Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Проявена и потисната агресия


Recommended Posts

Здравейте, моля за напътствие!

Имам дете момче на 2 г. Откакто стана на 1,6 г. започна, когато сме на детска площадка, да драска по лицето по - малките от него деца или да ги бута. Изключително много се тревожа от това, че проявява такава агресия. Не е при всяко дете, но се случва. Многократно сме обяснявали с баща му, че това е лоша постъпка, че така децата ги боли и плачат. Знам, че причината да проявяват агресия деца е, когато я виждат проявена от родителите си, а ние вкъщи не проявяваме такава помежду си с баща му. Възможно ли е причината да е от непроявена  - потисната агресия от мен спрямо други хора? Другия въпрос, който си задавам е дали причината не е по време на бременността ми. През цялата бременност изпитвах тревожност и безпокойство, страх дали ще е всичко наред с детето ми  здравословно. Ако е така - как бих могла да поправя последствията сега??? Благодаря Ви предварително!

 

Редактирано от ahinora13
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
В 1/30/2018 at 23:54, ahinora13 каза:

Здравейте, моля за напътствие!

Имам дете момче на 2 г. Откакто стана на 1,6 г. започна, когато сме на детска площадка, да драска по лицето по - малките от него деца или да ги бута. Изключително много се тревожа от това, че проявява такава агресия. Не е при всяко дете, но се случва. Многократно сме обяснявали с баща му, че това е лоша постъпка, че така децата ги боли и плачат. Знам, че причината да проявяват агресия деца е, когато я виждат проявена от родителите си, а ние вкъщи не проявяваме такава помежду си с баща му. Възможно ли е причината да е от непроявена  - потисната агресия от мен спрямо други хора? Другия въпрос, който си задавам е дали причината не е по време на бременността ми. През цялата бременност изпитвах тревожност и безпокойство, страх дали ще е всичко наред с детето ми  здравословно. Ако е така - как бих могла да поправя последствията сега??? Благодаря Ви предварително!

 

Здравей ahinora 13,

Нека започна така: едно току що родено бебе има много ограничени възможности за емоционална регулация, т.е. и най-малката нужда може да го накара да плаче интензивно. След 6 месечна възраст, придобивайки повече чувствителност и под въздействието на нежните грижи на родителите си, което е основополагащо за укрепване на нервната му система, то започва да изгражда своя собствена стратегия за реагиране и да поддържа по-уравновесен нрав. Малко по-късно, обаче, когато детето се научи да пълзи, да ходи, да достига различни обекти, самоконтрола става по-труден, защото любопитството надделява над забранените от родителите неща - да бръкне в контакта, да опипа екрана на телевизора с мазните си пръстчета, да скочи върху котката и т.н.. Точно през тази възраст се проявява агресивното поведение като реакция на забраните. Проходилите имат пълен контрол върху собствените си агресивни пориви и взаимно си отнемат играчките, удрят или блъскат всеки, който е застанал на пътя им и т.н. И когато бъдат спрени в този си устрем, стават раздразнителни, противят се, плачат и се тръшкат. Та...с това искам да ти кажа, че момчето ти преминава през един необходим етап от живота си на обуздаване на агресивните инстинкти и не бива да се тревожиш чак толкова много. 

Многократно сме обяснявали с баща му, че това е лоша постъпка, че така децата ги боли и плачат.

Хубаво е, че разговаряте с него, но имайте в предвид, че малките деца (на възраст между 1 и 3 години) не притежават познавателната зрялост да си представят себе си в определени ситуации или да се поставят на мястото на друг.Повечето от тях все още не проявяват емпатия, затова избягвайте на този етап да обяснявате, че така децата ги боли и плачат. Когато го видите, че започва да драска друго дете, вземето го в себе си настрана и наблюдавайте заедно другите деца.  Спокойно и бавно му обяснете какво се е случило и защо и как би могло да постъпи следващия път. Кажете му, че ще може да се върне на детската площадка ако се държи добре и не драска никой. Бъдете методични и постоянни. Окуражавайте го и го хвалете всеки път, когато е изразило с думи своите желания, вместо да избере да драска другото дете.

Възможно ли е причината да е от непроявена  - потисната агресия от мен спрямо други хора?

Всичко е възможно. Въпросът е като потискате тази агресия как се отразява това на вашето поведение. Защото детето копира поведението на родителя.

Другия въпрос, който си задавам е дали причината не е по време на бременността ми. През цялата бременност изпитвах тревожност и безпокойство, страх дали ще е всичко наред с детето ми  здравословно. Ако е така - как бих могла да поправя последствията сега???

Да, силното безпокойство по време на бременност оказва влияние върху емоционалното състояние на детето и оставя следи в неговия живот....Но бебето не е родено научено. То се ражда с ум, отворен за знания, които родителите трябва да му дадат. А децата се учат като следват не толкова думите или съветите, а поведението и примера на родителите си. С две думи - за да научим децата на самоконтрол, което е основополагащо за изграждане на неагресивно поведение, ние трябва да ги научим да регулират емоциите си. Това може да стане единствено ако самите ние можем умело да регулираме своите. От там нататък интернет е пълен с информация как да възпитаваме децата си.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...