Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Венцеслав Евтимов


Recommended Posts

В ‎2‎.‎10‎.‎2018‎ г. at 0:07, Alexeo каза:

Телефонът му е същият, който имам от преди години.  Ако и ти го имаш, пробвай да го потърсиш на него.
 

Моят телефон е стационарен и го имам от 50 години. Не бях го ползвал повече от 10 години и сега ми отговаря, че няма такъв номер. Ако не искаш да дадеш на всеослушание този, по който си говорил, моля, пиши на този адрес:

bojitchko@abv.bg

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

преди 18 часа, Alexeo каза:

Телефонът му е същият, както едно време, с една осмица отпред.

 

 


Не се шегувам! По-добре става с шестица. Пробвай!

 

 

Редактирано от bojitchko
Линк към коментар
Share on other sites

Интересно ми е как е при теб с шестицата. Като говоря с него при набрана осмица, звукът гъгне някак си.

А, забравих! Венци помоли да минеш покрай него, щото искал да ти поръча нещо.

Линк към коментар
Share on other sites

В ‎6‎.‎10‎.‎2018‎ г. at 1:43, Alexeo каза:

Супер тогава, значи вече нямаш проблем да се свържеш. 

Къде се затри , бе приятел?! Вчера, с Венци, идвахме у вас, но никой не отвори. Много несериозно  отношение. Поканил си Евтимов, а си се укрил.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 5 months later...
В 8.07.2018 г. at 10:28, Орлин Баев каза:

Егати и перфекционистичният ти идеализъм, преувеличаващ яко... Наблюдавам йоги следващи индийска, будистка, даоска и т.н. йога от много време. Това със здравето е пожелателен мит. Ако някой от тях е по-здрав от обикновените хора, най-често се дължи на гена му и едва на не повече от няколко процента на диетата, дишането, физическата активност, енергийните практики. Обаче тези изключения на по-здрави йоги се рекламират силно, особено на запад, където за йога се приема нещо доста механично, все въртящо се около асани и дишкане, малко от всичк друго като релакс и толкова... Цялата профанизирана популяризация на йога на запад за западняците е в такъв псевдо вид и рекламното свързване на йога и здраве е част от тази пропаганда. Не съм забелязал обаче да е нещо повече от марйетингово нагаждане на нещата за по-добри продажбени популяризации - за да се връзват наивните през перфекционизма си, наситен между другото със сериозна доза неразбиращо съдене... 

Та, личните ми наблюдения върху йогите наоколо ми не показват кой знае каква връзка между практикуването ѝ и по-качественото здраве, освен в пожелателното им мислене. Масата йога гурувци трупясват на възраст или средностатистическа, или дори по-рано. В кнгите на Агни йога се казва, перифразирам: "Ако искаш здраве, яж си пържолата, пий си червеното винце и си живей живота. Йога те прави свръхчувствителен за фините енергии, много сърцат и обичащ, но и много раним!" . 

Между другото, хатха никога не е била уважавана йога, освен в западната популяризация, хващаща се за пипнимо веществеността й. Реалната бхакти, джнана/ раджа йога, включващи в себе си тантра кундалини криите, започва от оттеглянето на сетивата, продължава през съсредоточаването, преминаващо в медитация и самадхи, себереализация. В сутрите на Патанджали като се говори за асана, се казва просто удобна и стабилна позиция, която може да се поддържа продължително време, за да се практикува самаяма самадхи (обединителен на горните стъпки термин). 

В момента съм в едно родопско село, за последен ден, за съжаление... Масово тук живеят по над сто години. Продавачката в магазина на центъра ми разправя как дядо ѝ, починал на 112, като бил на 110, искал да се жени отново, пълен с енергия. Вчера, имаше събор на селото - поговорих си пак с баба Тяна - на 92, активна и пъргава повече от студентка от студентски град и положително поне триста пъти по-работлива. Всяка сутрин става рано, грижи се за животни, градинка, чете, учи се. Умът и бистър, свеж, чува и вижда добре. Викам ѝ, какъв ген имаш, бабо, какво нещо.... Отговаря, да сигурно има ген, ама и планината... На 62 започнала да се грижи за църквата и вече 30 години така - отваря я, затваря я, продава свещи, чисти, прави всичко. Викам си: ние си мислим, че на 60 вече сме за оня свят... А виж човека, на 62 започва нещо, поставя начало и го продължава 30 години. Седне ли обаче пред телевизорав бездействие, пиши го мъртъв...  Идва брат ѝ Георги, малкото и братче, само на 86 години. Миналата година ми прави дръжка на косата, като за целта се отдели от активната си работа като дюлгерин. Има вид на 59, а е близо 30 нагоре... Снощи ни дойде на гости бай Тошо - бил агроном на три села дълги десетилетия - стар семеен приятел. Питам го, бай Тошко, на колко години си бе, човек? Очаквам да ми каже 60-на, на толкова дава вид. Жизнен, повратлив, очите му светят и заглежда младите момичета, дошли на събора с онзи заряд, който не лъже... Казва, 80, подкарах 81-вата - и отпива от третата стограмка ракия, докато хапва от вратната пържола с кашкавал върху нея, приготвена от жената. Питам го, пазил ли си диети нещо, смее се. Какви диети бе момче - от работа кога да се занимавам с глупости? Дълъг, отруден, много стресов при това живот, но приеман нормално. Та, ген, идващ от планината - дава много. И не само въздухът и чистата вода, а самата енергия на планината - излъчва стабилност, сила, дълговечност, усеща се. А в града не е така... 

Опитът ми говори, че йога и здраве, това свързване е силно митологизирано и преувеличено. Не е това целта ѝ, а когато се практикува на по-високите ѝ, определящи я като ЙОГА етажи, прави човека много оворен, вибрантен, което при живот в града, в съвременното безнравствено, свръхиндивидуалистично служене на мамона и примитивността, мори силно като житейски контекст... Никога здравето не е било целта на йога - евентуално страничен ефект може да бъде, но зависещ от много фактори, извън връзването на рекламите на псевдойогата, представяна за йога на запад. Целта е сливане с любовта, мъдростта, свободата на реалността. 

Ама сигурно случайно говоря за тези неща, сигурно нищо общо с присъствието на такива разбирания, привнесени в теб и вероятно просто дрънкам глупости. 

Здравейте! Като видях какви дискусии се развъртат тук и реших и аз да се включа!  Нищо, че е старичка тема.

Така, Венцеслав Момчилов е уникален, излекувал се е и изчистил от многобройни болести (Бог да го прости, никой не може да избяга от смъртта, но може да избере да е здрав, нали?) Има още десетки примери, един от тях е Васил Тосев (лекарите му дават година живот, но се оправя с прочиствания и йога и до днес е жив и е йога учител)

Така, йога всъщност означава "пауза между мислите", Йога е всичко и нищо. Както Буда- Природа, Зен, Цялото или както и да го наречеш все тая, безименно, изначално, вечно, неподвижно.

Орлин  е много уважаван от мен човек, невероятен психотерапевт, лично аз слушам неговите сесии с йога нидра и го му чета постоянно блога (оффтопик: нищо че ме е блокирал от 5 години във фейсбук, заради старите ми проблеми с агресията, бях се скарал с някакво момиче на негов пост). С удоволствие бих го посещавал ако съм в София.

За мнението му искам да кажа:

С лоша диета, липса на движение и неправилно дишане можеш да си докараш една маса БОЛЕСТИ !

Асаните са нещо ново за йога, те са от 400-500 години. Дишането е основното, и по- скоро

дълбокото, бавно и равномерно от към вдишване и издишване дишане - корем - гърди - издишване - корем - гърди - вдишване.

Това цялостно дишане изчиства организма, нормализира сърцебиене  и кръвно, мустафа картал има книга. Тумори са изчезвали от това дишане. Ползите са многобройни, наистина многобройни. Има изследвания как е лекуван диабет и т.н. и т.н.

Аз опит с асаните нямам, не мога да кажа нищо.

Иначе за другото ДА! Има племена, които нямат информация за НИЩО, а пък нямат грам тревожност.

Хората на село също! Бащата на моя най- добър приятел е израснал на село и се е преместил много късно в града (баща му е много по- силен от мен и няма абсолютно никакви болести), въпреки това не е изчел нито една духовна книга, не знае нищо за никой, нищо не прави за да е здрав, живее си и това е. Но ние израсналите в града, не сме така. Ето същия този мой приятел страда от ПР,  отраснал в града много по- рано. Хората на село си пият и са здрави,  а аз не мога да пия с контрол. Прекалявах със сладките и чипсовете и си докарах неописуеми проблеми.

Искам да кажа за хората на село, че тяхната храна не съдържа транс мазнини, аспартам, живак, пластмаса, животните им ядат трева, ракията те си я правят, месото им е чисто, водата им е чиста, въздуха им е чист. Нормално е да са по- здрави!

Нормално е да не се тревожат, голяма част от тревогата ни се дължи и на МИКРОБИОМА (втория мозък на човека е в червата), с чист начин на хранене можеш да подобриш концентрацията и т.н. и т.н. Всичко! С лош начин можеш да се самоубиеш, някои тела се разболяват от инсулинова резистентност, диабет тип 2, високо кръвно и т.н. и т.н.

Тук стигаме до казаното от Буда преди много години и то е БАЛАНС

Всички знаем, притчата за СТРУНАТА, която ако е опъната ще се скъса, ако не е достатъчно опъната няма да свири!

Но има начин и за НАС  да сме по- здрави. Правилно дишане, правилно мислене,  правилно чувстване, правилно хранене (строго индивидуално за всеки.) Вярвайте !

 

Линк към коментар
Share on other sites

В 24.11.2019 г. at 16:46, Limitless каза:

Но има начин и за НАС  да сме по- здрави

Малко в повечко, според мен, отделяш внимание на идеята да сме "по-здрави"!

Сякаш не вярваш, че си достатъчно здрав.

Цялата дандания на това "да сме по-здрави" ми е като перефразирано "Аз да съм добре", а така се отива към прекалено себефокусиране. Леко изместено, извън точката на баланс.

Човекът на село живее не само като се храни и като работи. Ами и като живее с ритъма на природата. И той като част от нея, а не като нещо, от което има желание да се освободи, сякаш не е свободен.

Същинската цел, която стои над това как се чувстваме и какво мислим, май е какво правим?!

Редактирано от kipenzov
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...