Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Венцеслав Евтимов


Recommended Posts

Няма лошо! Може да имаш собствено мнение, но не ти ли се струва, че предварително си си заложил болестите? Защо не вярваш във връзката йога - здраве? Трябва да си убеден, че не боледуваш. Дори да почустваш някакво неразположение, ще си кажеш - Това не е възможно! Аз не се разболявам! Но ще го кажеш с пълна увереност!  Скоро ще разбереш, че това не са фантазии. Положително не си вярвал, че ще можеш да изпълниш някоя поза, така както я изпълнява демонстратор. Примерно Лучански. Ако настояваш и не пропускаш нито ден, изпълненията му няма да ти се струват фантазия. Е, защо да не можеш да въздействаш и на психиката си? А защо да не можеш да въздействаш на чужда психика? Няма фантазии!  Познавам постигнали го!

Впрочем, чел ли си Патанджали?

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:)   :)   А нима казаното от теб не е лично мнение .

Да , това е вярно . Само че сега го наричат Нервно Лингвинистично Програмиране . И е отделно течение в психотерапията . Хубаво е че го казваш защото е в основата на себепознанието и себевладеенето . А множество младежи и хабер си нямат от това и ходят по доктори и психолози .

Различни неща съм чел .Но нищо систематично . Просто защото не боледувах , можех и да работя повечко . Та не ми  оставаше време за сериозно обучение .

 

Линк към коментар
Share on other sites

Как си с дишанията? Предполагам знаеш, изменение на психиката започва  след вдишвания за повече от 32 секунди и съответно задържане 128 - повече от две минути! При сериозно отношение, това е напълно постижимо и от българи. :) Не че по-ниските нива са безполезни. Задължително в лотос! Всякакви "лесни пози" са неприемливи. Причината е движението на енергиите. Също е важно всеки да намери най-добрия ритъм за себе си.

Тук да вметна, Орлин е прав за трудно постижимите резултати от западняците, но причината е не генетични разлики, а точно несериозното отношение.

Линк към коментар
Share on other sites

С дишането . С упразжението ,ритмично алтернативно" ( 1-4-2-1) на няколко пъти се опитах да премина границата над ученика , но не .Не разбрах защо  удрях стена .Тогава се опитах да говоря с Ефтимов , но нещо ми попречи .До като чаках да разбера , се запознах с беседите на Дънов . И се отвори една доста интересна врата в живота ми .

пп . С психиката е по неусетно .Но с тялото ,,,бях поразен :)   .Преди плувах поемайки въздух на всеки замах . И изведнъх видях след може би 2 г. , че  плувам поемайки въздух само със замаха на лява ръка и още по рядко . Тялото ми , мускулите  ,,,, много трудно можеха да затруднят дишането . не се задъхвах .

И Дънов го е казал . Когато човек удължи времето за дишане  над 1 минута , здравето му се подобрява .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Виждаш какво са получава даже от първи опити. Представи си какво би станало при висшите нива на дишане. Знам че е добре да имаш гуру, който знае докъде си стигнал и може да те насочи къде да наблегнеш, но при нас условията са различни и ще напредваме по-бавно. Лично съм усетил, че ако избързаш с нещо, реакцията на тялото и сетивата, веднага алармират. Та, бавно, но славно! :)

За "оня" човек:

Имаш ли първата книга на Евтимов? В нея се споменава за "оня" и има някои упражнения изпълнени от него. После ще продължа.

Линк към коментар
Share on other sites

Ще я прегледам . Благодаря . Използвам една негова книжка , която е преработена и допълненна . :) не съм  гледал отдавна корицата :) Но май ,,Интегрална Йога " се казваше . Другите са на склад по  равтовете :) .

Не съм съгласен , че напредваме по бавно . Както условията са по различни от преди 200 г . Така и ние , човеците днес , сме по различни . Имаме по различни задачи за отработване . Има морален кодекс на йога . Обаче съвременния човек е стиглал до светлината в ума . На него не му е достатъчно само да следва напътствията  и ги изпълнява . Днешния човек трябва и да разбира закономерностите ...Наглед ,,простото " дишане , упражнявайки го можеш да оправиш характера си . Да хармониззираш различни личностни черти , например търпението . Но има неща свързани главно с общуването , които , мисля , че и учител не може да ти помогне , да разбереш . Например често срещам коментари за лъжата . Има термини , бяла или черна  лъжа , Дори и благородна лъжа . Разбирането на този въпрос е лична работа на човека .Само личните усилия могат да дадат истината . Гурото е почти безсилен .

 Смятам йога за задължителен етап от възпитанието . Човек да може да тръгне по пътя на самоусъвършенствуването .Сред хората е разпространено схващането за йога , като за аскетизъм .Тази глупост е отблъснала мнозина . И мнозина чрез диети , здравословно хранене , плуване , джокинг и т. н. пак стигат до йогисткия начин на живот . Може би ти , това наричаш бавно развитие . Но и тука в основата е ума на конкретния човек . Тука помоща на подходящ гуру е незаменима . Йога може да помогне в усъвършенстването и овладяването на ума . Йога може да помочгне за ,,събуждането " на съвеста--личния Гуру . С това пробуждане човек става истински ученик и прекрачва границата на свръхсетивния свят .

пп...днес гледам едно интервю на Мая Манолова и идва мисълта , че първия гуру са майката и бащата . Казвам го в подкрепа на това че живота е нужния Гуру . Просто трябва да сме сериозни и отговорни . Да търсим причината  в това което можем да направим , макар и със закъснение .Да не се отказваме от задълженията си към живота и ги спазваме .Това не може да се направи с никакви упражнения или напътствия .Просто  е нужно да живеем по най добрия начин , определен от моралните подбуди , бликащи от човешката ни същност .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Декември преди много години. Тъмно и ледено студено. Температура около -20*.

От книжарница в Благоевград излиза човек по риза с къси ръкави и заминава нанякъде. Питам книжарката: - Тоя па какъв е? - А, това е местният йога.

Това беше първият ми допир с  "оня" човек. Не съм и предполагал какво ще видя.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодарение на приятел стигам до връзка с "оня". Той живееше в къща в планината, но се наложи преместване. Отиваме да помогнем. Стигнахме къщата и не помня защо се обърнах назад. При обръщането си напред виждам йогата (така ще го наричам занапред) в двора, зад градинската врата, отключвайки я. По какъв начин е влезнал?

Свършваме работа и излизаме да се разходим. Над малък поток има мостче за пресичане. Има и две тръби с диаметър около пет сантиметра. Разстоянието между двата бряга е около 3.5 метра. Минавам по мостчето, а йогата по тръбите. Нищо за чудене! Има минаващи по въже с дължина стотици метри. Но...Защо тръбите не се клатеха и огъваха? 

Линк към коментар
Share on other sites

Венцислав Евтимов го свързвам с книгата "Йога". Благодарение на нея, за малко още в 6-7 клас да стана вегетарианец, но родителското тяло ме натисна и дадох заден. Пък и нямах достатъчно мерак. :D 

Линк към коментар
Share on other sites

Случай от начална среща с йогата:

Харесваме си пейка и сядаме. Не можеш да седнеш до него по-близо от 50 сантиметра. Нещо пречи. След минута напрежението изчезва. Йогата проверява чуждата аура? Благодаря, че съм се оказал надежден!

Още съм в началото на заниманията и говорим за упражненията в Хата йога. Питам  кои упражнения са най-полезни и, естествено, питам кои от тях прави той.  - Правя всички упражнения, но медитативно!

Бедният, ако беше чел мнението на Орлин за Хата йога, не би си губил времето. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Цитат

Бедният, ако беше чел мнението на Орлин за Хата йога, не би си губил времето. :)

С уважение искам да обърна внимание на факта , че ти не си го чел . Ако искаш мога да преразкажа .Не си го разбрал , така ,че остви това настрана .

Линк към коментар
Share on other sites

преди 13 часа, bojitchko каза:

Ами, преразкажи мнението му за Хата йога.

:)   Просто не е казвал такова нещо . Само обясни комерсиалния характер на множесто търговски начинания , обявяващи се за йога школи .

пп    ето и точен цитат :  ,,  В по-горния си пост съм представил социални движения около популяризиращата профанизация на йога на запад, водеща до опошляване и представяне за йога като фитнес стречинг, имащ общо с нея, колкото всяко друго занимание. Защото йога е сливане със същината.  "

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Нещо не се разбираме. Имам предвид това писание, пък и още подобни: 

"Хатха е валидна система, включвана в джнана, раджа, тантра принципите, в бхакти и карма подходите. Обаче е малка и странична, несъществена част от същностните йога системи. На запад се популяризира именно хатха, поради веществеността ѝ, резонираща с материализма на западното мислене. Това обаче опошлява цялата йога. Темата е коментирана - далеч не съм първият. Но твърдя, че е така. И тук почват едни твърдения като: асаните не са обикновени позиции - в тях се активират енергетични центриве и канали, положенията се изпълняват с фокусиране, дишане, представляват динамична медитация... и т.н. Отговорът ми е, че тези центрове и канали могат да бъдат осъзнавани през всяка друга житейска дейност. Трансът, Фокусирането, медитацията и себереализацията (пратяхара, дхарана, дхияна, самадхи) се реализират далеч по-целенасочено през практиката на същинските, споменати по-горе йога/ тантра системи. Не че хатха е невалидна. Невалиден е прекомерният акцент на западняците върху ѝ, при превеждането ѝ от маргинална в централна йога система, каквато никога не е била извън профанизацията на йога." 

Линк към коментар
Share on other sites

Ще обясня ... Негов цитат ,, Защото йога е сливане със същината. ". За мене това е меродавното ,От това разбиране тръгвам .Защото за мен йога е една и деленето е условно и няма значение , това чий интереси обслужва , сега и тук .Защото спречкванията са винаги на база това разделение и кой как го разбира . Не един  път срещам принизяване на тъй наречената хата йога .Все още не съм лечител с опита си и запазвам мнението за себе си ,То не помага в острата си форма . А и какво значение има нечие мнение , когато в поза свещ или дърво , мога със стъпалата да се насладя на слънцето , греещо над покрива .

Трябва да си признаем че хата йога набляга на телесното . За това е подходяща за ,,млади'' хора и тези които решават здравословни проблеми .Но същината и е в психичния живот .Това което цитираш не противоречи . То подчертава някои особености . А и съм съгласен че не само с йога , може да се влияе на енергийните центрове . С начина си на живот човек може да хармонизира отделните чакри .

 

Линк към коментар
Share on other sites

Прекрасно :  ( През 2014 г. Таня Цекова-Шишова се дипломира и като физиотерапевт към Националната Спортна Академия "Васил Левски". )

Но както забелязваш , акцента е в материалното .И точно за това е интересно да се наблюдава . Както знаем ,,материалното" е връх , по точно резултат в следствие  работата с духовното . И за това е интересно да се наблюдава как се разбира от хората . Ще го кажа за други , случайно четящи темата :) . Ние сме тук на земята , но не сме от тук . Не сме ние ,тези тела , които в момента четат от екрана и натискат клавишите .Те са наши инструменти . Ние сме тук за да внесем  благородство в този земен живот . Да го напраим поносим , дори приятен .Това е смисъла на нейното постижение .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Току-що, АлександърТ.А. каза:

 Ние сме тук за да внесем  благородство в този земен живот .

Сериозно надценяване!  Пък и майката Земя вече се замисля как най-лесно да се отърве от тази напаст. Не забелязваш ли такава тенденция?

Колкото до рекорда аз, с моето четене по диагонал, вероятно пак не съм разбрал нещо. Ти не можеш ли да стоиш в някаква поза повече от половин час? Пък ако става въпрос за определена поза, всяка гимнастичка може да надхвърли това време.

Линк към коментар
Share on other sites

Цитат

Колкото до рекорда аз, с моето четене по диагонал, вероятно пак не съм разбрал нещо. Ти не можеш ли да стоиш в някаква поза повече от половин час? Пък ако става въпрос за определена поза, всяка гимнастичка може да надхвърли това време.

 какво искаш да кажеш? Защото горе дадох цитат ---какво има за разбиране? Тя не е могла да се движи . .......И да , гимнастиката е хубаво нещо .Преди няколко месеца , не помня точно къде , Писаха за една българка с псевдонима ,,жената каучук " Вече над 80 г. и със съответните болежки за обикновен човек , на тази възраст .Обикновен , не изследовател на духа .

пп   имам една книжка от времето на соца...,,Как да четем рационално "   ...Да не си я тренирал ? :)  :)  Опитах я но , за мен е важно да открия смисъла . Не всички четива се четат по този начин :). Интересна книга е , поучителна .

Цитат

Сериозно надценяване!  Пък и майката Земя вече се замисля как най-лесно да се отърве от тази напаст. Не забелязваш ли такава тенденция?

:) от време на време ми минава мисълта , че пише внука на йогата :) . Приеми го за закачка ...Тази тенденция я забелязвам от преди 2000-та година , на база селскостопанските ми занимания .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Наложи се да го прочета на друго място. Вече разбрах, става дума за продължително стоене в определена поза. В случая "Скакалец". Мнението ми не се променя!

При изпълнение на някаква поза трябва да постигнеш удоволствие от нея. Тогава се приема за правилно изпълнена. Е не можеш ли да стоиш в правилно изпълнена поза повече от половин час? Значи биеш рекорда! Не си ли виждал позата по цирковете? Не си ли виждал позата от индийски изпълнители? Не си ли виждал "скакалец", изпълнена от Лучански? Затова не ми е ясно що за рекорд е това.

Линк към коментар
Share on other sites

Цитат

При изпълнение на някаква поза трябва да постигнеш удоволствие от нея.

Според мен , не само това е йога . Смисъла на хата йога е в подпомагане на психиката .Необичайните движения и пози , рефлекторно улесняват и насочват вниманието . Колкото и да е прекрасна тази йога , тя е само начален етап на духовно пътешествие . Нали , когато усетиш вътрешните движения , Получаваш шанса да ги опознаеш и в последатвие ,,сам" , волево да ги осъществяваш .

Истинската хата йога за разлика от спорта , дава възможност(познания) , за добро потдържане на здравето до ,,,,почти последно :) .Но ежедневното няколкочасово ангажиране с упражнения не е много привлекателно . По добра цел е , визията на обикновенно живеещ човек , който може трудно , външно да се различи от останалита хора . Това е човек готов с вниманието  и знанието си , да посрещне всякакви предизвикателства , с бързина и ефективност надвишаващи обикновения , среден европеец . :)  Човек можещ , както ти в началото на темата спомена , Да потдържа , едно сравнително добро здраве .Йога е път за себепознание .

Линк към коментар
Share on other sites

Май не говорехме затова. Поне аз. :)

Какво дава Хата йога е безкрайна тема и някога ще се върна на нея.

Друг случай с йогата. Има собствен апартамент, но не живее в него. Обитава нещо като землянка в близост до града. Имаме уговорена среща, но в землянката няма никой. Районът представлява скат с наклон 70-80*, като дъното е на около 500 метра. Дърветата са нарядко и може да се огледа голямо пространство, а аз се славя със соколов поглед. :) Оглеждам наоколо, но не се вижда никакъв човек. Звъня по мобилния и той се обажда: -Идвам! -Добре, докато те чакаме ще мръднем до чешмата. -Не, бе, идвам до минута! И наистина, след по-малко от минута, йогата се появява!

Откъде и как се появи?!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Май не ви е интересно какво е постигнал един български последовател на Йога. То не е и чудно! Няма българин, който да приеме, че някой може да е над него. :3d_137:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...