Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Крайната цел на живота


Roemy

Recommended Posts

Орнела и Томи Чинчири – „Защо”

Защо не спя и тази нощ?

Защо трепти така сърцето ми?

Защо сме на света, защо, защо?

Питам аз!

Защо?

Дали не е напразен шум, и суета животът ни?

Дали не сме герои в тъжен фарс, в този миг?

Защо препускаме след слава и пари?

Защо се чувстваме така сами, така сами, така сами?

Сами!

Със безброй въпроси пълна е ноща

и в душите носи страх и болка тя, страх и болка тя.

Докосни ме в мрака с ласкава ръка,

да изчезне всяка болка и тъга!

Болка и тъга!

Защо рушим мечтите си?

Защо приятел пръв ни става враг?

Защо изпълваме душите си с не любов и мрак?

Защо пропускаме вкуса на всеки миг?

Защо се чувстваме така сами, така сами, така сами?

Сами!

"Защо?"

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 106
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Айде всички, бегом към Олимп!

Ама на върха има място само за един, тъй че, полека с бягането. :3d_146:

Да! Връх тесен, колкото цялата Вселена.

Линк към коментар
Share on other sites

Крайната цел на живота.

-Да станем богове.

Писанията са казвали - да изпълняваме Волята Божия. Има разлика, и то много съществена! Може би за най-напредналите души двете положения да са еднозначни, но колкото се слиза по-надолу, толкова по-тежки - често и чудовищни - са деформациите, поради неправилното разбиране на Божественото единение. Всъщност, колкото и сега това да не се цитира, имам данни, че по времето на Ведите и Упанишадите изобщо не се е допускало схващания в смисъла на веданта и Джнана Йога (с мотото - "Аз съм Той) да бъдат чувани от хора с преобладаващи качества на тъмнина и възбуда (Тамас и Раджас). Нарушаването на този принцип с вековете е резултирало в появата на многобройни псевдоучители, разклоняването на първоначални единните духовни школи и появата на много, много патология в манастирите и извън тях. Единствено огледално чистите (Сатва) адепти са могли да разберат правилно този въпрос, а техният брой едва ли някога е бил многоцифрен. А и някои от тях идобщо не са говорили. Наистина би било по-добре на човек да му личи, че е Божествен, без той да си го мисли, отколкото да му личи, че се мисли за божествен, без да се реално държи в живота като такъв... :hmmmmm:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Писанията са казвали - да изпълняваме Волята Божия. ...колкото се слиза по-надолу, толкова по-тежки - често и чудовищни - са деформациите, поради неправилното разбиране на Божественото единение. Всъщност, колкото и сега това да не се цитира, имам данни, че по времето на Ведите и Упанишадите изобщо не се е допускало схващания в смисъла на веданта и Джнана Йога (с мотото - "Аз съм Той) да бъдат чувани от хора с преобладаващи качества на тъмнина и възбуда (Тамас и Раджас). Нарушаването на този принцип с вековете е резултирало в появата на многобройни псевдоучители, разклоняването на първоначални единните духовни школи и появата на много, много патология в манастирите и извън тях. Единствено огледално чистите (Сатва) адепти са могли да разберат правилно този въпрос, а техният брой едва ли някога е бил многоцифрен. А и някои от тях идобщо не са говорили. Наистина би било по-добре на човек да му личи, че е Божествен, без той да си го мисли, отколкото да му личи, че се мисли за божествен, без да се реално държи в живота като такъв... :hmmmmm:

:sorcerer::)

Линк към коментар
Share on other sites

Това, което казва Вендор по никакъв начин няма връзка с твоето мнение. Според мен.

Вендор:

Крайната цел на живота.

-Да станем богове.

Добромир:

Писанията са казвали - да изпълняваме Волята Божия.

Връзката става ясна, когато проверим дълбоките структури на двете твърдения.

Крайната цел - да станем богове - съдържа пресубпозиция - "ние не сме богове, но искаме и можем да станем такива. Има много богове и те имат за мен човешка форма и произход, защото това е единственият начин, по който мога да си обясня понятието Бог. Бог се "става" по някакъв начин."

Крайната цел - да изпълняваме волята Божия (да се научим да го правим бих допълнила) противопоставя друга пресубпозиция - "Има един Бог и той няма лице, защото е всичко, навсякъде и винаги - ние хората можем само да осъзнаваме и изпълняваме Волята Му с Любов като своя свободен избор и воля и да я материализираме в отношенията си, поведението си тук на земята."

Наистина би било по-добре на човек да му личи, че е Божествен, без той да си го мисли, отколкото да му личи, че се мисли за божествен, без да се реално държи в живота като такъв...

:thumbsup2: :thumbsup2: :thumbsup2: Благодаря за точното описание на Детето в нашето съзнание.

Линк към коментар
Share on other sites

Да изпълняваме волята божия и да станем богове, са две различни неща.

Всъщност, какво значи волята божия. За мен е по-важна моята човешка воля. Волята божия звучи книжно, фраза, опустошена от времето и девалвирала. А превръщането на човека в бог е човешка утопия, но поне е красива...

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

:D :D Твърде удобно е да лепим етикети от рода "абсурден въпрос, глупост, девалвирала и опустошена от времето фраза" на неща, чийто смисъл не разбираме (или не желаем да разберем).

Ето една цел например (не крайна и постижима):

Да се научим да сменяме гледните си точки и да поддържаме ума си в непрекъсната връзка с Вселената около нас. Как да го постигнем?

Може би като спрем да мислим с фрази - етикети, изградени върху глагола съм, номинализации и глаголи с неустановени референтни индекси.

Може би като убедим егото си, че светът не отговаря на картата за него в нашето индивидуално съзнание.

Но въпросът "Какво означава Волята Божия?" ми допадна.

Струва си да се отвори или раздвижи тема за тази "опустошена фраза". :thumbsup::D

Линк към коментар
Share on other sites

:D :D ...

въпросът "Какво означава Волята Божия?" ми допадна.

Струва си да се отвори или раздвижи тема за тази "опустошена фраза". :thumbsup::D

:feel happy::thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Логиката ти е хубава, ала истината ти е лоша.

Ти също лепиш етикети. Очевидно е. Не ми се цитират думи. И не ми се навлиза в лингвистичен спор. Структуралният анализ ми е любим, но не и сега.

Божията воля не ме интересува. Или онази божа воля, за която ти ми говориш.

Линк към коментар
Share on other sites

Вие ли раздвижихте форума

или пък пролетта?

не се сърдете

Вий върнахте тук радостта

cheers :whistling:

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

В една книжка прочетох ето това, приятели:

"Божията Воля се свързва с понятието Отец,

Божията Мъдрост - с понятието Син

Божията Дейност - с понятието Св. Дух."

Линк към коментар
Share on other sites

бжжжжжжжжжжжжжжжжж, бжжжжжжжжжжжжжжж, пролетни пчели , чак са се разжужели . :3d_111:

Линк към коментар
Share on other sites

И мухите все така си знаят какво да носят.

Вендор , направих една неприятна асоциация . Малко миризлива . Не разваляй мириса на пролетния мед . :3d_002:

Линк към коментар
Share on other sites

Не се отклонявай нито дюйм

Не се отклонявай нито дюйм

пътешествието вече започна.

Отклониш ли се-ще заминеш встрани

на цели светлинни години.

Нито на изток, нито на запад.

Ни на север, ни на юг

не се отклонявай нито дюйм.

Между земята и небето

тук до съзнанието идва цел.

Не се отклонявай нито дюйм.

Червейче пълзи по книгата,

и птиците пеят Неговите песни

Не се отклонявай нито дюйм.

Изпълни разумът си

с ефира на Неговото присъствие.

Не се отклонявай нито дюйм.

Над теб

са милиарди звезди.

Около теб се въртят

луната и Слънцето.

Не се отклонявай нито дюйм.

Не се отклонявай нито дюйм.

От това, в сърцето ти

да могат да се зародят вълните на любовта

и животът ти да плува по тях в пълното блаженство

АЗ съм пътят, целта и пътникът.

Не се отклонявай нито дюйм.

Шри Шри Рави Шанкар

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...