевтична работа, както и чрез маса други способи. Поведението на свой ред активира емоцията и когницията. Обикновено избягващото поведение се преобразува в предизвикващо страховете, като с помощта на когницията отношението към тях се преработва и съответно емоцията се променя в адекватна. Една разновидност на поведенческата работа е т.н. през тялото, психотелесна такава. Дълги теми... А въпросът ти е твърде общ, както и благодарността ти особено лаконична...  

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...
В 5.05.2017 г. at 0:51, Орлин Баев каза:

Повлиява върху емоциите през мисленето и през поведението. В когнитивната наука се казва, че емоциите имат когнитивни и телесни репрезентации. А когнитивно поведенческата терапия повлиява и през двете посоки. Когато мисловното възприятие се промени, променя се и емоцията: чрез логическа, но и чрез когнитивно хопнотерапевтична работа, както и чрез маса други способи. Поведението на свой ред активира емоцията и когницията. Обикновено избягващото поведение се преобразува в предизвикващо страховете, като с помощта на когницията отношението към тях се преработва и съответно емоцията се променя в адекватна. Една разновидност на поведенческата работа е т.н. през тялото, психотелесна такава. Дълги теми... А въпросът ти е твърде общ, както и благодарността ти особено лаконична...  

Орлине,не беше лаконична благодарността ми. Просто ми светна,че е доста по сложно от колкото очаквах и че едва ли така лесно може да бъде обяснено а и разбрано от моя страна :)

Поздрави 

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност всяка действена психотерапия е когнитивна(работеща с мисленето), поведенческа (преживелищно, през тялото и социалността насочена) и в резултат, въздействаща върху емоциите. Така че, CBT е просто съкращение, служещо предимно за обособяване на поредната преподавателска бизнес пирамида. В България никой уважаващ се и държащ на ефективността си психотерапевт не ползва КПТ в чист вид, както се ползва в Щатите примерно - таблици, схеми и т.н. когнитивно счетоводство за лявомозъчни "дървета"... :)  . Добавят се фокусирани в решение подходи, психотелесна работа, анализ като познавателен контекст за терапевта, хипнотерапия и т.н. и т.н. Въобще, наблюденията ми показват, че колегите, които се справят, са холистици - не само на думи, а като способността си реално да бъдат такива и да прилагат в действена сплав холистичността в познанието през интегрирацията около целостта си. 

Линк към коментар
Share on other sites

преди 8 часа, Орлин Баев каза:

Всъщност всяка действена психотерапия е когнитивна(работеща с мисленето), поведенческа (преживелищно, през тялото и социалността насочена) и в резултат, въздействаща върху емоциите. Така че, CBT е просто съкращение, служещо предимно за обособяване на поредната преподавателска бизнес пирамида. В България никой уважаващ се и държащ на ефективността си психотерапевт не ползва КПТ в чист вид, както се ползва в Щатите примерно - таблици, схеми и т.н. когнитивно счетоводство за лявомозъчни "дървета"... :)  . Добавят се фокусирани в решение подходи, психотелесна работа, анализ като познавателен контекст за терапевта, хипнотерапия и т.н. и т.н. Въобще, наблюденията ми показват, че колегите, които се справят, са холистици - не само на думи, а като способността си реално да бъдат такива и да прилагат в действена сплав холистичността в познанието през интегрирацията около целостта си. 

".... КПТ в чист вид .... , таблици, схеми и т.н. когнитивно счетоводство... "  

 Именно. Точно за това беше и въпросът ми в началото,защото не можех да разбера, като как с водене на въпросното "счетоводство" може да се достигне до промяна в мисли и емоции. :) Щом е измислено и работи, значи си има своя механизъм-то е ясно. Това, че аз не го разбирам... си е съвсем друго :)

Линк към коментар
Share on other sites

А може би е въпрос както на подходяща транслация, така и на по-голяма широта. Българите не сме американци и имаме нужда от резониращо ни представяне на подходите. Психиатърът, който дълги години беше председател на когнитивната терапия у нас и с когото сме приятели, в същото време е и неорайхианец (психотелесен психотерапевт) и ползва активно идеите и на анализата през схема когнитивната терапия на Джефри Йънг, която има преки аналози и в неорайхианските хатактери и в аналитичните постановки и в когнитивно поведенческите разбирания. Тоест, отново говоря за интегралност и холистичност. 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...