Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Венцеслав Евтимов


Recommended Posts

Интересно как си представяш дискусията?!

Пишеш нещо и следва:

-Правилно!

-Точно така!

-Съгласен!

- +10!

Нещо ми се струва, че представяте Йога като спорт. Хата йога не е ведрина, не е физ зарядка, не е фитнес, не е тренировка...

Няма въздушна йога, няма хард йога, няма секс :wacko: йога, няма купища западни измислици!

И едно питане: Колко време се занимавате?

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

преди 9 часа, bojitchko каза:

Интересно как си представяш дискусията?!

Като вникване в гледните точки на отговарящите и даване на смислена аргументация.

 

преди 9 часа, bojitchko каза:

Пишеш нещо и следва:

-Правилно!

-Точно така!

-Съгласен!

- +10!

Това не е дискусия. Напротив, сблъсък на аргументи, в който има силно противопоставяне, облечено обаче в качествен изказ. През личен опит, разбира се - само тогава излаганата теза е преживяна извън теорията, практически. 

 

преди 9 часа, bojitchko каза:

Нещо ми се струва, че представяте Йога като спорт. Хата йога не е ведрина, не е физ зарядка, не е фитнес, не е тренировка...

Няма въздушна йога, няма хард йога, няма секс :wacko: йога, няма купища западни измислици!

Именно тук въобще не вникваш. В по-горния си пост съм представил социални движения около популяризиращата профанизация на йога на запад, водеща до опошляване и представяне за йога като фитнес стречинг, имащ общо с нея, колкото всяко друго занимание. Защото йога е сливане със същината. 

Хатха е валидна система, включвана в джнана, раджа, тантра принципите, в бхакти и карма подходите. Обаче е малка и странична, несъществена част от същностните йога системи. На запад се популяризира именно хатха, поради веществеността ѝ, резонираща с материализма на западното мислене. Това обаче опошлява цялата йога. Темата е коментирана - далеч не съм първият. Но твърдя, че е така. И тук почват едни твърдения като: асаните не са обикновени позиции - в тях се активират енергетични центриве и канали, положенията се изпълняват с фокусиране, дишане, представляват динамична медитация... и т.н. Отговорът ми е, че тези центрове и канали могат да бъдат осъзнавани през всяка друга житейска дейност. Трансът, Фокусирането, медитацията и себереализацията (пратяхара, дхарана, дхияна, самадхи) се реализират далеч по-целенасочено през практиката на същинските, споменати по-горе йога/ тантра системи. Не че хатха е невалидна. Невалиден е прекомерният акцент на западняците върху ѝ, при превеждането ѝ от маргинална в централна йога система, каквато никога не е била извън профанизацията на йога. 

преди 9 часа, bojitchko каза:

И едно питане: Колко време се занимавате?

Не от дълго - тридесетина години. 

.............

В горното си мнение писах защо корелацията между здраве и йога далеч не е пряка и еднозначна. Първо, йога не се свежда до хатха, а хатха е малка странична част от йога, но сама по себе си, както на запад се представя, никак не изразява същността и целите на йога, поне не и практикувана самоцелно и като централна система. Второ, продвижението в самадхи прави човека както единен със Себе си, така и далеч по-чувствителен на градските, съвременни емоционални миазми, което никак не работи в посока здраве и дълголетие. Ако се проследи статистиката за живота на повечето йога практикуващи, продължителността му е средностатистическа, че и по-кратка. Носят се слухове за живели по 300г., за други на по 700 или повече, но слухове се носят за всичко, а грузинците се представят за 160 годишни, ползващи документите на прадядовците си... 

Съгласен съм, че хатха може да е водеща към здраве, но когато се ползва орязана от същинските, фокусирани в нравствеността, медитацията, самадхи и мъдростта системи. Дори тогава обаче никакъв гарант за здраве не е, както показва животът на много практикуващи основно хатха, отвъд умишлено избирателните примери, ползвани с рекламно-маркетингова цел на "йога", представяна на социално икономическия пазар, която толкова е и йога... 

Писах и че един живот в планината, съчетан с добри гени, е много по-сериозен фактор, определящ дълголетие, отколкото йога практиката. Писах и че самото пряко свързване на йога непременно със здравето, вече е отклонение от йога. Защото болестите са уроци, неслучайно са преживявани. А ако душата може да научи повече от смъртта, за да изчисти нещо, смъртта също е нормална част от цялата житейска игра. Не че има смърт, но... Ако целта е непременно здраве, а средството е предимно телесно и физиологично (като хатха), откъснато от същността на йога и Живота въобще, първо вече не говорим за йога, а за изкривено подобие и второ, такава непременна цел спуска йога до някаква его налагаща магия, докато всъщност е процес на единение с вечната същност. Чудесно е да сме здрави. Казвам само, че на всяка цена фокусирането в здравето е като на всяка цена позитивното мислене. Нито е позитум (цялост), а е частично, нито е здраво, а по-скоро разболяващо, когато е виждано от позицията на целостта. По същия начин хатха, втренчила се предимно в здравето, откъсва себе си от същинските йога цели, като в крайна сметка не постига нито здравето, нито тези цели. 

..........

И нещо, вмъкващо светлинка в евентуалната дискусия. През призмата на същинските йога и тантра системи, световните духовни учения спокойно могат да бъдат видяни като йога. Не официализирано, разбира се, а в принципната същност на подходите им. Християно-юдейските подходи в същината си са бхакти йога. Четейки за практиката на монасите от Света гора на сърдечната молитва и съзерцанието, все едно чета бхакти йога практици от изтока. Никаква разлика. Будизмът сам по себе си е основно джнана/ раджа йога система. Самите будисти, за разлика от християните, знаят това и дори наричат по-висшите си практики именно тантрични и йога такива. Аналогиите между даоските школи и йога също са преки. 

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Защо ли ми се струва, че гледате на Йога като на някаква спортна дисциплина?! Хата йога не е спорт, не е състезание, не е фисзарядка, не е фитнес, не е тренировка!

Впрочем, колко години се занимавате с йога?

Линк към коментар
Share on other sites

:):):) ентересен разгувур :):):)

Линк към коментар
Share on other sites

bojitchko---------занимавам се от 1975 година ...Какво е Йога ?

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Разговорът въобще не е до Венцислава Евтимов, този прекрасен популяризатор. До криви разбирания е, раздуващи мъничкото място, което система като хатха има, в глобално и централно, което вече е сериозно отклонение от актуалната йога.

Има египтолози и теолози, твърдящи, че йога всъщност произлиза от Египет. Съдят по намирането на плочки и стенни изображения с хора в различни позиции. Да, но хората от цял свят заемат различни позиции и правят медитативни практики. Индианците също, както и ескимосите, шаманите и жреците от цял свят, азиатските, австралийски и т.н. народи. Та, да се каже, че йога е египетска, е като да се твърди, че слънцето е японско, защото изгрява от изток. Е, тя земята се върти, ама нечие съзнание застива и илюзията в такова заключение е достатъчно ясна.

Да се върнем на хинду йогата. В най-старите текстове, като се говори за йога, се имат предвид пътищата за единение със Себе си, фокусирани в транса, емоцията, ума, делата и комбинация от тях. Когато въобще се споменава асана, се има предвид удобно сядане, фасилитиращо практиката на сливане )което значи йога) и ...толкова. Илюзия е да се мисли, че това което сега масово се приема за йога, а именно позициите на тялото, комбинирани оттук оттам с дихателни упражнения и приятничка релаксация, е автентична традиция - насаден комерсиален мит е. Да, има хатха йога. Но, това което се споменава в писанията ѝ, са отново няколко позиции за сядане, плюс обърнати, с по-силен фокус в очистителните процедури, дишането и работата с енергийните канали, транса и медитацията. Такава е оригиналната хатха йога и извън наименованието, твърде много прилича на една съвременна комбинация от раджа и кундалини, нежели на това, което сега се представя за хатха. Съвременната уж хатха йога, представяна на запад, е разпространявана така, че да пасне на око да види, ръка да пипне плиткото възприятие на западняка. Така, че да се продава. Това обаче я прави толкова йога, колкото футболът е йога... 

Йога е действително древна традиция. Но, това което винаги се е разбирало под йога, са медитативните практики, с по-ментален, поведенчески или емоционален подход (джнана/ раджа, карма, бхакти йога) - а най-често в комбинация. Спрямо старата хатха, нямаща много общо с това, което сега се представя за такава, отношението и на индусите и на по-късно присъстващите в Индия английски колониалисти, е било винаги като към низша, паразитна, плебейска практика, ползвана от неприкасаемите (извънкастовите). Имайки предвид, че оригиналната хатха твърде много прилича на комбинация от тантра, кундалини и раджа йога, нямаща общо с настоящата "хатха" или ащанга популяризация, може да се смята, че такова мнение е било по-скоро субективно. Тоест, тук изразявам приемаща позиция към оригиналната хатха йога. Забележи, към оригиналната, не към "краката зад главата" съвременно извращение, смятано за такава. 

През 19-ти, а още повече в началото на 20-ти век британските колонизатори решават да преобърнат социално политическия си курс спрямо индийските туземци, дотогава приемани за диваци. Започва се мащабен ренесанс на индийската култура, творчество, религия и изкуства, като част от този англо иницииран подем, е и мащабното реинтегриране на йога. На коя йога обаче? Започват да се превеждат веди, упанишади, тантри, сутри, пурани - но, бавно, много бавно. А през британското глобално влияние, през това време йога се представя на широката световна общественост основно като физически упражнения, повече приличащи на стречинг, фитнес и гимнастика, отколкото на сливане. В такъв мега извратен вид се въвежда дори в армиите, в училищата като физарядка и т.н. Разни факири, гълтачи на саби и лежачи на пирони тръгват на турнета по света, заработвайки добри монети, представяйки фокусите си за йога. Тъй като такава гимнастика е най-близо до старата хатха, извънкастова и неуважавана система, такива телесни гънения така и биват наречени Не че имат общо с хатха, но неспоменавайки стигмата около нея, за нароилите се гурувци-предприемачи, продаващи искрици невежество, представяни за истинни слънца, за такива бизнесът тръгва добре. Защото на западняка да продаваш медитация, не е печелившо (понастоящем е малко по-различно), няма достатъчно целева извадка и търговията не върви. А и медитацията не се търгува, а смирено и сърдечно се усвоява безкористно и без особена материална изгода и за евентуалните предприемачи "йоги - гурувци". А чекненето е вървежно - купува се от плиткостта на западняка. Ето, наричаме телесните пози със санскритски имена, твърдим, че са древни и стоката избушва пазара. Древни са няколко седящи и преобърнати - останалите са на не повече от 100-150 години, пазарен продукт за бедното на душевност, но богато на финанси невежество на западняка. Та, това което сега се представя за хатха, нито е хатха, нито е йога!

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Откривам интересни части в написаното, но признавам, трудно. Толкова дълго писание винаги предполага четене на диагонал. Пък и всичко е  описано в "дебелите" книги. Ще помоля за бъдещи синтезирани постове.

Колкото до заниманията ми - има-няма петдесетина години. Това на колко планинарски години отговаря?

Линк към коментар
Share on other sites

 

Здравей ....   Видях че не четеш написаното  :)  . Няма заначение . Важно е личното мнение   и ако то до някъде съответства на ,,дебелите книги '  , добре . Те са за това , да ги потвърдим или отхвърлим .

А  ,  Орлин си е оратор . Хубаво е че не използва професионални термини , та му се разбира  :)  :)  . Аз използвам писането му за концентрация , връщайки се към ученическите години :):) .  И е много прав . Това което виждам в медийното пространство не е йогата както я разбирам . Представи си , съседите с гордост съобщиха че водят 3 годишното си момиченце на йога .

Ти завличаш разговора все към Евтимов . Явно никой информиран не е видял темата . Така че кажи за йога и здраве . Сигурно имаш някакъв опит . Моя е скромен , бях непосостоянен . Според мен , йога помага на човек да си върне здравето . До колкото е възможно . Съобразно доколко го е  разрушил вече и до колко ще може да бъде йога . И както казва Орлин не може да се абсолютизира тази връзка . ДНК , карма , грешка по пътя- . Все причини за нарушено здраве .

Този твой познат , какъв живот води , с какво в ежедневието се занимава .

С  преводач ли ни четеш ?

 

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Няма причина да не разбирам. Просто ме затрудняват дълги постове. Особено изглеждащи като писани от политици. Да можеш да говориш по определен въпрос за неограничено време, без да кажеш нещо специално, това си е дарба. Нищо не казвам за Орлин! Обобщавам.

Време е да кажа и нещо за мен, защото се наврях във форума неканен и неразбран.

Започнах да се занимавам по същата причина, както и Евтимов. Вероятно 3-4 години по - късно и без да го познавам. Попадна ми първата официално издадена у нас книга - "Упражнения на йогите". Малко по малко прочетох и преписах всичко, което намерих. Още пазя тези книги и от време на време си ги преглеждам - на Шивананда, на Патанджали, Раджа йога, Кундалини йога, Джанна, Бхакти, Карма...Кореспондирах с ашрами в Канада и САЩ. Изпратиха ми някои книги, между тях и на приемника на Шивананда - Девананда. Тук да вметна - много лошо впечатление ми направи деянието на Девананда. Взел книгата на гуруто си, на мястото на автор написал своето име и я издава като своя. Имам и биографията на Йогананда - впрочем да намерихте там приказка за някой болен? Та, започнах да практикувам прочетеното - за три месеца свалих 40 кг, а след още три, килограмите ми станаха 60 и сега, петдесет години по-късно, пак съм толкова. Иначе, когато започнах, бях 127 и нямаше нещо, което да не ме боли. След една година нямаше и помен от купищата болести. Междувременно попаднах и на Евтимов. Отидох на едно-две негови събирания, направи ми добро впечатление и се запознахме. Често сме се събирали Евтимов, Лидия Ковачева и аз и обменяхме мисли. И тримата сме започнали като развалини и при тримата не беше останал и помен от заболявания. Може би започва да става ясно защо търся Венци и защо съм изненаадан като чух, че се е оттеглил и то...ПО ЗДРАВОСЛОВНИ ПРИЧИНИ! Това най-малко мога да допусна и се чудя как да го намеря, за да го чуя от него. От друга страна се питам, това ли ме очаква и ако е така, каква е причината. Има някъде, някаква грешка! Къде и каква?

Стана много писане, но обещавам, след още едно такова (ще кажа няколко думи за "оня" човек) повече няма говоря толкова. Това ще стане когато намеря време. Не че имам много работа! :3d_137:

Линк към коментар
Share on other sites

успех !

пп    Което е родено ще умре . Което е от Бог  дадено , пак при него ще бъде . :) 

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Цитат

Попадна ми първата официално издадена у нас книга - "Упражнения на йогите"

розова , със снимки на Веселин Лучански .  Започнах с йога заради започващите разширени вени . Трябваше да спортувам нещо без това да пречи на работата ми  .Тогава знаеш как беше . За децата имаше различни спортни школи а за възрастните  не . И така търсейки , случайно открих йогата .Сериозното започване бе със школата на Христо Гешанов .Привлече ме възможноста да овладея психиката си . За здравето не мислех . Особенно след като намерих втора работа и то физическа , нямах никакви проблеми .  За мене , хата йога сега , е заместител на физическата работа .

Въпреки усилието на обществото да налага и потдържа , конкурентноста за основен мотив в междуличностните отношения . Не се получава . :)  Човек инстинктивно търси избягването на сблъсъци при възможностите за реализация , не налагаща се , а допълваща някакви нужди .  Хармонията в йога я прави привлекателна .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Тоест, споделяш, че нямаш желание за диалог, в случая правен чрез четене и писане. Въпреки това, че не си прочел, продължаваш да свързваш йога непременно със здраве едноканално, без да чуеш каквито и да е аргументи. Наричаш много говорене една уърд страничка - не е. Наричаш нищо казване смислени и подплътени със здрав разум, логика и опит аргументи, които дори не си си направил труда да прочетеш, но си позволяваш индуктивно да обобщаваш, очевидно на фона на собствения ти праволинеен ментален контекст, нежели на способност за взаимообменящ и взаимноучещ разговор. 

Правиш връзк между диета, сваляне на килограми и йога - което е скачане към заключение, нямащо нищо общо с йога. Здраве и йога - въобще не е еднозначна и праволинейна връзката, твърдя го. Разбира се, ако говорим за йога, не за диети, които могат да са чудесни или не. 

Линк към коментар
Share on other sites

преди 5 часа, Орлин Баев каза:

 

Правиш връзк между диета, сваляне на килограми и йога . 

Това е смешно и не отговаря на всичко останало, което си написал. Доказателство, че обичаш да си пишеш, а какво - няма значение. Почти бях склонен да помисля, че може и да кажеш нещо интересно, но с това изказване...Значи, от всичко, което написах, успя да стигнеш до този извод?!

Браво! Не знам базата на форума дали позволява игнориране.

Линк към коментар
Share on other sites

Именно - смешно е да се прави връзка между диети, стречинг и йога. Както и директна такава между здраве и йога. Това и казвам, смешно е.

 Благодаря за нежеланието, а вероятно и неспособността за смислена дискусия, виждани в другия и приписвани така смело ... Дано в мен е причината - о'к. Благодаря и за провокирането, навело ме към свързването на когнитивни точки.

Аз продължавам да съм отворен за разговор - досега не видях проявен капацитет за такъв, но принципно вярвам в хората. Ако желаеш, опитай - нарича се диалог.Такъв се върши обаче на база проследяване гледните позиции на другия, вникване в тях, съответни срещуположни аргументи, изпълнени с уважение, оборване или учене и съгласяване консенсусно или компромисно. Ако разбираш за какво ти говоря де - засега не си проявил такова ментално умение, но дори и опитите ти за ответ са насочени към личността (а не към мненията) и грубо стигащи странно как до заключения, наситени с изкривявания, проектирани в опонента, нежели с конструктивност. Умишлено не влизам в конкретика - проявявам сърдечно уважение.

С най-сърдечни пожелания за здраве!

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Току-що, bojitchko каза:

Не е възможен диалог с грамофон!

Да , виждам че не е във форма :) . Но ако можеше да четеш , щеше да разбереш защо съм съгласен с него.

Линк към коментар
Share on other sites

В 6.06.2018 г. at 22:57, bojitchko каза:

Не съм съгласен с Дънов по много въпроси! За съжаление една писмена дискусия по въпроса е трудна и неприемлива.

Колкото до "човек е пратен на земята да страда", в никакъв случай не мога да се съглася.

Смятате ли, че някой особено се е загрижил за нас? И загрижеността се изразява в пращане на страдания?!

Няма да те критикувам :)  Въпреки че за човек с 50г стаж на някаква йога , проявяваш  елементарно невнимание ? Просто абсурдно ...Ще ти помогна с въпроси , да си отговориш . Не е ли страданието причина да се захванеш с йога ....А после  само първото ли желание , подпомагано от навика държащ в поведение на йогин е причина за петдесетте години Път. И всичко върви по ,,мед и масло" ?

За много мои близки , заниманията ми с йога са изтезаващи . Много повече от обикновенни страдания . Значи ти никога не си мислил по този въпрос , що е страдание ?

Чия е волята за случващото се , е следващ въпрос . Не преди разбирането какво става сега . А сега си мисля за кифлички с крем и съм жаден . Синът ми си е ударил крака и аз потръпвам от видението на злополуката . Един колега се е напил и крещял на клиент .Малко ми е мъчно за неговото пиянство .Това са все страдания . Те валят , така да се каже , от сутринта , както дъжда помогнал за катастрофата на булеварда .Страданията са естествения метод за възпитание в разумност . И горния цитат означава че човека на земята изгражда разумното мислене . За този факт е безразлично чия е тази вселенска идея , а дали тя работи .

За ,,невниманието" ти . Орлин още в първото мнение отговори на зададените въпроси.

 

Линк към коментар
Share on other sites

преди 9 часа, bojitchko каза:

Не е възможен диалог с грамофон!

А, благодаря. Като те прочетох и в ума ми изникна картината на българските улици. Всеки стои в автомобила си, а при някакво напрежение вместо човечен диалог, вулгарщина, проектираща собствената си незрялост в другарчето съдрумник.

Наричането обаче идва от наричащия и обрисува него самия, при това прекрасно. Наистина е трудно с грамофон да се говори. Ти му разказваш, с добро сърце осветляваш, но грамофонът си пее неговата си песен, дори нечувайки (непрочитайки) казваното, камо ли вниквайки и отвръщайки със здрави аргументи. А когато въобще реагира по някакъв начин, е с проскърцване, вместо със сърцатост и ясна мисъл. (чували сте как проскърцва плоча, когато някой побутне игличката на грамофона). Наистина трудно се общува със записана плоча, въртяща своето си... 

В реториката, приятелю, едно от първите изучавани случвания, са когнитивните изкривявания, логически отклонения, паметови заблуди и т.н. Съществува специален раздел "Отклоняващи заблуди". Една от тях е следната: 

Ad Hominem (срещу човека) - отвръщане на аргумент с атакуване на личността на събеседника, вместо с доводи против аргумента.

Забележи, драги ми приятелю, практикуващ краката на главата, смятащ, че йога е длъжна да се съобрази с его фантазии и да осигури на всяка цена здраве. Забележи, че неслучайно такъв логически срив в актуално липсващия диалог, се назовава отклоняваща заблуда. Отклоняваща от собствената безсилна неспособност за следване на качествен разговор, чрез насочване към личността на събеседника, с когото дори не е събеседвано...  Благодаря ти сърдечно: написах качествено разбиваща маса илюзии статия, именно благодарение на липсващия ни диалог. :) 

.............................

Йога и здраве - илюзорна корелация. Автентична йога - хатха йога.

 

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Продължавам да пиша, щото само вие двамата участвате в темата, пък както гледам, целият форум не е особено посетен, та някакво разнообразие да има.

Ма ти наистина си бил грамофон. Във всичките 4 или 5 поста повтаряш едно и също. Я да зема да питам: Четеш ли какво пишат другите и ако да, вникваш ли в написаното? Как смяташ, дали петдесет години си катеря краката на главата с цел някакво здраве? То, здравето, колкото и да го отхвърляш, щеш-не щеш, върви редом с практикуващите някаква йога. И още да питам: Никакво впечатление ли не ти прави човек, занимаващ се толкова време, пък дори и с хата йога? Поне веднаж не се ли запита, бе този човек до къде е стигнал? Че това е почти един живот! Значи размахвам крайници и подминавам всякакви болнични заведения? Много първично мислене и много далече от всичките ти "интереси"! Като ги прочетеш си викаш, брей, сериозен човек! И само едно изречение, написано от него, обръща всичко на 180.

Йога не е за колективни занимания! Не е и за форуми. Аз се регистрирах заради въпросите около Евтимов. Ти за какво? Да покажеш на другите колко са прости и поне във форума да изтъкнеш величието си?

Не трябваше да ти отговарям, но ето, дори 50 години не са достатъчни да се наречеш Йогин!

Линк към коментар
Share on other sites

Махам с ръка... Хари ом шанти, брадър! 

Линк към коментар
Share on other sites

bojitchko

Малко изглеждам като неканен , Но найстина е разнообразие :) .Та влизам със ,,инерция "( в страни от интересното) и малко на майтап . Значи , веднага ми заприлича на един съсед с когото водехме разговори , като го слушах да разказва за миналото и как ще оправи мякои неправди в селото . Защото той има опит и подходящи връзки ...... Но какво от това щом няма никакъв резултат .

Значи ако найстина ще ти е интересно някакво друго мнение по различно от това което казваш . Може да се върнем на нещо каквото и да е , но съществено , принципно . Нали 50 г са си опит , значим .

Тук във форума се отбиват и лекари , хомеопати , астролози . По редовните вече са казали достатъчно , и не биха се включили в тема с лични нападки .Кой има време за детски кавги :) .

Линк към коментар
Share on other sites

Не виждам какво в повече мога да кажа. Потвърждава се мнението ми относно очакванията на Орлин. Нямаше да има спор ако бях написал

-Правилно!

-Точно така!

-Съгласен!

- +10!

Не аз направих връзката йога и здраве основна. Казах, една година след началните ми занимания нямаше и помен от всички болести. Пак повтарям - начални! Някой смята ли, че през останалите 49 години съм продължил с начални занимания и постоянна цел здраве?

Казах, прочел съм почти всичко достъпно у нас, но някой продължава да настоява, че видиш ли, това било извратено, комерсиално и далече от истинското. Ами знам, бре хора! Защо трябва да се повтаря, потретва и т.н. пъти?! Точно затова споменах грамофона, но той си знаеше своето и продължи да се върти без нещо съществено.

И още нещо: Точно с низвергнатата хата се доближих до висшите сидхи! Някой да забелязва, че не аз говоря за здраве?

И нещо за Александър:

Чувал ли си, че чрез самиам, може да се постигне неангажираност? Много е важно за трудно поддаващите се европейци и американци. Нямаше да стигнеш до:

 "Синът ми си е ударил крака и аз потръпвам от видението на злополуката . Един колега се е напил и крещял на клиент .Малко ми е мъчно за неговото пиянство .Това са все страдания . Те валят , така да се каже , от сутринта , както дъжда помогнал за катастрофата на булеварда."

Пример с "оня" човек: Говорим си и в един момент пристига брат му с изкривена от болка физиономия и казва: - Счупих си ръката!

Никаква реакция от страна на "оня". Западният човек няма да го разбере, но иначе е ясно - постигнал е необвързаност.

От глупости не мога да кажа две нормални и, може би интересни за някого, неща.

Линк към коментар
Share on other sites

 

Цитат

 

1----Добре! Как е при Евтимов? Сам гой описва болежките си и как се е излекувал. Човек, занимаващ се интензивно с йога. И така, повече от половин век. Как е възможно да боледува?!-------------------------------------------------------------------------------------------------------

2-----Ами, моето мнение го казах, но да повторя:

Йога и болест са несъвместими. Ако при някои се случва, значи имат грешки по пътя.-----------------------------------------------------------------------------

3----И още нещо: Как виждате Йога със здравословни проблеми? Знаем много хора с проблеми и много скоро след началото на йогиийски занимания не остава и помен от тях. Евтимов е доказателство за това. Не би трябвало, след половин век активни занимания с йога да има здравнии проблеми.

 

 

Приятелю , ти настояваш за тази връзка йога/здраве . Само че и моето мнение е , че точно тази връзка не е абсолютна . В смисъл ,че се намесват и други неща .Като най силното е генетиката или ако предпочиташ кармата  . И съм съгласен , че  човек може да променя наследственоста си . Но :):) не можем да стигнем до дискусия .

Съгласен съм с неказаното предположение , че Евтимов може да е променил наследственоста си . Но от тук , форума ,това изглежда като фантазия . Това бе смисъла на първите ми мнения в темата .Там при моноскусията :) .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...