Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Хармонията


Донка

Recommended Posts

Хармонията...

За едни - тя се състои в това да спазват правилата каквито са -независимо добри или лоши.

За други - да се опитват да променят тези правила,да ги направят по-добри.

А може би това не са единствените определения за едно толкова често използвано в нашите разговори понятие? :hmmmmm:

Има ли изобщо нещо общо между хармонията и правилата? :hmmmmm:

Според мен всяко правило вече е нарушение на хармонията, независимо дали го спазваме или го променяме и налагаме на другите.

Какво означава за вас хармонията?

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Според мен хармонията не е непременно липса на правила, а по-скоро поставянето им на правилните места. Това предполага някаква визия поне на едно ниво над нивото на съответната проблематика и съответните прилагани средства. И тогава вече се вижда Пъзелът като едно цяло и частите се третират според тяхната действителна роля по отношение на това Цяло. Понякога това ще резултира в пренебрегване на правилата, в други случаи - в тяхното утвърждаване такива, каквито са; и в трети случаи - в тяхното мъдро променяне.

А когато не разполагаме с подобна по-висша визия? Ами, ако настояваме на собствената си преценка, ще бъркаме доста честичко... Остава надеждата, че Бог ще ни е на помощ... :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Божествените закони съществуват и ние не сме в състояние по никакъв начин да ги променим (за щастие). Ако не можем да живеем в хармония с тях, значи хармония въобще не може да съществува. Колкото до човешките закони, наистина те са несъвършени и отразяват общото състояние на човешкото развитие към момента. Това обуславя вътрешното състояние на човечеството, разглеждано като цяло, като нехармонично. С духовния напредък на хората, законите ни все повече ще се доближават до Божествените, а човешките отношения ще стават все по-хармонични.

:):yinyang::angel:

Колкото до хармонията като понятие, според мен тя представлява сходство във честотата на вибрационна активност на две системи. Като се замисля, хармонията би могла да се отъждестви и с пътя на най-слабо съпротивление.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за темата :thumbsup:

Търсенето на хармонията според мен започва вътре в нас. Когато призная пред себе си, че имам тъмна и светла страна /демонче и ангелче/ и започна да овладявам тъмната страна, така, че да ми служи вече внасям хармония :yinyang:

Постигането на тази вътрешна хармония/съжителство :D позволява да пропускам Любовта през себе си. Ето тогава вече заживявам в хармония с Божествените закони.

Т. е. хармония се постига чрез себепознание ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Синоними на хармония

хармоничност, благозвучие, съзвучие, акорд, мелодия

съразмерност, съотношение, съответствие, симетрия

съгласие, разбирателство, единодушие, единомислие

единение, дружба

споделяне

При тази многопластовост на понятието не е никак лесно да се даде еднопосочна характеристика на хармонията!

Най- вероятно хармонията е субективно усещане на един, или няколко от изброените синоними!

Всеки сам си определя с каква част от света(физически, духовен) е в разбирателство в даден момент....т.е., в хармония.

Днес може да съм в храма да запаля свещичка.....утре в полето да чуя песен на чучулига.......после с любимата да изживея щастлив миг на душевно съприокосновение......и във всички тези моменти да съм във хармония със света в който съществувам! Но може и да не съм в хармония в тези случай! Ако нещо ми пречи да "видя" тези моменти на хармония...........

И започва всичко отначало! Защо не съм в хармония? Какво е хармония?

Като дете се радвах на цветята, на мравките, на слънцето, на дъжда! Бях в хармония с тях! Бях щастлив! После се загуби това "детско" усещане! Чак ме болеше, като гледах лятната гора и не усещах нищо! Къде отиде всичко? Бях нещастен---по мои си критерии!

После се влюбих..намерих Човека, отреден ми от съдбата и видях, че лятната гора си е отново толкова красива и тръпнех вътрешно, като в детството си! Бях в хармония!

Сложна работа се оказа това...ХАРМОНИЯТА! Нищо и никаква си думичка...а толкова много посоки за мислене.

Линк към коментар
Share on other sites

Любовта е хармония, светлината е хармония и силата е хармония. :yinyang:

Ритъмът и постоянството водят до утвърждаване.

Нека утвърдим Хармонията в себе си! :v:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Благодаря ви, приятели за красивите думи! Иво, благодаря за линка!

Имаше време, когато и аз вярвах във всичко това , но някак не намирах проекциите на тази хармония в ежедневието си - тя като че ли по-скоро беше нещо над него, блян, мечта, фантазия, а ежедневието и взаимоотношенията между хората беше нещо "низше", което нямаше нищо общо с нея.

Според вас кои са измеренията на същата тази вселенска хармония днес и сега и тук? Как да разберем кое е хармония, кое дисхармония в определена ситуация? Какво е в състояние да наруши хармонията, кое да я възстанови?

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да обърна внимание, че хармонията не означава непременно добро. Например мислите на двама престъпници, планиращи банков обир също са в хармония. Те имат нещо общо по между си - нещо което ги свързва. В същото време двама политици може искрено да желаят да бъдат от полза за обществото, но подходите и политическите им принципи коренно да се различават. Те не биха могли да действат в сътрудничество (поне докато не направят сериозни компромиси).

Ние трябва да се стремим към по-възвишена хармония, основявяща се на любовта и истината. Първо трябва да я постигнем вътре в себе си. Нашето съзнание да е в синхрон с духовната ни същност. Разбира се пълния синхрон е все още далечна перспектива, но като за начало и стремежът е достатъчен.

Линк към коментар
Share on other sites

Нашето съзнание да е в синхрон с духовната ни същност.

Да! Това мисля, че ми харесва!

Разсъждавайки в този аспект, смятам, че може да се постигне вътрешно спокойствие и равновесие......а от тук до хармонията едва ли е далече!

Линк към коментар
Share on other sites

Мисъл за деня:

Сега от вас не се изисква да любите целия свят, защото то е работа само на Бога. Единственото същество, което люби всички същества, то е Бог, следователно туй е Негово право. Никой не може да люби всички, а само Бог люби всички. Човек е същество, което люби само Едного. Човек е същество, което люби Бога, Който живее във всичките. Та от всеки едни от вас се изисква да люби Бога, Който живее в него. Люби ли Бога, той чрез Бога ще люби всички. Искате да знаете, можете ли да любите всички. Като обичате Бога, Бог ще ви научи – чрез Бога ще обичате всички.

Учителят

Ние трябва да се стремим към по-възвишена хармония, основявяща се на любовта и истината. Първо трябва да я постигнем вътре в себе си. Нашето съзнание да е в синхрон с духовната ни същност. Разбира се пълния синхрон е все още далечна перспектива, но като за начало и стремежът е достатъчен.
:thumbsup2:

Хармонията може да се постигне ако си позволим да се радваме на живота и да се приемаме такива, каквито сме. :P

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

"Едно нещо е нужно за човешката хармония: всичко, с което човек разполага, да е пластично, огъваемо, живо, никога да не се чупи. Статичните неща са крехки и чупливи, а динамичните - живи, огъваеми, нечупливи. Стремете се към нечупливите неща и всякога разполагайте с тях".

Учителят Паневритмия

Ние се раждаме пластични, огъваеми, динамични... кога, как, какво ни прави по-късно статични, крехки, чупливи?

Как да разберем,че сме загубили в нещо динамичността и пластичността си? И като го осъзнаем, как да ги възстановим?

Линк към коментар
Share on other sites

"Едно нещо е нужно за човешката хармония: всичко, с което човек разполага, да е пластично, огъваемо, живо, никога да не се чупи. Статичните неща са крехки и чупливи, а динамичните - живи, огъваеми, нечупливи. Стремете се към нечупливите неща и всякога разполагайте с тях".

Учителят Паневритмия

Ние се раждаме пластични, огъваеми, динамични... кога, как, какво ни прави по-късно статични, крехки, чупливи?

Как да разберем,че сме загубили в нещо динамичността и пластичността си? И като го осъзнаем, как да ги възстановим?

Като живеем в царството ва зрящите icon12.gif:D

Необходимо е да търсим обществото на хората с високи идеали и да се приобщаваме към тях. Единствено така можем да сме полезни и на другите.

Какво щеше да е животът ми без всички щедри благородни учители - безплодна пустиня и ад.

Не мога да се отплатя докрай за мъдростта им, единственото мога да помогна на някого.

Любовта е извор

тя живота ражда

и пресвята длъжност

в него кротко всажда.

Все напред да ходи

в стремеж към доброто,

що е съвършено

горе на небото.

И туй непрестанно

върши тя самата,

като нежна майка

всекиму в душата

постоянно сади семенцата драги

от които никнат

добрините благи.

песен от учителя

Линк към коментар
Share on other sites

Линк към коментар
Share on other sites

Хармония - хармонизиране, градивност, постоянство, вечност, закон, състояние, понятие: това е инструментариум, с който боравим и ще боравим в бъдеще. Същностната характеристика на една или друга дума се доближава до системата от възможности, с която разполага всеки един от нас, според индивидуалната ни способност ни да проявяваме любов. Любовта е тишина, не думи. А живата тишината е най-трудното нещо на света.

Линк към коментар
Share on other sites

Хармония - хармонизиране, градивност, постоянство, вечност, закон, състояние, понятие: това е инструментариум, с който боравим и ще боравим в бъдеще. Същностната характеристика на една или друга дума се доближава до системата от възможности, с която разполага всеки един от нас, :thumbsup2: според индивидуалната ни способност да проявяваме любов. Любовта е тишина, не думи. А живата тишината е най-трудното нещо на света.

:sorcerer::feel happy:

Хармония ~ дхарма

Що е дхарма от гледна точка на любовта?

Да се стремим към съвършено провеждане на любовта във всяка мисъл, чувство и действие.

Например когато общувам с приятел - стремя се към уважение, скромност, търпение.

Карайки кола, спазвам правилника и внимавам. Колко струва обичта ми ако по невнимание осакатя някого? Пукната стотинка не струва. Животът ни учи да интегрираме ума и всичките си действия за възвишеното проявление на Любовта.

"Има хора които никак не са съгрешили. Това зависи от човешката воля. Щом човек не възприеме греха чрез волята си, той не съгрешава. Грях е ако нарушиш съзнателно онези велики закони в природата.

...

На мястото където се събират хора не трябва да се допуска никаква лоша мисъл. Там където спиш и работиш, не допускай никаква лоша мисъл да влиза в ума ти за да не привлечеш лоши влияния. Голяма борба има в човека докато се научи да бъде господар на тъмните духове...

Когато отдалечим ненапредналите духове от нашето съзнание, нашето вътрешно небе ще се проясни. Страхът, безверието, недоверието, гневът и пр. са все нисши влияния и когато се освободим от тях, небето ще ни стане ясно...

... има паразити, които ... когато искат да те оберат, ще те напият... има психически комари, които ви обезсърчават, изсмуквайки енергията Трябва да се освободим от ненужния тормоз на низшите същества. Христос дойде да освободи хората от някои същества на които са били пленници...Има известни формули, но не смея да ги давам, понеже нямате ритъм и не ги правите със сърце...

Човек никога не трябва да подпушва Божественото в себе си. Когато го подпушва, той разрушава себе си. Когато човек иска да уреди по човешки начин своите работи, той си създава своето нещастие. С други думи, човек трябва да даде ход на Божественото в себе си и то ще уреди неговите работи."

Учителят, Акордиране на човешката душар Архив на Боян Боев

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Четейки мнението ти се подсетих, за това което е написал Джек Керуак в книгата си "Бродягите на Дхарма": "...кои са всички тези странни призраци, заплетени заедно с мен в глупавата малка авантюра наречена "живот"? И кой съм аз?*Ние не сме тръгнали да трошим нечия глава или да прережем нечие гърло по най-добрия начин, а сме се посветили на молитви, за всички живи същества и когато станем достатъчно силни, наистина ще бъдем в състояние да ги постигаме както древните светци.Кой знае, може би един ден светът ще се пробуди и ще разцъфти като прекрасно Дхарма-цвете."

Линк към коментар
Share on other sites

На хармонията може да се погледне и като стремеж към единение. За хармонията са необходими поне две обособени единици. Например двама души, човек и природа, нация и човечеството, човешкото и животинското царство ... В случая единението не означава оеднаквяване, а взаимно подпомагане на развитието. Хармонията винаги предполага движение на всички единици които тя включва.

Линк към коментар
Share on other sites

Немислимо е да се говори за хармония, ако нейното начало не произтича от съзвучието на собственото ни съзнание със същността ни. Нещата започват отвътре, а се проявяват рационално отвън.

Линк към коментар
Share on other sites

На хармонията може да се погледне и като стремеж към единение. За хармонията са необходими поне две обособени единици. Например двама души, човек и природа, нация и човечеството, човешкото и животинското царство ... В случая единението не означава оеднаквяване, а взаимно подпомагане на развитието. Хармонията винаги предполага движение на всички единици които тя включва.
icon12.gif

Немислимо е да се говори за хармония, ако нейното начало не произтича от съзвучието на собственото ни съзнание със същността ни. Нещата започват отвътре, а се проявяват рационално отвън.

icon12.gificon12.gif

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Под хармония, всеки разбира различни неща, така, че въпроса за постигането и е индивидуален.

Различните неща за всеки са и неговите ценности и значимости.Трудно се управлява лоста на преподреждането. Но имаме волята и свободата. "Когато ценностите и значимостите съвпадат , човек е цялостен, хармоничен и искрен пред себе си.Ако те се разминават, възниква душевен конфликт, противоречие между чувствата и разума, вътрешна дисхармония."/В.Леви/

Линк към коментар
Share on other sites

Хармония означава ли съразмерност по презумпция?

В този смисъл може ли красотата да бъде грозна и грозотата да е красива? Хармонията като съзвучие /буквално/ значи ли и съгласуваност?

За мен хармонията като послание към сетивността изобщо (понеже този свят е сетивен), значи Умереност и Търпение.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

За мен Хармонията е преди всичко е уравновесяващата вселенска сила, която урегулира всичко съществуващо, като балансира противоположностите. Свързвам я с думи като: "съгласуваност", "синхрон", "съзвучие", "съответствие", "съразмерност"... Хармонията е Божественият порядък на нещата. Тя е тази сила, която трансформира дисхармонията, превръщайки я в част от себе си. Един повече или по - малко съвършен израз на Хармонията е музиката. Ето защо в душата на хармоничния човек спонтанно се ражда музика - музика струи от него! И тази музика притежава целебна сила, защото Хармонията е здраве. Човек съзнателно трябва да се стреми да бъде изразител на тази Хармония, а не с мислите, чувствата, думите и делата си да я руши всекидневно, защото унищожавайки Хармонията, ние рушим всъщност Основите на Битието.

Другият съществен въпрос е как да постигнем тази Хармония, как да я накараме да оживее в нас? Според моето виждане, необходими са векове медитация, т.е. поредица от прераждания, в които човек е бил съзнателен и е медитирал. Медитацията е възвръщане към Първоначалното Единство. На базата на медитацията възниква Мирът. Той е толкова основополагащ, че за него се казва, че превишава всяко знание. Когато имаме за фундамент Мира, тогава от него съвсем спонтанно и естествено, като нежно и красиво цвете, израства Любовта. А Хармонията произтича от Любовта. Тя е нейно дете, нейно благоухание. Разбира се, това разчленяване на нещата е само за удобство. То е твърде условно, защото в действителност Мирът, Любовта и Хармонията не са отделни неща - те са едно или три аспекта на едно и също нещо!

Линк към коментар
Share on other sites

Човек съзнателно трябва да се стреми да бъде изразител на тази Хармония, а не с мислите, чувствата, думите и делата си да я руши всекидневно, защото унищожавайки Хармонията, ние рушим всъщност Основите на Битието.

:thumbsup2:

Много добре си го казал, Бориславе!

Но може ли човек да запази хармонията в себе си или още по-трудно - да я създаде, живеейки в една нехармонична среда?

Например София, вече около 2 милионен град, с абсолютна липса на закони и организация. Всеки може да прави каквото си иска. То между другото и в цялата ни страна е така. :angry:

И тибетски будист не би могъл да медитира (нито да спи), когато над главата му цяла нощ буха като мегафон 100кг. пес! :o Каква ти хармония! България се е превърнала в генератор на абсолютния хаос! Сега ми е ясно защо германците имат такива строги закони. Ами просто за да живеят нормално и хармонично в държавата си. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...