Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Не съществува дълг? Какво се има предвид?


Кон Круз

Recommended Posts

Хората дето имат дългове към банки, съдебни изпълнители, кредитни къщи и т.н.: да четат много внимателно!!! За тяхно добро е. :):D 

Съгласни ли сте с цитираните думи на американската метафизичка Флорънс Сковъл Шин:

В божественото съзнание не съществува дълг, следователно аз не дължа никому нищо, всички сметки са уредени.
Отричам дълга. В божественото съзнание не съществува дълг, следователно аз никому нищо не дължа. Сега всички задължения се изчистват с Божията помощ по един чудотворен начин.

Ако човек е задлъжнял или хората му дължат пари, това показва, че той подсъзнателно вярва в дълга. Тази вяра трябва да се неутрализира, за да се промени и ситуацията.

Ако сте съгласни, как ги тълкувате? Твърдял ли е например Учителя Дънов нещо подобно?

Това ми прилича малко на: "Затвори си очите и задаващия се насреща камион ще изчезне и ти няма да пострадаш." Всъщност целта на формулите е да докараш нещата дотам, че така да се развие ситуацията, че бързо и лесно да се освободиш от дълга. Например да получиш голямо наследство от някой чичо в Америка. Като цяло ми се струва наивно. Макар че не би следвало да навреди.

 

Редактирано от Кон Круз
Линк към коментар
Share on other sites

Не съществува дълг , но на какво ниво . На земята всичко е свързано  едно с друго , като това  продължава и във времето .Причина и следствие .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

На южния индийски остров Рамешварам има извор, наречен Вимосана Тиртха. Намира се в един от дворовете на храма "Раманатхасвами". Прочут е със свойството си да освобождава къпещите се от техните дългове... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Учителя съветва да се плащат дълговете - дори тези на приятелите. Само тогава дългът престава да съществува и в материалния, и в духовния свят. Ощетяването на друг човек, та било и с негово съгласие, си е трупане на карма. Рано или късно се отива на касата... 

Метафизичката говори за друг вид дългове - длъжен съм да успея, длъжен съм да бъда добър към...., длъжен съм да издържа.... и т.н. Тези дългове наистина не съществуват реално - те са плод на индивидуална и колективна измислица. Ако човек дава от себе си нещо, защото е длъжен, то по-добре да не го дава, защото той ще усеща и другите длъжни да отвръщат или да се чувстват длъжни. В божественото съзнание единственият мотив е любовта. 

Линк към коментар
Share on other sites

Удивителна е неизчерпаемата способност на американците да свеждат всичко до пари и дългове - в личен, обществен и пан-световен аспект.

В този смисъл не ме изненадва, че в цитата илюстрация за дълг е имат ли да ти връщат. Както и непоколебимата увереност, че никой нищо не дължи, защото някой си надникнал в Божиите записки и по явно несъмнен начин установил, че у Бог дълг няма. И въобще - що за профанско-метафизичен прочит на понятието ДЪЛГ?

Ако Господ ни е оставил 10 заповеди и още доста други, само че тях е написал на скришно място в сърцето на човека, за да не се загубят никога и всеки да може във всяка секунда да свери часовника на поведението, мислите, чувствата и постъпките си с Божията воля, та ако Той ни е оставил заповеди, а ние не ги спазваме - в дълг ли сме пред Бога или не? А пред себе си? Пред ближните си?

Дълг няма само за вътрешно свободния човек. Защото това, което за другите е дълг, за него е право, носещо радост и освобождение. 

Линк към коментар
Share on other sites

преди 21 часа, Далечна каза:

Удивителна е неизчерпаемата способност на американците да свеждат всичко до пари и дългове - в личен, обществен и пан-световен аспект.

:D

Цитат

Когато изнасях първите си лекции пред публика, тъй като имах много малко пари, отсядах в хотели трета категория. Това ме караше да се срамувам и се стараех никой да не ме вижда, когато влизам или излизам. Следобед често ходех във фоайето на един голям първокласен хотел, за да попия атмосферата и енергията на това място. Много скоро вече печелех достатъчно пари, за да отсядам в първокласни хотели и хвалех Вселената за нейното изобилие.

Веднъж докато вървях по коридора на хотела, в който бях, погледнах към една стая, която в момента почистваха и бях поразен, когато видях огромна стая, в която нямаше нито едно легло. Убедих камериерката да ме пусне да разгледам и с учудване забелязах, че има две стаи — голяма всекидневна и отделна спалня. Тогава за първи път видях апартамент. От този момент започнах да визуализирам как отсядам в такива апартаменти и един ден си наех такъв. Едва си го позволих, но ми се искаше да почувствам вибрацията на благосъстояние, пък макар и за една вечер. Разходих се из апартамента, вкусвайки изобилието. Седнах на разкошния диван и сложих краката си на масата. Това не беше сън, бях наел такъв чудесен апартамент, макар и за една нощ. Възхвалих Вселената за щедростта й. Постепенно започнах да отсядам в апартаменти все по-често и по-често. Отначало не печелех много пари, но после станаха все повече и повече, докато накрая потекоха като река към мен.

...

Случи се по време на парти, което бях организирал по случай петата годишнина на моя курс „Движещата сила на мисълта“. Бях в Сидни, Австралия, на световно турне и бях отседнал в президентския апартамент на хотел „Шератон“. Апартаментът беше много пищен, всекидневната — голяма почти колкото лобито на хотела. Огромна стъклена стена се издигаше от пода до тавана на целия апартамент и разкриваше удивителна гледка — Сидни лежеше в краката ми — операта, пристанището, блестящите светлини на града. Беше наистина величествено.

"Подсъзнанието може всичко" (гл.17), Джон Кехоу.

Линк към коментар
Share on other sites

преди 17 часа, Кон Круз каза:

:D

"Подсъзнанието може всичко" (гл.17), Джон Кехоу.

Когато знаееш това и избираш цел . Не се обезсърчавай . Важен е пътя .  :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
В 8.10.2018 г. at 19:53, Кон Круз каза:

Хората дето имат дългове към банки, съдебни изпълнители, кредитни къщи и т.н.: да четат много внимателно!!! За тяхно добро е. :):D 

Съгласни ли сте с цитираните думи на американската метафизичка Флорънс Сковъл Шин:

В божественото съзнание не съществува дълг, следователно аз не дължа никому нищо, всички сметки са уредени.
Отричам дълга. В божественото съзнание не съществува дълг, следователно аз никому нищо не дължа. Сега всички задължения се изчистват с Божията помощ по един чудотворен начин.

Ако човек е задлъжнял или хората му дължат пари, това показва, че той подсъзнателно вярва в дълга. Тази вяра трябва да се неутрализира, за да се промени и ситуацията.

Ако сте съгласни, как ги тълкувате? Твърдял ли е например Учителя Дънов нещо подобно?

Това ми прилича малко на: "Затвори си очите и задаващия се насреща камион ще изчезне и ти няма да пострадаш." Всъщност целта на формулите е да докараш нещата дотам, че така да се развие ситуацията, че бързо и лесно да се освободиш от дълга. Например да получиш голямо наследство от някой чичо в Америка. Като цяло ми се струва наивно. Макар че не би следвало да навреди.

 

Няма дълг - има равновесие. Законът за равновесието е основен във всички светове. Цялата тема може да се преразгледа като вместо да се търси някакво издължаване, се потърси балансът, солидарността, хармонията...

Ако търсиш от някого да ти се издължава, то това за мен най-малкото означава, че не го чустваш близък. Т.е. ако се разглежда божествения свят, то там би следвало на всички да се гледа като на братя. Тук на земята си мисля, че даването трябва да е според необходимостта и възможностите. 

Кармата често се разглежда като дълг, но тя по-скоро е като камък, който носиш със себе си - камък, към който си се привързал дотолкова, че го имаш като част от себе си и не искаш да оставиш. Кармата изисква преди всичко промяна в нас и в отношението ни към света, а не издължаване. Например всеки наш лош навик - какво има за издължаване? Трябва просто той да се остави, да се излезе от утвърдения модел.

В цитирания текст, някак си авторката се опитва да мине много леко. "Аз не дължа нищо на никого и на мен никой нищо не ми дължи", т.е. имаме желание за свобода и необвързаност - просто една заявка. Но проблемът правилните отношения в групата си остава - реално няма отговор на въпроса, как да бъдат постигнати тези правилни отношения.

 

Линк към коментар
Share on other sites

Доста време помних, докато се усетих, че мога да си записвам. Така започнах да отсявам, остана само хубавото, а в крайна сметка се оказа, че се научих да прощавам, :)

 

Линк към коментар
Share on other sites

В 5.11.2018 г. at 19:52, Кон Круз каза:

Чували ли сте за американското изобретение "касичка за псувни"? Прилага се по отношение на деца. :D

Според мен това е страхотно! Супер идейна възможност за освобождаване на натрупана агресия! Натрупана от прекалено много "Трябва", но и такива отправени към други хора, без да се съобразяваме с техните желания.

Редактирано от kipenzov
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...
В 8.10.2018 г. at 19:53, Кон Круз каза:

Съгласни ли сте с цитираните думи на американската метафизичка Флорънс Сковъл Шин:

В божественото съзнание не съществува дълг, следователно аз не дължа никому нищо, всички сметки са уредени.

По-скоро не съм съгласен. Да, Бог и духовно-извисените хора, не очакват възвръщане на това, което дават, но получаващият следва да оценява тази помощ и за самият него е добре да отвърне поне с благодарност. 

Всеки човек ако се замисли ще осъзнае, че той получава много повече от света, отколкото отдава. И аз поне си мисля, че колкото и да дава, човек винаги ще получава повече. Всъщност, каквато и да е материалната страна на процеса, то от духовна гледна точка имаме отдаване на любов и получаване на щастие. 

Линк към коментар
Share on other sites

В 2.08.2020 г. at 16:30, Станимир каза:

Да, Бог и духовно-извисените хора, не очакват възвръщане на това, което дават, но получаващият следва да оценява тази помощ и за самият него е добре да отвърне поне с благодарност

Айдееее !!! Уеуе, мале!

Хубаво и направо красиво е да усетиш, че и друг човек се е докоснал до безбрежния Океан!

Ама, когато некой почне да шляфоти от името на БОГ(което е нормално щото БОГ е във всеки и в никой изцяло), па в добавка изказва и предразсъдъците си за "духовно-извисените хора" в лицето на личното му мнение каква им е мотивацията, това вече бие повече на лична патология, но не и на разумност...

А за благодарността! Това, че който и да е човек не изказва префърцунено и публично "благодарност", означава ли, че не е БЛАГОДАРЕН!?!????

И друго!!! Не е добре, когато под претекст, че нещо "следва" или "трябва" да се прави, се прикрива "слугинаж". А още по-зле е когато се "свеждат" заповеди, без "свеждащия" да си е отговорил на всички въпроси "ЗАЩО?"... макар, че това е характерно за "слугите" - да не си задават въпроси, а да "изпълняват"...

 

....айде са да се "появи" и " ощипаната госпожица" и да почне да "кряка", идентифицирайки се като "мъжът-защитник" на "правдата", която е еднопосочна...

Редактирано от kipenzov
Забравих да сложа кавички, та да не остана напълно неразбран... па и да спазя изискванията за грамотно писане, а не да си превъзнасям егото "пишейки се патриот", а неуважавайки елементарните изисквания за правопис...
Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност "божието съзнание" за тва е "божие", защото всеки може да си твърди каквото си иска за това "съзнание"!

И "дългът" и "лихвата" и "малоумното" всичко е в това "съзнание"!

Разбира се ,според тези, които не са толкова ...., че да "поставят" Нещо извън това "съзнание"....

А ОЦЕНКИТЕ?!? Ами те са според близостта на човешкото съзнание до " онова съзнание"...

Системите на организация (а на индивидуално ниво и "оценките" , вкл.предразсъдъците) са "човешки" продукт. Ефектите от прилагането им - справедливи ли са?!?, отразяват "близостта" им до "редът"...

Линк към коментар
Share on other sites

преди 7 часа, kipenzov каза:

Айдееее !!! Уеуе, мале!

Хубаво и направо красиво е да усетиш, че и друг човек се е докоснал до безбрежния Океан!

Ама, когато некой почне да шляфоти от името на БОГ(което е нормално щото БОГ е във всеки и в никой изцяло), па в добавка изказва и предразсъдъците си за "духовно-извисените хора" в лицето на личното му мнение каква им е мотивацията, това вече бие повече на лична патология, но не и на разумност...

А за благодарността! Това, че който и да е човек не изказва префърцунено и публично "благодарност", означава ли, че не е БЛАГОДАРЕН!?!????

И друго!!! Не е добре, когато под претекст, че нещо "следва" или "трябва" да се прави, се прикрива "слугинаж". А още по-зле е когато се "свеждат" заповеди, без "свеждащия" да си е отговорил на всички въпроси "ЗАЩО?"... макар, че това е характерно за "слугите" - да не си задават въпроси, а да "изпълняват"...

 

....айде са да се "появи" и " ощипаната госпожица" и да почне да "кряка", идентифицирайки се като "мъжът-защитник" на "правдата", която е еднопосочна...

Липсва ти безпристрастност. А и изказваш предположенията си така, сякаш са единствените възможни. И преди да търсиш, кой с какъв образ се идентифицира, първо открий ти какъв образ се опитваш да играеш. По-полезно ще ти е. 

Линк към коментар
Share on other sites

Не мога да открия цитата на @Диана Илиева, в който много добре беше обединила постовете на коментиращите преди нея само в едно изречение... беше нещо подобно " написаното е точно това, което автора на поста има нужда да му бъде казано.."

Прочети какво си написал, Станимире, "обърни го към теб"... по-полезно ще ти е!

Отколкото да пишеш за очевадни неща...които пък май не осъзнаваш,  че са собствените ти проекции спрямо мен. "Ощипаната госпожица" не можа да разбере горното... от теб очаквам повече, ама нали сме хора... винаги можеш да ме изненадаш

Много ясно, че не съм безпристрастен!!! Нали пиша във форум?!?!?!?!?

 

П.п. да се "забия в глухия коловоз" на една единствена доктрина си е самоубийство за абстрактната част от ума ми. Обричам се на творческа стерилност. А за "апокалипсиса","хаоса", "сарумана" и тем подобни... БЛАГОДАРИ на останалите хора на този свят!!! Всички заедно поддържаме "подреденото" и винаги на "1мин от полунощ", както би казал М.Хайдегер

Линк към коментар
Share on other sites

А и още нещо! Аз във филма на моя живот винаги опитвам "да играя" Себе си... ама е пълно с хора, които обичат повече актьорската игра и си мислят, че всички други са "артисти" като тях самите...

Линк към коментар
Share on other sites

Кой говори ? Има прост метод да се познае кога говори егото . То , егото винаги се защитава , винаги се разграничава , винаги се усъмнява .Егото не може да обича . Ако човек прояви обич , направил е крачка извън егото .

Линк към коментар
Share on other sites

преди 14 часа, kipenzov каза:

А и още нещо! Аз във филма на моя живот винаги опитвам "да играя" Себе си... ама е пълно с хора, които обичат повече актьорската игра и си мислят, че всички други са "артисти" като тях самите...

Ами тя котката, която си лежи под слънцето, също играе себе си. Без дори и да се опитва. Следва си първосигналните природни инстинкти и толкова. Човекът за разлика от котката може да действа разумно. Може сам да определя какъв да бъде, как да се прояви. С клишета от рода на "опитвам се да бъда себе си", можеш да оправдаеш всяко едно действие. Да оставим настрана, че ако "себе си" означава висшето аз, то тогава човек следва да проявява първо божественото в себе си и едва след това личното.

Реагирайки на написаното от мен по отношение на дълга, ти дори и не изказа позиция. Направи някакъв опит да анализираш какво се крие зад думите ми, изцяло на базата на прибързани предположения. Прочел си за някой друг принцип свързани с психоанализата и разбира се намираш негови прояви навсякъде около теб. В случая в написаното от мен. По-лесно е да го сведеш до познатото ти, и го правиш. Незавършената картина не те удовлетворява и бързаш да запълниш неизвестното с логични за теб, но не и единствените възможни предположения. 

И какво очакваш, да внесеш дисонанс във възгледите ми, които не кореспондират с твоите? Да тръгна да ги защитавам, без ти самият да си изложил позиция? Т.е. искаш да преразгледам изоснови моите възгледи, защото ти не си съгласен с тях. А с какво ще бъде запълнена празнината, която ще остане - няма значение. Може би с твоите представи, с които държиш и другите да се съобразяват. Играеш ролята на диригент, който се опитва да насочва дискусиите тук във форума в удобната му посока. И трудно приемаш ако това не се получава.

 

Линк към коментар
Share on other sites

(Не мога да изтрия)Последната ми реплика , сега изглежда нелепо , защото е непълна . И предразполага да се обърка момчето .

Линк към коментар
Share on other sites

Не се притеснявай, Александре, всичките ти включвания след мой пост, напоследък са нелепи! В случая по-предния ти пост е за тема "Егото", ама "изпускайки го като беззвучна пръдня" в тази тема, явно си имал други намерения...

В 6.08.2020 г. at 12:13, Станимир каза:

Ами тя котката, която си лежи под слънцето, също играе себе си. Без дори и да се опитва

Стоял си един местен от остров Мадагаскар под едно бананово дърво и си хапвал банан.

На острова пристигнал кораб с европейци и "госпоодаря-капитан" на кораба отишъл до местния и го попитал:

- Защо така пилееш живота си? Виж колко бананови дървета има, събери банани, продай ги. С парите наеми други хора, организирай беритба, продай бананите. Изгради завод, наеми още хора, продавай и натрупай пари. Построй си огромна къща..

-Защо да го правя? - попитал местния.

-За да си легнеш спокойно и да си ядеш банани в къщатата ти.

- Е аз в момента какво правя?!?

Към историята бих добавил само, че не минал номера с внушаването на "йерархиите" на "кандидата за господар".

Няма лошо човек да е "слуга"! Все пак имаме Свободен Избор! Само дето "слугите" играят роли в игра, чиито правила не са написали те! А "човешки игри" има, не е като да няма. Всички се "играят" в условията, които БОГ е създал. И всяка си "отглежда собствен егрегор" с труда, енергията на "приобщените слуги". А "господарите " в отделните игри - те си знаят на кой Бог се кланят, но не и "слугите". За тях си има "мотивираща храна" - Вина(дълг), Липса(търсене), Срам(сковаване).

Линк към коментар
Share on other sites

В 6.08.2020 г. at 12:13, Станимир каза:

Човекът за разлика от котката може да действа разумно. Може сам да определя какъв да бъде, как да се прояви...

...Реагирайки на написаното от мен по отношение на дълга, ти дори и не изказа позиция.

Не виждам кой знай какво ниво на разум в твърдението, че не съм изказал позиция... просто емоционално отричане от желанието да се разбере какво е изказал друг човек... явно неразумната манипулатавност на Александър и стремежът да търси личното,  те е заразила с неговия нелеп пост след моя, аз съм му "ял попарата"...но както сам си написал човек сам определя как да се прояви...

Също така, за разлика от мадагаскареца, който си е стоял приземен и не се е поддал на порива да го отнесе вихъра на неразумните желания, и ти вече като Александър се "носиш" след думите ми. А уж сте с претенции за съзнателност.

Написах ти за проектирането на собствените ти нужди нещо да си кажеш на себе си, но "виждането" им като присъщи единствено на мен. И това наистина е някакъв

В 6.08.2020 г. at 12:13, Станимир каза:

друг принцип свързани с психоанализата

 и вече отговорността за интерпретирането на тази информация си е твоя, а като гледам дори и не си разбрал как го прявяваш..

Ако те интересува мога да ти посоча конкретно - ще ти е по-полезно, но пък с това ми предложение, по чисто психологична причина, логично не би проявил желание. Трудно се преодоляват собствените ни "бариери", ама много си падаме да "го изискваме" от другите. Да им говорим за "дълг", за това "трябва", онова "трябва", а това да отразява всъщност собствените ни ограничения.

Линк към коментар
Share on other sites

преди 4 часа, kipenzov каза:

Стоял си един местен от остров Мадагаскар под едно бананово дърво и си хапвал банан.

На острова пристигнал кораб с европейци и "госпоодаря-капитан" на кораба отишъл до местния и го попитал:

- Защо така пилееш живота си? Виж колко бананови дървета има, събери банани, продай ги. С парите наеми други хора, организирай беритба, продай бананите. Изгради завод, наеми още хора, продавай и натрупай пари. Построй си огромна къща..

-Защо да го правя? - попитал местния.

-За да си легнеш спокойно и да си ядеш банани в къщатата ти.

- Е аз в момента какво правя?

Е, и? Трябва да си като туземеца ли? Смисълът на историята е другаде и в никакъв случай не противоречи на това, което съм написал.

преди 4 часа, kipenzov каза:

Към историята бих добавил само, че не минал номера с внушаването на "йерархиите" на "кандидата за господар".

Очевидно имаш пеоблем с тези йерархии, щом ги замесваш без изобщо някой да ги е засегнал в темата. 

преди 4 часа, kipenzov каза:

Няма лошо човек да е "слуга"! Все пак имаме Свободен Избор!

Сега и някакви господари и слуги намеси. Имам усещането, че в бъдеще ще ти се налижи да влизаш и в позицията на слугата. Дали по твой избор или не - не зная. 

А и свободата какво общо има? 

преди 3 часа, kipenzov каза:

Също така, за разлика от мадагаскареца, който си е стоял приземен и не се е поддал на порива да го отнесе вихъра на неразумните желания, и ти вече като Александър се "носиш" след думите ми

Аха. Ама естествено, че светът се върти около теб. Сигурно аз реагирах с:

В 4.08.2020 г. at 2:44, kipenzov каза:

Айдееее !!! Уеуе, мале!

 

преди 3 часа, kipenzov каза:

Ако те интересува мога да ти посоча конкретно - ще ти е по-полезно, но пък с това ми предложение, по чисто психологична причина, логично не би проявил желание. Трудно се преодоляват собствените ни "бариери"

Точно така, не проявявам желание. 

Линк към коментар
Share on other sites

В 8.08.2020 г. at 0:06, Станимир каза:

Е, и? Трябва да си като туземеца ли? Смисълът на историята е другаде и в никакъв случай не противоречи на това, което съм написал.

Хубаво би било, ако можеше да си И като "туземеца", а не само като "европееца" и неговия "прогрес" и "еволюция"( ево - предизвиквам- evoke,  люция - яснота, светлина, ама "носителя на светлината" кой е) !

Защото той поне не се е идентифицирал като теб с "цивилизования тип", а просто е себе си в естествените природни условия на средата. Не е "заразен" все още с чуждоземните "правила" на играта на "цивилизованост", която върви задължително с условието "господар-роб" и "задължителното ТРЯБВА". Както и социалния "дълг", "вина" и "срам", които произтичат от условията на тези "игри на цивилизация". Все още не е толкова "далеч" от чувството на свързаност с природата и може да се наслаждава на банана, без да е "обладан" от желанието да се на-труп-трупат още "притежания". Пък и не му се налага да "оправдава действията си", защото още не му е вменен дълга към някой, от което пък да изпитва срам, че не оправдава нечии чужди очаквания, зад които се крият желания за контрол на "кандидат господарите".

Всъщност това е причината да засегна и "йерархиите" и "господарите", щото те са част от възвеличаваните ни човешки цивилизации от последните няколко хилядолетия... а от тези ни цивилизационни "постижения" възникват и социалните роли, с които често напълно се идентифицираме, когато сме "забравили", че сме И "туземци".

А истината е, че нащето същество се проявява в два поведенчески аспекта - индивидуален и социален. И за това написах, че "няма лошо човек да е Слуга"! Защото това отразява социалния аспект на човек, но е за сметка на индивидуалния. А старите хора са казали -"Докато има вълци ще има овци", което е аналогично на "докато има господари ще има и роби". А това, на мен лично, не ми се нрави как е приложено на практика в социума. За това съм си направил труда да изследвам причините за съвременната ситуация, а не да приемам безкритично тезите на "слугите на господарите". Виждам, че това не си го разбрал, Станимире, защото ти е странно защо :

В 8.08.2020 г. at 0:06, Станимир каза:

Сега и някакви господари и слуги намеси

А точно това касае Свободата, колкото и да ти е чудно:

В 8.08.2020 г. at 0:06, Станимир каза:

А и свободата какво общо има? 

Щото в поведенческия модел на "слугата", свободата е единствено в "служенето", но както намекнах, ама ти тактично подмина този ми коментар, това отдаване на творческия потенциал на ума единствено на "заучаването", води до неминуемата загуба на абстрактната способност на съграждането, което е

В 5.08.2020 г. at 18:34, kipenzov каза:

Обричам се на творческа стерилност.

 Тази творческа "импотентност" се дължи на неоправданата вяра в "дълга" и грешно разбраната "лоялност", поради които се превръщаме в "роби" на една единствена доктрина(идеологическа парадигма). А в патологичната проява на тази едностранчивост се изпада в нелепи ситуации да изказваме нелепи мнения. Сякаш ти си "посредника" между всеки четящ от една страна, а от друга Бог и защитаваните от теб като "елитна прослойка" - "духовно-извисени".

В 2.08.2020 г. at 16:30, Станимир каза:

Да, Бог и духовно-извисените хора, не очакват възвръщане на това, което дават

А след това ти твърдение, пък и вече "настанил" се в "ролята на диригент" (която проектира последствие на мен), вече "даваш" поредните си указания какво "следва" или по-често използваното "ТРЯБВА". Ами не е това единственото правилно! Това е "позицията на силата", а това не е част от Учението ти, на база "познаването" на което пък подхождаш от позицията на знаеш какво "следва" или "трябва".

А това, че ми "лепиш етикета", че 

В 4.08.2020 г. at 11:55, Станимир каза:

Липсва ти безпристрастност. А и изказваш предположенията си така, сякаш са единствените възможни

важи повече за теб, ама май не ти изнася да се "погледнеш" от тази перспектива, та го изказваш като присъщо единствено на мен. Това е "проектирането" като психологически термин! А всъщност ти проявяваш далеч по-голяма пристрастност от мен, а пък всяко ти мнение е пречупено през твоята сглобена доктрина и формираният ти на база нея мироглед, които вече неусетно сподели, че са единствените възможни ( щото в друга тема спомена, че не можеш да си представиш друго).

Така, че Станимире, преди и ти да се "оплетеш" напълно като Александър в собствените се его-ограничения, и да си "резнем нишката" на ползотворните взаимоотношения, се замисли наистина ли си толкова "светъл", колкото си мислиш. А и другите, които не са съгласни с твоите тези - толкова "тъмни" ли са, или отразяват неприетата ти "половинка"...

Смирението върви и с естествена скромност. Когато не познаваш някоя наука, не е нужно да я омаловажаваш, щото току виж се оказало, че точно тя може да ти даде отговори, на въпроси, които не смееш са си зададеш...

П.п. и ще ти споделя, че служа от доста време ... на обществото. В тази ми роля на служител съм видял недостатъците на системата, която се е наложила в обществото ни, но поне съм ги изследвал от повече възможни гледни точки, а ти ме определяш като "едностранчив"(предположенията ми сякаш са единствено възможни), а в случая ти "измерваш света" единствено през призмата на собствената си ограниченост в рамките на сглобената ти от "чуждоземни заемки" доктрина. 

 

Линк към коментар
Share on other sites

В 8.10.2018 г. at 19:53, Кон Круз каза:

В божественото съзнание не съществува дълг,(1) следователно аз не дължа никому нищо, всички сметки са уредени(2)

По първата част на твърдението подкрепям това

В 24.10.2018 г. at 11:02, Донка каза:

В божественото съзнание единственият мотив е любовта

За това не съществува дълг като мотивация при това състояние на съзнание, а единствено любознателен интерес.

За втората част, както и Донка е отбелязяла, така и според мен, касае вътрешните устои на цитираната "метафизичка". Тя не дължи данък обществено мнение, щото явно е имала комплекс на Електра, който е преодоляла, но в животът в общество - всеки има дълг, за да се подържа самата система на управление на обществото. Па била тя монархия, демокрация, съвременен феодализъм или друга...

Редактирано от kipenzov
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...