Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Пламен Иванов


Recommended Posts

Добър ден!

Аз съм Пламен на 23 години и искам да разкажа за своя проблем.

От около месец и половина изпитвам странни чувства като;Стягане в гърдите,сърцебиене, високо кръвно наляга,сухота в устата,треперене,от няколко дни започна да ми изтръпва и лявата ръка.Личния  лекар ми каза че страдам от така наречените паник атаки или някаква депресия .Даде ми направление за психиатър .Ходих на психиатър казах му за проблемите и дискомфорта които изпитвам.Психиатъра ми изписа медикаменти който да пия.Тритико  Парикс 20мг и Допелхерц енерготоник N .може ли някой да ми каже тези медикаменти ще ми помогнат ли по някакъв начин.Пия ги от 5 дни но си имам кризите с сърцебиене недостиг на въздух  и високото кръвно .

Благодаря предварително

 

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей!

Напълно можеш да се справиш с паник атаките и без лекарства. Те са резултат от висок стрес, който предизвиква в организма така известната реакция "бий се или бягай". За целта е нужно да се научиш да се справяш с този стрес. Има различни начини - например спорт, социална дейност, четене на подходящи книги и др.

Основното обаче е промяна в начина на мислене и възприятия. Това се постига с психотерапия. Обикновено паник атаките идват в момент от живота, когато имаме крещяща нужда от промяна. Свързано е с нас самите и говорим за емоционално и духовно израстване. Да погледнем в поведението си, ежедневието, с какви хора сме заобиколени, правим ли каквото обичаме и т.н. Да се обърнеш към себе си.

Като книги мога да ти препоръчам, има много.

Успех!

 

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам защо веднага трябва да се търси в най-сложното - в психиката. Ами може причината да е на чисто физическо ниво, примерно някакъв дефицит ня витинамини, минерали...дефицит на достатъчно движение...може да е липса на структура в ежедневието....ясно поставяне на задачи и разпределение на времето...как може веднага да се предписват лекарства на млади хора преди да си разгледал обстойно всички възможни причини, свръзани с хранене, ежедневие и пр. ,просто не ми го побира главата!! Това за мен не са лекари, а престъпници !

Линк към коментар
Share on other sites

,,дефицит на достатъчно движение...може да е липса на структура в ежедневието....ясно поставяне на задачи и разпределение на времето..,,

Ами, тези неща са си психологически обусловени.Колко воля се иска, за да започне човек да се движи повече или дори да спортува?А структурата на ежедневието, милиони по света ще си обещаят да я променят от новата година, но малцина ще го сторят, защото това е психологичен въпрос-воля и самодисциплина. Да не говорим за поставянето на задачи и изпълнението им.

И лекарите го зная-много добре знаят колко е трудно това което си написал,че трябва да се направи.Знаят,че малцина биха се мобилизирали да променят живота си, наистина малцина, и за това, за да могат хората да изпитат поне малко удовлетворение от живота си, им дават лекарствата.

 

Редактирано от д-р Тодор Първанов
Линк към коментар
Share on other sites

Лекарства, които ще направят мобилизацията още по-трудна занапред, дори може би невъзможна.дават им лекарства за да притъпят симптома и така да изглежда сякаш са ги излекували. Поне да им казват истината. Да им кажат "виж какво мой човек, нещата са напълно поправими и напълно зависещи от теб. Избери - искаш ли да ти дам нещо, което да ти притъпи симптомите, но да ти отнеме инициативата, волята, усилието да се справиш, да ти отнеме шанса да се излекуваш....просто ще живееш по-лесно не защото си по-добре, а защото няма да усещаш колко си зле....или искаш да БЪДЕШ по-добре, да  тръгнеш по пътя на усилието, да работиш за оздравяването си, но и да имаш реалния шанс тотално да се трансформираш и да се превърнеш в здрав, силен, зрял човек?

Линк към коментар
Share on other sites

Току-що, д-р Тодор Първанов каза:

,,дефицит на достатъчно движение...може да е липса на структура в ежедневието....ясно поставяне на задачи и разпределение на времето..,,

Ами, тези неща са си психологически обусловени.Колко воля се иска, за да започне човек да се движи повече или дори да спортува?А структурата на ежедневието, милиони по света ще си обещаят да я променят от новата година, но малцина ще го сторят, защото това е психологичен въпрос-воля и самодисциплина. Да не говорим за поставянето на задачи и изпълнението им.

И лекарите го зная-много добре знаят колко е трудно това което си написал,че трябва да се направи.Знаят,че малцина биха се мобилизирали да променят живота си, наистина малцина, и за това, за да могат хората да изпитат поне малко удовлетворение от живота си, им дават лекарствата.

 

Извинявам се за пропуска да напиша от къде дойде моя проблем и как започнаха тези симптоми.Преди месец и половина на моята приятелка баща и почина след 3 дни майка ми легна болна на легло сигурно около седмица с висока температура високо кръвно налягане  и гадене .Така цяла седмица аз ходех на работа мислех за майка ми постоянно как е как се чувства,мислех и за приятелката ми как е защото да загубиш родител никак не е добре.След тази седмица закарах майка ми на болница и лекарите и откриха тежка пневмония и я оставиха в болницата и точно в същия ден вечерта след като се прибрах от 2ра смяна от работа отидох при моята приятелка да я видя и след около 20 мин някъде почувствах топлина през цялото  тяло  започна сърцебиенето недостиг на въздух разтрепериха ми се краката и вдигнах 165/95 кръвно отидох в спешното отделение казах на докторите и те ми казаха че всичко е на нервна почва  от всичкото което съм преживял предишните дни биха ми диазепам мускулно и след 10 мин всичко отмина.И от тогава почти всеки ден  получавам такива кризи и то предимно вечер след 18часа 

Редактирано от Пламен Иванов
Линк към коментар
Share on other sites

Току-що, Misha64 каза:

Поне да им казват истината. Да им кажат "виж какво мой човек, нещата са напълно поправими и напълно зависещи от теб. Избери - искаш ли да ти дам нещо, което да ти притъпи симптомите, но да ти отнеме инициативата, волята, усилието да се справиш, да ти отнеме шанса да се излекуваш....просто ще живееш по-лесно не защото си по-добре, а защото няма да усещаш колко си зле....или искаш да БЪДЕШ по-добре, да  тръгнеш по пътя на усилието, да работиш за оздравяването си, но и да имаш реалния шанс тотално да се трансформираш и да се превърнеш в здрав, силен, зрял човек?

 

Как очакваш да бъде предложено това от гилдия, която в мнозинството си въобше нито разбира, нито иска да разбере, нито ще и бъде позволено да разбере проблема от този дискурс?

Линк към коментар
Share on other sites

Изобщо не го очаквам. Очаквам авторът на поста да разбере, както и другите в неговото положение, но умишлено не се обръщам директно към него /тях/, защото знам, че човешкото его много бързо вдига автоматичните защити и бариери, когато му  замирише на поучение или призив да разберат. Те търсят бързи и лесни отговори и резултати по възможност без тяхното лично участие, а такива дават безкруполните лъжци....

Един честен и отговорен човек /терапевт или не/ ще каже истината - а тя е че бърз и лесен начин, без да собствени усилия няма, има само ако се пързаляш надолу към блатото....тогава може даже и да спиш...то пътят сам ще те носи надолу...

Малко късно видях обяснението как е започнало всичко и наистина е до психика, но не и до лекарства. Неприятните физически симптоми са цяла благословия защото са сигналът, който казва, че е време да преразгледаш /или може би разгледаш да първи път и осъзнаеш/ въпроса за връзките между хората, за притежанието и зависимостите..а оттам и страхът от загубата им /на хората, от които сме си позволили да зависим/. Твоите симптоми са сигнал за неотложността да се захванеш с тази работа...а лекарствата са сигурен начин да я провалят защото ще приспят съзнанието ти.

 

 

Редактирано от Misha64
Линк към коментар
Share on other sites

Ми6а, аз съм честен и доста убедителен психотерапевт, не използвам лекарства в практиката си.Как мисли6, колко от тези, на които най-подробно обяснявам, за ролята на спорта в овладяването на страховете им, започват да спортуват? В началото на терапията, са не повече от един на десет.След няколко месеца стават не повече от 50 процента.Един психиатър за един 20-30 минути преглед ще убеди нула  / О/  човека да го направят.НУЛА.Е, какво да прави?Много скоро слухът,че вместо лекарства препоръчва спорт, ще се разчуе и никой няма да ходи при него за помощ.С две думи, става безработен и трябва да смени специалността си.Това е реалността, хората си ИСКАТ лекарствата.Мои пациенти са ми казвали,че има много фейсгрупи, за самопомощ при паническо разстройство и в тези групи, взаимопомощта се състои, само в, това да си препоръчват лекарства, нищо друго.

Редактирано от д-р Тодор Първанов
Линк към коментар
Share on other sites

преди 1 час, Misha64 каза:

Изобщо не го очаквам. Очаквам авторът на поста да разбере, както и другите в неговото положение, но умишлено не се обръщам директно към него /тях/, защото знам, че човешкото его много бързо вдига автоматичните защити и бариери, когато му  замирише на поучение или призив да разберат. Те търсят бързи и лесни отговори и резултати по възможност без тяхното лично участие, а такива дават безкруполните лъжци....

Един честен и отговорен човек /терапевт или не/ ще каже истината - а тя е че бърз и лесен начин, без да собствени усилия няма, има само ако се пързаляш надолу към блатото....тогава може даже и да спиш...то пътят сам ще те носи надолу...

Малко късно видях обяснението как е започнало всичко и наистина е до психика, но не и до лекарства. Неприятните физически симптоми са цяла благословия защото са сигналът, който казва, че е време да преразгледаш /или може би разгледаш да първи път и осъзнаеш/ въпроса за връзките между хората, за притежанието и зависимостите..а оттам и страхът от загубата им /на хората, от които сме си позволили да зависим/. Твоите симптоми са сигнал за неотложността да се захванеш с тази работа...а лекарствата са сигурен начин да я провалят защото ще приспят съзнанието ти.

 

 

има много истина в вашите думи но аз не съм сигурен че всичко е само от нерви безпокои ме да нямам някакви сърдечни проблеми.възможно ли е от тази нервна криза да получавам това стягане в гърдите пробождане в областта на сърцето и схващане на гръдния мускул отляво до подмишницата това ме интересува 

Редактирано от Пламен Иванов
Линк към коментар
Share on other sites

Както каза Рюдигер Далке на семинара си - "отказах се да лекувам с лекарства, защото когато работех в болницата, ми казаха само, че на определени часове трябва да инжектирам определени медикаменти, никой не ми каза да попитам тези хора как са, имат ли нужда от нещо, имат ли близки, как се озоваха в тази болница, какво се случи преди да са в болничното легло." Истината е, че всички търсят да е лесно и чудесно :). Струва ли си обаче на 20 или 23 да пиеш лекарства, когато просто можеш да се научиш да си живееш живота? La dolce vita....истинските неща изискват истински усилия.

Линк към коментар
Share on other sites

,,но аз не съм сигурен че всичко е само от нерви ,,

О,  намираш в нета, кой е най-добрият кардиолог и отиваш на преглед при него.Щом имаш съмнение,че може проблема да е от сърцето, направи го още утре.

Линк към коментар
Share on other sites

Току-що, д-р Тодор Първанов каза:

,,но аз не съм сигурен че всичко е само от нерви ,,

О,  намираш в нета, кой е най-добрият кардиолог и отиваш на преглед при него.Щом имаш съмнение,че може проблема да е от сърцето, направи го още утре.

дали работят утре кардиолозите 

Линк към коментар
Share on other sites

Радвам се, че попаднахте в този  форум, който може да ви послужи, като трамплин към преобразяването на вашите притеснения и страхове в смелост. Чудесно е това, че намерихте кардиолог, а след консултацията с него потърсете и психотерапевт с който ще работите върху притесненията и страховете.

Успех!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...