Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Сублимацията в Живота ни-Процесът и Елементите му


Recommended Posts

Как разбираме сублимацията? Важна ли е тя за нас? Прилагаме ли я? Можем ли да трансформираме оловото в злато, тежките емоции и страсти във фини стремежи и Обич?

По същество сублимацията е същностен алхимичен процес. За мен тя е основа на това, което тук условно наричаме "път".

Как работи тя, какви опитности имаме? Нека в тази тема сърдечно и с благост споделяме опита и трудностите си по осъществяване на сублимацията в живота си!

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Да познаеш себе си. Да разбереш всички свои силни и слаби страни/качества и да ги използваш по най-добрия начин.

Да натрупаш капитал в училището на живота. Да развиеш слух за музиката му.

Да раздаваш и получаваш, Да си щастлив от всичко, което ти поднася живота.

Алхимията е точно това, да намериш вътрешната си хармония.

Линк към коментар
Share on other sites

Сублимацията може да се приложи, както по отношение на човека, така и по отношение на човечеството и на всичко останало. Според мен в това се състои смисълът на живота. Това е непрекъснато разгръщащ се процес на самоосъзнаване и тъй като в своята същност всичко е единно, се развива чувство за осъзнаване на по-голямото цяло (в случаят с човека - на човечеството).

В крайна сметка истинските духовни постижения се постигат, когато фокусът се премести над личностните интереси и индивидуалната сублимация прерастне в общочовешка.

Линк към коментар
Share on other sites

Ето някои елементи, които според мен са от ключова важност в сублимацията:

-Целомъдрие (Брамачария)

-Жертва (На задържащите психо - емоционални и поведенчески модели и наличности)

-Покаяние (Не самосъжаление и самобичуване, а по-скоро дълбоко Смирение)

-Пост (поради психо - духовните процеси, които задейства)

-Вяра (Не фанатична, но искрена, светла, разумна вяра)

-Обич (Не само като чувство, а като принцип и преживяване като състояние, дори без обект)

-Воля (правилно усилие, но не насилие)

-Молитва (не толкова четена, но индивидуално общуване със свръсъзнанието)

-Медитация (надсловесно общуване със свръхсъзнанието)

-Сформиране на безсмъртното тяло (тяло на славата в Християнството, Нирманакая в Будизма)

-Безсмъртие

-Личен контакт с Адептите

-Сформиране на по-висши носители(тела/Самбхокакая/) и общуване с надчовешки Йерархии

-Прогрес в това общуване, връзка с по-висши Йерархии

-Освобождение, Мокша, Нирвана

-Айн Соф, Истината

-Истински Живот!!!

Тази подредба е съвсем непринудена и импровизирана и съответно има много възможности за добавки и корекции!

Нека Бог живее в Бялото Братство и Белите братя се прославят в Божията Любов!

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че е време това, което психолозите разбират под "сублимация" да бъде отграничено от духовната сублимация - предлагам да я наречем "трансформация". Това по-горе са повечето отправления именно на духовмната трансформация. Вековете са доказали, че тя е истинския път за преобразуването на низшите енергии, макар че все още повечето хора не могат - или не искат! - да извървят алпинистките й пътища. Нека другата сублимация си остане на психолозите - макар да споменават и религията, тълкувана в екзотеричен смисъл тя също не е истинска и усилията в нейната посока се приравняват със сублимациите в науката, изкуството, спорта и усилния бизнес. За разлика от духовните трансформаци, тези сублимации само частично преобразуват низшите енергии в такива със средна честота на вибрациите. Остават непреобразувани импулси, които създават определена трескавост, фанатичност и ексцентричност, които се прибавят към техните високи постижения. Ето защо хората с големи постижения са често доста странни по характер, а понякога и - и съвсем непоносими за околните. Сублимацията им дава повече енергия, но липсата на духовна насоченвост я отклонява в неоптимални направления. От друга страна, чистата духовна трансформация е много трудна; аз не съм убеден, че от многото занимаващи се хора, които съм срещнал, дори и един наистина я е докарал до края. В миналото за нея е имало ясни критерии, които с течение на времето са потънали в забвение или може би умишлено не се изтъкват от никой сегашен автор и никоя школа - защото биха прозвучали силно обезкуражаващо на сегашните последователи...

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че е време това, което психолозите разбират под "сублимация" да бъде отграничено от духовната сублимация - предлагам да я наречем "трансформация". Това по-горе са повечето отправления именно на духовмната трансформация. Вековете са доказали, че тя е истинския път за преобразуването на низшите енергии, макар че все още повечето хора не могат - или не искат! - да извървят алпинистките й пътища. Нека другата сублимация си остане на психолозите - макар да споменават и религията, тълкувана в екзотеричен смисъл тя също не е истинска и усилията в нейната посока се приравняват със сублимациите в науката, изкуството, спорта и усилния бизнес.

хубаво и вярно разграничение :)

За разлика от духовните трансформаци, тези сублимации само частично преобразуват низшите енергии в такива със средна честота на вибрациите. Остават непреобразувани импулси, които създават определена трескавост, фанатичност и ексцентричност, които се прибавят към техните високи постижения. Ето защо хората с големи постижения са често доста странни по характер, а понякога и - и съвсем непоносими за околните. Сублимацията им дава повече енергия, но липсата на духовна насоченвост я отклонява в неоптимални направления.
Да, същото като с манипулацията.

Истинският стремеж трябва да е да трансформираме най-дълбокото си същество.

Да се откажем от, както Учителят казва, "свещения егоизъм" и със смирение

да последваме съветите на духовния си учител. Последователността в

трансформирането на низшите желания и подтици е много важна и много индивидуална :) .

Събудената дълбока интуиция на истинския духовен учител може да ръководи

ученика постепенно разплитайки/разрязвайки горделивите :lol: възли в които

той се е заплел.

От друга страна, чистата духовна трансформация е много трудна; аз не съм убеден, че от многото занимаващи се хора, които съм срещнал, дори и един наистина я е докарал до края. В миналото за нея е имало ясни критерии, които с течение на времето са потънали в забвение или може би умишлено не се изтъкват от никой сегашен автор и никоя школа - защото биха прозвучали силно обезкуражаващо на сегашните последователи...

Изтъкват се, но когато човекът стигне достатъчно напред в своето развитие.

Консуматорите в ресторанта не ги пускат в кухнята :)

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Е, да... но така пък се остава без ясни критерии за разграничаване на същинска от изпретендирана трансформация и... освен да заговорим с притчи?

И така... Двама мотоциклетисти били приятели, но единият се захванал с някакъв си усъвършенстван двигател, претендирайки, че с негова помощ може да лети като самолет. Налял си той самолетно гориво в двигателя и запърпорил - наистина изпреварил своя приятел и няколко други нищо неподозиращи превозни средства, обаче... така и така не хвръкнал. Той обаче искал да наложи новото си изобретение и затова заразправял, че самолетът в нищо не го превъзхожда... Някои му повярвали и даже създали клуб на "мотолетите"... докато една прекрасна заран нашия герой не катастрофирал в една поусложнена пътна ситуация, поставяща твърде високи изисквания към движещите се с несъобразена скорост... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Хубава дискусия за трансформацията стана.

Боя се че притчите са неизбежни не само по причина на наличието на посветените и непосветени. Те са за да блокират собственото ни рационално мислене.

Ядрото и на "невежите", и на образованите, еднакво разбира езика на духовните символи.

По този начин висшите но прости притчи лесно "тунелират" в подсъзнанието през блокажа на егото и ума и там могат да извършат трансформиращата си работа. Като в "...синапеното зърно, което израсва и става най-голямото от всички дървета".

За съжаление подобна технология се използва и от тъмни умове за промиване на мозъци. Пътят на подмяната на висшите неща е унищожил много искрени търсачи на истината.

"Пазете се от кваса на книжниците и фарисеите" Господ Исус Христос

Добрата новина е че можем да разпознаем тъмните внушения по вибрацията им. Необходим е тънък нюх и самоконтрол, наистина.

Постижимо е :):)

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

можем да разпознаем тъмните внушения по вибрацията им. Необходим е тънък нюх и самоконтрол

Какви са практическите ви съвети за развитие на тънък нюх? Или с течение на времето, с всеки следващ живот на земята, ще се развие от само себе си? Доколкото разбирам, самоконтролът зависи от волята ми за дисциплина - на тялото и на духа. :hmmmmm:

Редактирано от Тонина
Линк към коментар
Share on other sites

Хубава дискусия за трансформацията стана.

Боя се че притчите са неизбежни не само по причина на наличието на посветените и непосветени. Те са за да блокират собственото ни рационално мислене.

Ядрото и на "невежите", и на образованите, еднакво разбира езика на духовните символи.

По този начин висшите но прости притчи лесно "тунелират" в подсъзнанието през блокажа на егото и ума и там могат да извършат трансформиращата си работа. Като в "...синапеното зърно, което израсва и става най-голямото от всички дървета".

За съжаление подобна технология се използва и от тъмни умове за промиване на мозъци. Пътят на подмяната на висшите неща е унищожил много искрени търсачи на истината.

Добрата новина е че можем да разпознаем тъмните внушения по вибрацията им. Необходим е тънък нюх и самоконтрол, наистина.

Постижимо е smile.gif smile.gif

И аз мисля, че е постижимо, Вальо.

Особено ако се научим да се хармонизираме с природните ритми чрез песните и упражненията на Паневритмията, Слънчевите лъчи и Пентаграма , а и чрез всички песни , които ни е оставил Учителя. Много голяма сила за сублимация /и трансформация/има в тях! :hypocrite:

"Ти си ме, мамо, човек красив родила,

Умен да стана,

Добре да мисля,

Добре да любя.

Туй животът е на рая.

Ти се ме ,мамо, с чисто сърце родила,

Да обичам всичко живо,

Цялата Вселена,

Туй животът е на рая.

Ти се ме ,мамо, със мощен дух родила.

Добре да пея,

Добре да светя на душите.

Туй животът е на рая."

Линк към коментар
Share on other sites

Какви са практическите ви съвети за развитие на тънък нюх? Или с течение на времето, с всеки следващ живот на земята, ще се развие от само себе си?

Може да се каже, посредством Монизъм.

Моят път мина през години на йога медитация и християнство.

Християнският е с молитва, четене на Библията и придобиване на Светия дух.

Монизъм е и когато четем, осъзнаваме и следваме Словото от Беседите на Беинса Дъно. Умственото езеро се избистря. Вътрешните дълбоки връзки между духовните реалности се разкриват. Осъзнаваме Бог в своя ум и интелект и това ни дава дълбоко щастие.

Интелектът става подобен на монокристал.

Трудно е да бъдем излъгани тогава посредством манипулации.

Доколкото разбирам, самоконтролът зависи от волята ми за дисциплина - на тялото и на духа.

Да. Както и от мъдростта и любовта. Знание на истината. Как може и как не трябва да се мисли и постъпва.

Чувствата и мислите да се просветлят и облагородят.

Самоконтролът на физическо ниво е много важен също.

:)

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Какви са практическите ви съвети за развитие на тънък нюх? Или с течение на времето, с всеки следващ живот на земята, ще се развие от само себе си? Доколкото разбирам, самоконтролът зависи от волята ми за дисциплина - на тялото и на духа. :hmmmmm:

Това не мога да кажа. Мога да кажа как се подтискат прозренията. Като ги отхвърля човек като нежелани, неудобни, болезнени... отрицателни преживявания. Тъй де, заравя си главата в пясъка като щраус. Съвсем доскоро имах такава опитност, та до този извод стигнах. Все е нещо. Да бъдем винаги отворени за истината! В крайна сметка по-малко боли от самозаблудите. :thumbsup1:

Линк към коментар
Share on other sites

И аз мисля, че е постижимо, Вальо.

Особено ако се научим да се хармонизираме с природните ритми чрез песните и упражненията на Паневритмията, Слънчевите лъчи и Пентаграма , а и чрез всички песни , които ни е оставил Учителя. Много голяма сила за сублимация /и трансформация/има в тях! :hypocrite:

"Ти си ме, мамо, човек красив родила,

Умен да стана,

Добре да мисля,

Добре да любя.

Туй животът е на рая.

Ти се ме ,мамо, с чисто сърце родила,

Да обичам всичко живо,

Цялата Вселена,

Туй животът е на рая.

Ти се ме ,мамо, със мощен дух родила.

Добре да пея,

Добре да светя на душите.

Туй животът е на рая."

icon12.gif:angel:icon12.gif

:)

Линк към коментар
Share on other sites

:) Благодатна 2007 !

Малко инфо за седемте алхимични стъпки :king: източник...стари преписки

1. Innocence – Calcinatio

2. Ego – Solucio

3. Achivers – Coaglatio

4. Giver – Sublimatio

5. Seeker – Mortificatio

6. Seer – Separatio

7. Spirit - Coniuncio

:) дааа + песните и танците са приятно занимание + някой да знае да има просветлени негри или роми :rolleyes: те все пеят и танцуват :dancing yes: то и ний се вживяваме в различна степен на окултисти + паневритмисти :sleeping: за сублимацията пише че е четвърта стъпка от процеса :sleeping: анализирам засега със средна яснота :lol:

:) Тонина, благодаря за искрените пожелания + щом си тук...си на верния път :v:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

"Ти си ме, мамо, човек красив родила,

Умен да стана,

Добре да мисля,

Добре да любя.

Туй животът е на рая.

Ти се ме ,мамо, с чисто сърце родила,

Да обичам всичко живо,

Цялата Вселена,

Туй животът е на рая.

Ти се ме ,мамо, със мощен дух родила.

Добре да пея,

Добре да светя на душите.

Туй животът е на рая."

"Идилията" описва копнежа на българската душа към вечното и великото в Живота-тя иска да разбере вътрешния смисъл на Живота, да постигне вечната Правда,вечната Любов, която изпълва Битието. Тя съзира съществуването на един красив свят у себе си и иска да го направи реалност. Източник:Песни от Учителя,изд.ББ,2006, стр.230/

В тази връзка ето и няколко стиха от „Завета на цветните лъчи на светлината”, чийто осъзнаване може да ни доведе до тази реалност.

Ето Царят твой иде към тебе кротък. Ев.М21:5

Вземете Моето иго на себе си и се научете от Мене, защото Съм кротък и смирен на сърце; и ще намерите спокойствие на душите си.Ев.М.11:29

Блажени кротките.Ев.М.5:5

А ти, кога се молиш, влез в скришната си стаичка и като си затвориш вратата, помоли се Отцу твоему, който е в тайно; и от Отец ти, Който види в тайно, ще ти въздаде наяве.Ев.М6:6

Отец ви знае от що имате нужда. Ев.М.6:8

Но търсете първом Царството Божие и Правдата Негова, и тогава всичко друго ще ви се приложи. Ев.М.6:33

Ще ви избавя и ще сте благословени; не бойте се, нека се укрепяват ръцете ви. Зах.8:13

Народ свят. Ис.62:12

Святиня Господу. Зах.14:20

И Аз, славата, която ми даде, дадох я тям, да бъдат едно, както сме Ний Едно. Аз в тях и Ти в Мене, да бъдат съвършени в едно. Ев.И.17:22,23

Ако държите Моите заповеди, ще пребъдете в любовта Ми, както съм Аз държал заповедите на Отца си и пребъдвам в Неговата любов. Ев.И15:10

Който е най- малък между всинца ви, той ще е голям. Ев.Л.9:48

Най-големият от вас да бъде вам слуга.Ев.М.23:11

Който възнесе себе си, ще се смири и който смири себе си, ще се възнесе. Ев.М.23:12

Дойде по внушението на Духа в Храмът.Ев.Л.2:27

По своята си милост Той ни спаси с окъпванието на възражданието и с подновението от Духа Святаго, Когото излия изобилно на нас чрез Исуса Христа, Спасителя нашего. Тит 3:5,6

Като съм уверен в това истото,че оний, който е начнал във вас доброто дело, ще го свърши даже до денят Исус Христов. Фил.1:6

Благодатта на Господа нашего Исуса Христа да бъде във всички вас. О.И.22:21

Амин

Линк към коментар
Share on other sites

Малко инфо за седемте алхимични стъпки  :king: източник...стари преписки

1. Innocence – Calcinatio

2. Ego –          Solucio

3. Achivers –    Coaglatio

4. Giver –        Sublimatio

5. Seeker –      Mortificatio

6. Seer –          Separatio

7. Spirit -        Coniuncio

А какво означават според теб следващите? Това петото ми прилича на "черната нощ на душата?"

Аз имах предвид, че това, което сега масово се лансира от психолози и духовни четива като "висша сублимация" май че прилича на сипването на самолетно гориво в мотопеда, както споменах в притчата си. Иначе каквато е разликата между атомната и водната електроцентрала, такава е и между скоростта на развитие на този, който наистина извършва духовна трансформация и онзи, който просто се "въздържа". Съжалявам, ако трябва да изразя съмнение в голямата разлика между "целомъдрените" и другите, поне в състоянието, което са сега огромното мнозинство от едните и другите. Брахмачари=космизиране на творческата енергия. При здрав организъм напълно спира възпроизводствения цикъл и при двата пола, човек се развива стотици пъти по-бързо, отколкото неосъществилите трансформация, той няма нужда постоянно да се контролира мисловно, нито да изразходва много енергия в други направления, за да я отклони от напиращото изкушение... Той може просто да си седи, край него да се разхождат всякакви изкушения, без да го смущават; въпреки огромната разполагаема енергия да си остава спокоен и овладян... Аз поне от стотиците занимаващи се не съм сигурен дали съм срещал точно такъв екземпляр, макар че 1-2 ма донякъде се доближаваха... А иначе дали човек ще живее обикновен уравновесен живот, при което ще е по-лесно да бъде откровен със себе си, или ще се въздържа, но не истински - при което изкушението да се мисли за нещо повече ще е по-голямо... Може би ако действително бяха далеч повече наистина трансформиращите, с това щяха да дадат импулс и на онези, които са почти готови, но се обезкуражават от липсата на ясно идентифицируеми примери в това отношение...

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Благост, би ли дала повече инфо за стъпките с латинските наименования?

Добромир, според мен сублимацията е в основата, в същността на трансформацията, на трансфигурацията, трансмутацията, преобразуването. В ядрото им. Сублимацията е превръщане, изфиняване на едно вещество в друго под действието на нагнетено налягане. Същото став аи в нашата психика при стремежите ни към очистване!

За целомъдрието - никога не съм се установявал стабилно в него - но, когато съм успявал за дори 20-на дни, в мен започват да стават силни промени именно на сублимация. Неща, от които съм се страхувал, стават незначителни, радостта става естествен спътник. Съзнанието навлиза в нови за него девствени области - и за сега приключвам до там - психическото налягане става прекалено силно, либидото не може да намери изход в пътя навътре, като трансформация, и започва да регресира, да се фиксира в инфантилни стадии, тоест избива на перверзии. И се сривам - засега . Но - цялото ми същество чувства, че в целомъдрието има такава мощ, която единствена може да осъществи реална и коренна промяна на живота! Знам го, духът, интуицията, тихият шепот на Истината ми го казва. И брамачария е трудна единствено за животното в нас, но за духа е велика радост! И - без това - следващите стъпки си остават приказки на бяло сладко!

Това е за мъжа в пътя! Жените, при тях акцентът е емоционален, от самото начало!

Между другото - тук в сайта бе публикувана книга от Николай Райнов - за богомилския път - когато имам време, ще прочета отново! Това си е точно път на прогресираща сублимация! Това е велик път, за който всеки човек е роден! "Нормите" на обществото са норми на невежеството!!!

Осемте стъпки на раджа йога са същият този път, но изразен с други думи ...

Пиша каквото мисля. Слаб съм, продължавам да падам - но и продължавам да се опитвам да ставам! Господи, научи ме да вървя стабилно в Пътя!

Линк към коментар
Share on other sites

С всичко това съм съгласен и аз. Само исках да разгранича духовната от умствената сублимация, а това е трудно да стане на вербално ниво, особено когато се казват по един и същ начин. Затова предпочитам да наричам първата "трансформация". Съгласи се, че са милиони хората, които цял живот не водят полов живот и не са на кой знае колко високо нравствено и духовно равнище, а някои от тях са си направо напаст за другите! Следователно, прекаленото обобщаване на процесите, ставащи при въздържание, в случая може да ни направи лоша услуга. А те съществуват и всичките като възможности - и подтискането, превръщането на либидото в гняв и болни амбиции, и частичното превръщане ("сублимацията" на психолозите) в умствено творчество - наука, изкуство, иноваторски бизнес и т.н., и накрая - духовната сублимация или трансформация - ти си избери термина - когато вместо да наливаш самолетно гориво в мотопеда си, ти самият отиваш да управляваш самолета... Ама пък где ги тия пилоти?... :)

Линк към коментар
Share on other sites

С всичко това  съм съгласен и аз. Само исках да разгранича духовната от умствената сублимация, а това е трудно да стане на вербално ниво, особено когато се казват по един и същ начин. Затова предпочитам да наричам първата "трансформация". Съгласи се, че са милиони хората, които цял живот не водят полов живот и не са на кой знае колко високо нравствено и духовно равнище, а някои от тях са си направо напаст за другите! Следователно, прекаленото обобщаване на процесите, ставащи при въздържание, в случая може да ни направи лоша услуга. А те съществуват и всичките като възможности - и подтискането, превръщането на либидото в гняв и болни амбиции, и частичното превръщане ("сублимацията" на психолозите) в умствено творчество - наука, изкуство, иноваторски бизнес и т.н., и накрая - духовната сублимация или трансформация - ти си избери термина - когато вместо да наливаш самолетно гориво в мотопеда си, ти самият отиваш да управляваш самолета... Ама пък где ги тия пилоти?...  :)

Да, разбира се, въпрос на изказ и семантично влагане в думата! За целомъдрието - наистина, не е добре да се обобщава. Защото е голямо изкуство да си наистина целомъдрен. Особено за западния геном е трудно постижимо. Всичките описания на житията на светците са пълни с описания на мъките при опитите им за целомъдрен живот! А при индийците, да речем, не е така. При тях трансформацията става съвсем плавно и леко, без големи вътрешни борби и сътресения. Замесени са от друго тесто - дълги хилядолетия там духовността е била на изключителна почит! Работил съм с индийци - изключително спокойни са както емоционално, така и сексуално - въобще не им е проблем да останат няколко месеца без секс.

Ако сублимацията се превърне в потискане, наистина води до извращения, неврози и лудост. Затова всеки трябва да си даде сметка не само какво иска, но и колко може в действителност да сублимира.Колко му позволява не само стремежа му, колкото и да е огнен, но и телесните му предразположености! Ако в Русия, да речем, вицовете са на тема водка, то тук са на тема секс. Този акцент върху сексуалността е не само психически залаган от векове в нашия народ, но е станал и генетично закодирана предразположеност на телата ни. Трудно се справяме без него.

До една степен, процесът на сублимация може да се извършва и със секс. С един одухотворен, поне доколкото позволява състоянието на планетата ни, секс. и с него могат да се преживеят много силни и чисто духовни състояния. С техниките на даоската или тантричната йога, донякъде е възможно "пътят" да бъде вървян и със секса. Преживявал съм чисто духовни състояния при такъв сублимиран секс. Състояния на огромно блаженство, екстаз, на долинен оргазъм, сливане, директно преживяване на енергията на двамата. Състояния на сублимиран нагон и страст, които свързани с Любовта и духовната Воля, се превръщат в гориво за чиста медитация. Такъв процес се превръща в съзерцание на божествеността между двамата, а разликата ти* аз - изчезва. Техниките стават автоматични, а процесът се прехвърля на едно по-високо ниво. Каналите се отварят максимално, сензитивността след това е много силна. Дотук добре. Ако земята ни беше нормално чисто психически място, всичко това би било най-нормалното нещо на света. Проблемът е, че домът, в който пребиваваме, не е чист, а е доста обсебен от ниски елементи. И затова и най-чистият и сублимиран акт от такъв род се превръща до голяма степен в храна за някои същности. Може би, под закрилата на напреднъл учител не би било така. Възможно е - никога не съм имал такъв! Освен това силните преживявания водят до пристрастяване, което трудно се преодолява при поемането на друг път, при смяна на посоката...

Тук, в този форум, освен за да разсъждаваме и развиваме ума и знанията си, пишем и за да обменим личен опит - честно и откровено. Има ли полза от маски, има ли полза от лъжливи фасади? Всичко се знае - всичко скрито става явно...

Пиша това, за да споделя, че личният ми опит в процеса на сублимация говори, че най-силният и сигурен начин е целомъдрието! Но - както казах, човек трябва да знае какво иска, защо го иска, и колко са му силите и реалните възможности, за да изпълни желанията си. Лекарството за един е отрова за други.

Опитът ми говори, че при нагнетяването на психична енергия, което става при целомъдрието, молитвата става истинска, силна. Формулите от елементарно повтаряне на фрази, се превръщат в силни чукове в пространството, които оставят следите си. И не само в пространството, но и в съзнанието. Само тогава молитвата и медитацията се превръщат от думи и релаксация в мощни инструменти. Но, тогава и настъпват трудни моменти. Човек се чувства като копаещ нов канал. Сякаш пред него има стена, която той, със силата на търпението, смирението, с голямо психическо либидно напрежение и стремеж, с инструментите на формулите и медитацията, бавно и мъчително прокопава. И това е тежък труд и няма нищо общо с пропагандираната профанизирана медитация за здраве, релакс и ... его гъделичкане! И тъй като каналът не е прокопан, и напрежението е голямо, тук настъпва опасността от избиване на либидната енергия в нежелани посоки. И затова е толкова важно смирението, търпението и устрема. И - Учителят. Сам е много трудно. Когато си сам - паданията са много. Ученето е единствено от личен опит, а той е болезнен и продължителен процес. Но, може би това е процесът на подготовка за получаването на Учител. Предполагам, надявам се, че е така. Всъщност, сигурен съм, че е така! А паданията - може би са добър повод да ни научат на покаяние. Покаяние, в основат ана което стои смирението. И на решителност за промяна!

Опитът ми говори също, че когато пътят наистина се върви, когато човек успява да прокопава зоните на непознатото в себе си, тогава уважението и приемането на другите нараства, толерантността към слабостите и грешките на хората става голяма. Човек започва по един естествен начин да се радва на другите, да ги обича. Защото се е доближил поне мъничко до Любовта в себе си, а тя е състояние.

Всъщност, точно в моментите на най-голямо психично напрежение, щастието е най-голямо. Тогава и кармата, която иначе би се проявила в по-груби и конкретни действия, бива преживявана и отработвана на психично ниво!

За съжаление, твърде рядко и твърде за кратко съм успявал да се задържа стабилно в този път. Но - това е правилната посока - поне за мен!

Къде в този процес стои семейният живот на такъв човек? Ако целомъдрието е основен ингредиент, база и фундамент на пътя, за което говори опитът ми, колкото и скромен да е той - тогава какво? Всъщност - истината както винаги е в умереността. Прекаленото форсиране води до отклонения... Така че, всичко си е на мястото... Всяка жаба да си знае гьола. Товарът на слона ще размаже магаренцето. Е, аз съм си малко магаренце. Ако в този ми живот успея, с помощта на Небето, да стана поне малко по-силен, за да мога да поема по-голям товар, ще съм доволен!

Да бъде Светлина в света!

Линк към коментар
Share on other sites

... със силата на търпението, смирението, ... с инструментите на формулите и медитацията,  :) бавно и мъчително  :D  прокопава.

толкова важно смирението, търпението и устрема. И - Учителят.  :)

Всъщност, сигурен съм, че е така!  :thumbsup:

... тогава уважението и приемането на другите нараства, толерантността към слабостите и грешките на хората става голяма. Човек започва по един естествен начин да се радва на другите, да ги обича. Защото се е доближил поне мъничко до Любовта в себе си, а тя е състояние.  :thumbsup:icon12.gif:)

  Всъщност, точно в моментите на най-голямо психично напрежение, щастието е най-голямо. Тогава и кармата, която иначе би се проявила в по-груби и конкретни действия, бива преживявана и отработвана на психично ниво!

:thumbsup2:  :angel:

...в този ми живот успея, с помощта на Небето, да стана поне малко по-силен, за да мога да поема по-голям товар, ще съм доволен!  :feel happy:  :)

  Да бъде Светлина в света!

:angel:

icon12.gif

:angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Орлине, за да не повтарям Вальо ще кажа само, че си тръгнал във вярната посока :thumbsup:

Успех, бавно и полека, колкото са ни силите. И Бог да е с нас :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност, за базата на целомъдрието - по -скоро предчувствам, че е така! Най-продължителният срок, през който съм успявал да практикувам целомъдрие, е бил един месец, и то само веднъж, преди доста години. А, когато се опитвам сега, най-често стигам до 3 седмици... Така че, емпиричният ми опит е много малък. Просто не успявам, кокото и искрено да се стремя. Защото наистина нагнетяването е голямо, и не успявам да го понеса. За съжаление - защото така само тъпча на място... Еххх, живот...! И тъй като трябва да живеем според възможностите си,а не според мечтите си, колкото и правдиви и правилно насочени да са те, по-добре ще е да спра да подскачам като пуканка и да бърборя колко велико е въздържанието! А когато действително успея да постигна реални дела в тази област, тогава да пиша, а не да се фантазирам напразно... Отдавна бих искал да направя три месеца, но ... еееххх...

А пътят си е там - само за силните и успяващите!!!

:blink:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Тази тема замря нещо - хайде - как трансформирате гнева, страха, нагона, злобата, завистта, ревността, интелектуалните криволичения, енергетичните дисбаланси? С какви средства, съзнателности, емоционални, енергетични, ментални и надментални - духовни средства?

Линк към коментар
Share on other sites

Напоследък животът ми предлага доста провокации към някои от изброените емоционални състояния - по няколко всеки ден. Май почнах да им свиквам. Лесно успявам да вляза в позицията на страничен наблюдател над емоциите си и когато те утихнат мога да опитам да разбера и причините довели до дадената ситуация и до емоционалната ми реакция.

Иначе понякога се опитвам да заменя обичайното си състояние с едно друго състояние на вътрешна удовлетвореност и любов, но проблема е в поддържането му за по-дълго време, тъй като е необходимо да поддържаш съзнанието си настроено на тази вълна непрекъснато и е много лесно отново да "паднеш на земята", ако нарушиш хармонията в себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...