Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Хармонията


Донка

Recommended Posts

Някъде сред многобройните притчи, които дава Ошо, имаше една такава (преразказът ми може да не е много точен, петта ми не е от най- услужливите ...):

Един дзен ученик решил, че вече е научил достатъчно от своя учител и му е време да се прибере у дома. Така и му казал. Учителят се усмихнал, пожелал му "На добър час", и му направил подарък, но с молба да бъде спазено едно условие. Подаръкът бил една кутийка, като кутийка за бижута. Не изглеждала много богата, нито много древна, но не била и нова. Условието пък било, да я оставя винаги така, че да бъде стои хармонично там, където я оставя.Ученикът бил трогнат, с радост приел подаръка, обещал строго да изпълнява заръката на Учителя, сбогувал се и потеглил към къщи. Там му се зарадвали и той бил щастлив, че след дълга раздяла най- после отново си е у дома. На видно място в стаята си сложил подаръка на Учителя. Минали няколко дни. той гледал подаръка и осъзнавал, че стаята му никак не хармонира с подаръка. Решил да я преустрои, така че да бъде изпълнено условето- стаята и кутийката да са в хармония. Потрудил се няколко дни, преобърнал стаята си, накрая решил, че вече всичко е наред, стаята и кутийката си хармонирали. Няколко дни се наслаждавал на хармонията, но след това осъзнал, че къщата някак не е в хармония с кутийката. Запретнал отново ръкави, преобърнал къщата, подредил я, докато вече хармонирала напълно с кутийката. Но не след дълго осъзнал, че градината му ... После- че градът, в който живеел... Сменил си и града. Но когато отново го заглождило познатото чевство на безпокойство от дисхармонията, взел кутийката, върнал се при Учителя и му я подал с думите: "Вземи си подаръка! Не мога да изпълня твоето условие! Този подарък не е за мен! "

Та така...

Oшо не ми е от любимците, но тази притча е интересна!

И какво всеки от нас е видял в нея!

На мен ми хареса, че този дребен подарък е стимулирал ученика да направи толкова много неща за хармонизирането на света, в който живеем!

И само до стаята да беше останал - все пак е нещо! Много хора и това не правят. Но не им пречи да мрънкат и да се оплакват, че светът не е добре устроен.

Как е в оригиналния текст - сменил ли е града, в който живеел или се е опитал и него да промени, та тогава се е отказал и отишъл да връща кутийката?

А ако един по един хората в неговия град се заразят от стремежа на ученика и също така започнат да преустройват и подреждат къщите и градините си (т.е хармонизират живота си), дали щеше да му се наложи да сменя града?

Линк към коментар
Share on other sites

Докато търсех отговор на въпросите си за хармонията между телата, от които е съставен човекът, открих нещо интересно:

Ако чувствата на човека не са хармонични, явява се разстройство и в храносмилателната, и в дихателната системи. Хармонията в човешкия живот зависи от главната мозъчна система и от симпатичната нервна система. Докато те са в хармония, животът ви ще бъде хармоничен. Щом се наруши тяхната хармония, човек нищо не може да постигне. Най-малкото смущение в тези системи се отразява на целия организъм.

И фабрикантът, и инженерът бдят за състоянието на главната машина във фабриката. Те имат точни инструменти, с които определят състоянието на машината. Като ученици, трябва да изучавате живота, да не ставате причина за нарушаване на неговата хармония.

...Първото условие за учене е любов към знанието. Любовта изключва всякакво недоволство.

Отношение между мисли и чувства

Доколкото разбирам главната мозъчна система и симпатичната нервна система представляват нещо като връзка между телата на човека и осигуряват тяхното хармонично съ-съществуване... Те очевидно са създадени така, а ние - хората - сме тези, които със свободната си воля нарушаваме тази хармония.

"Като ученици, трябва да изучавате живота, да не ставате причина за нарушаване на неговата хармония. "

Докато човек изучава живота на физическото и на останалите си тела, няма да има време да налага волята си върху тях, а по-скоро ще чува тяхната воля и така ще запази хармонията...

"Първото условие за учене е любов към знанието"

... любов и уважение към хармонията, която ни е подарена - в нас и около нас.

"Любовта изключва всякакво недоволство."

... недоволството от нещо - физическо, астрално или каквото и да било друго - означава неразбиране и натиск върху естествената хармония...

Ами ако съм недоволна от някаква негативна емоция в себе си? Или от някаква зависимост? Недоволството само ще ми попречи да я видя отвътре и от корен, да я разбера и съответно няма да мога да я преодолея да я трансформирам...

Ако съм недоволна от физическото си тяло и го презирам - това сериозно ще наруши хармонията на останалите и на симбиозата между тях....

Бог ни ги е дал всички заедно - да се разбират, обичат и работят заедно... Както всичко останало във вселената...

Линк към коментар
Share on other sites

Какво отношение има Христовото учение към всеки човек индивидуално? То има отношение първо към Духа, после към душата и най-после към ума, сърцето и волята. Ако тялото ви е здраво, Духът ви може направо да му въздейства и помогне; ако тялото не е здраво, Духът трябва да търси посредници, да ви въздейства. Като посредници между Духа и тялото служат душата, умът, сърцето и волята. Чрез ума и сърцето си човек се убеждава, че за здравето му са нужни чист въздух, чиста вода, изобилна светлина и чиста, здравословна храна. Така той ще пречисти кръвта си, ще усили своя организъм и ще възприеме онова, което Духът и душата му нашепват.

Дух Господен

Ето какво намерих за хармонията между телата...

Ако тялото ви е здраво, Духът ви може направо да му въздейства и помогне

Ако тялото не е здраво... той ще пречисти кръвта си, ще усили своя организъм и ще възприеме онова, което Духът и душата му нашепват.

Следователно хармонията между телата все пак се крепи върху състоянието на физическото тяло...?

Линк към коментар
Share on other sites

"Ако тялото ви е здраво, Духът ви може направо да му въздейства и помогне"

А ако тялото ми не е здраво по рождение.Това означава че Бог не е справедлив към мен и ме е лишил от всякакъв вид дарба.

Защо да прощавам на Бог че ме е лишил от смисълът на живота? :3d_155:

Линк към коментар
Share on other sites

Смисълът на живота не е във физическото тяло и здраве. Освен това мисля, че е по правилно да разглеждаме последното като следствие. Така и хармонията на физическото тяло е само следствие, резултат.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...