Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Паническо разтройство и страхове


Recommended Posts

Здравейте, на 23 години съм, програмист и всичко започна, когато получих проблеми с кръста. Просто един ден станах по рязко от стола и ме заболя гърба много. Та ходих си аз на работо с болките, но станаха непоносими и реших да ида до спешното. Проблема беше там че много се изплаших и сега си спомням, че когато чаках таксито получих силно сърцебиене, задух, гадене. Отидох до спешното, но им казах само за гърба биха ми успокоително и ми казаха да ида на невролог. На другият ден бях при личния, който ми предписа след проверка противовъзпалителни и всичко стана пак нормално. След обаче месец пак ме заболя гърба и получих същите симптоми: гадене, задух, сърцебиене даже ми изтръпна езика.Та ходих пак до личният, но пак му казах само за гърба и ми даде същите противовъзпалителни. Върнах се на работа и точно след 3 дни получих пак същите симптоми. Но, този път нещата станаха по сериозни започнах да не мога да спя, виеше ми се свят, гадене имах постоянно, беше ми напрегнато, всичко беше като на филм и мислех че полудявам. Казах на един приятел и ми каза че е паник атака. Отидох на психиатър, разказах му за какво става въпрос и ми каза че имам паническо разстройство. Той ми предписа антидепресанта Ципралекс, но реших че няма да го пия и отидох при психотерапевт. След първият ми сеанс, той ми каза да пия Деанксит и мента,глог и валериан за 3 месеца. Всичко се върна по старому след като почнах да ги пия и се върнах на работа. След един месец, както си хапвах все едно ми заседна храната и много се изплаших. От тогава зачна да ме е страх да преглъщам и свалих 9кг. защото започнах да се храня малко. Ходя още при психотерапевта ми и той ми казва да не се притеснявам, но това преглъщане ме съсипва. Ще съм благодарен, ако дадете и вие някакви съвети за тези проблеми.

Линк към коментар
Share on other sites

В 19.08.2018 г. at 15:02, kaladze каза:

Ходя още при психотерапевта

Психотерапевт ли е или само психиатър? За да е психотерапевт, се искат доста обучения, както и умения, а отвъд това си е призвание. Именно от добър психотерапевт имаш нужда. 

В 19.08.2018 г. at 15:02, kaladze каза:

От тогава зачна да ме е страх да преглъщам и свалих 9кг.

Ех, че хубаво - кажи как го правиш, искам и аз да сваля десетина килограма. :) Трудното преглъщане (дисфагия) е също типичен симптом на повишена подсъзнателна тревожност. Симптомите се местят, когато се разчита само на хапчета... Те самите са само "информативни мигащи лампички на таблото на колата" - не се занимаваме да ги гасим, но дори им благодарим, че ни насочват към нуждата от наливане маслото на любовта в двигателя, от качественото протичане на тока в електрониката и подобряване на кода в компютъра... Подобри ли се този код в наситен с доверие, обич и мъдрост, лампичките спират да известяват, симптомите изчезват - свършили са работата си.

Виж тази ми статия за дисфагията. Поработи и с аудио сесии, насочени към препрограмиране на подсъзнателния ти код. А най-добре, осъзнай нуждата от работа с качествен психотерапевт! Успехи! 

Линк към коментар
Share on other sites

преди 1 час, Орлин Баев каза:

Психотерапевт ли е или само психиатър? За да е психотерапевт, се искат доста обучения, както и умения, а отвъд това си е призвание. Именно от добър психотерапевт имаш нужда. 

Ех, че хубаво - кажи как го правиш, искам и аз да сваля десетина килограма. :) Трудното преглъщане (дисфагия) е също типичен симптом на повишена подсъзнателна тревожност. Симптомите се местят, когато се разчита само на хапчета... Те самите са само "информативни мигащи лампички на таблото на колата" - не се занимаваме да ги гасим, но дори им благодарим, че ни насочват към нуждата от наливане маслото на любовта в двигателя, от качественото протичане на тока в електрониката и подобряване на кода в компютъра... Подобри ли се този код в наситен с доверие, обич и мъдрост, лампичките спират да известяват, симптомите изчезват - свършили са работата си.

Виж тази ми статия за дисфагията. Поработи и с аудио сесии, насочени към препрограмиране на подсъзнателния ти код. А най-добре, осъзнай нуждата от работа с качествен психотерапевт! Успехи! 

Психотерапевт е. Първият ми сеанс беше главно разясняващ проблема и симптомите. Също така работихме и върху прекъсване на редовите връзки и положителното мислене. Вторият сеанс беше хипносеанс. За преглъщането ми каза че било чуство че "нямам право", чуство че съм малоценен и противопоставяне на новото начало. Това ново начало го поставих първо с изграждане на план за действие и като започнах повече физическа активност, защото от много години бях в един кръговрат от работа в къщи и така. А иначе за тревожноста, през повечето време съм под силна тревожност и напреженеи.

Линк към коментар
Share on other sites

,,Ходя още при психотерапевта ми и той ми казва да не се притеснявам, но това преглъщане ме съсипва. Ще съм благодарен, ако дадете и вие някакви съвети за тези проблеми.,,

,,Много баби, хилаво бебето,-това, колегата, не ти ли го каза? Ти си имаш вече психотерапевт, довери му се и работете.Нашите менения, са си наши мнения и освен да те объркат, нищо полезно в тях няма да намериш.Друг е въпроса, ако бе ходил при него десет - петнадесет пъти, тогава, може нещо наистина да се добави, но сега .....ще е провал за терапията ти.

 

Линк към коментар
Share on other sites

Да, така е - слушай терапевта си. Дадох насоки, ползвай ги, но живият контакт е който прави нещата истински. Всеки от нас си има различен подход - ако ти можеш да обхващаш различни гледни точки, би било хубаво, но докато си в тревожно състояние, когато постоянно чуваш различни мнения, вероятността да се объркаш, вместо обогатиш, не е малка - та, слушай терапевта, когото си избрал!

Линк към коментар
Share on other sites

В 21.08.2018 г. at 21:46, Орлин Баев каза:

Да, така е - слушай терапевта си. Дадох насоки, ползвай ги, но живият контакт е който прави нещата истински. Всеки от нас си има различен подход - ако ти можеш да обхващаш различни гледни точки, би било хубаво, но докато си в тревожно състояние, когато постоянно чуваш различни мнения, вероятността да се объркаш, вместо обогатиш, не е малка - та, слушай терапевта, когото си избрал!

Благодаря за отговорите. Знам, че процеса е бавен и труден, но често се чудя какво не правя правилно и дали това е подходящият терапевт за мен. А, може би това което не правя правилно е че изпитвам тези съмнения. Задавам си толкова въпроси всеки ден, а немога да намеря правилните отговори...

Редактирано от kaladze
Линк към коментар
Share on other sites

,,А, може би това което не правя правилно е че изпитвам тези съмнения. Задавам си толкова въпроси всеки ден, а немога да намеря правилните отговори...,,

Това, е основния проблем, в повечето психотерапевтични процеси. Имам много опит, но понякога ми трябват месеци, за да спечеля доверието на някой клиент, въпреки това не винаги  успявам /рядко, но ми се е случвало/.А, основната отговорност за това си е моя - едно от правилата в психотерапията гласи ,, психотерапевта е длъжен, да изгради обстановка на доверие и защита ,в която да протича психотерапевтичния процес,,. Това не означава, че ти не може да се постараеш и му го дадеш.

Редактирано от д-р Тодор Първанов
Линк към коментар
Share on other sites

В 23.08.2018 г. at 10:12, д-р Тодор Първанов каза:

,,А, може би това което не правя правилно е че изпитвам тези съмнения. Задавам си толкова въпроси всеки ден, а немога да намеря правилните отговори...,,

Това, е основния проблем, в повечето психотерапевтични процеси. Имам много опит, но понякога ми трябват месеци, за да спечеля доверието на някой клиент, въпреки това не винаги  успявам /рядко, но ми се е случвало/.А, основната отговорност за това си е моя - едно от правилата в психотерапията гласи ,, психотерапевта е длъжен, да изгради обстановка на доверие и защита ,в която да протича психотерапевтичния процес,,. Това не означава, че ти не може да се постараеш и му го дадеш.

Днес, реших да направя пак консултация с психиатър(което вече смятам че беше грешка, защото ми напълни главата с глупости). Каза ми че проблема с преглъщането може да е от Деанксита. Вие какво смятате?

Линк към коментар
Share on other sites

Току-що, д-р Тодор Първанов каза:

Боже!!!!  И такова ли има?

Има, но не знам какво е. Но почвам да си мисля за друг терапевт. Да ми предложите някои в София, защото вече не знам какво да правя.

Линк към коментар
Share on other sites

Биодекодиране - мисля, че е друга думичка за психобиология, което пък е новото название на тотална биолоогия, психотерапевтичен метод на Клод Саба, френски психиатър от еврейски произход. Тоталната биология взема идеи основно от метамедицината на Дърк Хамър, от психоанализата, ползва нещо като нлп... От този метод започна интересът ми към психотерапията - преподаваха ни го в Канада Бертран Льомьо и Жилбер Рено. Основно фокусът е в психосоматиките и за това, което преживяваш, е добър метод!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте, миналата седмица започнах терапия при друг психотерапевт, който ми беше препоръчан от форума. И в петък реших да спра деанксита окончателно. От вчера обаче започна старата песен на ново (силно напрежение, студени и топли вълни, проблеми със съня и преглъщането, изтръпване на ръцете и краката, трудно концентриране и седене на едно място). Дали това е свързано със спирането на хаповете?

Линк към коментар
Share on other sites

Да и аз така предполагах,  а тези симптоми свързани ли са с паническите атаки или се получаватв в следствие от изпитвания страх от тях?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...