Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Обсесивните мисли и партньорът


Recommended Posts

Здравейте,

Не знам дали пиша на правилното място във форума, за което се извинявам, ако не е така. 

Не намирам много по темата в интернет на български, само на английски. Затова реших да се поинтересувам. А именно за обсесивните мисли и интимната връзка. Когато те са насочени изцяло върху партньора и връзката. Че нещо не е наред, че всичко е загубено и тн... Срещали ли сте такива случаи или имали ли сте самите вие тези мисли? 

Предполагам, че се случва при доста хора, които всъщност не осъзнават какво се случва с тях и бягат от връзката, от страх. 

Знам ли.. ще се радвам да чуя мнения.

Линк към коментар
Share on other sites

Имал съм да. Но това е породено от страхът ти, явно това ти е генералния страх. Твоето опасение, че всичко е загубено означава че си спечелила нещо. Хората не се печелят от лотарията, те се привличат със характер и действия. Никой не може да притежава друг човек, дори и нашите родители.

Има вариант в който да станеш смела, да видиш къде е проблемът и ако можеш да го разрешиш - давай! Ако не, си задай въпроса - Не е ли за добро като цяло? Трябва ли ми връзка на тоя етап? Нужно ли е да имам партньор? Ако нямам какво ще стане?

 

Линк към коментар
Share on other sites

В 7.11.2018 г. at 21:45, yoanavd каза:

Когато те са насочени изцяло върху партньора и връзката

Те все към нещо/някого са насочени. И са черешката на тортата на нездрава самооценка, от която понякога плъзва и тревожност... Та чак до тези мисли, които са като своеобразни пипала. 

Малко споделяш и ми е трудно да отговоря, защото качеството на тези отношения също има значение, макар че най-важното е ти как ги преживяваш, как ги виждаш и поемаш. 

Всъщност какъв е твоят въпрос/и? Някак ми се струва, че е повече от това:

В 7.11.2018 г. at 21:45, yoanavd каза:

Срещали ли сте такива случаи или имали ли сте самите вие тези мисли

 

Линк към коментар
Share on other sites

"Нещо не е наред и всичко е изгубено" са мисли предвождащи несигурността, неувереност в себе си, страх от провал, страх от загуба. Изборът да мислим тях е водещ в изборът ни на действия. Бягството е често срещана реакция, по-лесно е. Ключът е да останем в ситуацията, за да дадем време на страхът да се разгърне, да го опознаем и да се противопоставим. 

Линк към коментар
Share on other sites

Току-що, Диляна Колева каза:

"Нещо не е наред и всичко е изгубено" са мисли предвождащи несигурността, неувереност в себе си, страх от провал, страх от загуба. Изборът да мислим тях е водещ в изборът ни на действия. Бягството е често срещана реакция, по-лесно е. Ключът е да останем в ситуацията, за да дадем време на страхът да се разгърне, да го опознаем и да се противопоставим. 

Диляна, може ли разяснение какво значи да се противопоставим?

Линк към коментар
Share on other sites

преди 2 часа, Човек_88 каза:

Диляна, може ли разяснение какво значи да се противопоставим?

А преди тази дума ? Написаното нищо ли не ти говори ?

Линк към коментар
Share on other sites

преди 2 часа, Човек_88 каза:

Диляна, може ли разяснение какво значи да се противопоставим?

Страхът е просто емоция, това което му противодейства е смелостта. Смелостта е вродена, тя не е някакво специално чувство (тя ти казва един вид - това чувство на страх нека си е там - пак ще направя това което искам). Егото иска контрол, то ако питаш него не иска да изпитва страх. Да се противоставиш от моя гледна точка е, че означава да се довериш на живота/реалността/Бог/ (кой както го възприема). Аз например когато бях тревожен ходих на фитнес, но винаги самите симптоми се увеличаваха и ме беше страх да не припадна, сгромлясам. След като приех, че Живота е добър към мен и това което се случва е планирано, и когато прекаля със тренировките си казвам - моето тяло е умно (реалността в каква кондиция си не можеш да я контролираш съзнателно) тоест каквото трябва да стане - ще стане. Ако ще припадна, окей.. просто по този начин стигам лимита на нервната си система (това е нормално!).

Надявам се, че анализа ми беше полезен - понеже ти обичаш такива.

Линк към коментар
Share on other sites

Човек 88, всичките ни препоръки към теб бяха да спреш да мислиш по темата, Ти непрекъснато си в нея, което означава,че .....ще си останеш в нея.Спри, не влизай повече във форума. Това те държи в проблема, дори когато се хвалиш, ти пак си в него.

Спри!

Линк към коментар
Share on other sites

преди 8 часа, АлександърТ.А. каза:

А преди тази дума ? Написаното нищо ли не ти говори ?

Говори ми и според мен точно тази дума не се връзва с него.

Д-р Първанов, съгласен съм, но дори да не влизам във форума и да опитвам да не мисля за проблема, той ме демобилизира и ми пречи и именно това ме кара да влизам и да търся решения, защото не се чувствам ОК. Ако всичко беше ОК, защо да се занимавам с форума? Има и по-интересни неща.

Линк към коментар
Share on other sites

В 13.11.2018 г. at 20:35, Диляна Колева каза:

"Нещо не е наред и всичко е изгубено" са мисли предвождащи несигурността, неувереност в себе си, страх от провал, страх от загуба. Изборът да мислим тях е водещ в изборът ни на действия. Бягството е често срещана реакция, по-лесно е. Ключът е да останем в ситуацията, за да дадем време на страхът да се разгърне, да го опознаем и да се противопоставим.  

Цитат

Диляна, може ли разяснение какво значи да се противопоставим?

 

Цитат

Говори ми и според мен точно тази дума не се връзва с него.

Интересно ми е каква дума може да е по точна , като завършваща . Как да се отнесем към неподходящия избор?

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Може би е неправилно да обяснявам , по следния начин ?  Ще направя опит . :)  Да се противопоставим в случая  означава да действаме от разумния  ,,Аз" а не по инерция , по навик . Да се опитваме да отхвърлим навика на ума , занимаващ се с подобни мисли -----"Нещо не е наред и всичко е изгубено" .

Според теб , д-р Първанов , какво те призовава да направиш ? Според мен да спреш бърборенето и да търсиш различни смисли на веднъж вече казаното . Нещо като медитация . Да търсиш различни тълкувания на казаното . Ти се спираш на първото хрумнало и край предаваш се ,,какво значи това Диляна "

Линк към коментар
Share on other sites

Александър, сега вече ми е по-ясно. Аз обичам нещата да се обясняват просто и разбираемо. Така ги схващам правилно и не влизам в излишни и погрешни тълкувания. Не обичам недомлъвки и гадаене кой какво има предвид. В тази връзка се сещам за една мисъл "мъдрецът е истински мъдрец тогава, когато може да обясни мъдростта така, че да я разбере и шестгодишно дете."

В случая д-р Първанов ми е обяснил всичко ясно и точно - да мисля за всичко друго, но не и за страхове и усещания. В допълнение единствено му посочих, че аз мисля и търся решение, защото това нещо ме тормози и дестабилизира всичко и защото искам да намеря изход, а не защото ми е скучно и нямам други, по-интересни занимания.

Ясно ми е, че изходът е чрез немислене, но не е толкова лесно и в много случаи самото бягство дава адреналин и поддържа нещата. Но аз опитвам.

Относно поста на Диляна - именно думата "противопоставяне" не ми се върза с цялостния контекст, но след твоето обяснение разбрах посланието.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...