Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Recommended Posts

Окр. Здравейте психолози моля за съвет за справяне със състояние , не съм сигурна дали е окр всъщност. Наскоро навърших 23 години.

Преди време се разболях от себореен дерматит /кожно заболяване/ , оправих се ,сега ползвам антирецидивен крем и всичко е наред , изглеждам добре.

Проблема е обаче , че след това заболяване имам някаква мания относно външния си вид , постоянно седя пред огледалото ,дори ми се е случвало да ми се предвижда , че кожата ми е зачервена,изпадам в паника и почвам да се задушавам, след 5 минути поглеждам се пак и виждам ,че всичко е наред и  ми се е привидяло ... не знам от уплахата ли е от ,какво ли , но аз постоянно мисля дали кожата ми е наред ,където и да съм каквото и да правя ,всякаш това е единственото , което има значение за мен .И преди си я имах суетата , но .. това ми състояние преминава всякакви граници вече , осъзнавам го ... Просто  ми се иска да съм си спокойна както едно време и нормална ... как да стане това ?Дори се хващам , че на моменти имам богухулствени мисли от които изпадам в паника и страх, защото аз винаги съм си била и съм изключително вярваща и благодарна на Господ. Искам да съм си един нормален човек,както преди  , сигурно проблема ми е много странен ,но .... ще се радвам ако получа отговор.

Линк към коментар
Share on other sites

Това което описваш са натрапливости. За мен правилният път е само един- да започнеш псиохотерапия. Опитите за самостоятелно справяне, само ще удължат тревогите ти.

Линк към коментар
Share on other sites

Току-що, д-р Тодор Първанов каза:

Това което описваш са натрапливости. За мен правилният път е само един- да започнеш псиохотерапия. Опитите за самостоятелно справяне, само ще удължат тревогите ти.

При психолог или при психиатър ?А ще стане ли примерно само с разговори без антидепресанти и лекарства ... или е невъзможно ?

Линк към коментар
Share on other sites

Психотерапията се провежда от психотерапевт.Много рядко в практиката си на психотерапия при ОКР използвам и антидепресанти, но за кратко.В твоя случай не бих ги използвал.

Линк към коментар
Share on other sites

преди 7 часа, Steli каза:

Просто  ми се иска да съм си спокойна както едно време и нормална ... как да стане това ?

Здравей,

състоянието, което описваш налично в момента принадлежи към групата на тревожните разстройства. Нарича се още натраплива невроза. Обикновено, за да се развие такава невроза е необходима предпоставка - дали в характера, дали в стресово преживяване в миналото, няма значение, но все таки трябват условия, които да допринесат за проявата ѝ. С други думи - в миналото си имала една скрита и несъзната тревога, така че не е съвсем разумно да искаш да бъдеш като преди. Преди не си била спокойна. Тя и паниката ти е дошла затова - да те "събуди" и провокира да се промениш, за да можеш да изпълниш живота си със смисъл, който надхвърля преходните желания на его-то и мизерничките игри на ума.

В процеса на психотерапия не просто ще си "говориш" с терапевта си. Както много пъти съм казвал - психотерапията е по-скоро правене на "неща", отколкото просто говорене. А доколкото сесиите се изпълват наистина с разговори, то те не са обичайни - в тях има структура и замисъл, които в добри терапевтични "ръце" те водят към смелостта ти и промяната към творческата ти и любяща изява на Тази Която Си (а Коя Си Ти е въпрос, който доста често неврозата провокира търсенето на отговор).

Поздрави! :)

Линк към коментар
Share on other sites

преди 15 часа, Георги Балджиев каза:

Здравей,

състоянието, което описваш налично в момента принадлежи към групата на тревожните разстройства. Нарича се още натраплива невроза. Обикновено, за да се развие такава невроза е необходима предпоставка - дали в характера, дали в стресово преживяване в миналото, няма значение, но все таки трябват условия, които да допринесат за проявата ѝ. С други думи - в миналото си имала една скрита и несъзната тревога, така че не е съвсем разумно да искаш да бъдеш като преди. Преди не си била спокойна. Тя и паниката ти е дошла затова - да те "събуди" и провокира да се промениш, за да можеш да изпълниш живота си със смисъл, който надхвърля преходните желания на его-то и мизерничките игри на ума.

В процеса на психотерапия не просто ще си "говориш" с терапевта си. Както много пъти съм казвал - психотерапията е по-скоро правене на "неща", отколкото просто говорене. А доколкото сесиите се изпълват наистина с разговори, то те не са обичайни - в тях има структура и замисъл, които в добри терапевтични "ръце" те водят към смелостта ти и промяната към творческата ти и любяща изява на Тази Която Си (а Коя Си Ти е въпрос, който доста често неврозата провокира търсенето на отговор).

Поздрави! :)

Много благодаря за отговора .А, можете ли да ми препоръчате добър психотерапевт във Варна ?Аз се надявах да не се стигне до там но .... не знам дали сама ще мога да преборя това ...

Линк към коментар
Share on other sites

В 28.09.2018 г. at 16:01, Steli каза:

Аз се надявах да не се стигне до там но...

Защо казвате "да не се стигне до там"? Какво е "там", с нещо негативно или твърде критично ли го свързвате? Всяка една реплика, променя нагласата и отношението към процеса на промяната. Колкото повече използвате подобни фрази и насочвате към критично състояние, толкова по-труден и отъпкан става пътя...

Линк към коментар
Share on other sites

преди 3 часа, Геoрги каза:

Защо казвате "да не се стигне до там"? Какво е "там", с нещо негативно или твърде критично ли го свързвате? Всяка една реплика, променя нагласата и отношението към процеса на промяната. Колкото повече използвате подобни фрази и насочвате към критично състояние, толкова по-труден и отъпкан става пътя...

Не го свързвам с нещо критично.Но се надявах да се справя сама най- малкото не знам родителите ми дали ще ме подкрепят за терапията ,тъй като съм студентка ,уча право редовно и съм зависима от тях.Иначе сте прав ...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...