Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Крайната цел на живота


Roemy

Recommended Posts

Смисъл в живота може да се търси единствено, ако допуснем, че съзнателно е създаден. Ако живота се е пръкнал от случайност, той няма как да има цел, освен това да остане жив, т.е. да оцелее.

Съзнанието живее живота, а не го създава. Колкото до смисъла на живота, съзнанието е това, което го придава и намира, и за това въобще не е нужно то да го създава.

А вече мисля, че стана въпрос за абсурдността на заглавието. "Крайна цел" на живота предполага, животът да приключи след постигането й.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 106
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

За християните има крайна цел на живота и тя е да отидат в рая.Те вярват, че животът е един и е даден от Бог, а не от съзнанието и в този случай крайната цел е да се възнесат при Христос в рая.

Така, че има резон в заглавието на темата, но то е за ортодоксалните християни.Те вярват в живота след смъртта, но живота сам по себе си е единствен и изходът е Рая или Ада.Като тук говорим за крайна цел на земния жизнен път.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Крайна цел на живота - това не го рабрирам. За мен е важно да изживея деня си,като обичам и да бъда полезна, доколкото успявам аз сама не мога да преценя, но се старая каквото и да правя да ми идва от сърцето /е, поне в повечето случаи/. Но става въпрос за днес, вчера е минало, утре може и да не дойде............... Как мога да имам крайна цел на живота като нито знам какъв ще бъде края, нито кога................. :3d_159:

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Тука сме специалисти по всичко - можем да дискутираме свободно на 8 езика, два от които непринадлежащи към индоевропейската езикова група, можем да се изстрелваме в космоса със совалка или конвенционална ракета, ти за една смърт си тръгнала да се чудиш що така ние сме се запътили натам... ми дискутираме, правим дискурс.

...

Линк към коментар
Share on other sites

В един филм казаха, че: "Еединствената цел на живота е той да свърши.".

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки отговаря на този въпрос според собствения си мироглед. Моят може да се изрази най-точно с думите на Учителя Петър Дънов, подбрани от Георги Радев в „Учителят говори” и по-точно в главата „Животът”

Временният живот е сянка на живота или най-малката проекция на целокупния живот.

Вечният живот съдържа безкрайни възможности. Той носи всичките условия за разумно растене.

А под целокупен живот се разбира общата Мирова Душа, която се проявява в цялата жива Природа.

Нашите души са части или удове на тази велика Душа, нейни дихания.

За да се прояви великият принцип на живота, той трябва да приеме каквато и да е форма, съответна на неговия стремеж и движение. Стремежът, това е разумният вътрешен подтик, а движението е физическият му израз.

Животът обаче не може да се прояви само в една форма, той се проявява в безкрайно много форми. Когато тези форми се съчетаят и дадат израз на една по-велика форма, казваме, че животът е еднороден. Тогава всички форми имат стремеж да дадат израз на тази по-висока форма.

Животът не е еднократен, а продължава вечно.

Външните форми се разрушават, ала животът вечно продължава. Нищо не е в състояние да го разруши: Животът е по-силен от смъртта.

Той е непреривен. Той не се спира. Той трябва непреривно да влиза навътре и да изтича навън.

Следователно, ако животът е вечен, то той няма крайна цел. Така мисля. Има едно безкрайно приближаване към Бога. Завръщане...? :)

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Много българи в пребиващи в чужбина споделят, че бленуват да се върнат в България. Носталгията ги мъчи. Правят планове, представят си прекрасен живот след време връщайки се там, откъдето са избягали. Когато се върнат не се минава много време и си задават въпроса: всъщност аз какво правя тук? Крайният резултат може да бъде разочароващ, пътят до него - не.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...