Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Кон Круз

Не съществува дълг? Какво се има предвид?

Recommended Posts

Хората дето имат дългове към банки, съдебни изпълнители, кредитни къщи и т.н.: да четат много внимателно!!! За тяхно добро е. :):D 

Съгласни ли сте с цитираните думи на американската метафизичка Флорънс Сковъл Шин:

В божественото съзнание не съществува дълг, следователно аз не дължа никому нищо, всички сметки са уредени.
Отричам дълга. В божественото съзнание не съществува дълг, следователно аз никому нищо не дължа. Сега всички задължения се изчистват с Божията помощ по един чудотворен начин.

Ако човек е задлъжнял или хората му дължат пари, това показва, че той подсъзнателно вярва в дълга. Тази вяра трябва да се неутрализира, за да се промени и ситуацията.

Ако сте съгласни, как ги тълкувате? Твърдял ли е например Учителя Дънов нещо подобно?

Това ми прилича малко на: "Затвори си очите и задаващия се насреща камион ще изчезне и ти няма да пострадаш." Всъщност целта на формулите е да докараш нещата дотам, че така да се развие ситуацията, че бързо и лесно да се освободиш от дълга. Например да получиш голямо наследство от някой чичо в Америка. Като цяло ми се струва наивно. Макар че не би следвало да навреди.

Редактирано от Кон Круз

Сподели това мнение

Не съществува дълг , но на какво ниво . На земята всичко е свързано  едно с друго , като това  продължава и във времето .Причина и следствие .

Редактирано от АлександърТ.А.

Сподели това мнение

На южния индийски остров Рамешварам има извор, наречен Вимосана Тиртха. Намира се в един от дворовете на храма "Раманатхасвами". Прочут е със свойството си да освобождава къпещите се от техните дългове... :)

Сподели това мнение

Учителя съветва да се плащат дълговете - дори тези на приятелите. Само тогава дългът престава да съществува и в материалния, и в духовния свят. Ощетяването на друг човек, та било и с негово съгласие, си е трупане на карма. Рано или късно се отива на касата... 

Метафизичката говори за друг вид дългове - длъжен съм да успея, длъжен съм да бъда добър към...., длъжен съм да издържа.... и т.н. Тези дългове наистина не съществуват реално - те са плод на индивидуална и колективна измислица. Ако човек дава от себе си нещо, защото е длъжен, то по-добре да не го дава, защото той ще усеща и другите длъжни да отвръщат или да се чувстват длъжни. В божественото съзнание единственият мотив е любовта. 

Сподели това мнение

Удивителна е неизчерпаемата способност на американците да свеждат всичко до пари и дългове - в личен, обществен и пан-световен аспект.

В този смисъл не ме изненадва, че в цитата илюстрация за дълг е имат ли да ти връщат. Както и непоколебимата увереност, че никой нищо не дължи, защото някой си надникнал в Божиите записки и по явно несъмнен начин установил, че у Бог дълг няма. И въобще - що за профанско-метафизичен прочит на понятието ДЪЛГ?

Ако Господ ни е оставил 10 заповеди и още доста други, само че тях е написал на скришно място в сърцето на човека, за да не се загубят никога и всеки да може във всяка секунда да свери часовника на поведението, мислите, чувствата и постъпките си с Божията воля, та ако Той ни е оставил заповеди, а ние не ги спазваме - в дълг ли сме пред Бога или не? А пред себе си? Пред ближните си?

Дълг няма само за вътрешно свободния човек. Защото това, което за другите е дълг, за него е право, носещо радост и освобождение. 

Сподели това мнение

преди 21 часа, Далечна каза:

Удивителна е неизчерпаемата способност на американците да свеждат всичко до пари и дългове - в личен, обществен и пан-световен аспект.

:D

Цитат

Когато изнасях първите си лекции пред публика, тъй като имах много малко пари, отсядах в хотели трета категория. Това ме караше да се срамувам и се стараех никой да не ме вижда, когато влизам или излизам. Следобед често ходех във фоайето на един голям първокласен хотел, за да попия атмосферата и енергията на това място. Много скоро вече печелех достатъчно пари, за да отсядам в първокласни хотели и хвалех Вселената за нейното изобилие.

Веднъж докато вървях по коридора на хотела, в който бях, погледнах към една стая, която в момента почистваха и бях поразен, когато видях огромна стая, в която нямаше нито едно легло. Убедих камериерката да ме пусне да разгледам и с учудване забелязах, че има две стаи — голяма всекидневна и отделна спалня. Тогава за първи път видях апартамент. От този момент започнах да визуализирам как отсядам в такива апартаменти и един ден си наех такъв. Едва си го позволих, но ми се искаше да почувствам вибрацията на благосъстояние, пък макар и за една вечер. Разходих се из апартамента, вкусвайки изобилието. Седнах на разкошния диван и сложих краката си на масата. Това не беше сън, бях наел такъв чудесен апартамент, макар и за една нощ. Възхвалих Вселената за щедростта й. Постепенно започнах да отсядам в апартаменти все по-често и по-често. Отначало не печелех много пари, но после станаха все повече и повече, докато накрая потекоха като река към мен.

...

Случи се по време на парти, което бях организирал по случай петата годишнина на моя курс „Движещата сила на мисълта“. Бях в Сидни, Австралия, на световно турне и бях отседнал в президентския апартамент на хотел „Шератон“. Апартаментът беше много пищен, всекидневната — голяма почти колкото лобито на хотела. Огромна стъклена стена се издигаше от пода до тавана на целия апартамент и разкриваше удивителна гледка — Сидни лежеше в краката ми — операта, пристанището, блестящите светлини на града. Беше наистина величествено.

"Подсъзнанието може всичко" (гл.17), Джон Кехоу.

Сподели това мнение

преди 17 часа, Кон Круз каза:

:D

"Подсъзнанието може всичко" (гл.17), Джон Кехоу.

Когато знаееш това и избираш цел . Не се обезсърчавай . Важен е пътя .  :)

Сподели това мнение

В 8.10.2018 г. at 19:53, Кон Круз каза:

Хората дето имат дългове към банки, съдебни изпълнители, кредитни къщи и т.н.: да четат много внимателно!!! За тяхно добро е. :):D 

Съгласни ли сте с цитираните думи на американската метафизичка Флорънс Сковъл Шин:

В божественото съзнание не съществува дълг, следователно аз не дължа никому нищо, всички сметки са уредени.
Отричам дълга. В божественото съзнание не съществува дълг, следователно аз никому нищо не дължа. Сега всички задължения се изчистват с Божията помощ по един чудотворен начин.

Ако човек е задлъжнял или хората му дължат пари, това показва, че той подсъзнателно вярва в дълга. Тази вяра трябва да се неутрализира, за да се промени и ситуацията.

Ако сте съгласни, как ги тълкувате? Твърдял ли е например Учителя Дънов нещо подобно?

Това ми прилича малко на: "Затвори си очите и задаващия се насреща камион ще изчезне и ти няма да пострадаш." Всъщност целта на формулите е да докараш нещата дотам, че така да се развие ситуацията, че бързо и лесно да се освободиш от дълга. Например да получиш голямо наследство от някой чичо в Америка. Като цяло ми се струва наивно. Макар че не би следвало да навреди.

Няма дълг - има равновесие. Законът за равновесието е основен във всички светове. Цялата тема може да се преразгледа като вместо да се търси някакво издължаване, се потърси балансът, солидарността, хармонията...

Ако търсиш от някого да ти се издължава, то това за мен най-малкото означава, че не го чустваш близък. Т.е. ако се разглежда божествения свят, то там би следвало на всички да се гледа като на братя. Тук на земята си мисля, че даването трябва да е според необходимостта и възможностите. 

Кармата често се разглежда като дълг, но тя по-скоро е като камък, който носиш със себе си - камък, към който си се привързал дотолкова, че го имаш като част от себе си и не искаш да оставиш. Кармата изисква преди всичко промяна в нас и в отношението ни към света, а не издължаване. Например всеки наш лош навик - какво има за издължаване? Трябва просто той да се остави, да се излезе от утвърдения модел.

В цитирания текст, някак си авторката се опитва да мине много леко. "Аз не дължа нищо на никого и на мен никой нищо не ми дължи", т.е. имаме желание за свобода и необвързаност - просто една заявка. Но проблемът правилните отношения в групата си остава - реално няма отговор на въпроса, как да бъдат постигнати тези правилни отношения.

Сподели това мнение

Доста време помних, докато се усетих, че мога да си записвам. Така започнах да отсявам, остана само хубавото, а в крайна сметка се оказа, че се научих да прощавам, :)

Сподели това мнение

В 5.11.2018 г. at 19:52, Кон Круз каза:

Чували ли сте за американското изобретение "касичка за псувни"? Прилага се по отношение на деца. :D

Според мен това е страхотно! Супер идейна възможност за освобождаване на натрупана агресия! Натрупана от прекалено много "Трябва", но и такива отправени към други хора, без да се съобразяваме с техните желания.

Редактирано от kipenzov

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега